Προς το περιεχόμενο

GPU Vram και οι επιπτώσεις στα Games.


Od1sseas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 minutes ago, Fulgore said:

 

Κάθησε εσύ παρέα με τον από πάνω συμφορουμίτη να σπαμάρετε στο εδώ θέμα τα ίδια και τα ίδια. 

Δεν νομίζω να σου επιβάλει κανείς με το ζόρι να έρχεσαι να γράφεις εδώ αν δεν σου αρέσει το topic  (Vram)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 30/3/2023 στις 9:05 ΜΜ, Aten-Ra είπε

Με αφορμή την συζήτηση που είχαμε στο topic της RTX4000 , ανοίγω αυτό το topic για να μπορούμε να συζητήσουμε για την Vram και τις επιπτώσεις της στα games για όλες τις κάρτες ανεξαρτήτου εταιρείας, γενιάς και μοντέλου χωρίς να απασχολούμε  τα άλλα  topic.

Δεν έχει καμία σχέση με επιβολή αυτό.

Εχει να κάνει με το ίδιο το περιεχόμενο του θέματος το οποίο για άλλο λόγο υποτίθεται ανοίχτηκε και τελικά και αυτό κατέληξε σε κράξιμο για την Vram συγκεκριμένων nvidia καρτών σε ένα συγκεκριμένο προβληματικό παιχνίδι.

Το τόνισα κιολας για να μην μου τα γυρνάς ανάποδα πάλι όπως συνηθίζεις.

Αλλά όχι ας γράψουμε για τις 3070ti και 4070ti στο last of us για καμια 500000 φορές ακόμα, αφού ενδιαφέρουν πολύ τους υπόλοιπους.... τι όχι?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Fulgore said:

Δεν έχει καμία σχέση με επιβολή αυτό.

Εχει να κάνει με το ίδιο το περιεχόμενο του θέματος το οποίο για άλλο λόγο υποτίθεται ανοίχτηκε και τελικά και αυτό κατέληξε σε κράξιμο για την Vram συγκεκριμένων nvidia καρτών σε ένα συγκεκριμένο προβληματικό παιχνίδι.

Το τόνισα κιολας για να μην μου τα γυρνάς ανάποδα πάλι όπως συνηθίζεις.

Αλλά όχι ας γράψουμε για τις 3070ti και 4070ti στο last of us για καμια 500000 φορές ακόμα, αφού ενδιαφέρουν πολύ τους υπόλοιπους.... τι όχι?

Σου αφαίρεσε κανείς το δικαίωμα να γράψεις για τις Vram από άλλες κάρτες εκτός από τις 3070/4070 ??? 

Έχουμε βάλει 4-5 παιχνίδια που έχουν πρόβλημα με την Vram , δεν είναι μόνο ένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν βλέπεις ότι είναι από το Techpowerup ??

Nαι εσύ γιατί τα ανεβάζεις. Πρώτον, δεν έχουν σχέση με την vram, και δεύτερον, είναι fake. Βάλε γελάκι τώρα στο πόστ μου και σου ποστάρω video από το ίδιιο ακριβώς σημείο. DLSS >>>> Native. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

Nαι εσύ γιατί τα ανεβάζεις. Πρώτον, δεν έχουν σχέση με την vram, και δεύτερον, είναι fake. Βάλε γελάκι τώρα στο πόστ μου και σου ποστάρω video από το ίδιιο ακριβώς σημείο. DLSS >>>> Native. 

Fake εε ?? οκ για βαλε και το δικό σου να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Fake εε ?? οκ για βαλε και το δικό σου να δούμε

Έχει κουράσει η εμμονή σου. Αν έβρισκες video που το περίεργο flickering το κάνει σε native ή fsr και το διόρθωνε το DLSS δεν θα το ανέβαζες, μεταξύ μας τώρα. Τέσπα, τελευταία προσπάθεια να πρυτανεύσει η λογική, παρακάτω το video.....

 

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Herald said:

Έχει κουράσει η εμμονή σου. Αν έβρισκες video που το περίεργο flickering το κάνει σε native ή fsr και το διόρθωνε το DLSS δεν θα το ανέβαζες, μεταξύ μας τώρα. Τέσπα, τελευταία προσπάθεια να πρυτανεύσει η λογική, παρακάτω το video.....

 

Δεν το έχω το παιχνίδι να το δοκιμάσω, αν πας ποιο πίσω αλλάζει κάτι  ??

Στο παρακάτω video δεν βλέπω να το κάνει σε Native

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω οτι με DLSS quality και FSR το παιχνιδι δειχνει πολυ καλυτερο απο native γιατι δεν υπαρχει καθολου sharpening στο ΤΑΑ και δειχνουν καπως θολα τα textures και γενικα overall η εικονα. Χθες και σημερα ενα 2ωρακι εκλεισα κανενα flickering η αλλα κολπα εχω ανεβασει και βιντεο στο καναλι για οποιον θελει να το διαπιστωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν το έχω το παιχνίδι να το δοκιμάσω, αν πας ποιο πίσω αλλάζει κάτι  ??

Στο παρακάτω video δεν βλέπω να το κάνει σε Native

 

 

Nαι δεν το κάνει συνέχεια τόσο έντονα, εξαρτάται που βρίσκεσαι. Αλλά πες την αλήθεια, δεν έχει σχέση με την vram απλά΄το ανέβασες για να μας δείξεις πόσο χάλια είναι το DLSS. Αν τα πήγαινε καλύτερα από native θα το ανέβαζες το video? :) 

Eχώ αυτό από προχτές, με DLSS Q

Άκυρο, native είναι

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Nαι δεν το κάνει συνέχεια τόσο έντονα, εξαρτάται που βρίσκεσαι. Αλλά πες την αλήθεια, δεν έχει σχέση με την vram απλά΄το ανέβασες για να μας δείξεις πόσο χάλια είναι το DLSS. Αν τα πήγαινε καλύτερα από native θα το ανέβαζες το video? :) 

Μα τα πανε καλυτερα τα dlss/fsr απο το native. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

Nαι δεν το κάνει συνέχεια τόσο έντονα, εξαρτάται που βρίσκεσαι. Αλλά πες την αλήθεια, δεν έχει σχέση με την vram απλά΄το ανέβασες για να μας δείξεις πόσο χάλια είναι το DLSS. Αν τα πήγαινε καλύτερα από native θα το ανέβαζες το video? :) 

Δεν έχω τέτοια κωλύματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Σου αφαίρεσε κανείς το δικαίωμα να γράψεις για τις Vram από άλλες κάρτες εκτός από τις 3070/4070 ??? 

Μάστορα, το έκανα αυτό ήδη αναφέροντας τις 6900xt/6950xt/7900xt  για τα περί 4Κ futureproof , αλλά μάντεψε... πάλι στην 4070ti  γύρισε η κουβέντα.

Τέλος πάντων, πάλι τσάμπα κάθομαι και τα γράφω όλα αυτά, άρα κάντε ότι καταλαβαίνετε(αλλά μην απορείτε μετά γιατί δεν γράφει κανείς άλλος).

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Fulgore said:

Μάστορα, το έκανα αυτό ήδη αναφέροντας τις 6900xt/6950xt/7900xt  για τα περί 4Κ futureproof , αλλά μάντεψε... πάλι στην 4070ti  γύρισε η κουβέντα.

Τέλος πάντων, πάλι τσάμπα κάθομαι και τα γράφω όλα αυτά, άρα κάντε ότι καταλαβαίνετε(αλλά μην απορείτε μετά γιατί δεν γράφει κανείς άλλος).

Έχουν πρόβλημα με Vram οι 6900/7900 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...