Προς το περιεχόμενο

Ahsoka (Disney+ Star Wars Series 2023)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον νιώθω ότι το andor μου κατέστρεψε ανεπανόρθωτα τις star wars σειρές, αδυνατώ να κλείσω εντελως εγκεφαλικές λειτουργίες ώστε να υπομείνω εύκολα τις αφέλειες και τις παιδικότητες του φιλονι.

Τεσπα ότι είναι είναι. Τεχνικά είναι ωραία παραγωγή στο μάτι, με αξιοπρεπείς ηθοποιούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 233
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Νέο επεισόδιο, πίνοντας Monster για να μην με πάρει ο ύπνος. ^_^

Spoiler

Δεν περίμενα να ξεκινούσαμε με ακρόαση της Hera για το ότι είναι σε φάση "screw the orders, I'm a general".
Ούτε περίμενα σε ακρόαση, να γυρίσει και να σκάσει: "No, I protected the New Republic by ignoring you" φυσικά στον ενοχλητικό άντρα. Ο οποίος συνεχίζει να είναι ενοχλητικός. Μου κάνει εντύπωση ότι έβαλαν ασιάτη σε τέτοιο ρόλο και όχι κλασσικά έναν λευκό άντρα.
"Θυμάστε τι έγινε στο Mandalorian;"
To μόνο πράγμα που δεν έχει άδικο, είναι ότι η Hera μέχρι στιγμής έχει κάνει τα πάντα σε φάση "μην ξεχνάτε ότι είμαι General".
...βλέπω ήδη στο μυαλό μου τα reaction videos λόγω του C-3PO.
Deus Ex Machina/Leia.
Κρίμα που το Defense Council θα γίνει μετά η Resistance γιατί η New Republic είναι για τα μπάζα.
Δεν περίμενα να δούμε περισσότερο Hayden.
"Θυμάστε όλους αυτούς από Clone Wars;"
Anakin: "Or at least (practice these forms) more than I do", μας λένε ότι ήταν τεμπέλης;
Καλά, οι πιθανότητες ποτέ δεν πτόησαν κανέναν στα Star Wars. Βέβαια στα sequels από την 1 στις 3720 πιθανότητες να πετάξουν ανάμεσα από αστεροειδείς, έφυγαν στην 1 στο εκατομμύριο με Holdo maneuver, 1 στο ούτεξέρωκιεγώ με Lightspeed skipping και τέτοια...
Έξυπνη ιδέα το ναρκοπέδιο, αλλά ναι, σιγά μην έπιανε. :P
Οι space whales είναι σε φάση: Screw this, I'm going not home
Για να δούμε αν θα πιάσει αυτή τη φορά το σχέδιο. Κάνω πρόβλεψη: Μπα. :P  Τουλάχιστον οι ιδέες του Thrawn έχουν μια βάση.
Μην ξεχνάμε ότι ο Thrawn ετοιμάζεται να φύγει κι εδώ πάμε βολτούλα.
"Πέθανε ο Αυτοκράτορας;" "Έτσι λένε". E ναι, ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί ΚΑΠΩΣ να επιστρέψει.
Α good question for another time It's complicated.
Οκ, Force-detect triangulation.
Όχι τα καβουράκια!
Θυμάστε στο Rebels που ο Ezra είχε πάρει μέρος σε πολλές μάχες με το φωτόσπαθό/blaster του; Ξεχάστε το. -_-
Συνεργασία η Sabine φωτόσπαθο (...) και ο Ezra Force powers. Γιατί δεν μπορούμε να έχουμε τον Ezra να είναι όπως παλιά και την Sabine όπως παλιά, αλλά πρέπει ΟΛΟΙ να γίνονται half/full jedi;
Α, τελικά παίρνει blaster, αλλά όχι lightsaber, ok.
(live action)Ahsoka να δείχνει αίσθημα χαράς. Να και κάτι νέο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Η Ashoka έχει ένα στύλ πολύ cool βρε παιδί μου...

Λογικό, αφού είναι strong superior woman.

Στο μεταξύ ούτε μια κατσάδα στην άλλη. Όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Νέο επεισόδιο, πίνοντας Monster για να μην με πάρει ο ύπνος. ^_^

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν περίμενα να ξεκινούσαμε με ακρόαση της Hera για το ότι είναι σε φάση "screw the orders, I'm a general".
Ούτε περίμενα σε ακρόαση, να γυρίσει και να σκάσει: "No, I protected the New Republic by ignoring you" φυσικά στον ενοχλητικό άντρα. Ο οποίος συνεχίζει να είναι ενοχλητικός. Μου κάνει εντύπωση ότι έβαλαν ασιάτη σε τέτοιο ρόλο και όχι κλασσικά έναν λευκό άντρα.
"Θυμάστε τι έγινε στο Mandalorian;"
To μόνο πράγμα που δεν έχει άδικο, είναι ότι η Hera μέχρι στιγμής έχει κάνει τα πάντα σε φάση "μην ξεχνάτε ότι είμαι General".
...βλέπω ήδη στο μυαλό μου τα reaction videos λόγω του C-3PO.
Deus Ex Machina/Leia.
Κρίμα που το Defense Council θα γίνει μετά η Resistance γιατί η New Republic είναι για τα μπάζα.
Δεν περίμενα να δούμε περισσότερο Hayden.
"Θυμάστε όλους αυτούς από Clone Wars;"
Anakin: "Or at least (practice these forms) more than I do", μας λένε ότι ήταν τεμπέλης;
Καλά, οι πιθανότητες ποτέ δεν πτόησαν κανέναν στα Star Wars. Βέβαια στα sequels από την 1 στις 3720 πιθανότητες να πετάξουν ανάμεσα από αστεροειδείς, έφυγαν στην 1 στο εκατομμύριο με Holdo maneuver, 1 στο ούτεξέρωκιεγώ με Lightspeed skipping και τέτοια...
Έξυπνη ιδέα το ναρκοπέδιο, αλλά ναι, σιγά μην έπιανε. :P
Οι space whales είναι σε φάση: Screw this, I'm going not home
Για να δούμε αν θα πιάσει αυτή τη φορά το σχέδιο. Κάνω πρόβλεψη: Μπα. :P  Τουλάχιστον οι ιδέες του Thrawn έχουν μια βάση.
Μην ξεχνάμε ότι ο Thrawn ετοιμάζεται να φύγει κι εδώ πάμε βολτούλα.
"Πέθανε ο Αυτοκράτορας;" "Έτσι λένε". E ναι, ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί ΚΑΠΩΣ να επιστρέψει.
Α good question for another time It's complicated.
Οκ, Force-detect triangulation.
Όχι τα καβουράκια!
Θυμάστε στο Rebels που ο Ezra είχε πάρει μέρος σε πολλές μάχες με το φωτόσπαθό/blaster του; Ξεχάστε το. -_-
Συνεργασία η Sabine φωτόσπαθο (...) και ο Ezra Force powers. Γιατί δεν μπορούμε να έχουμε τον Ezra να είναι όπως παλιά και την Sabine όπως παλιά, αλλά πρέπει ΟΛΟΙ να γίνονται half/full jedi;
Α, τελικά παίρνει blaster, αλλά όχι lightsaber, ok.
(live action)Ahsoka να δείχνει αίσθημα χαράς. Να και κάτι νέο.

Πέρα από όλα αυτά (και πόσα άλλα ακόμα), μια απορία την έχω

Spoiler

Θες να τους σκοτώσεις, όχι να τους συλλάβεις, όχι να διατηρήσεις κάποια υποδομή, όχι να πάρεις έστω κάποιο ευαίσθητο αντικείμενο από το κουφάρι τους...γιατί ρε πουλάκιμ' δεν στέλνεις κάτι να κάνει μπουμ καταπάνω τους έτσι όπως έχουν στρογγυλοσταθεί και τέλος?

Γιατί ενώ έχεις εναέριες μονάδες κι αυτοί όχι δεν τους εξαϋλώνεις από λίγα μέτρα ύψος?

Γιατί τόση ηλιθιότητα, όμως?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 hours ago, john_dr said:

Λογικό, αφού είναι strong superior woman.

Not really superior, αλλά και πάλι ο χαρακτήρας έχει χτιστεί πολλά χρόνια, δεν ξεπετάχτηκε από το πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Not really superior, αλλά και πάλι ο χαρακτήρας έχει χτιστεί πολλά χρόνια, δεν ξεπετάχτηκε από το πουθενά.

Δεν ξέρω πως έχει χτιστεί όλα αυτά τα χρόνια, αλλά γενικότερα στις γυναίκες που είναι με τους καλούς, έχει δοθεί η εντολή "να δείχνεις σιγουριά, ότι ελέγχεις την κατάσταση" και αυτό μεταφράζεται στην οθόνη με "ελαφρύ χαμόγελο" ο κόσμος να γκρεμίζεται δίπλα τους. Μιλάμε προσπαθούν να σταματήσουν έναν νέο πόλεμο και η έκφρασή τους σε 9 στις 10 σκηνές, είναι αντίστοιχη του "πάω πικ νικ στο δάσος με τον καλό μου".

Εξαίρεση οι γυναίκες με τους κακούς και ειδικότερα η Shin Hati, η οποία φαίνεται να είναι η μόνη που βγάζει ανησυχία σε πολλές σκηνές, σαν να κατανοεί τις δυσκολίες της κατάστασης και το τι διακυβεύεται. Ο χαρακτήρας της Morgan Elsbeth πάλι, μεταβάλλεται από υπεροπτικός σε αγχωτικός με νεύρα, ανάλογα την σκηνή.

Ο χαρακτήρας του Stevenson είναι ο μόνος (το έχω ξανά γράψει) που βγάζει σοβαρότητα στην πλειοψηφία των σκηνών, η οποία αγγίζει τα όρια της σοφίας, ο Mikkelsen όμως αν και εμφανίζεται ως απόλυτα ψύχραιμος, δυστυχώς αυτό συμβαίνει ακόμα και όταν, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, κάνει το ένα στρατηγικό λάθος, μετά το άλλο. Βασικά αν ήταν κάποια άσκηση εξομοίωσης στην οποία έπαιρναν μέρος οι χαρακτήρες - κάτι αντίστοιχο του Kobayashi Maru από Star Trek - μέχρι το τέλος της σεζόν ο Thrawn, θα έπρεπε να έχει υποβιβαστεί σε δεκανέα.

Spoiler

Κάτι μου λέει ότι στόχος του Stevenson είναι να καθαρίσει τις "μεγάλες μητέρες". Το θεωρώ σιγουράκι ότι θα το γυρίσει κάποια στιγμή και θα αποδειχθεί ότι δεν είναι με την αυτοκρατορία.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, john_dr said:

Δεν ξέρω πως έχει χτιστεί όλα αυτά τα χρόνια

Στα Clone Wars και στο Rebels, αν κι υποψιάζομαι ότι ήταν ρητορικό. 😛

Spoiler

Superior πάντως δεν είναι όταν δεν μπορεί να βγάλει τον Stevenson...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Thresh είπε

Στα Clone Wars και στο Rebels, αν κι υποψιάζομαι ότι ήταν ρητορικό. 😛

 

Δεν ξέρω πως χτίστηκε μέσα από αυτές τις σειρές. Αυτό εννοούσα, διότι δεν τις έχω δει.

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Thresh said:
  Απόκρυψη περιεχομένων

Superior πάντως δεν είναι όταν δεν μπορεί να βγάλει τον Stevenson...

Spoiler

Εμένα σα νερφαρισμένη μου φαίνεται η Ahsoka στη μάχη. Τι είναι αυτός ο Stevenson δλδ που δεν έχει ελπίδα απέναντι του;

 Μέχρι δηλαδή το επόμενο επεισόδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ιδιο σκεφτομουν καπως δε μου κολουσε η λογικη για grand admiral ?. Ti ψαχνεις τωρα θα μου πεις ολοι εχουν φαει nerf  :P

 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι απλοικότητες υπομένουμε οι κακομοιροι, τι νοητικά χάσματα τόσο μεγάλα που καταπίνουν ολόκληρη διαστημική φάλαινα (ακου διαστημική φάλαινα!).

Κριντζάρω άσχημα με τους καθυστερημένους που γράφουν το σενάριο και τους διαλόγους, αλλά σταρ γουόρζ είναι, έχει ωραία πιου πιου, το βλέπουμε!

υγ. η αμηχανία των υποτιτλιστών για το πως θα διαχειριστούν την μεταφραση της "new republic" στα ελληνικά συνεχίζεται ακάθεκτη μετά και το μανταλόριαν! Κάποιος να τους πει να το μεταφράσουν ως "Νέα Κοινοπολιτεία" να ηρεμήσουν τα ματάκια μας με τα ΚΔ

 

Επεξ/σία από Evangelos Anagnostou
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...