Προς το περιεχόμενο

AceMagician AMR5 AM06 Pro Mini PC


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Innersense στις παραγγελίες σου μπορείς να δεις με το snapshot πιο επέλεξες. Στο δικό μου έχει το "green" που είναι το σκέτο και το "black" που είναι με το κουτάκι. Ελπίζω να παραλάβω κι εγώ σε λίγες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι άλλο επειδή συνεχίζει το ψάξιμο για nvme (μιας και στην ταχύτητα δεν καιγόμαστε λόγω PCIe 3, κοιτάζω και για καλό tbw, χαμηλές θερμοκρασίες κλπ)

Δε θυμάμαι, έχουμε πει αν το AM06 μπορεί να πάρει double sided m2 δίσκο;

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Innersense είπε

Δε θυμάμαι, έχουμε πει αν το AM06 μπορεί να πάρει double sided m2 δίσκο;

Δεν είπαμε. :P

Έκανε την εμφάνιση του με τον "νέο" AMD Ryzen 5 5625U https://www.amazon.com/Computers-Windows-Graphics-Support-Ethernet/dp/B0BNDTS2ZM

Στα γρήγορα είδα ότι είναι πιο γρήγορος στο turbo mode (4.3 GHz έναντι 4.2 GHz), πιο μικρή θερμοκρασία λειτουργίας "Peak temperature" (95°C έναντι 105°C) και max 64GB DDR4 έναντι 32GB DDR4 ( γιατί είχα την εντύπωση ότι ήδη πάει max 64GB; ).

Επεξ/σία από specre
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, specre είπε

Δεν είπαμε. :P

Έκανε την εμφάνιση του με τον "νέο" AMD Ryzen 5 5625U https://www.amazon.com/Computers-Windows-Graphics-Support-Ethernet/dp/B0BNDTS2ZM

Στα γρήγορα είδα ότι είναι πιο γρήγορος στο turbo mode (4.3 GHz έναντι 4.2 GHz), πιο μικρή θερμοκρασία λειτουργίας "Peak temperature" (95°C έναντι 105°C) και max 64GB DDR4 έναντι 32GB DDR4 ( γιατί είχα την εντύπωση ότι ήδη πάει max 64GB; ).

Καλή φάση. Απειροελάχιστη διαφορά για τους υπάρχοντες χρήστες, αλλά πολύ καλό για όσους ενδιαφέρονται τώρα να το αγοράσουν και το βρουν σε καλή τιμή. Περίεργο που έχει ανέβει μόνο στο Amazon και όχι στο επισημο site της εταιρίας. Μήπως κάνουν ειδικά deal και στήνουν μηχανήματα μόνο για το Amazon όπως η προηγούμενη (;) γενιά που ερχόταν με εργοστασιακό nvme;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θέλω να αποφύγω τι στήσιμο από την αρχή σε nvme αλλά ότι έχω δοκιμάσει δεν δουλεύει. Γίνεται αντιγραφή του δίσκου αλλά δεν μπουταρει!!! Υπάρχει κάποιος που βρήκε λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alexx είπε

Καλημέρα, θέλω να αποφύγω τι στήσιμο από την αρχή σε nvme αλλά ότι έχω δοκιμάσει δεν δουλεύει. Γίνεται αντιγραφή του δίσκου αλλά δεν μπουταρει!!! Υπάρχει κάποιος που βρήκε λύση;

Στην προηγούμενη σελίδα το έχουν ξαναγράψει

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Για το θέμα του clone disk σε nvme, χωρίς να το έχω κάνει, νομίζω ότι η λύση είναι να γίνει πρώτα ένα clean install των windows στον νέο δίσκο και να κάνει boot από το νέο δίσκο (nvme). Έτσι, ο νέος δίσκος (nvme) θα έχει πάρει τις ρυθμίσεις για να κάνει boot. Στη συνέχεια να γίνει clone ο παλιός δίσκος στον νέο και τότε πιθανότατα και λογικά, όλα θα πάνε καλά. Όσοι έχετε πάρει νέο nvme, μπορείτε να κάνετε τη δοκιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Στην προηγούμενη σελίδα το έχουν ξαναγράψει

Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Δεν γίνεται τίποτα!!! Άλλαξα πάνω από 6 διαφορετικά προγράμματα!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GeoDod είπε

Καλημέρα σε όλους. Για το θέμα του clone disk σε nvme, χωρίς να το έχω κάνει, νομίζω ότι η λύση είναι να γίνει πρώτα ένα clean install των windows στον νέο δίσκο και να κάνει boot από το νέο δίσκο (nvme). Έτσι, ο νέος δίσκος (nvme) θα έχει πάρει τις ρυθμίσεις για να κάνει boot. Στη συνέχεια να γίνει clone ο παλιός δίσκος στον νέο και τότε πιθανότατα και λογικά, όλα θα πάνε καλά. Όσοι έχετε πάρει νέο nvme, μπορείτε να κάνετε τη δοκιμή...

Το δοκίμασα στην τελευταία προσπάθεια που έκανα, μόνο όμως με το Norton Ghost, και αφού είχα κάνει καθαρή εγκατάσταση στον  NVMe τα Win11. Πέρασα μόνο το image του partition του SSD στο αντίστοιχο partition του NVMe και πάλι μου έβγαλε σφάλμα - Δεν δοκίμασα με τα άλλα δύο προγράμματα γιατί είχα ήδη φάει όλο το πρωϊνό μου με την προσπάθεια κλωνοποίησης του δίσκου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Maitre είπε

Το δοκίμασα στην τελευταία προσπάθεια που έκανα, μόνο όμως με το Norton Ghost, και αφού είχα κάνει καθαρή εγκατάσταση στον  NVMe τα Win11. Πέρασα μόνο το image του partition του SSD στο αντίστοιχο partition του NVMe και πάλι μου έβγαλε σφάλμα - Δεν δοκίμασα με τα άλλα δύο προγράμματα γιατί είχα ήδη φάει όλο το πρωϊνό μου με την προσπάθεια κλωνοποίησης του δίσκου.

 

Να υποθέσω, ότι όταν έκανες την καθαρή εγκατάσταση στον nvme, το pc έκανε boot από τον nvme και φόρτωνε τα καινούργια (άδεια) windows. Εάν δεν δουλέψει έτσι το clone, δύσκολα τα πράγματα 😟, φτου και από την αρχή με την αλλαγή δίσκου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeoDod είπε

Να υποθέσω, ότι όταν έκανες την καθαρή εγκατάσταση στον nvme, το pc έκανε boot από τον nvme και φόρτωνε τα καινούργια (άδεια) windows. Εάν δεν δουλέψει έτσι το clone, δύσκολα τα πράγματα 😟, φτου και από την αρχή με την αλλαγή δίσκου...

Ναι είχα μπει κανονικά στα καθαρά windows από τον NVMe και μετά έκανα reboot για να περάσω το ghost image.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Πήρα κι εγώ το μηχανάκι. Το δούλεψα συνολικά 3-4 φορές, 10 ώρες maximum.

Την επόμενη φορά που το άναψα, δεν έφερε σήμα HDMI ποτέ. Ακόμα εκεί είμαστε.

Το power on ανάβει κανονικά (κόκκινη ένδειξη) και ο ανεμιστήρας δουλεύει σε υψηλές στροφές όση ώρα και να το αφήσω ανοιχτό, εκεί που πριν, σε κανονικά boot, τον άκουγες έντονα για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά χαμήλωνε στροφές.

Νομίζω στο πρώτο boot που κόλλησε, πρώτα εμφάνισε τη bios εικόνα "American Megatrend". Τώρα ούτε αυτό και φυσικά δεν μπορώ να μπω σε bios.

Καμιά ιδέα; Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σε εμένα το κάνει με το μόνιτορ 23' curved της Samsung στην δεύτερη κατοικία μου. Όταν το κάνει, ενώ το pc είναι ανοικτό, βγάζω από το ρεύμα το μόνιτορ, το επανασυνδέω και όλα καλά. Με το άλλο μόνιτορ της ίδιας εταιρίας αλλά άλλης σειράς 27', δεν το κάνει στο ξεκίνημα. Στο 27' μόνιτορ, το κάνει μόνο όταν ξεκινάω μετά από 'αναστολή λειτουργίας'. Σε αυτή την περίπτωση, κλείνω και ανοίγω το μόνιτορ από το κουμπί του και όλα καλά.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GeoDod είπε

Καλημέρα. Σε εμένα το κάνει με το μόνιτορ 23' curved της Samsung στην δεύτερη κατοικία μου. Όταν το κάνει, ενώ το pc είναι ανοικτό, βγάζω από το ρεύμα το μόνιτορ, το επανασυνδέω και όλα καλά. Με το άλλο μόνιτορ της ίδιας εταιρίας αλλά άλλης σειράς 27', δεν το κάνει στο ξεκίνημα. Στο 27' μόνιτορ, το κάνει μόνο όταν ξεκινάω μετά από 'αναστολή λειτουργίας'. Σε αυτή την περίπτωση, κλείνω και ανοίγω το μόνιτορ από το κουμπί του και όλα καλά.

 

Το δοκίμασα και δεν... Άλλωστε το πρόβλημα παρουσιάστηκε εκ των υστέρων και όχι από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...