Προς το περιεχόμενο

Αρση ακινησιας αυτοκινητου


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και υπαρχει σχετικες πληροφοριες εδω δεν καταλαβα κατι

1. Κανουμε  ασφαλεια του ΙΧ. Ενημερωνεται αυτοματα το συστημα οτι εχει ασφαλιστει το αυτοκιντο ?

2 . Τυπωνουμε το χαρτι για πληρωμη τελων  για οσους  μηνες θελουμε ( το εκανα) 

Αυτο πληρωνεται με το RF απο ebankig μονο  ή Τράπεζα ή και μέσα από το taxis με κάρτα ?

Οταν γινουν αυτα και πληρωθουν τα τελη ενημερωνεται αυτοματα η ΑΑΔΕ για να γινει η αρση ; Ποσες μερες χερειαζεται ?

Με μπερδευει η δευτερη παραγραφος απο την εικονα  που λεει  για υποβολη αιτησης στη ΔΟΥ ή στην ΑΑΔΕ 

30.png

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κάνεις ασφάλεια

2. Πληρώνεις τέλη.

¨Οταν πας για άρση τα ελέγχει. Τα βλέπει σχεδόν άμεσα (προσοχή οι περισσότερες ασφάλειες ξεκινούν από 12:00 το μεσημέρι, οπότε από εκείνη την ώρα θα το βλέπει οκ). Το έκανα σήμερα για να πουλήσω το δικό μου (δυστυχώς στην πώληση μου είπαν από εφορία πληρώνεις το όλον ποσό).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα μου αργησε να τα δει μια μερα ολοκληρη.  Συνηθως τα βλεπει το πολυ στις 12 ωρες. 

Οπως και να πληρωσεις τα τελη το ιδιο ειναι. Εγω το κανω μεσω e-banking.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, panostza είπε

1. Κάνεις ασφάλεια

2. Πληρώνεις τέλη.

¨Οταν πας για άρση τα ελέγχει. Τα βλέπει σχεδόν άμεσα (προσοχή οι περισσότερες ασφάλειες ξεκινούν από 12:00 το μεσημέρι, οπότε από εκείνη την ώρα θα το βλέπει οκ). Το έκανα σήμερα για να πουλήσω το δικό μου (δυστυχώς στην πώληση μου είπαν από εφορία πληρώνεις το όλον ποσό).

 

6 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Μια φορα μου αργησε να τα δει μια μερα ολοκληρη.  Συνηθως τα βλεπει το πολυ στις 12 ωρες. 

Οπως και να πληρωσεις τα τελη το ιδιο ειναι. Εγω το κανω μεσω e-banking.

Σας ευχαριστω πολυ .Αν καταλαβα οταν γινεται το ασαφληστηριο ενημερωνεται και το συστημα  

Μετά γίνεται αίτηση για άρση μέσα από την εφαρμογή; 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Κάνεις αρσή όσους μήνες θέλεις η αναγκαστικα μέχρι τέλος του έτους?

Για όσους μήνες θέλεις αλλά μια φορά τον χρόνο. Αν για παράδειγμα κάνεις για 3 μήνες μετά πρέπει να πληρώσεις για όλο το υπόλοιπο έτος ή να κάνεις πάλι ακκινησια 

3 λεπτά πριν, aGka8l είπε

σε καταθεση πινακιδων πριν βγει το mycar , τα εγγραφα εχουν χαθει ξερουμε τι μπορει να γινει?

Ισως απο την εφορια που ειχε γινει η καταθεση πινακιδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειμαι σε φαση να κανω αρση απο "χερατη" ακινησια μοτο που εγινε το 2018, ισχυει και σε αυτη την περιπτωση η υποχρεωτικη ασφαλιση?? Το ΚΤΕΟ προφανως και θα το περασω, αλλα επειδη στο καπακι θα βγει προς πωληση, ελεγα να μην κανω ασφαλεια αφου ουτως η αλλως δεν θα την κυκλοφορησω...

Γτ ετσι πως παει, θα μου βγει ο κουκος αηδονι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Μιας και ειμαι σε φαση να κανω αρση απο "χερατη" ακινησια μοτο που εγινε το 2018, ισχυει και σε αυτη την περιπτωση η υποχρεωτικη ασφαλιση?? Το ΚΤΕΟ προφανως και θα το περασω, αλλα επειδη στο καπακι θα βγει προς πωληση, ελεγα να μην κανω ασφαλεια αφου ουτως η αλλως δεν θα την κυκλοφορησω...

Γτ ετσι πως παει, θα μου βγει ο κουκος αηδονι...

Κάνεις ασφάλεια λίγων ημερών 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Κάνεις ασφάλεια λίγων ημερών 

Ετσι και πληρωμη ολων των τελων  κυκλοφοριας για το υπολοιπο του 2023 για να μπορει να πουληθει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, SaFiS said:

Μιας και ειμαι σε φαση να κανω αρση απο "χερατη" ακινησια μοτο που εγινε το 2018, ισχυει και σε αυτη την περιπτωση η υποχρεωτικη ασφαλιση?? Το ΚΤΕΟ προφανως και θα το περασω, αλλα επειδη στο καπακι θα βγει προς πωληση, ελεγα να μην κανω ασφαλεια αφου ουτως η αλλως δεν θα την κυκλοφορησω...

Γτ ετσι πως παει, θα μου βγει ο κουκος αηδονι...

Επίσης ξεχνάς και το κόστος πινακίδας/ων, μετά από τόσο καιρό στην εφορία σίγουρα θα την/τις έχουν καταστρέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Joshua21 said:

Επίσης ξεχνάς και το κόστος πινακίδας/ων, μετά από τόσο καιρό στην εφορία σίγουρα θα την/τις έχουν καταστρέψει.

Το ξερω, απλα ενδεχομενως και να μην την εχουν καταστρεψει. Βρισκομαι στην επαρχια, προηγουμενη αρση που ειχα κανει απο παλια βεσπα που αγορασα, σε ακινησια απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη για 7 χρονια και την ειχαν ακομη. Βεβαια αργοτερα που εκανα την ανακατασκευη, την αλλαξα με νεου τυπου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, SaFiS said:

Το ξερω, απλα ενδεχομενως και να μην την εχουν καταστρεψει. Βρισκομαι στην επαρχια, προηγουμενη αρση που ειχα κανει απο παλια βεσπα που αγορασα, σε ακινησια απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη για 7 χρονια και την ειχαν ακομη. Βεβαια αργοτερα που εκανα την ανακατασκευη, την αλλαξα με νεου τυπου…

Εξαιρετικά απίθανο να έχει γίνει κάτι τέτοιο, εδώ στην Πάτρα τουλάχιστον (και εδώ επαρχία θεωρείται) που οι 3 ΔΟΥ που ήταν παλιότερα έχουν ενοποιηθεί σε 1 δεν υπάρχει πινακίδα ούτε για δείγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληρώθηκαν πριν από λίγο τα τέλη μέσω ebanking και παρόλο που είναι Παρασκευή απόγευμα φάνηκαν σε 30 λεπτά 

Το ασφαλιστήριο ξεκινάει αύριο μεσημέρι οπότε λογικά θα φανεί. 

Τα βλέπω εγω γιατί το αυτοκίνητο είναι στο όνομα μου έστω κι αν ουσιαστικά δεν είναι δικό μου. 

Αν δεν κάνω λάθος η προθεσμία για ΚΤΕΟ είναι έως 15 μέρες μετά την άρση ακινησίας όταν υπάρχει τέτοια υποχρέωση βέβαια. 

 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...