Προς το περιεχόμενο

Αρση ακινησιας αυτοκινητου


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ που θέλω να το κινήσω για δύο μέρες (μέχρι 3 επιτρέπεται) που δεν  θεωρείται άρση , πώς μπορώ να το ασφαλίσω για 2 μέρες;

Από όσο ψάχνω η ελάχιστη διάρκεια ασφάλισης είναι για 1 μήνα 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Εγώ που θέλω να το κινήσω για δύο μέρες (μέχρι 3 επιτρέπεται) που δεν  θεωρείται άρση , πώς μπορώ να το ασφαλίσω για 2 μέρες;

Από όσο ψάχνω η ελάχιστη διάρκεια ασφάλισης είναι για 1 μήνα 😕

ασφάλισε το για ένα μήνα.

20€?25€?δεν θα είναι παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Εγώ που θέλω να το κινήσω για δύο μέρες (μέχρι 3 επιτρέπεται) που δεν  θεωρείται άρση , πώς μπορώ να το ασφαλίσω για 2 μέρες;

Από όσο ψάχνω η ελάχιστη διάρκεια ασφάλισης είναι για 1 μήνα 😕

Κοιτα την Hellas direct μηπως ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

ασφάλισε το για ένα μήνα.

20€?25€?δεν θα είναι παραπάνω.

Το κράτος ξεπέρασε σε ευελιξία τους ιδιώτες 😕

Όντως κάπου τόσο βγαίνει αλλά ...

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Κοιτα την Hellas direct μηπως ...

Δεν έχει κάτω από μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Maurikycli said:

Το κράτος ξεπέρασε σε ευελιξία τους ιδιώτες 😕

Όντως κάπου τόσο βγαίνει αλλά ...

Δηλαδή θα ένιωθες καλύτερα αν η ασφαλιστική σου έλεγε "το ασφαλίζω για μόνο δύο ημέρες, αλλά θέλω 10€ ανά μέρα"?

Ρωτάω γιατί αυτό ακριβώς κάνει το κράτος, σου λέει μπορείς να το κυκλοφορήσεις για 1-3 ημέρες αλλά θα πληρώσεις 10€ ανά ημέρα αντί για ~0,50€ που θα κόστιζαν τα τέλη κυκλοφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λ

Το κράτος δεν χρεώνει τέλη για έως 3 ημέρες* κίνησης αυτοκινήτου που βρίσκεται σε ακινησία.

Το έχει ως προσφορά για να το πας συνεργείο ή για την περίπτωση αλλαγής μέρους φύλαξης που είναι η περίπτωσή μου.

*ανά έτος για μία φορά (ή 2+1 ή 1+1)

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Εγώ που θέλω να το κινήσω για δύο μέρες (μέχρι 3 επιτρέπεται) που δεν  θεωρείται άρση , πώς μπορώ να το ασφαλίσω για 2 μέρες;

Από όσο ψάχνω η ελάχιστη διάρκεια ασφάλισης είναι για 1 μήνα 😕

Το ασφαλίζεις για 1 μήνα αλλά ΜΕΤΑ τις 2-3 ημέρες ζητάς και τα παίρνεις ΠΙΣΩ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Maurikycli said:

Λ

Το κράτος δεν χρεώνει τέλη για έως 3 ημέρες* κίνησης αυτοκινήτου που βρίσκεται σε ακινησία.

Το έχει ως προσφορά για να το πας συνεργείο ή για την περίπτωση αλλαγής μέρους φύλαξης που είναι η περίπτωσή μου.

*ανά έτος για μία φορά (ή 2+1 ή 1+1)

Άρα αν οι ασφαλιστικές σου έδιναν τη δυνατότητα ασφάλισης για 1-3 μέρες ως "προσφορά" για περιορισμένες δυνατότητες μετακίνησης με 10€/ημέρα, θα ένιωθες καλύτερα? :)

1 hour ago, GREGORYMO said:

Το ασφαλίζεις για 1 μήνα αλλά ΜΕΤΑ τις 2-3 ημέρες ζητάς και τα παίρνεις ΠΙΣΩ 

Αυτό που λες δεν γίνεται σύμφωνα με το παρακάτω:

Μπορεί να ακυρωθεί η μηνιαία ασφάλεια;

Η μηνιαία ασφάλιση δεν μπορεί να ακυρωθεί, ούτε να επιστραφούν μη δεδουλευμένα ασφάλιστρα. Η μηνιαία ασφάλεια ισχύει αυστηρά για 30 ημέρες και δεν ανανεώνετε αυτόματα. Αν θέλετε άλλες 30 ημέρες ασφάλισης, μπορείτε να ξανά αγοράσετε μια καινούργια ασφάλεια.

https://www.asfaleies24.gr/odigos-asfalisis-autokinitou/asfaleia-autokinitou-liges-imeres/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μοτοσυκλέτα είχα πληρώσει 8/12 τέλη κυκλοφορίας (απο το Μαϊο έως τέλος του χρόνου) και έκανα έχθες ψηφιακή ακινησία μιας και έληγε η ασφάλεια. Δοκίμασα να κάνω άρση και ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ αν δεν πληρώσω και τα υπόλοιπα 4/12 τέλη του χρόνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mesqal είπε

Σε μοτοσυκλέτα είχα πληρώσει 8/12 τέλη κυκλοφορίας (απο το Μαϊο έως τέλος του χρόνου) και έκανα έχθες ψηφιακή ακινησία μιας και έληγε η ασφάλεια. Δοκίμασα να κάνω άρση και ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ αν δεν πληρώσω και τα υπόλοιπα 4/12 τέλη του χρόνου...

Αν έχει λήξει η ασφάλεια λογικό να μην σε αφήνει να κάνεις άρση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν έχει λήξει η ασφάλεια λογικό να μην σε αφήνει να κάνεις άρση. 

Γεια σου Γιαννη, οχι ειχε ακομη ασφάλεια, και το έδειχνε και τσεκαρισμένο. Απο οτι κατάλαβα προς το παρον πρπει να είναι πληρωμένα τα τέλη ολου του χρόνου για να σε αφήνει να κάνεις ακινησιά και άρση όποτε θέλεις. Εκτός εαν εχουν βαλει όριο και εδώ, ας μας πει καποιος φίλος εαν το έχει δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mesqal είπε

Γεια σου Γιαννη, οχι ειχε ακομη ασφάλεια, και το έδειχνε και τσεκαρισμένο. Απο οτι κατάλαβα προς το παρον πρπει να είναι πληρωμένα τα τέλη ολου του χρόνου για να σε αφήνει να κάνεις ακινησιά και άρση όποτε θέλεις. Εκτός εαν εχουν βαλει όριο και εδώ, ας μας πει καποιος φίλος εαν το έχει δοκιμασει.

Οχι ..Σε ΙΧ εκανα αρση τον Απριλιο και πληρωσα μονο για 2 μηνες και εγινε κανονικα 

Το προβλημα προεκυψε οταν πηγα να  κανω αρση για το υπολοιπο του ετους και πληρωσα ξανα τους 2 μηνες γιατι απο οτι μου ειπαν απο ΑΑΔΕ επρεπε να κανω παλι ακινησια οταν εληξαν οι 2 μηνες και μετα να πληρωσω για τους υπολιπους 7 μηνες

Για κοιτα μηπως φτιαξει αυριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...