Προς το περιεχόμενο

Σταυροδρόμι


jobous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, babisskg είπε

 

    Όπως έχει ειπωθεί ήδη ........ είναι ζήτημα αναγκών ( ερασιτεχνικών / επαγγελματικών ) αλλά και προσωπικών απόψεων και επιπλέον μπαίνουν στην μέση τα οικονομικά , ένα αρκετά σοβαρό θέμα , όπως και κάποιες παράμετροι , κάτι που ανέφερα και στο παρελθόν με αφορμή έναν προσωπικό μου γνωστό , ο οποίος έχοντας σοβαρό θέμα αρτιμέλειας δεν είναι σε θέση να χρησιμοποιεί βαριές κατασκευές κι' έτσι δουλεύει με premium compact , ενώ τελευταία βρήκε ιδιαίτερα βολικό τον πλαϊνό διακόπτη ελέγχου του ζουμ σε μία bridge camera , κάτι που τον διευκολύνει να κρατάει την μηχανή με το ένα χέρι . 

  Αν μείνω στον ερασιτέχνη , το πρώτο κριτήριο είναι το οικονομικό κι' αν δεν έχει τέτοιο πρόβλημα ακόμη καλύτερα , οι λύσεις που υπάρχουν είναι πάμπολλες . Οι περιπτώσεις όπου κάποιος φαντάζεται ότι μπορεί και να βγεί κερδισμένος οικονομικά ....... γιατί έδωσε αυτό , ενώ βρήκε εκείνο 50 ευρώ φθηνότερα κλπ ...... δεν με αφορούν . Δικό του και το πορτοφόλι και ο τρόπος σκέψης . Όπως επίσης δεν με αφορούν οι περιπτώσεις όπου κάποιος ανακάλυψε ότι αυτές κάνουν για να φωτογραφίζουν πισίνες πχ , ενώ άλλες κάνουν για κτήρια και ούτω καθεξής ....... 

  Ναι , θα ήθελα μία Fujifilm , όντας βέβαιος ότι κάνει καλή δουλειά για το είδος της φωτογραφίας που με απασχολεί , οικονομικά μιλώντας θα έλεγα " Δεν αρνούμαι ....... αδυνατώ " κι' αυτό νομίζω είναι αρκετό . 

 

Μπάμπη, δεν είναι όσο ακριβές νομίζεις. Τουλάχιστον αν κοιτάξεις σε μοντέλα σαν αυτά που αγοράζεις συνήθως.... μιας κάποιας ηλικίας.
Δεν υπάρχει λόγος να πας σε Χ-Τ3 ή Χ-Τ4 και Χ-Τ5. Προχτές συνάντησα έναν Γάλλο με ένα αυτοκινούμενο βανάκι σε μια τοποθεσία που βγαζει με Χ-Τ2 και ένα τρίποδο των 30 ευρώ. 
Capture one και αυτός. Το απέρριψε το lightroom. Τελικά πρέπει να υπάρχει κάποιο τεχνικό θέμα με την συνεργασία fuji/adobe. Έστω και μικρό

Οι τιμές πάντως είναι πολύ κοντά με το σύστημα που ηδη έχεις.
Έχεις την ναυαρχίδα της Olympus του 2013 και κάνει αυτή την στιγμή γύρωστα 250-300 ευρώ μεταχειρισμένη.
Ε, η Χ-Τ1 του 2014 που ήταν η ναυαρχίδα της fuji έναν χρόνο μετά κάνει 350-400 σε άριστη κατάσταση. Αν πας σε Χ-Τ2 υπολόγισε 450-500 ευρώ.
Και απο φακούς, ακόμη και οι φτηνοί κιτ ζουμ των 200 ευρώ μεταχειρισμένοι, είναι ξυράφια.

Νομίζω πρέπει να δώσεις μια ευκαιρία στο σύστημα σαν ταγμένος jpegας. Είναι ότι πρέπει για εσένα που αγαπάς την αίσθηση της φιλμάτης φωτογραφίας.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

Ναι , θα ήθελα μία Fujifilm , όντας βέβαιος ότι κάνει καλή δουλειά για το είδος της φωτογραφίας που με απασχολεί , οικονομικά μιλώντας θα έλεγα " Δεν αρνούμαι ....... αδυνατώ " κι' αυτό νομίζω είναι αρκετό . 

Pc για επεξεργασία δεν έχεις ; Και ένα 10ετίας κάνει δουλειά. Με αυτό φτιάχνεις όπως θες jpg. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Pc για επεξεργασία δεν έχεις ; Και ένα 10ετίας κάνει δουλειά. Με αυτό φτιάχνεις όπως θες jpg. 

     Έχω δηλώσει ήδη αρκετές φορές ότι , δεν χρησιμοποιώ υπολογιστή , χρησιμοποιούσα κάπου στο 92 ....... όχι πλέον ........

37 λεπτά πριν, highpriest είπε

 

Μπάμπη, δεν είναι όσο ακριβές νομίζεις. Τουλάχιστον αν κοιτάξεις σε μοντέλα σαν αυτά που αγοράζεις συνήθως.... μιας κάποιας ηλικίας.
Δεν υπάρχει λόγος να πας σε Χ-Τ3 ή Χ-Τ4 και Χ-Τ5. Προχτές συνάντησα έναν Γάλλο με ένα αυτοκινούμενο βανάκι σε μια τοποθεσία που βγαζει με Χ-Τ2 και ένα τρίποδο των 30 ευρώ. 
Capture one και αυτός. Το απέρριψε το lightroom. Τελικά πρέπει να υπάρχει κάποιο τεχνικό θέμα με την συνεργασία fuji/adobe. Έστω και μικρό

Οι τιμές πάντως είναι πολύ κοντά με το σύστημα που ηδη έχεις.
Έχεις την ναυαρχίδα της Olympus του 2013 και κάνει αυτή την στιγμή γύρωστα 250-300 ευρώ μεταχειρισμένη.
Ε, η Χ-Τ1 του 2014 που ήταν η ναυαρχίδα της fuji έναν χρόνο μετά κάνει 350-400 σε άριστη κατάσταση. Αν πας σε Χ-Τ2 υπολόγισε 450-500 ευρώ.
Και απο φακούς, ακόμη και οι φτηνοί κιτ ζουμ των 200 ευρώ μεταχειρισμένοι, είναι ξυράφια.

Νομίζω πρέπει να δώσεις μια ευκαιρία στο σύστημα σαν ταγμένος jpegας. Είναι ότι πρέπει για εσένα που αγαπάς την αίσθηση της φιλμάτης φωτογραφίας.

 

     Δεν βιάζομαι για κάτι , το ζήτημα όμως είναι ότι θα χρειαστώ εκ νέου φακούς , τους οποίους τώρα έχω , ενώ στην περίπτωση της Fujifilm θα πρέπει να ξαναφτιάξω ......... δε λέει ........ 

   Ούτε έχει το επί 2 crop των Olympus που μου χρειάζεται ....... για μένα είναι σημαντικό στοιχείο ........ ήταν μεταξύ ενός mirror lens στα 300mm f/8 σε mft έκδοση και βρέθηκε μπροστά μου ο Zuiko που είναι προτιμότερος παρά τις αδυναμίες . 

  Όλα τα συστήματα έχουν τα + / - ....... τουλάχιστον αυτό το γνωρίζω από πρώτο χέρι ........ θα μείνει είτε Pentax , είτε Olympus κι' εκεί θα κλείσει το κεφάλαιο της αναζήτησης .

  

15 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Έχω δηλώσει ήδη αρκετές φορές ότι , δεν χρησιμοποιώ υπολογιστή , χρησιμοποιούσα κάπου στο 92 ....... όχι πλέον ........

     Δεν βιάζομαι για κάτι , το ζήτημα όμως είναι ότι θα χρειαστώ εκ νέου φακούς , τους οποίους τώρα έχω , ενώ στην περίπτωση της Fujifilm θα πρέπει να ξαναφτιάξω ......... δε λέει ........ 

   Ούτε έχει το επί 2 crop των Olympus που μου χρειάζεται ....... για μένα είναι σημαντικό στοιχείο ........ ήταν μεταξύ ενός mirror lens στα 300mm f/8 σε mft έκδοση και βρέθηκε μπροστά μου ο Zuiko που είναι προτιμότερος παρά τις αδυναμίες . 

  Όλα τα συστήματα έχουν τα + / - ....... τουλάχιστον αυτό το γνωρίζω από πρώτο χέρι ........ θα μείνει είτε Pentax , είτε Olympus κι' εκεί θα κλείσει το κεφάλαιο της αναζήτησης .

  

    Αν μείνει η Olympus , χρειάζομαι ακόμη τον 9mm f/8 οπωσδήποτε , καθώς και έναν που να καταλήγει σε 50mm .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, babisskg είπε

Δεν βιάζομαι για κάτι , το ζήτημα όμως είναι ότι θα χρειαστώ εκ νέου φακούς , τους οποίους τώρα έχω , ενώ στην περίπτωση της Fujifilm θα πρέπει να ξαναφτιάξω ......... δε λέει ........ 

Η μηχανή σου είναι καλό σώμα m43. Δεν συμφέρει και οικονομικά να αλλάζεις. Συνήθως οι αλλαγές κοστίζουν Βλέπω έχει και φοβερούς all round φακούς το σύστημα . Έχεις μελετήσει φακούς όπως 12-100mm f/4 , 12-200mm f/3.5 - 6.3 , 14-140 f/3.5 - 5.6  , 14-150 f/4-5.6 . 

 

Καλά , δεν συζητώ και έναν πανάκριβο προφανώς 150-400mm f/4.5 !!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

    Και το ........ τούβλο στην κυριολεξία , αφιερωμένη εξαιρετικά στους οπαδούς της φορητότητας τών mirrorlles ....... του μικρού βάρους ........ κουλάθηκε το χέρι μου σήμερα το πρωί ...... των μαζεμένων διαστάσεων , αλλιώς πρέπει να στάξετε γύρω στα 8.000 ευρώ για έναν 150 - 400 σε mft pro έκδοση ........ όπου θα έχετε φυσικά και κολάρο στο φακό ........ για την πρέπουσα στήριξη ........ αυτά για όσους έχουν ψευδαισθήσεις γενικώς και αορίστως ........ μία η άλλη ανεξαρτήτως συστήματος κι' από εκεί και πέρα ....... καθείς έφ ω ετάχθη ........ κι' όλα αυτά .......... για ένα jpeg ....... 

ShadowPic_7726.jpg

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

     Έχεις πρόχειρα επάνω σου ....... 11 κατοστάρικα ? ........ 🤣🤣🤣 ....... 

   Φάτε φορητότητα ......... 🤣🤣🤣 ...... ευκολία χρήσης ........ καλά ....... για τα 8 χιλιάρικα ...... ΟΚ .... και θέλει και 92αρι φίλτρο ...... καλό ε ..... της προκοπής ..... 

    

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Και το ........ τούβλο στην κυριολεξία , αφιερωμένη εξαιρετικά στους οπαδούς της φορητότητας τών mirrorlles ....... του μικρού βάρους ........ κουλάθηκε το χέρι μου σήμερα το πρωί ...... των μαζεμένων διαστάσεων , αλλιώς πρέπει να στάξετε γύρω στα 8.000 ευρώ για έναν 150 - 400 σε mft pro έκδοση ........ όπου θα έχετε φυσικά και κολάρο στο φακό ........ για την πρέπουσα στήριξη ........ αυτά για όσους έχουν ψευδαισθήσεις γενικώς και αορίστως ........ μία η άλλη ανεξαρτήτως συστήματος κι' από εκεί και πέρα ....... καθείς έφ ω ετάχθη ........ κι' όλα αυτά .......... για ένα jpeg ....... 

ShadowPic_7726.jpg

Βρε αγάπη με τους αντάπτορες αυτό το παιδί....😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, babisskg είπε

για τα 8 χιλιάρικα ...... ΟΚ .... 

Πάρε rf mount. Να έχεις οικονομικό RF 100-500mm f/4.5-7.1L μόνο 2600€ από e-infinity . Αλλά είναι σκοτεινός και πλαστικούρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Πάρε rf mount. Να έχεις οικονομικό RF 100-500mm f/4.5-7.1L μόνο 2600€ από e-infinity . Αλλά είναι σκοτεινός και πλαστικούρα. 

    Πλαστικούρα είναι βέβαιο πως είναι , αυτό όμως είναι το λιγότερο κακό ....... το μεγαλύτερο κακό είναι πως γράφει επάνω την λέξη Canon ......... είναι πολλοί οι οποίοι νομίζουν πως η Canon είναι αυτή που ήταν την δεκαετία του 70 ....... η σχέση που μπορεί να έχει μία AE 1 με το σύστημα RF ....... είναι τόσο κοντινή όση κι' αυτή που έχουν τα πάλαι πότε τρόλεϊ της Αθήνας ...... με τα καναρίνια ........ επειδή και τα δύο ήταν κίτρινα ........ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη και εγω ειμαι σχεδον 1 χρονο τωρα χωρις μηχανη και σκεφτομαι σιγα σιγα τι θα παρω, διαβαζοντας το παρων θεμα ανακαλυψα το mpb. 

Εχει πραγματικα καλες τιμες, με τελωνεια/μεταφορικα τι παιζει? 

Κοιταω πιο πολυ για A7/A7ii

Επεξ/σία από imr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, imr είπε

Επειδη και εγω ειμαι σχεδον 1 χρονο τωρα χωρις μηχανη και σκεφτομαι σιγα σιγα τι θα παρω, διαβαζοντας το παρων θεμα ανακαλυψα το mpb. 

Εχει πραγματικα καλες τιμες, με τελωνεια/μεταφορικα τι παιζει? 

Κοιταω πιο πολυ για A7/A7ii

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, imr είπε

Επειδη και εγω ειμαι σχεδον 1 χρονο τωρα χωρις μηχανη και σκεφτομαι σιγα σιγα τι θα παρω, διαβαζοντας το παρων θεμα ανακαλυψα το mpb. 

Εχει πραγματικα καλες τιμες, με τελωνεια/μεταφορικα τι παιζει? 

Κοιταω πιο πολυ για A7/A7ii

Τελωνείο τίποτα εφόσον φυσικά ψωνίσεις από το ευρωπαϊκό site. 

https://www.mpb.com/en-eu

Μεταφορικά έχει 2 επιλογές 16 ευρώ το στανταρ και ~31 ευρώ να έρθει σε 1-2 μέρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, imr είπε

Επειδη και εγω ειμαι σχεδον 1 χρονο τωρα χωρις μηχανη και σκεφτομαι σιγα σιγα τι θα παρω, το mpb το εχει δοκιμασει καποιος?

Εχει πραγματικα καλες τιμες, με τελωνεια/μεταφορικα τι παιζει?

Το χρησιμοποιώ συχνά. 
Ειναι υπεραξιόπιστο. Και με εγγύηση 6 μηνες και με 14 μέρες δικαίωμα επιστροφής.
Τιμές πώλησης έχει τίμιες, αλλά πάει με δεδομένα Ευρώπης. δηλαδή αν μια μηχανή έχει στην Γερμανία καινούρια 2000 ευρώ, στο mpb θα είναι -25 με -30% φτηνότερη. Αλλά στην Ελλαδα καινούρια μπορεί να είναι ακόμη πιο φτηνή σαν καινούρια, οπότε πρέπει να δεις τι συμφέρει.
Τιμές αγοράς δεν έχει καλές. Θα σε πληρώσει -30% λιγότερο απο όσο θα μπορούσες να δώσεις την μηχανή σου έξω. Αλλά γλυτώνεις διαδικασίες με αγγελίες και περίεργους. 

Μεταφορικά είναι 16 ευρώ τελευταία φορά που αγόρασα (πριν μια βδομάδα). Αν κάνεις ανταλλαγή, τα μεταφορικά παραλάβης της δικής σου και αποστολής της νέας είναι δωρεάν.

Τελωνείο δεν έχει. Φεύγουν απο Ε.Ε. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...