Προς το περιεχόμενο

Σταυροδρόμι


jobous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Έχω δηλώσει ήδη αρκετές φορές ότι , δεν χρησιμοποιώ υπολογιστή , χρησιμοποιούσα κάπου στο 92 ....... όχι πλέον ........

     Δεν βιάζομαι για κάτι , το ζήτημα όμως είναι ότι θα χρειαστώ εκ νέου φακούς , τους οποίους τώρα έχω , ενώ στην περίπτωση της Fujifilm θα πρέπει να ξαναφτιάξω ......... δε λέει ........ 

   Ούτε έχει το επί 2 crop των Olympus που μου χρειάζεται ....... για μένα είναι σημαντικό στοιχείο ........ ήταν μεταξύ ενός mirror lens στα 300mm f/8 σε mft έκδοση και βρέθηκε μπροστά μου ο Zuiko που είναι προτιμότερος παρά τις αδυναμίες . 

  Όλα τα συστήματα έχουν τα + / - ....... τουλάχιστον αυτό το γνωρίζω από πρώτο χέρι ........ θα μείνει είτε Pentax , είτε Olympus κι' εκεί θα κλείσει το κεφάλαιο της αναζήτησης .

  

    Αν μείνει η Olympus , χρειάζομαι ακόμη τον 9mm f/8 οπωσδήποτε , καθώς και έναν που να καταλήγει σε 50mm .

Μπαμπη καλησπέρα !

αν έχω καταλάβει καλά έχεις ήδη επενδύσει σε κάποιους φακούς Olympus (επίσης προσωπικά αγαπημένο σύστημα μετά τις Fuji), όποτε νομίζω είναι πιο λογικό να αναβαθμίσεις την παλιά ΕΜ1 που έχεις με μια με καινούργιο σενσορα ΕΜ1.2, 1.3 η και ΕΜ5.3 (προσωπικά προτιμώ το μικρότερο μέγεθος τους) από το να πας σε ένα καινούργιο σύστημα. Fuji και Olympus θεωρούνται και οι δυο top σε jpeg. Αν τελικά πας σε Fuji θα πρότεινα τουλάχιστον ΧΤ3/30/XS10 που είναι πολύ πιο γρήγορες (και με ΧΤ2 κανείς δουλειά αν δε σε ενδιαφέρει η ταχύτητα). Και μιλάω πάντα μεταχειρισμένες 😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Πλαστικούρα είναι βέβαιο πως είναι , αυτό όμως είναι το λιγότερο κακό ....... το μεγαλύτερο κακό είναι πως γράφει επάνω την λέξη Canon ......... είναι πολλοί οι οποίοι νομίζουν πως η Canon είναι αυτή που ήταν την δεκαετία του 70 ....... η σχέση που μπορεί να έχει μία AE 1 με το σύστημα RF ....... 

Είσαι σίγουρος ότι έχεις μελετήσει καλά την ιστορία της αγοράς και των πωλήσεων ; Τη δεκαετία του 1970 , ήταν το ταπεινό outsider , πολύ κάτω από τη nikon . Για αυτό στα μεταχειρισμένα , βλέπεις αποκλειστικά φτηνιάρηδες φακούς (αγορασμένοι από τότε χομπίστες) . Τα διαμάντια που είχε βγάλει , κανείς δεν τα αγόραζε , γιατί οι επαγγελματίες και όσοι έριχναν χρήμα τότε, ήταν nikon (nikon βρίσκεις πολλές φακουδάρες εκείνης της εποχής στα μεταχειρισμένα)  . Σήμερα, με τους βινταζολάγνους, οι τιμές είναι σε αστεία επίπεδα, ειδικά για τις AE-1 (τραγικά ακριβές) . Το 1986, πέταξε τη μοντούρα fd στα σκουπίδια και έφτιαξε το σύστημα eos και κέρδισε και χομπίστες και την πλειοψηφία των επαγγελματιών σταδιακά. Χαλάστηκαν οι λίγοι που είχαν επενδύσει σε fd, αλλά σε επίπεδο marketing δεν ήταν σημαντική χασούρα. Σε φιλμάτες autofocus και dslr , κυριαρχούσε. Κάποια στιγμή μπήκε η sony στο παιχνίδι , που πήρε κομμάτι της πίτας. 

 

Αν θες μία σύγκριση , μπες σε κάποιο από τα γνωστά μαγαζιά με μεταχειρισμένα που αναφέρουμε συχνά εδώ και μέτρα πόσους φακούς έχουν z mount και πόσους rf. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Είσαι σίγουρος ότι έχεις μελετήσει καλά την ιστορία της αγοράς και των πωλήσεων ; Τη δεκαετία του 1970 , ήταν το ταπεινό outsider , πολύ κάτω από τη nikon σε όλα. Για αυτό στα μεταχειρισμένα , βλέπεις αποκλειστικά φτηνιάρηδες φακούς (αγορασμένοι από τότε χομπίστες) . Τα διαμάντια που είχε βγάλει , κανείς δεν τα αγόραζε , γιατί οι επαγγελματίες και όσοι έριχναν χρήμα τότε, ήταν nikon (nikon βρίσκεις πολλές φακουδάρες εκείνης της εποχής στα μεταχειρισμένα)  . Σήμερα, με τους βινταζολάγνους, οι τιμές είναι σε αστεία επίπεδα, ειδικά για τις AE-1 (τραγικά ακριβές) . Το 1986, πέταξε τη μοντούρα fd στα σκουπίδια και έφτιαξε το σύστημα eos και κέρδισε και χομπίστες και την πλειοψηφία των επαγγελματιών σταδιακά. Χαλάστηκαν οι λίγοι που είχαν επενδύσει σε fd, αλλά σε επίπεδο marketing δεν ήταν σημαντική χασούρα. Σε φιλμάτες autofocus και dslr , κυριαρχούσε. Κάποια στιγμή μπήκε η sony στο παιχνίδι , που πήρε κομμάτι της πίτας. 

 

Αν θες μία σύγκριση , μπες σε κάποιο από τα γνωστά μαγαζιά με μεταχειρισμένα που αναφέρουμε συχνά εδώ και μέτρα πόσους φακούς έχουν z mount και πόσους rf. 

     Whatever ......... wish you to never see the ...... err1 ........ με τις ευχές μου ......

4 λεπτά πριν, Yannis1976 είπε

Μπαμπη καλησπέρα !

αν έχω καταλάβει καλά έχεις ήδη επενδύσει σε κάποιους φακούς Olympus (επίσης προσωπικά αγαπημένο σύστημα μετά τις Fuji), όποτε νομίζω είναι πιο λογικό να αναβαθμίσεις την παλιά ΕΜ1 που έχεις με μια με καινούργιο σενσορα ΕΜ1.2, 1.3 η και ΕΜ5.3 (προσωπικά προτιμώ το μικρότερο μέγεθος τους) από το να πας σε ένα καινούργιο σύστημα. Fuji και Olympus θεωρούνται και οι δυο top σε jpeg. Αν τελικά πας σε Fuji θα πρότεινα τουλάχιστον ΧΤ3/30/XS10 που είναι πολύ πιο γρήγορες (και με ΧΤ2 κανείς δουλειά αν δε σε ενδιαφέρει η ταχύτητα). Και μιλάω πάντα μεταχειρισμένες 😊

       Θα το απαντήσω μέσα στη μέρα ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Whatever ......... wish you to never see the ...... err1 ........ με τις ευχές μου ......

Τίποτε δεν είναι για πάντα φίλε μου. Η eos 100 φιλμάτη που είχα πληρώσει χρυσή το 1992, τα έφτυσε το σώμα (μετά από 13 χρόνια βέβαια) .  Σε ψηφιακή εποχή , επειδή τα πρώτα χρόνια , πριν εγκαταλείψω τις φιλμάτες SLR , είχαμε μαζί με τη σύζυγο αγοράσει κάμποσες ψηφιακές bridge & compact , που χάλασαν όλες, μάντεψε τι μάρκα ήταν ! Olympus. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, imr είπε

Επειδη και εγω ειμαι σχεδον 1 χρονο τωρα χωρις μηχανη και σκεφτομαι σιγα σιγα τι θα παρω, διαβαζοντας το παρων θεμα ανακαλυψα το mpb. 

Εχει πραγματικα καλες τιμες, με τελωνεια/μεταφορικα τι παιζει? 

Κοιταω πιο πολυ για A7/A7ii

Καλές τιμές δεν έχει σε σχέση με μεταχειρισμένο κατευθείαν από χρήστη, αλλά έχει φοβερό service, εγγύηση 6 μηνων και επιστροφή εντός 15 ημερών  αν δε σου αρέσει κάτι. Αν παραγγείλεις από το mpb Ευρώπης προφανώς δεν έχει εκτελωνισμούς

 

21 λεπτά πριν, imr είπε

Επειδη και εγω ειμαι σχεδον 1 χρονο τωρα χωρις μηχανη και σκεφτομαι σιγα σιγα τι θα παρω, διαβαζοντας το παρων θεμα ανακαλυψα το mpb. 

Εχει πραγματικα καλες τιμες, με τελωνεια/μεταφορικα τι παιζει? 

Κοιταω πιο πολυ για A7/A7ii

ε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τίποτε δεν είναι για πάντα φίλε μου. Η eos 100 φιλμάτη που είχα πληρώσει χρυσή το 1992, τα έφτυσε το σώμα (μετά από 13 χρόνια βέβαια) .  Σε ψηφιακή εποχή , επειδή τα πρώτα χρόνια , πριν εγκαταλείψω τις φιλμάτες SLR , είχαμε μαζί με τη σύζυγο αγοράσει κάμποσες ψηφιακές bridge & compact , που χάλασαν όλες, μάντεψε τι μάρκα ήταν ! Olympus. 

    Έχω 10 Olympus ...... από ....... καμία χαλασμένη ........ ξέρω τι κάνω ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

Μπαμπη καλησπέρα !

αν έχω καταλάβει καλά έχεις ήδη επενδύσει σε κάποιους φακούς Olympus (επίσης προσωπικά αγαπημένο σύστημα μετά τις Fuji), όποτε νομίζω είναι πιο λογικό να αναβαθμίσεις την παλιά ΕΜ1 που έχεις με μια με καινούργιο σενσορα ΕΜ1.2, 1.3 η και ΕΜ5.3 (προσωπικά προτιμώ το μικρότερο μέγεθος τους) από το να πας σε ένα καινούργιο σύστημα. Fuji και Olympus θεωρούνται και οι δυο top σε jpeg. Αν τελικά πας σε Fuji θα πρότεινα τουλάχιστον ΧΤ3/30/XS10 που είναι πολύ πιο γρήγορες (και με ΧΤ2 κανείς δουλειά αν δε σε ενδιαφέρει η ταχύτητα). Και μιλάω πάντα μεταχειρισμένες 😊

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη όχι όμως για την ταχύτητα που αναφέρει μιας και για μένα οι Χ-Τ2/20 είναι αρκετά γρήγορες πόσο μάλλον για τον @babisskg ο οποίος δε βγάζει στα κουτουρού όπως εγώ αλλά το σκέφτεται πιο πριν. Όμως οι νεότερες έχουν περισσότερες επιλογές για ρυθμίσεις των jpeg κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά χρήσιμο για κάποιον που θέλει κυρίως .... jpeg :P. Δηλαδή η Χ-Τ1 που σκέφτεσαι Μπάμπη σε σχέση με εκείνες που αναφέρει ο Γιάννης είναι η μέρα με τη νύχτα. Βέβαια κάποιοι λένε πως οι προηγούμενες γενιές είχαν τα πιο ιδιαίτερα - όχι καλύτερα - χρώματα οπότε είναι και θέμα γούστου. 

 Mερικές διαφορές 

- μπορείς να ονοματίσεις τα προφιλ που φτιάχνεις αντί να είναι 1,2,3 ... 

- περισσότερα film simulations (ασχέτως των επιπλέον ρυθμίσεων)

- δύο ρυθμίσεις για καλύτερη διαχείριση χρώματος (αν δεν κάνω λάθος κυρίως μπλε και κόκκινου) ανάλογα με τις συνθήκες λήψης

- περισσότερες επιλογές για auto white ballance : δηλαδή μπορείς να έχεις π.χ. 3 auto white ballance προφιλ που το καθένα να έχει διαφορετικό shift, άλλο να είναι πιο ζεστό, άλλο πιο ψυχρό, να είναι καλύτερο για βραδινές λήψεις. 

Δεν είναι ότι δε ζεις χωρίς αυτά φυσικά αλλά κάνουν πολύ πιο εύκολη τη ζωή εφόσον θέλει κάποιος να δουλέψει κυρίως με jpeg. 

 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pifilos είπε

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη όχι όμως για την ταχύτητα που αναφέρει μιας και για μένα οι Χ-Τ2/20 είναι αρκετά γρήγορες πόσο μάλλον για τον @babisskg ο οποίος δε βγάζει στα κουτουρού όπως εγώ αλλά το σκέφτεται πιο πριν. Όμως οι νεότερες έχουν περισσότερες επιλογές για ρυθμίσεις των jpeg κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά χρήσιμο για κάποιον που θέλει κυρίως .... jpeg :P. Δηλαδή η Χ-Τ1 που σκέφτεσαι Μπάμπη σε σχέση με εκείνες που αναφέρει ο Γιάννης είναι η μέρα με τη νύχτα. Βέβαια κάποιοι λένε πως οι προηγούμενες γενιές είχαν τα πιο ιδιαίτερα - όχι καλύτερα - χρώματα οπότε είναι και θέμα γούστου. 

 Mερικές διαφορές 

- μπορείς να ονοματίσεις τα προφιλ που φτιάχνεις αντί να είναι 1,2,3 ... 

- περισσότερα film simulations (ασχέτως των επιπλέον ρυθμίσεων)

- δύο ρυθμίσεις για καλύτερη διαχείριση χρώματος (αν δεν κάνω λάθος κυρίως μπλε και κόκκινου) ανάλογα με τις συνθήκες λήψης

- περισσότερες επιλογές για auto white ballance : δηλαδή μπορείς να έχεις π.χ. 3 auto white ballance προφιλ που το καθένα να έχει διαφορετικό shift, άλλο να είναι πιο ζεστό, άλλο πιο ψυχρό, να είναι καλύτερο για βραδινές λήψεις. 

Δεν είναι ότι δε ζεις χωριάς αυτά φυσικά αλλά κάνουν πολύ πιο εύκολη τη ζωή εφόσον θέλει κάποιος να δουλέψει κυρίως με jpeg. 

 

    Οι pinhole film fans ........ με εγκατέλειψαν ....... οπότε βαδίζω μόνος μου ...... έτσι για να βάλω και λίγο δράμα στο σενάριο ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pifilos είπε

- περισσότερα film simulations (ασχέτως των επιπλέον ρυθμίσεων)

Με επεξεργασία στο pc, το dxo photolab φτιάχνει πολύ περισσότερα, γιατί δεν κάνει προσομείωση μόνο fuji film αλλά και όλων των άλλων διάσημων , kodak , adox, polaroid, lomography , ilford , agfa , foma κτλ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με επεξεργασία στο pc, το dxo photolab φτιάχνει πολύ περισσότερα, γιατί δεν κάνει προσομείωση μόνο fuji film αλλά και όλων των άλλων διάσημων , kodak , adox, polaroid, lomography , ilford , agfa , foma κτλ . 

Το όλο point είναι να μην ασχοληθεί κάποιος με τίποτα από αυτά και απλώς να τις μεταφέρει. Εν προκειμένω ο Μπάμπης :P . Άλλωστε από συγκρίσεις με τα πραγματικά film stocks που έχω δει δεν έχουν και φοβερές ομοιότητες. Για ψιλοποζεριά τα έχουν ονομάσει έτσι. Το concept είναι πως γενικά μπορείς να πετύχεις πολλούς συνδυασμούς λόγω πληθώρας ρυθμίσεων.

Υποθέτω εννοείς το DXO FilmPack. Υπάρχει και το RNI και άλλα βέβαια. Καλά είναι αυτά απλώς συνήθως λίγα αξίζουν.

 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, pifilos είπε

 Άλλωστε από συγκρίσεις με τα πραγματικά film stocks που έχω δει δεν έχουν και φοβερές ομοιότητες.

Και το πραγματικό φιλμ , αν σκαναριστεί , εύκολα χάνει τα χαρακτηριστικά του. Με ένα πάτημα στο auto colour του ps, όλα γίνονται ίδια. Όπως και σε εκτύπωση με mini lab, χάνουν επίσης. Οπότε δεν είναι οι προσομειώσεις φιλμ το ατού των fuji. Για μενα  αβαντάζ τους, είναι η ποιότητα κατασκευής και καμερών και φακών . Θυμίζουν nikon f3 & ai-s φακούς, με σύγχρονη τεχνολογία. Φυσικά και η ποιότητα εικόνας , είναι κορυφαία σε aps-c.  Για value for money , όπως σε όλα τα συστήματα, θεωρώ ότι οι παλιότερες, επειδή είναι πιο φθηνές , έχουν καλύτερο , αφού ξοδεύεις λιγότερα για σώμα , οπότε μένουν πιο πολλά για φακούς. Η δική μου άποψη . Με μια x-t20 δηλαδή παίρνει κάποιος πολύ καλή γεύση του οικοσυστήματος. Πιο hardcore  οικονομική επιλογή ακόμη , X-E1. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύριος Μπάμπης εδώ μας έχει πρήξει με τις παλιές μηχανές και τα φιλμ, όπως ακριβώς οι γέροι που αναπολούν τα νιάτα τους και πιστεύουν ότι η εποχή στην οποία οι ίδιοι ήταν νέοι, ήταν η καλύτερη, ενώ η σημερινή δεν αξίζει, δεν αξίζουν οι σημερινές μηχανές, δεν αξίζει η νέα γενιά κλπ κλπ κλπ.

Και δεν  χρησιμοποιεί υπολογιστή λέει...

Οπότε που βλέπει τις φωτογραφίες και κρίνει ότι δεν αξίζουν οι σημερινές; 

Πφφφφφφ....

Τον έχω μπλοκάρει εδώ και χρόνια, αλλά αναγκαστικά βλέπω κάποια μηνύματα του από τα quote των άλλων. 

Δεν υπάρχει νήμα που να μη γράψει τα ίδια και τα ίδια. 

Άκου λέει δεν αξίζουν οι σημερινές Canon και είναι καλύτερες οι παλιές φιλμάτες...

Πιο αστεία δήλωση δεν έχω διαβάσει!!!

Έλεος δηλαδή, στ' αλήθεια τα θεωρείτε σοβαρά αυτά;

Από πλευράς μου, μετά από 14 χρόνια με Canon dslr μηχανές και φακούς, και πάνω από 60.000 φωτογραφίες, έχω να πω πως είμαι υπερευχαριστημένος και πως, αν δεν υπήρχαν οι dslr και υπήρχαν μόνο οι απαίσιες φιλμάτες, ούτε θα γύριζα να κοιτάξω το χόμπι αυτό. 

Έλεος δηλαδή με την αρχαιολατρεία, κάπου ώπα, φτάνει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ο κύριος Μπάμπης εδώ μας έχει πρήξει με τις παλιές μηχανές και τα φιλμ, όπως ακριβώς οι γέροι που αναπολούν τα νιάτα τους και πιστεύουν ότι η εποχή στην οποία οι ίδιοι ήταν νέοι, ήταν η καλύτερη, ενώ η σημερινή δεν αξίζει, δεν αξίζουν οι σημερινές μηχανές, δεν αξίζει η νέα γενιά κλπ κλπ κλπ.

Και δεν  χρησιμοποιεί υπολογιστή λέει...

Οπότε που βλέπει τις φωτογραφίες και κρίνει ότι δεν αξίζουν οι σημερινές; 

Πφφφφφφ....

Τον έχω μπλοκάρει εδώ και χρόνια, αλλά αναγκαστικά βλέπω κάποια μηνύματα του από τα quote των άλλων. 

Δεν υπάρχει νήμα που να μη γράψει τα ίδια και τα ίδια. 

Άκου λέει δεν αξίζουν οι σημερινές Canon και είναι καλύτερες οι παλιές φιλμάτες...

Πιο αστεία δήλωση δεν έχω διαβάσει!!!

Έλεος δηλαδή, στ' αλήθεια τα θεωρείτε σοβαρά αυτά;

Από πλευράς μου, μετά από 14 χρόνια με Canon dslr μηχανές και φακούς, και πάνω από 60.000 φωτογραφίες, έχω να πω πως είμαι υπερευχαριστημένος και πως, αν δεν υπήρχαν οι dslr και υπήρχαν μόνο οι απαίσιες φιλμάτες, ούτε θα γύριζα να κοιτάξω το χόμπι αυτό. 

Έλεος δηλαδή με την αρχαιολατρεία, κάπου ώπα, φτάνει. 

     👍👍👍

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

     👍👍👍

     Δεν έχετε άδικο ....... μάλιστα θα έλεγα πως συμφωνώ κι' εγώ μερικώς ........ ίσως τον μπλοκάρω κι' εγώ ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2023 στις 3:50 ΜΜ, jobous είπε

Ισχύει αλλά για πες αν έχεις μερικούς καλούς φακούς , γιατί να μην τους χρησιμοποιήσεις. Θα μου πεις πούλα τους και πάρε άλλους. Σωστά αν είσαι επαγγελματίας, αν είσαι απλά χομπίστας , ερασιτέχνης ή κάνεις αυτό που απλά σου αρέσει, γιατί να σπαταλάς χρήματα. Επιπρόσθετα θα μου πεις οκ μείνε σε αυτό που έχεις (πχ μια dslr) , σωστός θα είσαι ή πήγαινε σε κάτι άλλο (μάρκα , φορμάτ, κτλ) αφού απλά κάνεις αυτό που γουστάρεις και πάλι σωστός θα είσαι...

    Από τους φακούς ξεκινήστε ........ ποιά εστιακά μήκη σας εκφράζουν καλύτερα , ποιές εταιρείες έχουν τους φακούς που ζητάτε σε συσχετισμό με την τιμή και μετά βάζετε και το σώμα . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...