Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά» και εμπειρίες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη ιδια φαση με εσενα ειμαι και εχω το ιδιο μυνημα. 
Φανταζομαι περιμενουν να πεταχτουν ανενεργες αιτησεις εξω και να δουν τι ποροι απομενουν. 
Πιστευω απο αρχη του χρονου ξανα θα ανοιξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dexs7 είπε

Μετά από 13 μήνες η κατάσταση άλλαξε σε "αίτηση προς πληρωμή "

 

Αίτηση προς πληρωμή είναι εδώ και ενάμιση μήνα και η δικιά μου αίτηση και χρήματα ακομη δεν ειδα.. Μέχρι και στο τελευταίο στάδιο με τον ίδιο εκνευριστικά αργό ρυθμό το προχωράνε μην χαλάσουν και το ρυθμό 😂

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dexs7 είπε

Τουλάχιστον ξεμπερδεψαμε με την χαρτουρα του δημοσίου 

Εσεις ξεμπερδεψατε. Να δουμε αν εμας που περιμενουμε να βαλουμε νεα αιτηση θα την δεχτει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου ως τώρα με την αίτηση από το καλοκαίρι, την αργοπορία υπαγωγής, την ανάγκη τροποποιητικής και την αναμονή σε αυτό ... σε συνδυασμό με διάφορες ιστορίες που έχουν καθυστερήσει να πάρουν τα χρήματα της επιδότησης ακόμα και πάνω από 12-14 μήνες μετά, με οδηγεί να αξιολογήσω ότι το πρόγραμμα έχει εξαιρετική γραφειοκρατία.

Θεωρώ ότι μέσα στο κριτήριο αγοράς ηλεκτρικού με αυτό το πρόγραμμα, πρέπει να συνεκτιμήσει κάποιος και το γεγονός ότι θα έχει δεσμευμένα τα 8000 ευρώ, πιθανόν ως και 1,5 χρόνο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Η εμπειρία μου ως τώρα με την αίτηση από το καλοκαίρι, την αργοπορία υπαγωγής, την ανάγκη τροποποιητικής και την αναμονή σε αυτό ... σε συνδυασμό με διάφορες ιστορίες που έχουν καθυστερήσει να πάρουν τα χρήματα της επιδότησης ακόμα και πάνω από 12-14 μήνες μετά, με οδηγεί να αξιολογήσω ότι το πρόγραμμα έχει εξαιρετική γραφειοκρατία.

Θεωρώ ότι μέσα στο κριτήριο αγοράς ηλεκτρικού με αυτό το πρόγραμμα, πρέπει να συνεκτιμήσει κάποιος και το γεγονός ότι θα έχει δεσμευμένα τα 8000 ευρώ, πιθανόν ως και 1,5 χρόνο μετά.

Θα μπορούσαν να το απλοποιήσουν και να πάνε πολυ πολυ νωρίτερα τα χρήματα στους δικαιούχους. Ο ρυθμός με τον οποίο κυλάνε οι αιτήσεις είναι ρυθμός  σπάσιμου νεύρων, για αρκετό κόσμο θα λειτουργεί αποτρεπτικά στο να προχωρησει σε αγορά ηλεκτρικού οχήματος. Εγώ πήρα ποδήλατο και ήθελα  να πάρω και μηχνακι, αλλά με την μέχρι τώρα εμπειρία της αίτησης του ποδηλάτου δεν ξανά μπαίνω σε διαδικασία , είμαι ήδη στους 9 μηνες αναμονης, δεν έχει υπάρξει η παραμικρή καθυστέρηση κατά την διάρκεια της αίτησης από πλευράς μου και ούτε υπήρξε κάποιο λάθος που να χρειαστεί διόρθωση και να καθυστέρηση την αίτηση.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά το παράγγειλα το Tesla την Δευτέρα και την άλλη εβδομάδα το παραλαμβάνω.

Η επιδότηση πάντως ακόμα δεν έχει κουνηθεί απο το αρχικό στάδιο και έχουν περάσει 4 μήνες.  Έλεγα μέχρι να έρθει το αυτοκίνητο σε 2-3 μήνες θα είχε προχωρήσει και η αίτηση αλλα είχαν ετοιμοπαράδοτο.

Επίσης μου είπαν ότι απο την Τρίτη θα έχουν το καινούριο Model 3 στην αντιπροσωπεία για όποιον θέλει να το δει απο κοντά και να κάνει test drive.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακολουθήσουν κι άλλες χώρες και πιθανόν και η δική μας με παρόμοιο σκεπτικό, πιθανόν το παρόν πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά 2» να είναι το τελευταίο που θα επιδοτούνται τυφλά όλα τα ηλεκτρικά.

https://www.drive.gr/news/kosmos/ayta-einai-ta-ev-poy-stamata-na-epidotei-i-gallia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμπληρωσαμε και τον 9ο μηνα αναμονης, μπαινουμε στον 10ο μηνα και συνεχιζουμε, με τον ρυθμο αυτο θα χρονισει και λεφτα ακομη δεν θα εχουν μπει🤣

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, VRaCh είπε

Οχι. Μάλλον αυτο θα ισχύει. Εξού και δεν μπορουμε να βάλουμε νέες αιτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση σήμερα

 

Καλησπέρα σας. 
Στις 27/11/23 τέθηκε σε ισχύ η τροποποίηση της ΚΥΑ με την οποία προστέθηκε προϋπολογισμός και πραγματοποιήθηκε ανακατανομή. Ωστόσο προς το παρόν έχει καλυφθεί για τις κατηγορίες φυσικών και νομικών προσώπων για ηλεκτρικά δίκυκλα τρίκυκλα L1-L7 και των αυτοκινήτων. Το πρόγραμμα συνεχίζει να δέχεται αιτήσεις μέχρι τις 30/4/2024 με την προϋπόθεση ότι θα υπάρχει διαθέσιμο ποσό για την κατηγορία του οχήματος ή των οχημάτων που έχει επιλέξει.
Ευχαριστούμε πολύ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς τί γίνεται σε περίπτωση που έχεις εγκριθεί για κάποιο συγκεκριμένο όχημα με προσφορά από έναν αντιπρόσωπο, και τελικά το αγοράσεις από άλλον αντιπρόσωπο (ακριβώς το ίδιο μοντέλο στην ίδια τελική τιμή και ίδια τιμή επιδότησης); Προχωράει κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω στο 2ο στάδιο βάζεις απόδειξη αγοράς. Οποτε δε θα παίζει ρόλο η αλλαγή αφού το όχημα είναι ίδιο.

Επεξ/σία από netgeo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...