Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά» και εμπειρίες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Σε αίτηση του Ιουλίου, μού βγάζει ακόμα «Αίτηση σε αξιολόγηση».

Διάφοροι πωλητές μού έλεγαν ότι «αφού έκανες αίτηση, θα την πάρεις την επιδότηση, κι έλα να παραγγείλουμε το αυτοκίνητο, να προλάβεις».

Προσωπικά, δεν τούς άκουσα - κι ευτυχώς το έκανα - γιατί αλλάζει η απόφαση αγοράς χωρίς εγκεκριμένη επιδότηση.

Αυτό σου έβγαλε εξ'αρχής? Γιατί αυτό είναι ένα βήμα μετά από εμένα, έχουν δεχθεί την αίτησή σου. Εμένα απλά την έχουν σε αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, πραγματικά δεν καταλαβαίνω που δυσκολεύεστε.

Το σύστημα δουλεύει δεσμεύοντας το ποσό με κάθε αίτηση που κατατίθεται, είτε έχεις επισυνάψει προσφορά είτε selfie.

Μετά, κοιτάνε τα έγγραφα που επισύναψες και σου δίνουν έγκριση να προχωρήσεις.

Από εκεί και πέρα έχεις 12 μήνες να καταθέσεις, αποδείξεις, υπεύθυνες δηλώσεις και ό,τι άλλο χρειάζεται.

Προφανώς αν δεν ασχοληθείς, μετά από 12 μήνες χάνεις το ποσό.

Οπότε ναι, εφόσον κατάθεσες αίτηση τα χρήματα έχουν δεσμευτεί για σένα και δεν τα χάνεις ακόμα και τώρα που τελείωσαν για νέες αιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Silverage είπε

Παιδιά, πραγματικά δεν καταλαβαίνω που δυσκολεύεστε.

Το σύστημα δουλεύει δεσμεύοντας το ποσό με κάθε αίτηση που κατατίθεται, είτε έχεις επισυνάψει προσφορά είτε selfie.

Μετά, κοιτάνε τα έγγραφα που επισύναψες και σου δίνουν έγκριση να προχωρήσεις.

Από εκεί και πέρα έχεις 12 μήνες να καταθέσεις, αποδείξεις, υπεύθυνες δηλώσεις και ό,τι άλλο χρειάζεται.

Προφανώς αν δεν ασχοληθείς, μετά από 12 μήνες χάνεις το ποσό.

Οπότε ναι, εφόσον κατάθεσες αίτηση τα χρήματα έχουν δεσμευτεί για σένα και δεν τα χάνεις ακόμα και τώρα που τελείωσαν για νέες αιτήσεις.

Δεν υπάρχει καμία δυσκολία, διαφωνία υπάρχει. Εσυ λες ότι με το που υποβάλλεις την αίτηση αυτόματα δεσμεύεται το ποσό της αίτησης και εμείς λέμε ότι το ποσό  της αίτησης δεσμεύεται την στιγμή που  θα σου έρθει μυνημα ότι η αίτηση εγκρίθηκε και θα συμπεριληφθεί στον πίνακα κατάταξης.

Εαν είναι έτσι όπως ισχυρίζεσαι εσυ, εξήγησε μας τον λογο ύπαρξης  του πρώτου βήματος  και της αναμονή της έγκρισης της αίτησης και γιατί  δεν ξεκινάει η διαδικασία κατευθείαν από το τελικό βήμα να βάλεις τα απαιτούμενα  δικαιολογητικά να ελεγχθούν και να γίνει η πληρωμή. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Δεν υπάρχει καμία δυσκολία, διαφωνία υπάρχει. Εσυ λες ότι με το που υποβάλλεις την αίτηση αυτόματα δεσμεύεται το ποσό της αίτησης και εμείς λέμε ότι το ποσό  της αίτησης δεσμεύεται την στιγμή που  θα σου έρθει μυνημα ότι η αίτηση εγκρίθηκε και θα συμπεριληφθεί στον πίνακα κατάταξης.

Εαν είναι έτσι όπως ισχυρίζεσαι εσυ, εξήγησε μας τον λογο ύπαρξης  του πρώτου βήματος  και της αναμονή της έγκρισης της αίτησης και γιατί  δεν ξεκινάει η διαδικασία κατευθείαν από το τελικό βήμα να βάλεις τα απαιτούμενα  δικαιολογητικά να ελεγχθούν και να γίνει η πληρωμή. 

Και εγώ αυτό νόμιζα αλλά απο την άλλη γιατί σταματάνε να δέχονται αιτήσεις για κάποιες κατηγορίες?

Το θέμα είναι ότι δεν είναι ξεκάθαρο και χωρίς έγκριση δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Εαν είναι έτσι όπως ισχυρίζεσαι εσυ, εξήγησε μας τον λογο ύπαρξης  του πρώτου βήματος  και της αναμονή της έγκρισης της αίτησης και γιατί  δεν ξεκινάει η διαδικασία κατευθείαν από το τελικό βήμα να βάλεις τα απαιτούμενα  δικαιολογητικά να ελεγχθούν και να γίνει η πληρωμή. 

Προφανώς για να μην υπερβούν τα χρήματα και φάνε μαζικά άκυρα και παραπονιούνται, ενώ αν κάθε αίτηση δεσμεύει και τα αντίστοιχα χρήματα, όλες θα μπορούν να πληρωθούν εφόσον τα δικαιολογητικά τους είναι σωστά.

Επίσης, διαβάζοντας στο facebook στην ομάδα της ηλεκτροκίνησης μπορείς να δεις ότι στα επαγγελματικά π.χ. είχε βγάλει μήνυμα ότι τελείωσαν τα χρήματα απο τέλος Ιουλίου αλλά αν προσπαθούσες πολλές φορές μπορεί να σε άφηνε γιατί ακυρώνονταν αιτήσεις και αποδέσμευαν χρήματα.

Ακόμη, βρήκα αυτά στην ΚΥΑ και στις Συχνές ερωτήσεις που νομίζω δείχνουν ότι τα χρήματα δεσμεύονται κατά τη στιγμή της αίτησης.

Screenshot-kya-programmatos_pdf.png.1e7ce4d85fbfa793c42ef97299317047.png

Screenshot-kya-programmatos.pdf(2).png.8b6259910a8ca703c19573fbe6eb7427.png

Screenshot-kya-programmatos.pdf(3).png.4b6f61dd8a31fd7e64fc28a0ddb6d607.png

Screenshot.png.96199a3edddf68d4d6ffab01e1134992.png

Σε κάθε περίπτωση έστειλα και ερώτημα στην εξυπηρέτηση και όταν μου απαντήσουν θα το ανεβάσω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Silverage είπε

 

Σε κάθε περίπτωση έστειλα και ερώτημα στην εξυπηρέτηση και όταν μου απαντήσουν θα το ανεβάσω εδώ.

Καλά έκανες για να μας λυθούν οι απορίες. 
Εαν σου απαντήσουν ότι με το που πατήσεις την υποβολή της αίτησης σου δεσμεύει ταυτόχρονα και το ποσό επιδότησης που ζητάς στη αίτηση, ρωτησε τους για πιο λογο υπαρχει τότε το πρώτο βήμα της αίτησης που απλά ανεβάζεις την πρόσφορα  του καταστήματος και έχει αναμονή έγκρισης κανένα 3μηνο. Αν δεν υπήρχε  εντελώς αυτό το βήμα  ανεβάζαμε κατευθείαν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για να ξεκινάμε απευθείας από το δεύτερο και τελικό βήμα και να γλιτώνουμε ένα 3μηνο αναμονής ανούσιο.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα στο τελικό βήμα μου λέει πως η αίτησή μου είναι προσωρινά αποθηκευμένη και αφού πατήσω υποβολή μου βγάζει κόκκινο πλαίσιο που λεεί (με κόκκινα γράμματα!) Δεν είναι δυνατή η υποβολή αιτήματος επιδότησης λόγω υπέρβασης του ορίου του προϋπολογισμού της δράσης για τη συγκεκριμμένη κατηγορία δικαιούχου-οχήματος. Η αίτησή σας αποθηκεύεται στο πληροφοριακό σύστημα της δράσης και μπορεί να επανυποβληθεί σε περίπτωση ακύρωσης ή απόρριψης υποβληθέντων αιτήσεων.

Άρα η μόνη λύση για εμένα που σαν μλκ περίμενα να παραλάβω και να πληρώσω για να κάνω την αίτηση είναι να μπαίνω συνέχεια στο σύστημα και να κάνω υποβολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παράλογο της υπόθεσης είναι ότι λένε ότι εξαντλήθηκε το φετεινό προβλεπόμενο ποσόν επιδότησης αλλά θα υπάρξει νέο πρόγραμμα από του χρόνου όπου θα έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης οι καινούργιοι που θα αγοράσουν από το 2024. Δε λένε όμως (όπως θα ήταν λογικό) ότι πρώτοι θα είχαν προτεραιότητα οι χαμένοι του 2023 που ναι μεν αγόρασαν κανονικά αλλά δεν συμπεριλήφθηκαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα ότι το ίδιο έγινε και με το κινούμαι ηλεκτρικά 1 και ήταν ο λόγος που καθυστέρησε το κινούμαι ηλεκτρικά 2.

Αλλά τελικά (λένε...) συνέβη το λογικό και όσοι έμειναν έξω από το κινούμαι ηλεκτρικά 1 μπήκαν στο 2.

Μίλησα με τη γραμμή εξυπηρέτησης και μου είπαν πως την Παρασκευή έβγαλαν κονδύλια από την κατανομή στους ιδιώτες για να τα βάλουν στις εταιρείες, για αυτό και το κόκκινο που φάγαμε.😡

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε καν αν θα υπάρξει κινούμαι ηλεκτρικά 3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kalmik είπε

αλλά θα υπάρξει νέο πρόγραμμα από του χρόνου

πηγή ?

13 λεπτά πριν, nickolas είπε

Μίλησα με τη γραμμή εξυπηρέτησης και μου είπαν πως την Παρασκευή έβγαλαν κονδύλια από την κατανομή στους ιδιώτες για να τα βάλουν στις εταιρείες

αν μπορούσες να το πάρεις γραπτώς θα είχε τρελό ενδιαφέρον η συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Καλά έκανες για να μας λυθούν οι απορίες. 
Εαν σου απαντήσουν ότι με το που πατήσεις την υποβολή της αίτησης σου δεσμεύει ταυτόχρονα και το ποσό επιδότησης που ζητάς στη αίτηση, ρωτησε τους για πιο λογο υπαρχει τότε το πρώτο βήμα της αίτησης που απλά ανεβάζεις την πρόσφορα  του καταστήματος και έχει αναμονή έγκρισης κανένα 3μηνο. Αν δεν υπήρχε  εντελώς αυτό το βήμα  ανεβάζαμε κατευθείαν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για να ξεκινάμε απευθείας από το δεύτερο και τελικό βήμα και να γλιτώνουμε ένα 3μηνο αναμονής ανούσιο.

Μου απάντησαν αλλά δεν λένε και τίποτα.

Screenshothttps__support_gov_gr.png.cd76faed4c32ac397c76d1f847c07cc6.png

2 ώρες πριν, nickolas είπε

Εμένα στο τελικό βήμα μου λέει πως η αίτησή μου είναι προσωρινά αποθηκευμένη και αφού πατήσω υποβολή μου βγάζει κόκκινο πλαίσιο που λεεί (με κόκκινα γράμματα!) Δεν είναι δυνατή η υποβολή αιτήματος επιδότησης λόγω υπέρβασης του ορίου του προϋπολογισμού της δράσης για τη συγκεκριμμένη κατηγορία δικαιούχου-οχήματος. Η αίτησή σας αποθηκεύεται στο πληροφοριακό σύστημα της δράσης και μπορεί να επανυποβληθεί σε περίπτωση ακύρωσης ή απόρριψης υποβληθέντων αιτήσεων.

Άρα η μόνη λύση για εμένα που σαν μλκ περίμενα να παραλάβω και να πληρώσω για να κάνω την αίτηση είναι να μπαίνω συνέχεια στο σύστημα και να κάνω υποβολή?

Ναι, σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει και απο άλλους στο facebook, το παλεύεις κάθε μέρα, πρωινά κυρίως μήπως και σε αφήσει.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δικαιολογητικά για την εξόφληση λέει αποδεικτικό καταβολής  τιμήματος αγοράς,

Τι χαρτιά χρειάζονται;;

Γτ την απόδειξη την αναφέρει σε ποιο πάνω βημα

 

Ηλεκτρικο ποδήλατο έχω αγοράσει 

Screenshot_20230927_234544_PDF Reader.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2023 στις 6:01 ΜΜ, Silverage είπε

Ναι, σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει και απο άλλους στο facebook, το παλεύεις κάθε μέρα, πρωινά κυρίως μήπως και σε αφήσει.

Υπάρχει κάποιος που να τον έχουν αφήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickolas είπε

Υπάρχει κάποιος που να τον έχουν αφήσει?

Πολλοί.

Τις εργάσιμες ώρες να προσπαθείς που ακυρώνουν αιτήσεις και μπορεί να ανοίξει για λίγο το σύστημα.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...