Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά» και εμπειρίες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/9/2023 στις 4:06 ΜΜ, kalmik είπε

Σήμερα διαβάζω ότι λεφτά τέλος... Λεφτά δεν υπάρχουν πια για τους ενδιαφερόμενους να αγοράσουν επιδοτούμενο ηλεκτρικό  https://www.carandmotor.gr/nea/kinoymai-ilektrika-2-epidotisi-telos-ilektrika-ih δηλ με άλλα λόγια το "αξιόπιστο" κράτος μας ωθεί με χίλιους τρόπους να αγοράσουμε ηλεκτρικό και μετά λέει ότι εξαντλήθηκαν οι πόροι και μάλιστα χωρίς να είναι διαφανές στους υποψήφιους αγοραστές. Δηλ. αυτοί που ήδη έχουν αγοράσει δεν ξέρουν καν αν θα εγκριθεί η αίτηση. Θα ήταν απλό να γίνεται η αίτηση ταυτόχρονα και ίσως και πριν την αγορά (να πάρει δηλ. ο ενδιαφερόμενος προέγκριση) καινα ξέρει αν θα επιδοτηθεί η όχι γιατί τα ποσά για αρκετούς είναι αποφασιστικά για την διαμόρφωση της απόφασής τους. Τώρα αρκετοί θα κρεμαστούν... Λυπάμαι αλλά στο κράτος μπανανία που ζούμε έπρεπε να το περιμένουν....

Πήραμε αρκετά ηλεκτρικά...

Σε λίγο δεν θα έχουμε που να τα φορτίσουμε!

Κατά τα λοιπά φαίνεται οι ευρωπαίοι να κατάλαβαν πως πολλά κονδύλια μοίρασαν τα οποία κατέληξαν σε υποδομές και οχήματα κινεζικών συμφερόντων και το ξανασκέφτηκαν.

Όταν εξασφαλίσουν τα νότα τους μπορεί να ξαναμοιράσουν λεφτά να πάρουμε και εμείς κανά ψιλό...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ έκανα αίτηση και δεν μου την πήρε. Μου λέει αν ακυρωθούν η αποσυρθούν άλλες αιτήσεις έχω δικαίωμα να την ξανα υποβάλω (που βέβαια δεν έχω καμία δυνατότητα να το μάθω αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nickolas είπε

Παίδες εγώ έκανα αίτηση και δεν μου την πήρε. Μου λέει αν ακυρωθούν η αποσυρθούν άλλες αιτήσεις έχω δικαίωμα να την ξανα υποβάλω (που βέβαια δεν έχω καμία δυνατότητα να το μάθω αυτό)

Για τι όχημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πώς αν δεν συνεχιστεί με ανάλογα κίνητρα ένα 3ο πρόγραμμα επιδότησης, η αγορά ηλεκτρικών στη χώρα θα επιβραδυνθεί σε σχέση με την τωρινή ανάπτυξή της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Για τι όχημα;

Για αυτοκίνητο.

Πρακτικά όπως το έχουν κάνει τώρα, σου δίνουν το όχημα αφορολόγητο γιατί το όφελος είναι παρόμοιο με την αξία του ΦΠΑ.

Απλά τώρα άρχισαν να μπαίνουν και οι Κινέζοι (που οι Ευρωπαίοι δεν το θέλουν αλλά το ΜG4 με τιμή 25.000 ευρώ με επιδότηση είναι τέλειο όχημα) και παίζει να μπει φρένο. Διαβάζω και ότι το υπουργείο Μεταφορών έβγαλε ανακοίνωση ότι τα υβριδικά/ηλεκτρικά έφτασαν το 10% των ταξινομήσεων από 0,9% το 2019... βλέπω να μην βλέπω καμία επιδότηση.

Η μλκ είναι ότι παραγγελία έκανα 15 Αυγούστου και νόμιζα ότι πρέπει να παραλάβω το όχημα εκταμιεύοντας το ποσό για να μπω στο πρόγραμμα. 🙁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μου βγάζει "αίτηση σε καταχώρηση" όταν ξαναμπώ στο site. Μπορεί κάποιος που έχει κάνει αίτηση πρό εβδομάδος ή παλαιότερα αν του βγάζει το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αίτηση του Ιουλίου, μού βγάζει ακόμα «Αίτηση σε αξιολόγηση».

Διάφοροι πωλητές μού έλεγαν ότι «αφού έκανες αίτηση, θα την πάρεις την επιδότηση, κι έλα να παραγγείλουμε το αυτοκίνητο, να προλάβεις».

Προσωπικά, δεν τούς άκουσα - κι ευτυχώς το έκανα - γιατί αλλάζει η απόφαση αγοράς χωρίς εγκεκριμένη επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Silverage είπε

Άμα κάνεις αίτηση έχεις δεσμευμένα τα χρήματα, δεν τα χάνεις.

Και τότε γιατί μεσολαβεί η έγκριση της αίτησης το οποίο μεταφράζεται σε κανένα δίμηνο αναμονή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Και τότε γιατί μεσολαβεί η έγκριση της αίτησης το οποίο μεταφράζεται σε κανένα δίμηνο αναμονή;

Για να ελέγξουν τα δικαιολογητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Silverage είπε

Για να ελέγξουν τα δικαιολογητικά.

Τα δικαιολογητικά τα καταθέτεις μετά την έγκριση της αίτησης.

Το μόνο που καταθέτεις στο αρχικό στάδιο εξναι η προσφορά του καταστήματος για το ηλεκτρικό όχημα που θελεις.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Τα δικαιολογητικά τα καταθέτεις μετά την έγκριση της αίτησης.

Το μόνο που καταθέτεις στο αρχικό στάδιο εξναι η προσφορά του καταστήματος για το ηλεκτρικό όχημα που θελεις.

Ε την προσφορά και τα υπόλοιπα που ζητάει για όσους δικαιούνται έξτρα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Silverage είπε

Ε την προσφορά και τα υπόλοιπα που ζητάει για όσους δικαιούνται έξτρα χρήματα.

Την απόδειξη αγοράς, της υπεύθυνες δηλώσεις κτλ  όλα τα ανεβάσεις μετά την έγκριση της αίτησης.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Silverage said:

Άμα κάνεις αίτηση έχεις δεσμευμένα τα χρήματα, δεν τα χάνεις.

Αν δεν παρεις το παρακατω μηνυμα εγκρισης, τα λεφτα δεν ειναι δεσμευμενα οτι και αν σου εχουν πει.

"Η αίτησή σας στη Δράση «Κινούμαι Ηλεκτρικά - Β' Κύκλος» με μοναδικό Ψηφιακό Κωδικό ΧΧΧΧΧ-ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ περιλαμβάνεται  στην υπ' αριθμόν ΥΠΕΝ/ΑΤΗ/139098/647/29-12-2022, απόφαση υπαγωγής,  η οποία είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του προγράμματος.

Για την καταβολή του ποσού της επιχορήγησης υποχρεούστε εντός δώδεκα (12) μηνών από
την έκδοση της απόφασης υπαγωγής, να υποβάλλετε αίτημα ολοκλήρωσης
αναρτώντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά ολοκλήρωσης σύμφωνα με το Παράρτημα ΙΙ της ΚΥΑ της Δράσης.

Σημειώνεται πως δίνεται η δυνατότητα αιτήματος παράτασης για διάστημα επιπλέον τριών (3) μηνών,
πέραν των δώδεκα (12) μηνών σύμφωνα με τους όρους και προϋποθέσεις του άρθρου 19 της ΚΥΑ της συγκεκριμένης Δράσης.

Σε περίπτωση που τα παραπάνω χρονικά διαστήματα στις παραπάνω περιπτώσεις παρέλθουν άπρακτα,
η έγκριση απορρίπτεται αυτομάτως και ο ωφελούμενος χάνει το δικαίωμα λήψης της εγκεκριμένης ενίσχυσης."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...