Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά» και εμπειρίες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πας για Τεσλα, που αν είναι να πάρεις ΕV τώρα για κει πας, ο φορτιστής είναι 500€ και δεν επιδοτείται.

Οι επιδοτούμενοι είναι ούτως ή άλλως τσιμπημένοι λόγω επιδότησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ έχω ήδη εγκεκριμένη αίτηση, αλλά επειδή με ρωτούν φίλοι και συγγενείς πάνω σε συζητήσεις, ξέρει κανείς τώρα που άνοιξε ξανά η δυνατότητα υποβολής, τί χρονικό διάστημα αναμένεται να έχει για έγκριση και υπαγωγή;

Υπάρχει κάποιος που έκανε αίτηση μετά το νέο άνοιγμα και του έχει ήδη εγκριθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Εγώ έχω ήδη εγκεκριμένη αίτηση, αλλά επειδή με ρωτούν φίλοι και συγγενείς πάνω σε συζητήσεις, ξέρει κανείς τώρα που άνοιξε ξανά η δυνατότητα υποβολής, τί χρονικό διάστημα αναμένεται να έχει για έγκριση και υπαγωγή;

Υπάρχει κάποιος που έκανε αίτηση μετά το νέο άνοιγμα και του έχει ήδη εγκριθεί;

Δεν νομιζω οτι χωραει καποια προβλεψη για τον ρυθμο που θα κινηθει η αιτηση. Ειναι πολυ οτι να ναι η φαση. Για παραδειγμα αν ψαξεις απο εδω και απο εκει θα δεις οτι υπαρχουν αναφορες οτι καποιοι πχ  πληρωθηκαν στους 5-6 μηνες απο την αρχικη τουε αιτηση και καποιοι  εχουν 14 μηνες στην αναμονη και να περιμενουν ακομη.Τι προβλεψη να κανεις οτι να ναι γινετε.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχύει αυτό, από την ως τώρα εμπειρία.

Πριν λίγη ώρα κατάφερα και έβγαλα γραμμή στην υποστήριξή τους, και μού είπαν ότι από μέρα σε μέρα πάει για πάγωμα ξανά το πρόγραμμα, καθώς ήδη έχουν μαζευτεί πολλές αιτήσεις που εξαντλούν το μπάτζετ.

Πιστεύω η επόμενη εικόνα θα αποκτηθεί στα μέσα Ιανουαρίου, που θα έχει αποδειχτεί πόσοι από τις εγκεκριμένες αιτήσεις, έχουν ανεβάσει παραγγελία/προκαταβολή στο σύστημα και δεν θα ακυρωθεί η αίτησή τους οριστικά.

Σωστή η κίνηση της διορίας 45 ημερών, κατά την άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομάδα, 
Μου έστειλαν σημερα το παρακατω,τι χαρτιά χρειάζονται;;αυτό στα δικαιολογητικά δε το αναφέρουν 

""Προκειμένου να ολοκληρωθεί ο έλεγχος της θα πρέπει να υποβάλλετε υποχρεωτικά μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος: Εκ νέου Αποδεικτικό καταβολής τιμήματος. Συγκεκριμένα να αναρτηθεί αντίγραφο του εντύπου κινήσεων της πιστωτικής κάρτας του μήνα χρέωσης που αποτυπώνονται μία δόση ή η εφάπαξ καταβολή για την συναλλαγή και τα στοιχεία του δικαιούχου της κάρτας.""

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Ναι ισχύει αυτό, από την ως τώρα εμπειρία.

Πριν λίγη ώρα κατάφερα και έβγαλα γραμμή στην υποστήριξή τους, και μού είπαν ότι από μέρα σε μέρα πάει για πάγωμα ξανά το πρόγραμμα, καθώς ήδη έχουν μαζευτεί πολλές αιτήσεις που εξαντλούν το μπάτζετ.

Πιστεύω η επόμενη εικόνα θα αποκτηθεί στα μέσα Ιανουαρίου, που θα έχει αποδειχτεί πόσοι από τις εγκεκριμένες αιτήσεις, έχουν ανεβάσει παραγγελία/προκαταβολή στο σύστημα και δεν θα ακυρωθεί η αίτησή τους οριστικά.

Σωστή η κίνηση της διορίας 45 ημερών, κατά την άποψή μου.

Ναι ενω μεχρι τωρα πεταει φωτιες επρπε να τους πεις, δεν το προλαβαινουμε.Το προγραμμα αυτο ειναι λες και βρισκεται μονιμα σε μια μορφη "παγωματος", σε μια μονιμη κατασταση "ζεν". Η διαδικασια κυλαει εκνευριστικα αργα, δεν νομιζω οτι δικαιολογουνται τοσο πολυμηνες αναμονες.

Εγω σκεφτομουν να το ξαναχρησιμοποιησω μετα το ebike και για ηλεκτρικο μηχανακι αλλα δεν ξαναμπλεκω βλεπωντας τον ρυθμο  που τσουλαει η αιτηση μου για το ποδηλατο. Διανυω ηδη τον 9ο μηνα αναμονης και φυσικα χρηματα δεν εχω δει ακομα, χωρις να εχει υπαρξει η παραμικρη καθυστερηση απο πλευρας μου καθ ολη την διαρκεια της διαδικασιας.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανέβασα το δικαιολογητικο που μου ζήτησαν καθώς μου το έστειλε η τραπεζα,

Τώρα θα το ελέγξουν πιο γρήγορα ή θα περιμένω πάλι κανα 4μηνο να ελέγξουν ένα δικαιολογητικο;

Θεωρητικά μετά πληρώνομαι 

Επεξ/σία από dexs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, dexs7 είπε

Ανέβασα το δικαιολογητικο που μου ζήτησαν καθώς μου το έστειλε η τραπεζα,

Τώρα θα το ελέγξουν πιο γρήγορα ή θα περιμένω πάλι κανα 4μηνο να ελέγξουν ένα δικαιολογητικο;

Θεωρητικά μετά πληρώνομαι 

 Το θεωρητικά μετά πληρώνομαι που γράφεις  μπορεί να σημαίνει μερικοί μηνες ακομα αναμονή.

Η τελευταία ενημέρωση εξέλιξης της αίτησης μου ήταν  πριν ενάμιση μήνα περίπου και είναι πλέον σε στάδιο ότι τα δικαιολογητικά ελέχθηκαν επιτυχώς και αίτηση είναι προς πληρωμή. Τώρα ποτε θα προχωρήσει η πληρωμή και θα μου έρθει η τελική ενημερωση στην εξέλιξη της αίτηση που θα λέει ότι προχώρησε η αποστολή χτημάτων προς το τραπεζικό ίδρυμα άγνωστο.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να γράψει με τη σειρά ποιά βήματα περνάει η αίτηση μέχρι την πληρωμή;

Εμένα είναι στο αρχικό που λέει αίτηση σε αξιολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με νοιάζει να τελειώνω με τα δικαιολογητικά,τώρα μου ζήτησαν ένα χαρτι το κατέθεσα, απλά θα ελέγχει αυτό το χαρτί σύντομα ή θα περιμένω πάλι κανα 5μηνο;έλεγε να το καταθέσω εντός 7 ημερών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Silverage είπε

Μπορεί κάποιος να γράψει με τη σειρά ποιά βήματα περνάει η αίτηση μέχρι την πληρωμή;

Εμένα είναι στο αρχικό που λέει αίτηση σε αξιολόγηση.

Μετά το αρχικό στάδιο που είσαι τώρα πάει στο «εγκεκριμένη αίτηση προς υπαγωγή».

Στην συνέχεια ακολουθεί το στάδιο «υπαχθείσα αίτηση σε φάση υποβολής δικαιολογητικών ολοκλήρωσης». Εδώ είναι που βάζεις όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και εφόσον κριθούν πλήρες/εγκυρα στον έλεγχο ακολουθεί μυνημα που σου λέει ότι τα δικαιολογητικά ελέχθηκαν επιτυχως ως προς την πληρότητα τους και η αίτηση πάει στο επόμενο στάδιο που είναι « κατάσταση αίτηση προς πληρωμή». 
Αυτο είναι και το στάδιο που βρίσκεται τον τελευταιο ενάμιση μήνα περίπου η δικιά μου αιτηση.

Νομίζω μετά από αυτά ακολουθεί ένα ακόμα στάδιο που είναι και το τελικό και λέει ότι προχώρησε  η αποστολή χρήματων  μέσω ΔΙΑΣ στο τραπεζικό ίδρυμα  η κάπως έτσι και σε αυτό το σημείο είναι θέμα λίγων ημερών να φανούν στον τραπεζικό λογαριασμο.

Με με πρώτη ματια φαίνονται λίγα σαν βήματα (4-5) αλλά για να πάει από το ένα στο άλλο μεσολαβούν κάτι 3μηνακια και 4μηνακια ενδιάμεσα 😂

8 λεπτά πριν, dexs7 είπε

Εμένα με νοιάζει να τελειώνω με τα δικαιολογητικά,τώρα μου ζήτησαν ένα χαρτι το κατέθεσα, απλά θα ελέγχει αυτό το χαρτί σύντομα ή θα περιμένω πάλι κανα 5μηνο;έλεγε να το καταθέσω εντός 7 ημερών 

Παρε τηλέφωνο στο τηλεφωνο εξυπηρέτησης που έχουν και ρώτησε τους, η στείλε email στην φόρμα επικοινωνίας που έχουν και ρώτησε τους, απαντάνε εντος 24ωρου. Κάνε ότι από τα 2 σε βολεύει.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , ψάχνω για leasing το νέο Model 3 την απλή έκδοση ( εταιρικό )

Υπάρχει ιδέα περίπου πότε θα ξεκινήσει ; Λογικά,  θα είναι με το κινούμαι ηλεκτρικά 2 Β που θα ξεκινήσει πάλι με το νέο έτος ;

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Είναι κανείς που θέλει να κάνει αίτηση τώρα; Προσπαθώ να κάνω και μου βγάζει μήνυμα ότι τελείωσαν οι πόροι.

Τώρα δεν βγάλαν ανακοίνωση ότι το ενίσχυσαν οικονομικά;

image.png.3f0119dddce633f3442e3da8b408f6ae.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...