Προς το περιεχόμενο

Asus ROG Ally


NickTG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 29/08/2023 at 21:25, spinemm said:

Προφανως θα το μαθουμε σε 3 ή 7 ημερες αναλογως την εκδοση!!! Παντως εαν κρινω απο τα specs

RECOMMENDED:

  • OS: Windows 10/11 με updates
  • Processor: AMD Ryzen 5 3600X, Intel i5-10600K
  • Memory: 16 GB RAM
  • Graphics: AMD Radeon RX 6800 XT, NVIDIA GeForce RTX 2080
  • DirectX: Version 12
  • Network: Broadband Internet connection
  • Storage: 125 GB διαθέσιμου χώρου
  • Additional Notes: Απαιτείται SSD

θελω να πιστευω οτι με καποιες ή και καθολου "θυσιες" θα το "σηκωσει" ανετα...πχ εαν κρινω απο τα specs που "ζηταει" το ICARUS 

  • Απαιτείται επεξεργαστής και λειτουργικό σύστημα 64-bit
  • Λειτουργικό σύστημα: Windows 10 (64-bit versions)
  • Επεξεργαστής: Intel i7-9700
  • Μνήμη: 32 GB RAM
  • Γραφικά: NVIDIA RTX 3060ti
  • DirectX: Έκδοση 11
  • Δίκτυο: Ευρυζωνική σύνδεση διαδικτύου
  • Αποθήκευση: 70 GB διαθέσιμος χώρος

το οποιο το ALLY το "σηκωσε" απλα κατεβαζοντας την αναλυση στα 720p (στο Resolution απο το Command Center), το Operating Mode στο Performance (15Watt) + το FPS Limiter στα 30fps, με αυτα τα settings το επαιξα ανετα, εαν ομως εκανα το λαθος απλα να ανεβαζα την αναλυση στα 1080p τοτε επιεικως το ALLY "σερνοταν" και το παιχνιδι ηταν full unplayable!!!

Εδώ είσαι ;)

https://reddit.com/r/ROGAlly/s/zqrreGwawi

On 14/08/2023 at 19:32, spinemm said:

Δεν εχω λογια....GEARS OF WAR 5 τι να το παιζεις στο ALLY τι στο Χ!!!!

WORLD WAR Z AFTERMATH....ακομα ενα game που παιζει αψογα!!!

Και τα 2 στο Operating Mode:Performance 15w 

Δεν ξερω εαν χρησιμοποιει καποιος απο εσας hub, εαν οχι προτεινω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ το UGREEN 9in1 Multifunctional adapter, το οποιο αγορασα σημερα και εχει:

1XHDMI port που υποστηριζει αναλυση μεχρι 4KX2K/30HZ

1 VGA port που υποστηριζει αναλυση μεχρι 1920x1080/60Hz

3 X USB A ports (USB3)

1 Ethernet port

USB C power port το οποιο φορτιζει το ALLY

και αναγνωστη καρτων Micro SD/SD/MMC!!!

ενω τελος τo case του ειναι απο αλουμινιο!!!

Το χρησιμοποιησα συνδεοντας στις 3 "πορτες" USB ασυρματο mouse, ασυρματο πληκτρολογιο και σκληρο δισκο για να διαβασει απο εκει ΜΑΜΕ το οποιο αντεγραψα μετα σε micro sd για να διαβασει και απο εκει ενω ταυτοχρονα το φορτιζα, ολα απροβληματιστα!!! (στη φωτο συνδεδεμενο μονο το mouse...)

Tωρα το μονο που μενει μια θηκη της προκοπης, γιατι η θηκη που αγορασα της ASUS ειναι 39 ευρω πεταμενα χωραει ισα-ισα το ALLY!!! εχετε να προτεινετε καποια? 

20230814_191536_1.jpg

Εγώ πήρα αυτή από Amazon.de πάντως και είναι τέλεια. Χωράει μέσα και τον φορτιστή. Είναι λίγο ογκώδης βέβαια αλλά είναι σκληρή προσφέρει καλή προστασία.

https://www.amazon.de/dp/B0CB3GR4C1/ref=pe_2515531_419610681_fb_remail_prodpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 481
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Merlin_o_magos said:

Την δίκη μου SD σε 2 εβδομάδες χρήσης την έφτυσε . Δεν την διαβάζει ούτε ο υπολογιστής 

Τι να πω...το εχω απο Αρχες Αυγουστου, φορτωμενα στην SD εχω μονο emuls...

Ποτε ειναι η ημερομηνια παραγωγης (MFD) του δικου σου? (το δικο μου 5-2023) γιατι διαβασα οτι οσα εχουν παραχθει απο τον 5/23 και μετα φαινεται να  μην εχουν το προβλημα του ψησιματος των SD....

 

5 hours ago, Noobios said:

Εδώ είσαι ;)

https://reddit.com/r/ROGAlly/s/zqrreGwawi

Εγώ πήρα αυτή από Amazon.de πάντως και είναι τέλεια. Χωράει μέσα και τον φορτιστή. Είναι λίγο ογκώδης βέβαια αλλά είναι σκληρή προσφέρει καλή προστασία.

https://www.amazon.de/dp/B0CB3GR4C1/ref=pe_2515531_419610681_fb_remail_prodpg

Σε ευχαριστω!!! Το παιζω απο day1....στα 720p γιατι "φοβαμαι" για τις θερμοκρασιες...θα δοκιμασω και αυτο το mod στα 900!! η θηκη συμφωνω ειναι ογκωδης!! και παλι ευχαριστω!!

 

Παντως με αυτη τη φωτογραφια δεν μπορεσα να μη γελασω...με το photoshop που εκαναν δειχνουν το ally σε μεγεθος psp ουτε καν  nswitch!!!! 🤣

 

Screenshot 2023-09-10 150346.png

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2023-05 . θα μπορούσα να θεωρήσω ότι είναι τυχαίο γεγονός απλά με αυτά που ακούγονται δεν είμαι σίγουρος μιας που δεν μου έχει ξανατύχει . Θα δοκιμάσω ξανά νέα κάρτα και βλέπουμε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά το έχω εδώ και 2 βδομάδες με 1tb SD card η οποία είναι φορτωμένη στο 90% χωρίς να έχω θέμα προς το παρόν.

Είναι νωρίς ακόμα αλλά να τονίσω ότι δεν χρησιμοποιώ το 30W mode καθώς είδα ότι οι θερμοκρασίες του SoC φτάνουν μέχρι και 95(!) βαθμούς σε απαιτητικά games και το σύστημα έτσι και αλλιώς κάνει throttling με αποτέλεσμα να πέφτουν και τα fps.

Και η SD να μην ψηνόταν, πιστεύω ότι αυτές οι θερμοκρασίες είναι ανεπίτρεπτες για το χρόνο ζωής ενός φορητού συστήματος...

Έχω ορίσει λοιπόν τα 25W ως ανώτατο όριο σε manual προφίλ και η υψηλότερη θερμοκρασία που είδα ήταν μέχρι 75 βαθμοί. Επίσης πολύ πιο σταθερές επιδόσεις χωρίς throttling και φαντάζομαι ότι και η SD μάλλον θα επιβιώσει σε αυτές τις συνθήκες.

Κατά τη γνώμη μου λίγο άχρηστο (και επικίνδυνο) το 30W turbo mode λόγω θερμοκρασιών, throttling και πτώση fps μετά από μόλις μερικά λεπτά gaming. Γι αυτό θα έλεγα όσοι το έχετε να φροντίζετε κυρίως να κρατάτε το SoC σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες.

Τώρα όσο αναφορά τις παρακάτω φήμες:

15 hours ago, ivris said:

Απλά βρήκα μια όχι τόσο accurate αναφορα πως λόγο διανομής σε διαφορετικό region τα της Ευρώπης rog ally, δεν πάσχουν από το πρόβλημα SD στο αμερικανικό region.

Νομίζω ότι αυτές οι αναφορές είναι βλακείες. Ειναι γνωστό ότι το πρόβλημα με την SD card είναι η θέση της. Βρίσκεται ακριβώς επάνω στο ένα από τα δύο fan blowers της συσκευής με αποτέλεσμα εκτός από τη δική της θερμότητα να τρώει και αυτή του SoC που όπως είπα παραπάνω μπορεί να φτάσει υπερβολικά υψηλά. Το design της συσκευής δεν άλλαξε για το Ευρωπαικό region και η θέση της κάρτας παραμένει στο επάνω μέρος της συσκευής... άρα δεν υπάρχει καμία πρακτική διαφορά από το Αμερικανικό region. Επίσης η Asus έχει κυκλοφορήσει firmware update από τότε που έγιναν τα πρώτα reviews στην Αμερική με πιο aggressive fan profile για να μειωθεί το πρόβλημα. Μάλλον από εκεί βγήκε και ο μύθος ότι δήθεν τα Ευρωπαικά δεν έχουν πρόβλημα...

Γι αυτό είναι σημαντικό να χρησιμοποιείτε προφίλ που να κρατάει χαμηλές τις θερμοκρασίες της συσκευής. Ευτυχώς το μενού του Armoury Crate είναι εύκολο και οι αλλαγές στα προφίλ γίνονται στιγμιαία.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου...γραφει ο καθενας οτι διαβασει χωρις φιλτραρισμα και απορει χωρις καν να το εχει....

Στα δικα μας...εγω παιζω στα 15W, 60FPS, 720p KAI 60Hz. Κατεβασα το προφιλ για 900p το οποιο ποιο πολυ θελω να το δοκιμασω για να δω θερμοκρασιες στο STARFIELD, στο οποιο στα 720p η ανωτερη που εχω δει ειναι 64 βαθμοι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, η συμβολή σας είναι απαραίτητη.

Ειλικρινά δεν με νοιάζει τόσο η SD, έχω παραγγείλει σκληρό 1tb και είναι πολύ συγκεκριμενοι οι τίτλοι που θέλω να παίξω σε αυτό mw2, mw3. Φυσικά όταν δίνεις 800€ (650€ χωρίς ΦΠΑ) είναι ένα σεβαστό ποσό και θα ήθελες όλα να λειτουργούν τέλεια.

11 ώρες πριν, Merlin_o_magos είπε

Την δίκη μου SD σε 2 εβδομάδες χρήσης την έφτυσε . Δεν την διαβάζει ούτε ο υπολογιστής 

Έχει αναφερθεί άπειρες φορές σε διεθνή φόρουμ ότι καλό θα είναι σε όλα τα handheld να κάνεις φορμάτ σε υπολογιστή και όχι μέσω handheld γιατί μετά πλέον οι κάρτες δεν αναγνωρίζονται από SD readers.Ισως είναι αυτό.

βέβαια σε αναλυτικό review από gamer nexus ακόμα ψάχνουν για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

https://youtu.be/Na1y7DyDe2w?si=Ff8GPek1Ifbw3-6p

Το κακό είναι ότι θα ηθελα ένα handheld με το support/ αξιοπιστια όπως της steam, οθόνη και επεξεργαστή της Asus και let's go kickin'

Το Legion go για μένα αποριπτεται λόγο του ότι είναι τούβλο και είναι πιο πολύ deck παρά handheld.αν είναι να παίξω απομακρυσμένα σε μια οθόνη έχω το λάπτοπ και

Μου έμεινε η Asus και το rog ally που το γουστάρω από τότε που το άκουσα αλλά την φοβάμαι την Asus ( έχω και τραυματικές και τελείες έμπειριες από προϊόντα της).

(Το κακό με την Asus όπως και σε μητρικές ποτέ δεν πήρε πίσω προϊόν ελαττωματικό.

Απεναντιας πάντα αναγνώριζε τα λάθη της.

Παντα ακολουθούσε firmware update που θεωρητικά έλυνε το οποιο πρόβλημα και σε 6μηνες με ένα χρόνο ερχόταν το revised μοντέλο, με εσένα τον τελικό καταναλωτή να σου έχουν σπάσει τα νεύρα.)

Και τελευταία έρχεται η steam με το steamdeck με την υποστήριξη κοινού και εταιρίας στα καινούρια games αλλά εγώ θέλω καρφωτο 60fps και άνω, για τίτλους ΑΑΑ.

6 ώρες πριν, spinemm είπε

 απορει χωρις καν να το εχει....

Απορώ, γιατί ενδιαφέρομαι και το ψάχνω όσο μπορώ.Ισως δεν αποτύπωσα σωστά την αρχική ερώτηση , κρατά την συγνώμη μου και τον σεβασμό μου.

900p είναι το σωστό scale για απόδοση και αξιοποίηση της οθόνης ορθολογικά.το 900 είναι το πιο όμορφο mode.

Επεξ/σία από ivris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Την βοήθεια σας παρακαλώ! Πρόσφατα κάτοχος του rog ally αλλά με ελάχιστη γνώση σε υπολογιστές...

Λοιπόν κάποιο βίντεο για emulator? Το emudeck είναι με συνδρομή; ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2023 στις 9:30 ΜΜ, mpeltsos23 είπε

Φίλε μου μήπως υπάρχει κάποιο βίντεο στο YouTube; χίλια ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Google search is your friend. :)

για πες πως σου φαίνεται το rog ally?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέροχο είναι απλά μπαταρία και αποθηκευτικός χωρος είναι λίγο θέμα...(σαφώς αγκάθι και αυτό που συμβαίνει με τις micro sd) άσχετο μήπως υπάρχει κάποιος τεχνικός Αθήνα που να ασχολείται να μου σετάρει κάποια πραγματάκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η micro SD δεν προκειται να σου παθει τιποτα εαν δεν την "φορτωσεις" με οτιδηποτε αλλο εκτος emulators και games προηγουμενης δεκαετιας μη σου πω και 20ετιας.....πχ outrun, sega rally 2 κλπ

Επεξ/σία από spinemm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφατα κατοχος και εγώ.

Εξαιρετικο !   ειδικα cod Mw2 pew pew!

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει, για τους κατοχους που αντιμετωπζουν θεματακια υψηλων θερμοκρασιων καλο θα ειναι να κανουν disable to cpu turbo boost .

Ουσιαστικα περιοριζει την ταχυτητα του καθε πυρηνα cpu στα 3.3 Ghz και δινει το περισευουμενο ρευμα στο iGPU( καρτα γραφικων) με περισσοτερα fps , λιγοτερες θερμοκρασιες και χαμηλοτερες στροφες στα ανεμιστηρια. Επισης βοηθαει στο throttling καθως οταν ανεβαζει θερμοκρασια ριχνει αποτομα τις συχνοτητες πυρηνα και καρτας γραφικων και ετσι παρατηρηται lagging στα παιχνιδια.

Οδηγος εδώ https://www.reddit.com/r/ROGAlly/comments/149b4sd/disable_cpu_boost/

video εδω: https://www.youtube.com/watch?v=l2gjCyrxo7U

Επισης κατι που δοκιμασα και λειτουργει αψογα ειναι το 900p mode.

Ουσιαστικα κατεβαζεις ενα σκριπτ το οποιο σου δινει δικαιωμα να επιλεξεις και αλλα resolutions οθονης οπως πχ1600χ 900.

Μιλωντας για το συγκεκριμενο resolution ειναι downscale απο1080p αλλα χανεις ελαχιστα σε γραφικο περιβαλλον.

Τρεχοντας την οθονη σε 900p στα games εχει γραφικα αναλογος 1080p αλλα με περισσοτερα fps (εως +30% αποδοση) αφου ουσιαστικα δεν παιζεις στην 1080 αναλυση, λιγοτερες θερμοκρασιες περισσοτερα fps σε αναλογια 1:1.

λινκ εδώ https://rog-forum.asus.com/t5/rog-ally/guide-how-to-add-900p-as-a-resolution-option-to-boost-fps/td-p/951047

 

 

 

Επεξ/σία από ivris
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Asus , προσκυνώ στα πόδια σου!

Τι αναβαθμισάρα ήταν αυτή?!!! Όσοι δεν την έχετε κάνει, κάντε την.

Αrmory crate 2 αναβαθμίσεις και windows update άλλη μια!

900p mode overlay υποστήριξη, Bugfixes, calibration στα joysticks και? !!!

Anti -deadzone στο armory crate!

----_------_------_-------_-------_----------_--------_---------

Ακολουθει οδηγός one shot άντε βία two shot kill Cod Mw2.

Armory crate > settings >control mode > configure > gamepad mode > Left stick 20% anti deazone* ομοίως για το right stick.

Κάντε το ίδιο αν θέλετε και στα settings του mw2 από το αρμορυ crate πατώντας το x πάνω στο παιχνίδι από το game library και ρυθμιστε τα ξανά στο 20%.

Μπείτε warzone/ mw2.

Βάλτε στα settings του παιχνιδιου controller sensitivity αυτο που θέλετε δεξί αριστερό στικ  - τυπικά 4 και άνω μέχρι 8.

Ads sensitivity από 0.55 έως 0.70.

Dynamic curve - black ops ή default.

Σε ότι ανάλυση και αν παίζεται ορίστε το fov στα 80.

Enjoy - the bastard killer!!!

Με το που ανοίξεις το ads λες και έχει πετάξει βεντούζα στην μούρη του εχθρού!

Χωρίς πλάκα έχω πάθει πλάκα, έχω παίξει 10 ματσάκια 5 με Xbox controller και τα άλλα 5 με το rog ally sticks. Στο Xbox controller KD 1.5 στο rog ally 2.3 xχαχαχαx

Το Xbox controller σκουπιδια και κρατάμε για controller το ally...

Βλέπω να πέφτουν shadow bans σύντομα!

Καλά ξενύχτια!

Επεξ/σία από ivris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...