Προς το περιεχόμενο

Asus ROG Ally


NickTG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οσους ενδιαφερονται για αγορα πληκτρολογιου εχω να προτεινω το Redragon K530 Draconic Pro...δεν μπορω να περιγραψω την εμπειρια με λογια, στην αρχη το φοβομουν ως προς τον φωτισμο του καθως, στα διαφορα videos εβλεπα μονο τα διαφορα modes εναλλαγης, μπαινοντας στο site της εταιριας ειδα οτι υπαρχει software παραμετροποιησης οποτε και προχωρησα στην αγορα του, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΟΙΩΝΩ ΤΕΛΙΚΑ!!

Εχει τρεις τροπους συνδεσης, bluetooth, ασυρματα (παρεχεται ο ανταπτορας ο οποιος "κουμπωνει" κατω απο το πληκτρολογιο) και ενσυρματα με καλωδιο το οποιο ειναι και ο τροπος φορτισης του.

Μεσω του software (Redragon K530RGB Pro) μπορεις να εχεις ατελειωτες επιλογες πχ για το ποια πληκτρα θες να εχουν, αλλο και σε τι χρωμα, φωτισμο, να επιλεξεις εως και 3 διαφορετικα προφιλ για τις διαφορες συσκευες που θα το συνδεσεις, να φτιαξεις macro και να προγραμματισεις πληκτρα για το ποιο θα κανει τι!!!

Μεσα η συσκευασια περιλαμβανει εκτος απο το πληκτρολογιο, το καλωδιο στη περιπτωση που το θελετε ενσυρματο αλλα ταυτοχρονα ειναι και το καλωδιο φορτισης, ανταπτορα για ασυρματη συνδεση στην περιπτωση που δεν εχετε bluetooth, μια καρτελα με αυτοκολλητα, ενα αθλιο θα ελεγα και υποτυπωδες Manual, ενα πακετο με 5 switches, (σε αλλους εχει διαφορετικων "χρωματων" switches, το δικο μου ειχε ολους καφε) KAI τελος τα 2 απαραιτητα εργαλεια για τις "αλλαγες-βγαλσιμο" των switches και των πληκτρων!!

Χρηση....πρεπει να το δουλεψετε για να το νοιωσετε...Τα κουμπια ΑΜΕΣΗ αποκριση, οχι διπλοκλικς, σε ασυρματη ή bluetooth συνδεση, οταν το πληκτρολογιο "πεφτει σε υπνωση" η αποκριση του ειναι ΑΜΕΣΟΤΑΤΗ, οταν τα αλλα θελουν ενα-δυο και τρια πατηματα για να "ξυπνησουν" πριν πατησεις το πληκτρο που θες, το βαρος του μονο σε συνδυασμο με το μεγεθος του ειναι λιγο εως αρκετα πιο βαρυ απο αυτο που θα περιμενα ομως δεν με χαλαει καθολου!!!

Και 3 φωτο, το πληκτρολογιο (με το προφιλ για το ASUS), αποψη του software για την παραμετροποιηση του και τελος, μια, μαζι με το ALLY μου!!

 

20230926_203135.jpg

20230926_203215.jpg

20230930_155758.jpg

Επεξ/σία από spinemm
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καιαιαιαι, το πρωτο προβλημα εμφανιστηκε....δεν ξερω εαν το εχει κανει και σε εσας....λοιπον...εχω μια 512GB SD card την οποια εχω φορτωμενη με emuls, χρηση εως και καθολου καθως οτι ηθελα το "τραβαγα" dekstop επαιζα και το εσβηνα, ξαφνικα πριν 2 ημερες απλα σταματησε να "βλεπει και να διαβαζει" την καρτα, ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΨΕ απλα δεν τη διαβαζει, τη εβαλα στην φωτογραφικη "παιζει" και αναγνωριζεται κανονικα, το ιδιο με card reader στο λαπτοπ, ομως το ALLY αρνειται να τη "δει", δοκιμαζω αλλη 512αρα που εχω χωρις να την εχω βαλει ποτε στο ALLY, το ιδιο απλα δεν τη "βλεπει" καθολου σε αντιθεση βεβαια με την φωτοραφικη, το λαπτοπ και το ταμπλετ.....δοκιμαζω μια 32αρα ΤΗΝ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!! Δοκιμασα οτι video ή tutorial ειδα και διαβασα στο Internet...ΤΙΠΟΤΑ!!!! ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σε 512!!!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, spinemm είπε

Καιαιαιαι, το πρωτο προβλημα εμφανιστηκε....

Ρε συ...Σταματά να χρησιμοποιείς SD cards εν έτη 2023. Οι SD είναι για handhelds τυπου steamdeck και μάλιστα για αυτούς που δεν θέλουν να βάλουν ssd στο steamdeck τους.

Βάλε ένα μεγαλύτερο σκληρό ssd και είσαι άρχοντας. Είτε 2230 είτε 2280. Αφού μπορούμε, αμαρτία είναι να παιδεύεσαι.

Και ένα τιπ για να παιδεύεσαι.Καποι λένε ότι εάν ο SD reader δεν είναι burn out αλλά διάβαζει άλλες κάρτες SD (στην δική σου περίπτωση άλλης χωρητικότητας) ενδέχεται με ένα cloud recovery να ξαναλειτουργήσει και να τις διαβάσει. check @ reddit.

Εγώ την έκλεισα την τρυπα με τσιμέντο, να μην θυμίζει σε τίποτα υποδοχή κάρτας.(πλακιτσα). Πήρα και ένα sabrent ssd 2230 2.0tb και πάει γόνατο όλα τα games.

Ειλικρίνεια. Δεν είναι όλα και είναι ένα. Cod Mw2 + mw3, το άλλο 1.5 tb ξεκουράζεται στη σκόνη.

Επεξ/σία από ivris
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε  ευχαριστω για την απαντηση, η αληθεια ειναι οτι το cloud recovery δεν το διαβασα πουθενα....θα το δοκιμασω...οπως ειπα την SD ΔΕΝ τη χρησιμοποιουσα/χρησιμοποιω εως και καθολου...περιμενω να μου φερουν τον Corsair SSD MP600 1TB για να τον "περασω"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Περασε" κανεις το 3.30 ή/και το 3.31 bios να μας πει εαν εχει τα διαφορα προβληματα που αναφερουν σε διαφορες "ομαδες" οπως πχ περι πτωσης fps, περιεργων θορυβων κλπ? Προσωπικα εχω μεινει ακομα στο 3.23....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση:
μπορείς να συνδεθείς με το steam account σου και να παιξεις τα παιχνιδια που εχεις ηδη εκει?

συγγνωμη αν εχει ερωτηθει/απαντηθει ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, sleepychris said:

ερώτηση:
μπορείς να συνδεθείς με το steam account σου και να παιξεις τα παιχνιδια που εχεις ηδη εκει?

συγγνωμη αν εχει ερωτηθει/απαντηθει ξανα.

Φυσικα , υπολογιστης ειναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βάλει το 3.31 και τελευταίο update Amd drivers. 3.30 stable + 3.31 overall system stability.

Ρε παιδί μου καμιά φορά σκέφτομαι ότι μερικοί συζητάνε για άλλη συσκευή.

λένε για coil whine, για cracking sounds λες και θα ανοίξει το ανεμιστήρι το backplate να πεταξει.Ειναι δυνατόν από ένα φλασαρισμα του bios να περιμένεις τέτοια εξωπραγματικά θέματα?

 Πέρασα το bios 3.30 και μετά το 3.31 έχω παίξει άπειρα ματσάκια έβαλα αυτί σε καυτό φαν πάμπολλες φορες δεν ακούω τιποτα.

Με το hyperx θα σου πω ότι δεν είναι κάτι καινούριο , είναι απλά όλα αυτά που είχαμε apo Amd (rsr, antilag κλπ κλπ) σε ένα κουμπί.το ενεργοποιείς μέσα από το adrenalin και παίζεις και μπουσταρει σε driver level..  τα ήδη ικανοποιητικά fps τα κάνει υπέρ αρκετά.

Αυτό που κάνει την τρέλη διαφορά είναι το anti lag+.το βλέπεις και στην οθόνη , το motion είναι superfluid ,πφφ δεν ξέρω τι αλλάζει πάντως αλλάζει κάτι προς το καλύτερο, ψοφανε πιο καλά τώρα και άμα το βάλεις και στα 30w εκεί να δεις διαφορά.

 

 

Έχει παρει κάνεις την θήκη της skull & co να πει εντυπώσεις? Κάτι μου λείπει από το υπάρχον grip ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την απαντηση, θα το περασω και εγω...

Επιτελους ηρθε ο 1ΤΒ, τον περασα και εδω και περιπου 2 ωρες κανει cloud recovery, θυμαστε οσοι εχετε κανει εαν σας εχει κολλησει στο cloud recovery progress (Download) καθολου? Πχ διαβασα οτι θα κολλουσε στο 37% (μου κολλησε κανενα μισαωρο, λεω ΟΚ περασε....) ομως εχει κολλησει στο 58% εδω και 40λεπτα!!!!!

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα καλα!!! Περασα και το 3.31, ειχες δικιο μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει κατι περιεργο....Απο την αλλη με το hyperx, τουλαχιστον, στο καινουριο WRC δεν εχω ενθουσιαστει....

 

On 31/10/2023 at 01:56, ivris said:

Εγώ έχω βάλει το 3.31 και τελευταίο update Amd drivers. 3.30 stable + 3.31 overall system stability.

Ρε παιδί μου καμιά φορά σκέφτομαι ότι μερικοί συζητάνε για άλλη συσκευή.

λένε για coil whine, για cracking sounds λες και θα ανοίξει το ανεμιστήρι το backplate να πεταξει.Ειναι δυνατόν από ένα φλασαρισμα του bios να περιμένεις τέτοια εξωπραγματικά θέματα?

 Πέρασα το bios 3.30 και μετά το 3.31 έχω παίξει άπειρα ματσάκια έβαλα αυτί σε καυτό φαν πάμπολλες φορες δεν ακούω τιποτα.

Με το hyperx θα σου πω ότι δεν είναι κάτι καινούριο , είναι απλά όλα αυτά που είχαμε apo Amd (rsr, antilag κλπ κλπ) σε ένα κουμπί.το ενεργοποιείς μέσα από το adrenalin και παίζεις και μπουσταρει σε driver level..  τα ήδη ικανοποιητικά fps τα κάνει υπέρ αρκετά.

Αυτό που κάνει την τρέλη διαφορά είναι το anti lag+.το βλέπεις και στην οθόνη , το motion είναι superfluid ,πφφ δεν ξέρω τι αλλάζει πάντως αλλάζει κάτι προς το καλύτερο, ψοφανε πιο καλά τώρα και άμα το βάλεις και στα 30w εκεί να δεις διαφορά.

 

 

Έχει παρει κάνεις την θήκη της skull & co να πει εντυπώσεις? Κάτι μου λείπει από το υπάρχον grip ...

 

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, spinemm said:

Ολα καλα!!! Περασα και το 3.31, ειχες δικιο μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει κατι περιεργο....Απο την αλλη με το hyperx, τουλαχιστον, στο καινουριο WRC δεν εχω ενθουσιαστει....

 

 

Πρέπει να το υποστηρίζει το παιχνίδι το Hypr-RX. Το WRC απ' ότι βλέπω δεν είναι στη λίστα...

image.png.83e9e04c682288217945a5e71699c520.png 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, D.Luffy said:

Πρέπει να το υποστηρίζει το παιχνίδι το Hypr-RX. Το WRC απ' ότι βλέπω δεν είναι στη λίστα...

image.png.83e9e04c682288217945a5e71699c520.png 

Ναι το εψαξα και εγω και το ειδα, δεν πειραζει, πειραματιστηκα χθες και βρηκα, τουλαχιστον για εμενα, τις καλυτερες(?) ρυθμισεις τοσο σε ποιοτητα οσο και σε αποδοση, απλα η μπαταρια τελειωνει μεσα σε ουτε 45 λεπτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οσους αρεσουν τα Diablo-Titan Quest-like, hack n slash παιχνιδια και σιγουρα μεχρι στιγμης, οχι Soul-like, οπως διαβασα αλλου αλλα και απο την ιδια την ομαδα αναπτυξης του!! τοτε ΑΞΙΖΕΙ να δωσετε μια ευκαιρια στο Achilles: Legends Untold...το οποιο στο ALLY δινει ρεστα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...