Προς το περιεχόμενο

Η Tesla ετοιμάζει δύο νέα ηλεκτρικά οχήματα με προδιαγραφές «ανώτερες απ' οτιδήποτε άλλο στον κλάδο»


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Nos20VT είπε

Ο αλλος απο κατω λεει για το ΑΜΙ οτι ειναι για τον αστικο ιστο..ενα αμαξι που κανει 70 χιλιομετρα υπο προυποθεσεις και δεν εχω να το φορτισω πουθενα..οτι και κανει και το καλυτερο ηλεκτρικο που ειναι για τον αστικο ιστο γιατι ευτυχως δεν εχει 70 αλλα 300-400 χιλιομετρα..Κεφαλονια ομως δεν πας...

Μπορεί να μην μου έκανες quote γιατί δεν ήθελες απάντηση, αλλά σε πέτυχα !!!!

Κουβέντα κάνουμε. Πάρε μια ανάσα κάτσε πίσω, πιες μια τζούρα καφέ και σκέψου. "Μήπως εγώ είμαι αυτός που αυτά που πιστεύει τα παρουσιάζει ως γεγονότα και εν τέλει λέω παραμύθια;"

Νομίζω σου απάντησε μια χαρά ο @SV1EOD οπότε θα μείνω σε αυτά που λέει ο "άλλος".

Το κάθε αυτοκίνητο έχει την κατηγορία του και έχει σχεδιαστεί για να καλύπτει κάποιες ανάγκες. Έτσι το Pickup δεν είναι Φορτηγό, το φορτηγό δεν είναι pickup. Έτσι και το Ami δεν έχει τα ίδιο range με ένα VW Golf ηλεκτρικό ή μη, αλλά το VW Golf δεν παρκάρει όπως το AMI. Οπότε ναι δεν θα πας Κεφαλονιά. Αλλά αν η δουλειά σου είναι 20-30Km μακρυά και μένεις μες στην πόλη θα πας και θα βρεις και να παρκάρεις. Την μία φορά που θα ταξιδέψω Κεφαλονιά, μπορώ να ενοικιάσω ένα καλύτερο ηλεκτρικό ή ένα με κινητήρα εσωτερικής καύσης όπου θα με πάει Κεφαλονιά. Ανεξαρτήτως ηλεκτρικού ή μη το ίδιο ισχύει και για ένα Smart For Two.
Το να δίνω κάθε μήνα 200€-300€ στην βενζίνη για να έχω ένα όχημα που είναι σχεδιασμένο να κυκλοφορεί εκτός πόλης, να ταλαιπωρούμε με το πάρκινγκ κ.ο.κ. είναι επική βλακεία.
Δεν ξέρω τι αυτοκίνητο έχεις και αν το ανέφερες και μου διέφυγε πιο πριν, αλλά αν πιστεύεις ότι κάνει για όλες τις χρήσεις και υπερτερεί παντού, πέσε απ' το σύννεφο και έλα να κουβεντιάσουμε ήμερα και πολιτισμένα.

Ποιες άλλη μια τζούρα καφέ τώρα και πάρε μια βαθιά ανάσα.

3 ώρες πριν, Nos20VT είπε

Αυτο που προσπαθω να σου πω και να καταλαβεις οτι αυτο που ισχυει για σενα ειναι μια περιπτωση και για τις υπολοιπες 100 περιπτωσεις δεν ισχυει...για να ισχυσει για τις υπολοιπες 50...οχι 100..

3 ώρες πριν, Nos20VT είπε

Δεν ειναι δυνατον να λες οτι κανεις οικονομια και να εχεις παρει κατι τοσο ακριβο και να το συγκρινεις με την αντιστοιχη BMW η Mercedes που κανει τα ιδια λεφτα αλλα καιει περισσοτερο....αμα εχεις τοσα λεφτα και καλα κανεις σταματα τη μιζερια και παρε οτι σου γουσταρει. Πηρα 50 κ Mercedes και με νοιαζουν τα 100 ευρω βενζινη..

Μιας και είναι το Tesla το επίκαιρο θέμα ας πιάσουμε τα Model 3 και Y. Ας πούμε μένω στην επαρχία, κάπου εκτός πόλης και κατεβαίνω στην πόλη ή πάω σε ένα άλλο χωριό για να εργαστώ 50km παρακάτω. Μένω σε μονοκατοικία με δικό μου parking το οποίο είναι το πιο συχνό φαινόμενο στην επαρχία. Ένα αυτοκίνητο γι αυτή την απόσταση κοστίζει 25Κ έως 30Κ. Τα βάζω λοιπόν κάτω και λέω ότι αντί να πάρω ένα αυτοκίνητο τέτοιο που θέλει 400€*12=4800 βενζίνη, τέλη και service και επισκευές στα μηχανικά μέρη 1000€ δηλαδή 5800€ θα σκάσω αμέσως 45-50K σε ένα Tesla και ένα σύστημα φωτοβολταικών και σε 3 με 4 χρονάκια έχω κάνει απόσβεση τις βενζίνες.

Δεν είμαι εγώ λοιπόν ο οικονόμος αλλά εσύ που έχει 50Κ στην άκρη και δεν σε νοιάζει να βάζεις 100€ βενζίνη την μέρα;
Είμαι 1 στις 100 περιπτώσεις όταν τουλάχιστον το 1/5 της Ελλάδας δηλαδή 20% ζει με αυτόν τον τρόπο; Είναι μικρό ποσοστό το 20%;

Οπότε ναι. Κάποιοι όντως γουστάρουν και πάνε στην ηλεκτροκίνηση, αλλά δεν είναι απλά γούστο και εφέ.

27 λεπτά πριν, billxl είπε

Τα σημεία φόρτισης Tesla στην Ελλάδα σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα. Σημειωτέων ότι superchargers της Tesla βρίσκονται μόνο στο Μαρούσι.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-05-18, 15.59.40.png

Δεν έχει μόνο η Tesla Ταχυφορτιστές.

 

12 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

H Ferrari, Porsche, Lambo κ.α. ειναι αλλο πραγμα δεν συγκρινεται με ηλεκτρικα κλπ

Πολύ σωστά τα λες εδω. Αυτά είναι αυτοκίνητα καθαρά για εφέ και δεν εξυπηρετούν αυτό τον σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mgeor είπε

Ωραία, όταν κάνουν amend το σύνταγμα της Αμερικής τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Μπορεί να μην μου έκανες quote γιατί δεν ήθελες απάντηση, αλλά σε πέτυχα !!!!

Κουβέντα κάνουμε. Πάρε μια ανάσα κάτσε πίσω, πιες μια τζούρα καφέ και σκέψου. "Μήπως εγώ είμαι αυτός που αυτά που πιστεύει τα παρουσιάζει ως γεγονότα και εν τέλει λέω παραμύθια;"

Νομίζω σου απάντησε μια χαρά ο @SV1EOD οπότε θα μείνω σε αυτά που λέει ο "άλλος".

Το κάθε αυτοκίνητο έχει την κατηγορία του και έχει σχεδιαστεί για να καλύπτει κάποιες ανάγκες. Έτσι το Pickup δεν είναι Φορτηγό, το φορτηγό δεν είναι pickup. Έτσι και το Ami δεν έχει τα ίδιο range με ένα VW Golf ηλεκτρικό ή μη, αλλά το VW Golf δεν παρκάρει όπως το AMI. Οπότε ναι δεν θα πας Κεφαλονιά. Αλλά αν η δουλειά σου είναι 20-30Km μακρυά και μένεις μες στην πόλη θα πας και θα βρεις και να παρκάρεις. Την μία φορά που θα ταξιδέψω Κεφαλονιά, μπορώ να ενοικιάσω ένα καλύτερο ηλεκτρικό ή ένα με κινητήρα εσωτερικής καύσης όπου θα με πάει Κεφαλονιά. Ανεξαρτήτως ηλεκτρικού ή μη το ίδιο ισχύει και για ένα Smart For Two.
Το να δίνω κάθε μήνα 200€-300€ στην βενζίνη για να έχω ένα όχημα που είναι σχεδιασμένο να κυκλοφορεί εκτός πόλης, να ταλαιπωρούμε με το πάρκινγκ κ.ο.κ. είναι επική βλακεία.
Δεν ξέρω τι αυτοκίνητο έχεις και αν το ανέφερες και μου διέφυγε πιο πριν, αλλά αν πιστεύεις ότι κάνει για όλες τις χρήσεις και υπερτερεί παντού, πέσε απ' το σύννεφο και έλα να κουβεντιάσουμε ήμερα και πολιτισμένα.

Ποιες άλλη μια τζούρα καφέ τώρα και πάρε μια βαθιά ανάσα.

Μιας και είναι το Tesla το επίκαιρο θέμα ας πιάσουμε τα Model 3 και Y. Ας πούμε μένω στην επαρχία, κάπου εκτός πόλης και κατεβαίνω στην πόλη ή πάω σε ένα άλλο χωριό για να εργαστώ 50km παρακάτω. Μένω σε μονοκατοικία με δικό μου parking το οποίο είναι το πιο συχνό φαινόμενο στην επαρχία. Ένα αυτοκίνητο γι αυτή την απόσταση κοστίζει 25Κ έως 30Κ. Τα βάζω λοιπόν κάτω και λέω ότι αντί να πάρω ένα αυτοκίνητο τέτοιο που θέλει 400€*12=4800 βενζίνη, τέλη και service και επισκευές στα μηχανικά μέρη 1000€ δηλαδή 5800€ θα σκάσω αμέσως 45-50K σε ένα Tesla και ένα σύστημα φωτοβολταικών και σε 3 με 4 χρονάκια έχω κάνει απόσβεση τις βενζίνες.

Δεν είμαι εγώ λοιπόν ο οικονόμος αλλά εσύ που έχει 50Κ στην άκρη και δεν σε νοιάζει να βάζεις 100€ βενζίνη την μέρα;
Είμαι 1 στις 100 περιπτώσεις όταν τουλάχιστον το 1/5 της Ελλάδας δηλαδή 20% ζει με αυτόν τον τρόπο; Είναι μικρό ποσοστό το 20%;

Οπότε ναι. Κάποιοι όντως γουστάρουν και πάνε στην ηλεκτροκίνηση, αλλά δεν είναι απλά γούστο και εφέ.

Φιλε καφε ηπια δεν ξερω τι εχεις πιει εσυ, αλλα νομιζω το θελω και εγω!

επειδη δεν προκειται να συνενοηθουμε, θα μπορουσες να πας μια χαρα στη δουλεια σου με ενα αυτοκινητο μεσαιας κατηγοριας με κοστος 25κ και 35 λιτρα καυσιμο (οτι θες βενζινη πετρελαιο με οσο παει..) με 900 χιλιομετρα αυτονομια. Αυτο κανουν ολα τα 1600αρια diesel και τα hybrid της toyota η τα plug in της VW πχ.

Με 100 ευρω το μηνα παιρνεις βενζινη για 20 χρονια..Αγορασες προκαταβολικα βενζινα 20 ετων + το ηλεκτρικο που μολις γινουν mainstream και δεν το εχεις μονο και εσυ και το 5% θα το αυξησουν τα λαμογια (νομιζεις θα πηγαινεις..τσαμπα...σιγα μη σε αφησουν)

(και τωρα θα μου πεις...πηρα ομως καλυτερο αμαξι να το συγκρινουμε με κατι αλλο....ααα.....την δουλεια σου δεν ηθελες να κανεις??...οχι παμε παλι)

Αλλα ηθελες TESLA...και πολυ καλα εκανες..καλοριζικος και καλοταξιδος, απλα μην μου λες αλλα.

 

Επεξ/σία από Nos20VT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NT1G είπε

Ωραία, όταν κάνουν amend το σύνταγμα της Αμερικής τα ξαναλέμε.

Δεν υπάρχει κάτι που οι Αμερικάνοι δεν μπορούνε να κάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Φιλε καφε ηπια δεν ξερω τι εχεις πιει εσυ, αλλα νομιζω το θελω και εγω!

Ρακί πάρα πολύ. Απ' το πρωί.  Και παίζω σβούρες με το Τέσλα στην πλατεία του χωριού!

17 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

επειδη δεν προκειται να συνενοηθουμε,

Τότε γιατί απαντάς αφού δεν έχεις την πρόθεση να συνεννοηθούμε;

17 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

θα μπορουσες να πας μια χαρα στη δουλεια σου με ενα αυτοκινητο μεσαιας κατηγοριας

Πια είναι αυτή η μεσαία κατηγορία; Το Polo και Υaris ή το Focus με το VW. Για τα δύο τελευταία μπορώ να πάω μια χαρά. Με τα 2 πρώτα είναι μέχρι να σου τύχει η στραβή. Απ' τα 2 αυτά σε βενζίνη δεν έχει κανένα 900Km αυτονομία εκτός και αν τα κρατάς με παγούρια στο πορτ παγκαζ. Πετρέλαιο επίσης Yaris βγάζει κοντά στα 800Km τα 1600 θα χρειαστείς το πορτ παγκάζ με ριγμένα καθίσματα.

Το πρόβλημα μου δεν είναι η αυτονομία. Στο σενάριο που σου έδωσα κάνω 100Km καθημερινά. Άρα με ένα Model 3 Βγάζω άνετα πάνω από 3 μέρες χωρίς φόρτιση. Οπότε το πρόβλημα μου είναι πως θα κάνω αυτά τα χιλιόμετρα οικονομικότερα αν όχι τζάμπα.

23 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Με 100 ευρω το μηνα παιρνεις βενζινη για 20 χρονια

Εγώ με 100€ το μήνα παίρνω βενζίνη στην καλύτερη για 10 μέρες κάθε μήνα. Αφθέρετο όλο αυτό μείνει στα τουλάχιστον στα χιλιόμετρα και στα συγκρίσιμα μεγέθη.

25 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

το ηλεκτρικο που μολις γινουν mainstream και δεν το εχεις μονο και εσυ και το 5% θα το αυξησουν τα λαμογια (νομιζεις θα πηγαινεις..τσαμπα...σιγα μη σε αφησουν)

Ζηλεύεις που δεν έχεις μια γεώτρηση να βγάζει πετραίλεο και ένα διηληστίριο να κινείται αυτόνομα το V8 σου και να ακούς βρουμ βρουμ;
Πως ακριβώς θα μου το απαγορεύσουν;

28 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

(και τωρα θα μου πεις...πηρα ομως καλυτερο αμαξι να το συγκρινουμε με κατι αλλο....ααα.....την δουλεια σου δεν ηθελες να κανεις??...οχι παμε παλι)

Αναφορά σε κείμενο

Οπότε ναι. Κάποιοι όντως γουστάρουν και πάνε στην ηλεκτροκίνηση, αλλά δεν είναι απλά γούστο και εφέ.

Αν είναι να διαβάζεις το 1/10 των όσων γράφω και να κατανοείς το 1/2 από αυτά καλύτερα να το κλείσουμε το μαγαζί. Σου παραθέτω λοιπόν τι έγραψα. Και την δουλειά μου θέλω να κάνω οικονομικότερα και να πάρω καλύτερο αμάξι. Εγώ δεν βλέπω κάτι λάθος σε όλο αυτό.

30 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Αλλα ηθελες TESLA...και πολυ καλα εκανες..καλοριζικος και καλοταξιδος, απλα μην μου λες αλλα.

Μπορείς και να μην τα διαβάσεις ( που ήδη το κάνεις ) και να πας παρακάτω ( που δεν το κάνεις )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nos20VT είπε

image.png.76edacf1e639b648da7bb5f076ef7a03.png

Αυτο ακριβως μου ειχε πει και ενας αλλος...την ιδια ατακα...μου το θυμισες. Αυτος Τεσλα..ξεκινησε και πουλησε το αλλο γιατι "εκαιγε" και κατεληξε σε τεσλα. Πουλησε ενα αυτοκινητο 18 χιλιαδες..πηρε ενα 50 και τωρα δεν καιει τιποτα. Μπορεις επισης να σχολιαζεις οτι θες. Αν ξεφυγεις υπαρχει και το report.

Άμα φτάσουμε να ξεφύγουμε γιατί διαφωνούμε για αυτοκίνητα ας το κλείσουμε το μαγαζί καλύτερα.

4 ώρες πριν, Nos20VT είπε

image.png.76edacf1e639b648da7bb5f076ef7a03.png

H Ferrari, Porsche, Lambo κ.α. ειναι αλλο πραγμα δεν συγκρινεται με ηλεκτρικα κλπ , οπως και να εχει αυτη τη στιγμη μπορει να παει περισσοτερη ωρα μαλιοκουβαρα απο ενα τεσλα η αλλο ηλεκτρικο. Επισης σε ολους τους petrol heads η τους λατρεις του αυτοκινητου...ναι νομιζω υπαρχει ενα προβληματισμος σε σχεση με το τι γουσταρουν να ακουν...ενα V8 Turbo η ενα "ιιιιιιιιιι". Εχουν και status τα αυτοκινητα...το καλυτερο VW ειναι VW...η mercedes αλλο..κ.ο.κ. Οταν και αμα θα δουμε..τοτε αλλα δεδομενα. Η Mahle ειχα διαβασει οτι θα βγαλει φορτιστη μισης ωρας...αλλα μπορει να ειναι και παλιο...

Σύμφωνοι ότι είναι άλλο. Εμένα π.χ. πάντα μου γουστάριζε τρελά(και μου γουστάρει) η Μ3 αλλά δεν θα την αγόραζα ποτέ και ο λόγος δεν είναι η κατανάλωση αλλά τα τέλη κυκλοφορίας και ο λογαριασμός όταν πας για service. Τα αυτοκίνητα που λες μόνο μέχρι να τα βλέπω έφτανα, δεν με χάλαγε αυτό, αν μπορούσα να τα πάρω καταβάλοντας το 5-10% της περιουσίας μου καλώς αλλά και πάλι θα τα απέκλεια λόγω κόστους συντήρησης και λειτουργείας και δεν μιλάω για τα καύσιμα, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Μάλλον έχουμε διαφορετική κοσμοθεωρία.

Το ότι μου δόθηκε η ευκαιρεία να ρίξω στα αυτιά σε ένα φανάρι σε όλα αυτά που ανέφερες(δεν θα το κάνω μου αρκεί η σκέψη ότι μπορώ) που δεν κάνουν πάνω από  300.000 € δίνοντας 50000 € με ελάχιστο κόστος καυσίμου και συντήρησης, οδηγώντας ένα αμάξι που πάει απίστευτα "γλυκά" χωρίς να μυρίζω την βενζινίλα ή να ρυπαίνω με μικροσωματίδια και NOx είναι κάτι που ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν είχα φαντάστει. Άσε τον κάθε κολλημένο petrolhead να τα σκάει στα "μαστόρια" της γειτονιάς και να καίει λάδια, φλάτζες και καπάκια και να φαντασιώνεται τις Lambo, Porsche και Ferrari. Εμένα μου δόθηκε η ευκαιρία πριν ταξιδέψω για άλλες πολιτείες(που αλλιώς δεν θα μου δινόταν ποτέ) με λογικό κόστος να ανέβω "επίπεδο" και δεν σκοπεύω να την χάσω. Κάτσε εσύ να φαντασιώνεσαι τουρμπίνες και κυβικά.

4 ώρες πριν, Nos20VT είπε

Η "διαφωνια" μας ειναι οτι δεν δεχομαι τα αλλα επιχειρηματα σου και ουτε προκειται και το βασικο 1 του κοστους ειναι μπλεγμενο με το γουστο σου για τα ηλεκτρικα, δεν ειναι 100% λογικη...ειναι και επιθυμια στη μεση. Εγω αυριο αν εχουν Golf η Corolla ηλεκτρικο με 20-25κ και 900χιλιομετρα αυτονομια που εχει το hybrid και σημεια να το φορτιζω οπως τα βενζιναδικα αμεσως θα το παρω και με τριπλασια τιμη KW, παλι φθηνοτερο θα ειναι.

Συγκρίνεις ένα αμάξι των 20-25 χιλιάδων και πάνω εκεί βάζεις και το καύσιμο του με ένα ηλεκτρικό των 50 χιλιάδων για να αντεπιχειρήσεις πάνω στην οικονομία του ηλεκτρικού. Το βρίσκω λάθος αυτό. Δεν συγκρίνεται το ηλεκτρικό των 50000 με ένα αμάξι των 20-25 χιλιάδων. Σαν κατηγορία αυτοκινήτου, σαν εξοπλισμός, σαν επιδόσεις σαν οτιδήποτε.

Το γούστο μου για τα ηλεκτρικά είναι δεδομένο(δεν είναι όμως μόνο τα ηλεκτρικά που γουστάρω, γουστάρω τρελά και την Μ3 π.χ.) όπως φαίνεται δεδομένο το γούστο σου μόνο για αυτά με ΜΕΚ. Τα επιχειρήματα μου όμως που παραθέτω με αριθμούς για την οικονομία π.χ. δεν επιδέχονται αμφισβήτησης όπως και η αίσθηση οδήγησης ενός ηλεκτρικού. Το ίδιο ισχύει και για τις επιδόσεις ενός ηλεκτρικού των 50-70 χιλιάδων όπως το Model 3 performance ή το KIA EV6 GT. Το ίδιο ισχύει και για τις επιδόσεις του Model S Plaid που ρίχνει στα αυτιά σε αυτοκίνητα του 1 και 2 εκατομμυρίων. Αυτά φίλε είναι αντικειμενικά δεν είναι υποκειμενικά ούτε γούστο. Τώρα αν δεν θέλεις να τα δεις ή προτιμάς να αλλάζεις λάδια και ξύδια προχώρα με την επιλογή σου και το γούστο σου αλλά μην μου λες ότι δεν δέχεσαι τα επιχειρήματα μου ούτε ότι τα μπλέκω με την επιθυμία μου. Όταν λέω ότι κάτι το γουστάρω απλά το γουστάρω. Όταν λέω για την οικονομία με νούμερα λέω για την οικονομία με νούμερα. Όταν μιλάμε για επιδόσεις με συγκεκριμένο κόστος αυτοκινήτου και τις συγκρίνουμε με επιδόσεις αυτοκινήτων πολλαπλάσια αξίας μιλάμε για ακριβώς αυτό. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Μάλλον εσύ τα μπερδεύεις και όχι το ανάποδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manolis940 είπε

Δεν έχει μόνο η Tesla Ταχυφορτιστές.

Ναι δεν έχει και αυτοί που φαίνονται στον χάρτη ΔΕΝ είναι της Tesla (εκτός απ' το Μαρούσι), είναι που μπορείς να φορτίσεις το Tesla σου στην Ελλάδα σύμφωνα με την ίδια. Άρα κλάφτα αν θες να πας ταξίδι. Και αυτό ισχύει γενικά. Το δίκτυο ταχυφορτιστών στην χώρα μας είναι ακόμη πολύ φτωχό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, billxl είπε

Ναι δεν έχει και αυτοί που φαίνονται στον χάρτη ΔΕΝ είναι της Tesla (εκτός απ' το Μαρούσι), είναι που μπορείς να φορτίσεις το Tesla σου στην Ελλάδα σύμφωνα με την ίδια. Άρα κλάφτα αν θες να πας ταξίδι. Και αυτό ισχύει γενικά. Το δίκτυο ταχυφορτιστών στην χώρα μας είναι ακόμη πολύ φτωχό. 

Δλδ στην Αταλάντη στην Λάρισα και στον Ψαθόπυργο δεν είναι της Tesla και είναι άλλης εταιρείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καπου διαβασα οτι στην Σουηδια φτιαχνουνε-φτιαξανε?- εναν αυτοκινητοδρομο με μονιμη φορτιση για τα αυτοκινητα.

Αυτο μαλιστα.

Επεξ/σία από BertaJourdan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, plasTOST είπε

Δλδ στην Αταλάντη στην Λάρισα και στον Ψαθόπυργο δεν είναι της Tesla και είναι άλλης εταιρείας;

 Στην Αταλάντη είναι σίγουρα Tesla, τους έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, plasTOST είπε

Δλδ στην Αταλάντη στην Λάρισα και στον Ψαθόπυργο δεν είναι της Tesla και είναι άλλης εταιρείας;

Ναι αλλά συμβατοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, billxl είπε

Ναι αλλά συμβατοί.

Και πως το εξακριβώνουμε αυτό ότι δεν είναι της Tesla?

Επεξ/σία από plasTOST
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, BertaJourdan είπε

Καπου διαβασα οτι στην Σουηδια φτιαχνουνε-φτιαξανε?- εναν αυτοκινητοδρομο με μονιμη φορτιση για τα αυτοκινητα.

Αυτο μαλιστα.

Και θα σου λένε μετά μην φορτίζει συνέχεια όπως με τα smartphones και την φόρτιση τους όλη νύχτα. 😆  

Ο άλλος βαριέται να φορτίζει κινητό και του λένε φόρτισε τώρα και τα airpods και θα βάλει έννοια στο κεφάλι του την φόρτιση του αυτοκινήτου 20-80% κτλ κτλ🙃

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, billxl είπε

Ναι δεν έχει και αυτοί που φαίνονται στον χάρτη ΔΕΝ είναι της Tesla (εκτός απ' το Μαρούσι), είναι που μπορείς να φορτίσεις το Tesla σου στην Ελλάδα σύμφωνα με την ίδια. Άρα κλάφτα αν θες να πας ταξίδι. Και αυτό ισχύει γενικά. Το δίκτυο ταχυφορτιστών στην χώρα μας είναι ακόμη πολύ φτωχό. 

Καλό είναι να ψάχνουμε και λίγο παραπάνω πέραν του ότι επιβεβαιώνει τα πιστεύω μας.
Μπες στο https://www.autonomous.gr/stathmoi-fortisis-ilektrikon-ochimaton-stin-ellada/
Θα δεις ότι η Ελλάδα όπως και όλη η ευρώπη δεν φαίνεται απ' τους φορτιστές.
image.png.47dfe25edccd6129b6eb8bdaa6693d95.png

Άρθρο του Έθνους τον Ιανουάριο με κεφαλίδα "

2 ώρες πριν, Doubt είπε

 Στην Αταλάντη είναι σίγουρα Tesla, τους έχω δει.

Μην αγχώνεσαι. Δεν χρειάζεται φορτιστής Tesla για να φορτίσεις Tesla. Δεν είναι iphone !

 

1 ώρα πριν, dtk-386 είπε

Και θα σου λένε μετά μην φορτίζει συνέχεια όπως με τα smartphones και την φόρτιση τους όλη νύχτα. 😆  

Ο άλλος βαριέται να φορτίζει κινητό και του λένε φόρτισε τώρα και τα airpods και θα βάλει έννοια στο κεφάλι του την φόρτιση του αυτοκινήτου 20-80% κτλ κτλ🙃

Σταματάει μόνο του στα 80% Δεν χρειάζεται να πας να το βγάλεις. Έλεος έχουμε ξεπεράσει τα 10 χρόνια σύγχρονης ηλεκτροκίνησης και ακόμα δεν ξέρουμε τα βασικά αλλά την αποψάρα μας την πετάμε!

Η διαφορά βέβαια του κινητού με το Ηλεκτρικό όχημα είναι ότι δεν το χρησιμοποιείς όσο είσαι στο σπίτι. Το παρκάρεις το κούμπωσες ησύχασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...