Προς το περιεχόμενο

Freedom 24


greg2310

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AndreasGkertsos είπε

Καλημέρα σε ολους. Σχετικά με το κομμάτι της αξιοπιστίας, με πολύ επιφανειακό ψάξιμο, είδα ότι και η trading212 πλέον εποπτεύεται απο την Κυπριακή αρχή CySec αν δεν κάνω λάθος. Αυτό δεν την βάζει κατα κάποιο τρόπο στο ίδιο επίπεδο με την Freedom24; Επίσης και η Trading212 ξεκίνησε απο Βουλγαρία. Τι βουλγαρία, τι Καζακσταν, για έναν άσχετο σαν και μένα, το ίδιο επίφοβα μου ακούγονται... 

Προσωπικά με ενδιαφέρει το κομμάτι το αποταμιευτικό. Χρησιμοποιώ Revolut σε "προθεσμιακή" σε λίρες που δίνει 4,1% αυτή τη στιγμή και ψάχνω το κάτι παραπάνω. η Trading212 δίνει 5.2% αντίστοιχα σε αποταμιευτικό για λίρες οπότε είναι άξιο ψαξίματος. Η Freedom24 δίνει το μαγικό 8% για δολάρια το οποίο είναι εξωπραγματικό αλλα δε ξέρω... Είναι ρίσκο τελικά; Η είναι safe η Freedom24; Πάντα σε σχέση με την Revolut πχ που χρησιμοποιώ τώρα.

Η μεταβολές ισοτιμίας δεν με απασχολούν καθώς μιλάμε για μακροχρόνιο πλάνο και όχι 1-2 χρόνια οπότε στατιστικά λίγο πάνω λίγο κάτω, οι ισοτιμίες είναι ψιλοσταθερές με μικρές αποκλίσεις.

Η trading212 ελέγχεται τόσο από την CySec όσο και από την FCA που είναι πολύ αξιόπιστη (+ασφάλεια 1εκ στην Lloyd's)

Να ξέρεις επίσης ότι οι απλές καταθέσεις -σε μη επενδυμένα χρήματα- προστατεύονται μέχρι ενός ποσού.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Η trading212 ελέγχεται τόσο από την CySec όσο και από την FCA που είναι πολύ αξιόπιστη (+ασφάλεια 1εκ στην Lloyd's)

Να ξέρεις επίσης ότι οι απλές καταθέσεις -σε μη επενδυμένα χρήματα- προστατεύονται μέχρι ενός ποσού.

Άρα με την ίδια λογική, ισχύει το ίδιο και στην Freedom24 για τα προθεσμιακά της; Είναι πιο ασφαλή δηλαδή σε σχέση με τα επενδυτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καταθέσεις προστατεύονται μέχρι περίπου 20.000 σε freedom24 και t212 γιατί δεν είναι τράπεζες.

Η revolut και η trade republic είναι τράπεζες με εγγύηση καταθέσεων 100.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κέρδη από τόκους καταθέσεων στην Freedom τα δηλώνουμε στην φορολογική δήλωση σαν Τόκοι αλλοδαπής προέλευσης (669) ή σαν κέρδη από μετοχές;

Το ρωτάω γιατί η Freedom αναγράφει αγορά και πώληση μετοχών της (FRHC.US) με κέρδος για να πιστώσει τους τόκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Freedom 24; 🤣🤣🤣🤣

Δε πρόλαβα να την ελέγξω και οικονομικά. Από το καλωσόρισμα μου πάντως, είμαι απογοητευμένος μπόλικες φορές....και λέω μπόλικες γιατί από βίντεο καναλιών που εκτιμώ άκουγα τόσο καλά σχόλια, που σκέφτηκα ξανά και ξανά να δώσω την ευκαιρία. Ακόμα κι απογοητευμένος, σκέφτηκα να την συστήνω γιατί μπορεί εγώ να ήμουν ο άτυχος μαζί της. Εν τέλη πήρα άλλους 3 ανθρώπους στον "λαιμό" μου. Η αποποίηση των ευθυνών της σε όλο της το μεγαλείο. Και με "δόλο" θεωρώ πλέον, για τα "ψιλά" της γράμματα, κάτω από το χαλί. 

Οπωσδήποτε αποκτήστε τις δικές σας απόψεις από την εμπειρία σας.

Στις 19/5/2023 στις 11:21 ΜΜ, Skrobo είπε

Εγω μετά το video του Μαρινάκι εβαλα το επιπλέον κεφάλαιο που ήθελα αν επενδύσω εκεί. Εχω και σε άλλους broker, δεν νομίζω να πάω αποκλειστικά στην Freedom. 

Μαρινάκης μακράν!

 

Αλλά κι από τις 2 αναφορές του στην εταιρεία, είπα να αναθεωρήσω την απαράδεκτα απογοητευτική εμπειρία μου και την πάτησα ξανά και ξανά. Δυστυχως μπήκαν ερωτιματικά και για τον κύριο.

Στις 17/6/2023 στις 10:59 ΜΜ, kostikasre είπε

Το ότι τον τελευταίο καιρό έχει βάλει λυτούς και δεμένους να τη βοηθήσουν (τελευταία προσθήκη ο Μαρινάκης που παίζει το παιχνίδι σαφώς καλύτερα απ' το μέσο βλάκα YouTuber τύπου Τσουτσούνη π.χ.) και προσπαθεί να μαζέψει όλο και περισσότερο «ζεστό» χρήμα προσφέροντας «προθεσμιακές» με τρελά επιτόκια, διοργανώνοντας promos μέσω των οποίων χαρίζει μετοχές έναντι μεγάλων καταθέσεων κ.λπ. νομίζω μιλάει από μόνο του για το τι πρόκειται ν' ακολουθήσει με τη συγκεκριμένη πλατφόρμα...από εκεί και πέρα στους πιο ψαγμένους προτείνω απλά και μόνο να δουν τα «ψιλά γράμματα» όσον αφορά το συσχετισμό των financial instrument swaps με την ίδια της τη μετοχή!

Εμπειρικά και μάλιστα με το καλωσόρισμα μου, σκέτη απογοήτευση. Χάρις σε μερικούς κύριους που έβγαζαν ασφάλεια από τα βίντεο τους, είπα να αναθεωρήσω. Τελικά αναθεώρησα προς το χειρότερο για την εταιρεία και πλέον και σε τέτοιους τύπους "προσφοράς".

Μια εταιρεία που αποποιείται τις ευθύνες της αμυνόμενη από την αρχή κι ιδίως σε θέματα "ψαρέματος" με πληροφορίες και διαδικασίες πολύπλοκες ώστε να βρίσκει τρόπους να εξαπατά υποψηφίους....μόνο με "μεταξύ κατεργαρεων ειλικρίνεια" μπορει να συνεργαστεί.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, orpheusgr said:

Freedom 24; 🤣🤣🤣🤣

Δε πρόλαβα να την ελέγξω και οικονομικά. Από το καλωσόρισμα μου πάντως, είμαι απογοητευμένος μπόλικες φορές....και λέω μπόλικες γιατί από βίντεο καναλιών που εκτιμώ άκουγα τόσο καλά σχόλια, που σκέφτηκα ξανά και ξανά να δώσω την ευκαιρία. Ακόμα κι απογοητευμένος, σκέφτηκα να την συστήνω γιατί μπορεί εγώ να ήμουν ο άτυχος μαζί της. Εν τέλη πήρα άλλους 3 ανθρώπους στον "λαιμό" μου. Η αποποίηση των ευθυνών της σε όλο της το μεγαλείο. Και με "δόλο" θεωρώ πλέον, για τα "ψιλά" της γράμματα, κάτω από το χαλί. 

Οπωσδήποτε αποκτήστε τις δικές σας απόψεις από την εμπειρία σας.

Μαρινάκης μακράν!

 

Αλλά κι από τις 2 αναφορές του στην εταιρεία, είπα να αναθεωρήσω την απαράδεκτα απογοητευτική εμπειρία μου και την πάτησα ξανά και ξανά. Δυστυχως μπήκαν ερωτιματικά και για τον κύριο.

Εμπειρικά και μάλιστα με το καλωσόρισμα μου, σκέτη απογοήτευση. Χάρις σε μερικούς κύριους που έβγαζαν ασφάλεια από τα βίντεο τους, είπα να αναθεωρήσω. Τελικά αναθεώρησα προς το χειρότερο για την εταιρεία και πλέον και σε τέτοιους τύπους "προσφοράς".

Μια εταιρεία που αποποιείται τις ευθύνες της αμυνόμενη από την αρχή κι ιδίως σε θέματα "ψαρέματος" με πληροφορίες και διαδικασίες πολύπλοκες ώστε να βρίσκει τρόπους να εξαπατά υποψηφίους....μόνο με "μεταξύ κατεργαρεων ειλικρίνεια" μπορει να συνεργαστεί.

Πες μας τι έγινε;

Επεξ/σία από Tsino
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...