Προς το περιεχόμενο

Freedom 24


greg2310

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/1/2024 στις 7:30 ΜΜ, Doubt είπε

Μπορείς, αλλά η προμήθεια που ζητάει είναι μάλλον απαγορευτική. 70 ή 90 ευρώ, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Αυτό δεν το βρίσκω πουθενά γραμμένο, πού υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 265
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, VPoint είπε

Αυτό δεν το βρίσκω πουθενά γραμμένο, πού υπάρχει;

Εδώ γράφει για μεταφορά τίτλων προς freedom 24

https://freedom24.com/faq/13370-how-to-transfer-stocks-to-freedom-finance-europe

 

Αναφορά σε κείμενο

Μεταβείτε στον προσωπικό σας λογαριασμό στον ιστότοπο της FREEDOM24
Επιλέξτε «Ρυθμίσεις λογαριασμού» από το μενού στα αριστερά.
Επιλέξτε «Μεταφορά τίτλων» από το μενού.
Επιλέξτε «Κατάθεση/Ανάληψη τίτλων».

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν το έχει απαντήσει κανείς η αλήθεια είναι πως δεν το βρήκα. Έχω και εγώ λογαριασμό στην freedom24 με τα διάφορα promo που τρέχουν αυτή την περίοδο. 

 

Όσον αφορά τις χρεώσεις από ότι καταλαβαίνω μετά την promo περίοδο που είναι όλα free στην συνέχεια υπάρχουν διάφορες χρεώσεις. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι αν για παράδειγμα επιλέξω το Smart in Eur υπάρχει μια προμήθεια 0.02 ανά μετοχή φαντάζομαι στην αγορά και έχει και μια προμήθεια ανά αίτηση. 

Όταν εννοεί ανά αίτηση δηλαδή όταν εγώ αγοράσω μια μετοχή θα χρεωθώ την αξία της μετοχής+προμήθεια 0.02+2 για την αίτηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την eToro εχουμε τις ιδιες αμφιβολιες αξιοπιστιας; Γιατι ειδα γενικα καλες κριτικες και ψαχνομαι τωρα γενικα για μακροπροθεσμες θεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, colombiano747 είπε

για την eToro εχουμε τις ιδιες αμφιβολιες αξιοπιστιας; Γιατι ειδα γενικα καλες κριτικες και ψαχνομαι τωρα γενικα για μακροπροθεσμες θεσεις.

Η etoro δεν προτείνεται για μακροχρόνιες επενδύσεις. Καλύτερα να κοιτάξεις την Interactive Brokers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πρόσφατα λογαριασμό και έστειλα ταυτότητα, σελφι και αποδεικτικό κατοικίας. Επιδή καθυστερούσε η έγκριση έστειλα μήνυμα στο support και η απάντηση ήταν η παρακάτω: 

 

¨Καλημέρα σας,

Λόγω τυχαίου δειγματοληπτικού ελέγχου θα χρειαστεί να μας αποστείλετε
ένα βιογραφικό σας, προκειμένου να εξετάσουμε κάποια στοιχεία και να
ολοκληρωθεί η εγγραφή σας.
 
Απολογούμαστε πραγματικά για την ταλαιπωρία.
 
Στην διάθεση σας ξανά για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε.
 
Με ειλικρινή εκτίμηση,"
 
Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2024 στις 6:32 ΜΜ, takotime4 είπε

Επίσης άνοιξα λογαριασμό στην lightyear που είναι στην Αγγλία για το καλό επιτόκιο που δίνει 4.5% . Αν ξέρει κάποιος ή έχει άποψη για αυτή την επενδυτική ας μου αναφέρει εδώ την άποψη του.

άνοιξα κι εγώ λογαριασμό εδώ κατα κύριο λόγο για το επιτόκιο και στη συνέχεια βλέπουμε. Δε προχώρησα ακόμα σε κάποια κατάθεση. Έχουμε κάποια άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, thermaikos4 είπε

τα μεγαλυτερα επιτοκια τα δινουν trading212 και traderepublic. To 4,5% της lightyear ειναι σε δολλαριο!

ναι και 3,25% σε €. Έστω κι έτσι το θέμα είναι πόσο αξιόπιστοι είναι και αν τους ψάχνεις ένα πρωινό. Να προχωρήσω δειλά δειλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν λέτε για 3-4% επιτόκιο το δίνουν χωρίς καμία επένδυση;

Αρκεί απλά να βάλεις τα χρήματά σου;

Για έμβασμα προς trading212 , traderepublic, freedom ποιο είναι το κόστος για εμβάσματα;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2024 στις 8:44 ΠΜ, The_Judas είπε

Οταν λέτε για 3-4% επιτόκιο το δίνουν χωρίς καμία επένδυση;

Αρκεί απλά να βάλεις τα χρήματά σου;

Για έμβασμα προς trading212 , traderepublic, freedom ποιο είναι το κόστος για εμβάσματα;

Η Freedom που χρησιμοποιώ εγώ αυτή τη στιγμή στον αποταμιευτικό D-account δίνει απόδοση 5,3% ετησίως για δολάρια και 3,8% για ευρώ. Δεν αγοράζεις κάποιο επενδυτικό προϊόν, απλά παρκάρεις τουλάχιστον 150 ευρώ/δολάρια στον D-account και αυτά τοκίζονται καθημερινά με κάτι ψιλά. Τα τραβάς όποτε θέλεις. Φαντάζομαι και στις άλλες χρηματιστηριακές θα υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα, ψάξτο.

Λεφτά στη Freedom ανεβάζω μέσω εμβάσματος από Εθνική Τράπεζα, η οποία μου κρατάει προμήθεια 1 ευρώ. Τα λεφτά φαίνονται σε 2-3 εργάσιμες ενώ αν το κάνεις μέσω κάρτας φαίνονται αμέσως, αλλά χρεώνεσαι προμήθεια 2%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, VPoint είπε

Η Freedom που χρησιμοποιώ εγώ αυτή τη στιγμή στον αποταμιευτικό D-account δίνει απόδοση 5,3% ετησίως για δολάρια και 3,8% για ευρώ. Δεν αγοράζεις κάποιο επενδυτικό προϊόν, απλά παρκάρεις τουλάχιστον 150 ευρώ/δολάρια στον D-account και αυτά τοκίζονται καθημερινά με κάτι ψιλά. Τα τραβάς όποτε θέλεις. Φαντάζομαι και στις άλλες χρηματιστηριακές θα υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα, ψάξτο.

Λεφτά στη Freedom ανεβάζω μέσω εμβάσματος από Εθνική Τράπεζα, η οποία μου κρατάει προμήθεια 1 ευρώ. Τα λεφτά φαίνονται σε 2-3 εργάσιμες ενώ αν το κάνεις μέσω κάρτας φαίνονται αμέσως, αλλά χρεώνεσαι προμήθεια 2%

Έχει και με προθεσμία και είναι 8% για 12 μήνες αν θυμάμαι σωστά (για δολάρια ΗΠΑ)

Μπορείς να βάλεις λεφτά χωρίς χρεώσεις μέσω ρεβολουτ με ελληνική χρεωστική κάρτα και έμβασμα από ρεβολουτ προς φριντομ.

Το μεγάλο μείον που θυμάμαι είναι η φλατ προμήθεια 7 ευρώ στην ανάληψη.

Στις 23/2/2024 στις 8:44 ΠΜ, The_Judas είπε

Αρκεί απλά να βάλεις τα χρήματά σου;

Για έμβασμα προς trading212 , traderepublic, freedom ποιο είναι το κόστος για εμβάσματα;

Για φριντομ απαντήθηκε, οι άλλες απλά τοκίζουν τα διαθέσιμα μετρητά στο λογαριασμό σου αφού ενεργοποιήσεις εσύ τον τοκισμό. Για να βάλεις χρήματα χωρίς έξοδα ισχύουν τα ίδια που έγραψα για φριντομ.

Τ212 και trade republic δεν κρατάνε προμήθειες.

* επίσης μια καλή εναλλακτική για να μεταφέρεις τα ποσά αντί ρεβολουτ είναι η wise και η λιγότερο γνωστή Change.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έχει και με προθεσμία και είναι 8% για 12 μήνες αν θυμάμαι σωστά (για δολάρια ΗΠΑ)

Μπορείς να βάλεις λεφτά χωρίς χρεώσεις μέσω ρεβολουτ με ελληνική χρεωστική κάρτα και έμβασμα από ρεβολουτ προς φριντομ.

Το μεγάλο μείον που θυμάμαι είναι η φλατ προμήθεια 7 ευρώ στην ανάληψη.

Σωστά, η προθεσμιακή της Freedom δίνει στους 12 μήνες 8% για δολάριο και 5,8% για ευρώ. Να διευκρινίσω επίσης ότι αυτά τα ποσοστά ισχύουν ΣΗΜΕΡΑ, αύριο μπορεί να αλλάξουν, το πιθανότερο είναι ότι θα πέσουν το επόμενο διάστημα. Εάν όμως κλείσετε σήμερα χρήματα προθεσμιακά (η freedom θέλει τουλάχιστον 1000 ευρώ/δολάρια) τότε καπαρώνετε το επιτόκιο που ανέφερα πριν και αυτό δε θα αλλάξει όσο τρέχει η προθεσμιακή - φαντάζομαι αυτό ισχύει σε όλες τις εταιρείες.

 

Αυτό που δε γνωρίζω και θέλω αν γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει είναι τον τρόπο να στέλνω χρήματα από Revolut σε Freedom χωρίς προμήθεια. Εμένα όποτε προσπαθώ μου ζητάει προμήθεια 2%, όπως δηλαδή σε κάθε κάρτα. Υπάρχει τρόπος να σταλούν σαν έμβασμα στην Astro, όπως κάνω από Εθνική Τράπεζα, και αν ναι πώς;  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, VPoint είπε

Αυτό που δε γνωρίζω και θέλω αν γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει είναι τον τρόπο να στέλνω χρήματα από Revolut σε Freedom χωρίς προμήθεια. Εμένα όποτε προσπαθώ μου ζητάει προμήθεια 2%, όπως δηλαδή σε κάθε κάρτα. Υπάρχει τρόπος να σταλούν σαν έμβασμα στην Astro, όπως κάνω από Εθνική Τράπεζα, και αν ναι πώς;  

Μεταφορές - Νέα - Τραπεζικός παραλήπτης - επιχείρηση και συμπληρώνεις τα στοιχεία. Σε σχέση με κάρτα είναι πιο αργό, νομίζω την επόμενη μέρα εμφανίζονται στη φρίντομ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...