Προς το περιεχόμενο

Freedom 24


greg2310

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 12/01/2024 at 21:01, djkos25 said:

 

Η Revolut δεν έχει ακόμα ελληνικές μετοχές και ίσως να μην αποκτήσει ποτέ. Παρόλα αυτά, είναι απείρως πιο εμπιστεύσιμη γιατί ταυτόχρονα είναι και κανονική τράπεζα.    

Το ίδιο και η N26 η οποία θα προσθέσει μετοχές εντός του τρίμηνου. 

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 265
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σε όλους είμουν ετοιμος να βάλω και αλλα χρήματα στη freeddom24 και από αυτά που είδα εδω από αυτα που γραφεται με προβληματισαν και δεν θα βάλω άλλα. Όμως θέλω να κάνω τον δικηγορο του διαβολου και να ρωτήσω όποιον ξερει αν αυτά που γραφει στο site της ισχυουν και μας καλύπτουν σε περίπτωση πτώχευσης ή οποιασδηποτε κομπίνας της εταιριας. Συγκεκριμένα γραφει τα εξης:

Αξιοπιστία αποδεδειγμένη με ελέγχους
Υποβαλλόμαστε σε τακτικούς ελέγχους και επισταμένη έρευνα από τον οργανισμό παροχής Ελεγκτικών, Φορολογικών και Συμβουλευτικών υπηρεσιών KPMG, την εξουσιοδοτημένη από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς των ΗΠΑ (SEC) ελεγκτική εταιρεία BDO, καθώς και από τις εταιρείες χρηματοοικονομικών υπηρεσιών S&P και Euroclear

Ευρωπαϊκός Κανονισμός
Άδεια CySEC της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς Κύπρου και άδεια έκδοσης διαβατηρίου σε όλα τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Επίσης λογοδοτούμε στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς των ΗΠΑ (SEC) και στην Ομοσπονδιακή Αρχή Εποπτείας των Χρηματοοικονομικών Υπηρεσιών της Γερμανίας (BaFin)

Τηρούμε την Ευρωπαϊκή Οδηγία για τις Αγορές Χρηματοπιστωτικών Μέσων MiFID II
Ακολουθούμε αυστηρά το ευρωπαϊκό ρυθμιστικό καθεστώς διασφαλίζοντας το υψηλότερο επίπεδο προστασίας των επενδυτών στον κόσμο

Εγγυήσεις του Ταμείου Αποζημίωσης Επενδυτών
Το κεφάλαιό σας προστατεύεται και ασφαλίζεται από την Ευρωπαϊκή Νομοθεσία (για ποσά έως 20.000€)

Αξιολόγηση της S&P στη βαθμίδα «B/B»
Ο διεθνής οίκος αξιολόγησης «S&P Global Ratings» έχει αξιολογήσει την μακροπρόθεσμη πιστοληπτική ικανότητα μας στη βαθμίδα «B/B»

 

Από αυτά που έγραψα μας καλύπτει κάτι σε περίπτωση πτώχευσης της εταιρίας?Και μένα μου φαίνεται μεγάλο το  επιτοκιο που δινει 8% και συνηθως οσο πιο μεγάλο είναι το επιτόκιο τόσο ριψοκίνδυνη είναι η επενδυση. Στην προκειμένη περίπτωση επενδύει κάποιος στην freedom την μετοχή και είναι σαν να έχεις αγοράσει για ένα χρόνο ένα εταιρικό ομόλογο. Είναι καλυτερα αν είναι να επενδυσω να επενδύσω σε ETF και μετοχές παρά σε κλειστό λογαριασμό μετρητών  με 8% επίτοκιο?Παρακαλω να ακούσω τις απόψεις σας....ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, takotime4 said:

Από αυτά που έγραψα μας καλύπτει κάτι σε περίπτωση πτώχευσης της εταιρίας?Και μένα μου φαίνεται μεγάλο το  επιτοκιο που δινει 8% και συνηθως οσο πιο μεγάλο είναι το επιτόκιο τόσο ριψοκίνδυνη είναι η επενδυση. Στην προκειμένη περίπτωση επενδύει κάποιος στην freedom την μετοχή και είναι σαν να έχεις αγοράσει για ένα χρόνο ένα εταιρικό ομόλογο. Είναι καλυτερα αν είναι να επενδυσω να επενδύσω σε ETF και μετοχές παρά σε κλειστό λογαριασμό μετρητών  με 8% επίτοκιο?Παρακαλω να ακούσω τις απόψεις σας....ευχαριστω!

Εγώ θα σταθώ μόνο στο 8%.

Αν και σχετικά μεγάλο για τα δεδομένα των συστημικών τραπεζών, μπορείς πολύ εύκολα να το βρεις στο παζάρι. Το ρίσκο είναι μεγαλύτερο, αλλά μπορεί και όχι, αν σκεφτείς ότι θα τα έχεις κλειστά στην freedom24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου απάντησε κάποιος αν καλύπτομαι σε περίπτωση πτώχευσης σύμφωνα με τους εποπτικους οργανισμούς που την ελεγχουν μέχρι 20.000$ και αν ξερει κάποιος αν υπαρχει νεώτερη αξιολόγηση από την Standard & Poors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H CySec  (Κυπριακή) που είναι ο regulator για την Freedom24 δεν ειναι top tier regulator οπότε σε περίπτωση default  θα είχα σοβαρές αμφιβολίες αν και πώς θα έπαιρνε καποιος τα χρήματά του πισω...

Εγώ δεν θα έβαζα πολλά χρήματα σε εταιρεία με έδρα το Καζακστάν. Στην Αγγλία όπου το χρηματοπιστωτικό σύστημα ειναι σοβαρό και διεπεται από αυστηρούς κανόνες η Freedom24 δεν εχει ακόμα αδεια λειτουργίας από την FCA

Το ολο σκηνικό μου κάνει για καλογυαλισμένο, ρετουσαρισμένο μαγαζί για ξέπλυμα χρήματος  (sort of..).  Εύχομαι να κάνω λάθος...

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα έτσι μου φαινεται και μάλλον θα πρέπει να βγαλω κάποια χρήματα από εκεί. Το οτι υπάρχει η μετοχή της όμως στο NASDAQ ίσως είναι μάλλον η μεγαλύτερη απόδειξη οτι προςτο παρόν δεν υπαρχει πρόβλημα. Θα πρέπει να την παρακολουθώ όπως και τα νέα της μετοχής.Οσον αφορά ότι κατατάσετε από την Standard & Poors στο ΒΒ δεν είναι σκουπίδια κι αυτό είναι κάτι. Όσο την έχει αυτή την διαβαθμιση δεν νομιζω να γίνει  κάτι το άσχημο. Θα πρέπει να παρακολουθώ συνεχώς τις διαβαθμίσεις αν αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς πώς πιστοποιείς ότι τα επενδυτικά προϊόντα που αγοράζεις μέσα από την F24 είναι όντως δικά σου; Υπάρχουν "τίτλοι ιδιοκτησίας" ή κάτι τέτοιο και αν ναι πού τους βρίσκεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είχα ρωτήσει την ίδια ερώτηση μου απαντήσαν από την Freedom ότι σε περίπτωση πτώχευσης της εταιρίας αν έχω οποιοδήποτε επενδυτικό προιόν θα συνεχίσω να το έχω σε άλλον broker της επιλογής μου γιατί φυλάσεται τα αποθετήρια ξεχωριστά από την fredom και όσον αφορά τα μετρητά με καλύπτει μέχρι 20.000 ευρώ. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω κάποια απόδειξη σε αυτά που μου είπε. Αν δεν ισχύουν τι γίνεται? Επίσης έψαξα και βρήκα στο site αυτό κακές κριτικές για την freedom. Το site είναι πολύ έγκυρο και ανεξάρτητο και η δουλειά του είναι να ψάχνει οποιαδήποτε επενδυτική πλατφόρμα και να την συγκρίνει αν είναι scammer ΄και γενικά τα θετικά και τα αρνητικά της καθε μιας. Το site είναι αυτό  https://brokerchooser.com

Υπάρχει μία πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για το θέμα των επενδυτικών εταιρίων που αφορά και την freedom . Δες εδώ https://ourwallet.gr/how-safe-are-investment-companies/

Όμως αλλού λένε καλά λόγια για την freedom στο site αυτό και τώρα με μπερδεύουν περισσότερο  https://www.investing.com/brokers/reviews/freedom24/

Σου στέλνω επιγραματικά και σε μετάφραση τα κυριότερα που μας ενδιαφερουν.

Κανονισμός: Στο περίπλοκο τοπίο των διαδικτυακών συναλλαγών, το Freedom24 αναδεικνύεται ως φάρος ασφάλειας και αξιοπιστίας. Ρυθμιζόμενο υπό το άγρυπνο βλέμμα της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς Κύπρου (CySEC), το Freedom24 τηρεί αυστηρά οικονομικά πρότυπα, διασφαλίζοντας τη συμμόρφωση με τις επιχειρησιακές κατευθυντήριες γραμμές. Αυτή η ισχυρή ρυθμιστική εποπτεία εγγυάται ένα διαφανές και αξιόπιστο περιβάλλον για τους επενδυτές. Εκτός από την CySEC, το Freedom24 υπόκειται επίσης στους κανονισμούς SEC των ΗΠΑ καθώς είναι μέρος της διεθνούς εταιρείας Freedom Holding Corp. 

 Ασφάλεια Ταμείου Πελάτη: Η Ασφάλεια Αμοιβαίων Κεφαλαίων Πελατών είναι ο ακρογωνιαίος λίθος του ήθους του Freedom24. Η πλατφόρμα διατηρεί σχολαστικά διαχωρισμένους λογαριασμούς, διασφαλίζοντας ότι τα κεφάλαια των πελατών είναι αποκλεισμένα από το λειτουργικό κεφάλαιο της εταιρείας. Αυτός ο διαχωρισμός όχι μόνο αντανακλά την οικονομική σύνεση, αλλά λειτουργεί και ως δίχτυ ασφαλείας για τους πελάτες, προστατεύοντας τις επενδύσεις τους ακόμη και σε απρόβλεπτες προκλήσεις της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, takotime4 είπε

Εγώ που είχα ρωτήσει την ίδια ερώτηση μου απαντήσαν από την Freedom ότι σε περίπτωση πτώχευσης της εταιρίας αν έχω οποιοδήποτε επενδυτικό προιόν θα συνεχίσω να το έχω σε άλλον broker της επιλογής μου γιατί φυλάσεται τα αποθετήρια ξεχωριστά από την fredom και όσον αφορά τα μετρητά με καλύπτει μέχρι 20.000 ευρώ. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω κάποια απόδειξη σε αυτά που μου είπε. Αν δεν ισχύουν τι γίνεται?

Αν εγώ θέλω για οποιοδήποτε λόγο να φύγω και να μεταφέρω τους τίτλους μου σε άλλον broker με αφήνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, VPoint είπε

Αν εγώ θέλω για οποιοδήποτε λόγο να φύγω και να μεταφέρω τους τίτλους μου σε άλλον broker με αφήνει; 

Μεταφορά τίτλων δεν ρώτησα αν γίνεται αλλά εγώ που έβγαλα τα χρήματα μου την επόμενη μέρα μου τα έστειλαν χωρίς πρόβλημα. Εγώ επηρεάστηκα και από εδώ μέσα που δεν έγραψαν καλά σχόλια λλά και από το link που έστειλα παραπάνω που είναι η δουλειά τους να κριτικάρουν όλες τις εταιρίες επενδύσεων. Το site  αυτό https://brokerchooser.com/safety/freedom24-broker-safe-or-scam   έγραψε: "Το Freedom24 δεν είναι αξιόπιστος μεσίτης επειδή δεν ελέγχεται από μια οικονομική αρχή με αυστηρά πρότυπα. Σας συνιστούμε να ανοίξετε έναν λογαριασμό μόνο σε μεσίτες που εποπτεύονται από μια κορυφαία και αυστηρή ρυθμιστική αρχή. Και οι 100+ μεσίτες που εξετάζονται στον ιστότοπο BrokerChooser πληρούν αυτά τα κριτήρια."

Το δεύτερο που με χαλάει είναι ότι η έδρα μητρικής είναι το Καζακστάν. Το τρίτο που με παραξένεψε είναι το μεγάλο επιτόκιο που δένει για κλειστό λογαριασμό μετρητών, κοντά στο 8%. 

Όμως υπάρχουν και τα θετικά τα οποία ειναι ότι η μετοχή της είναι στον NASDAQ όπου εκεί η εποπτεία είναι πολύ αυστηρή. Τα συμπεράσματα σου και όποιων άλλων έχουν άπ[οψη   θα ήθελα να τα ακούσω .

22 ώρες πριν, VPoint είπε

Αν εγώ θέλω για οποιοδήποτε λόγο να φύγω και να μεταφέρω τους τίτλους μου σε άλλον broker με αφήνει; 

Μεταφορά τίτλων δεν ρώτησα αν γίνεται αλλά εγώ που έβγαλα τα χρήματα μου την επόμενη μέρα μου τα έστειλαν χωρίς πρόβλημα. Εγώ επηρεάστηκα και από εδώ μέσα που δεν έγραψαν καλά σχόλια λλά και από το link που έστειλα παραπάνω που είναι η δουλειά τους να κριτικάρουν όλες τις εταιρίες επενδύσεων. Το site  αυτό https://brokerchooser.com/safety/freedom24-broker-safe-or-scam   έγραψε: "Το Freedom24 δεν είναι αξιόπιστος μεσίτης επειδή δεν ελέγχεται από μια οικονομική αρχή με αυστηρά πρότυπα. Σας συνιστούμε να ανοίξετε έναν λογαριασμό μόνο σε μεσίτες που εποπτεύονται από μια κορυφαία και αυστηρή ρυθμιστική αρχή. Και οι 100+ μεσίτες που εξετάζονται στον ιστότοπο BrokerChooser πληρούν αυτά τα κριτήρια."

Το δεύτερο που με χαλάει είναι ότι η έδρα μητρικής είναι το Καζακστάν. Το τρίτο που με παραξένεψε είναι το μεγάλο επιτόκιο που δένει για κλειστό λογαριασμό μετρητών, κοντά στο 8%. 

Όμως υπάρχουν και τα θετικά τα οποία ειναι ότι η μετοχή της είναι στον NASDAQ όπου εκεί η εποπτεία είναι πολύ αυστηρή. Τα συμπεράσματα σου και όποιων άλλων έχουν άπ[οψη   θα ήθελα να τα ακούσω .

 

Επίσης άνοιξα λογαριασμό στην lightyear που είναι στην Αγγλία για το καλό επιτόκιο που δίνει 4.5% . Αν ξέρει κάποιος ή έχει άποψη για αυτή την επενδυτική ας μου αναφέρει εδώ την άποψη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, takotime4 είπε

Επίσης άνοιξα λογαριασμό στην lightyear που είναι στην Αγγλία για το καλό επιτόκιο που δίνει 4.5%

Thanks για την πρόταση, θα την τσεκάρω.

23 ώρες πριν, VPoint είπε

Αν εγώ θέλω για οποιοδήποτε λόγο να φύγω και να μεταφέρω τους τίτλους μου σε άλλον broker με αφήνει; 

Μπορείς, αλλά η προμήθεια που ζητάει είναι μάλλον απαγορευτική. 70 ή 90 ευρώ, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...