Προς το περιεχόμενο

Freedom 24


greg2310

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Το έχω γράψει στην αρχή της σελίδας.

Μπορώ να κάνω μεταφορά του χαρτοφυλακίου σε άλλο broker χωρίς να χρεωθώ αυτή τη προμήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 265
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Μπορώ να κάνω μεταφορά του χαρτοφυλακίου σε άλλο broker χωρίς να χρεωθώ αυτή τη προμήθεια;

Ναι αμέ, αλλά θα χρεωθείς την άλλη προμήθεια, κάπου 90€. (Αν το θυμάμαι σωστά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα σχεδόν όλο το θέμα, καθώς πριν 2-3 μέρες είχα μια κουβέντα με έναν φίλο που έλεγε οτι έχω μείνει πίσω καθώς έχω λογαριασμό σε Ελληνική χρηματηστηριακή (τον έχω ενεργό απο το 2008 νομιζω), ενώ αυτός είναι άνοιξε στη freedom και εχει πολύ χαμηλές προμήθειες κλπ κλπ κλπ.

Την βλέπω την freedom που προμοτάρετε τόσο πολύ απο διάφορους στο youtube, οκ τη δουλειά τους κάνουν, μου πιπίλιζε και αυτός τα αυτιά  να τη τσεκάρω.

Μετά απ όσα διάβασα και απο όλα όσα εχω δει ως τώρα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος νέος (όπως ήμουν εγω τότε στα 20 φεύγα μου) να βάλει τα λεφτά του στην freedom και στην κάθε freedom μόνο και μόνο επειδή έχουν πολύ λιγότερες προμήθειες απο μια ελληνική χρηματηστηριακή. 

Απ όσα διάβασα, οι πιο πολλοί δεν ξέρουν αν έχουν τις μετοχές στην κτήση τους ή απλά τις έχει η χρηματηστηριακή γι αυτούς. Σε μια ελληνική χρηματηστηριακή ήξερες εχω τις τάδε μετοχές όσο λίγες και να είναι μπορώ να πάω στη ΓΣ και να δω και να ακούσω πράγματα τα οποία δεν θα βγουν μετά στα site και στα δελτία τύπου που πάντα βγαίνουν. (προφανως και οι λίγες μετοχές που έχω δεν θα αλλάξουν το αποτέλεσμα μιας Γενικής Συνέλευσης αλλά σε μια ΓΣ βλέπεις και ακούς πολλά ειδικά αμα πεις οτι σε μια μετοχή την έχω επιλέξει για μακροχόνια. Στην freedom αυτό μπορείς να το κάνεις? έστω και Online γιατί εδώ πλέον έστω και online μπορείς να μπεις στη ΓΣ μέσω της πλατφόρμας που έχει φτιάξει το χρηματηστήριο. 

Αμά η freedom ή κάθε freedom κλείσει πως παίρνεις τις μετοχές σου και πας αλλού. Εδώ ξέρεις οτι είναι στο κεντρικό αποθετήριο τίτλων. Στην τελική τα κακαρώνεις μπορεί να πάει το παιδί σου να τις πάρει στις Online τι γίνεται? 

Μου λέει μπορείς να αγοράσεις αμερικάνικες μετοχές ή etf. Οκ και σε μια κλασσική χρηματηστηριακή μπορείς να το κάνεις αυτό. οκ δε θα έχεις έξοδα 1 ευρώ που έχει η Online αλλά μπορείς να το κάνεις. Όσο και αν μου φαίνεται λάθος να επενδύεις σε αμερικάνικες μετοχές καθώς έχεις αντικειμενικά μειονεκτήματα σε σχέση με έναν αμερικάνο που κάνει το ίδιο με σένα. Και δε λέω να πάρεις μετοχές της τάδε αμερικάνικης πασίγνωστής εταιρείας και να κάτσεις στο καράβι και να περιμένεις. 

 

Ακόμα και ο d account που τόσα λέγονται,  βρίσκεις τράπεζα σε Ελλάδα που να δίνει παρόμιο επιτόκιο σε καταθέσεις για δολάριο. 

Το την περίοδο του '99 την είχα ζήσει ως πιτσιρικάς με είχε πάρει ο πατέρας μου 2-3 φορές στην Σοφοκλέους τότε που ήταν το χρηματηστήριο εκει ζωντανά. Εκεί σε πλευρίζαν διάφοροι άγνωστοι "τάχα μου μικροεπενδυτές και αυτοί σαν εσένα" και σου πιπίλαγαν το αυτί για την τάδε μετοχή που θα τρέξει για την τάδε χρηματηστηριακή (που τότε ήταν τόσες πολλες όσα και τα καφέ που έχει σήμερα κάθε γειτονιά) που έχει χαρτοφυλάκια που κάνουν χοντρο παιχνίδι και αμα θέλουμε να πάμε εκει τα λεφτά μας. Αυτούς τότε θυμάμαι τους έλεγαν παπαγαλάκια (γιατί όλοι λέγανε συνέχεια το ίδιο ποίημα). Προφανώς όταν η αγορά καίει έτρεχες και εσύ απο πίσω μέχρι που ήρθε μια μέρα το κραχ του 99 και όποιος ήταν τυχερός έγινε και όποιος δεν ήταν έμεινε με τον μουτζούρη. 

Τώρα πλεόν λόγω ηλικίας και εμπειρίας μπορώ να τα διακρίνω αυτά και να πράξω ανάλογα και για τα δικά μου δεδομένα κρίνω αν ειναι σωστό ή λάθος.

 

Όπως και να έχει επειδή πλεον είναι καλό που αποκτάει ο κόσμος επενδυτική παιδεία θεωρώ οτι έναν νέο παιδί έχει περισσότερη εύκολή πρόσβαση στη γνώση και στην πληροφορία. Το να επενδύσεις πλέον είναι πιο εύκολο λιγότερο κοστοβόρο και πλέον έχεις περισσότερη πληροφορία (τώρα με 5 κλικ βλέπεις έναν ισολογισμό και ένα γράφημα μιας μετοχής, κάποτε έπρεπε να πέρνεις μόνο εφημερίδα). Αλλά και προσοχή που βάζετε τα λεφτά σας και πόσο too good too be true ακούγεται. 

Οι επενδύσεις όποιες και αν ειναι θέλουν υπομονή και προσκήληση στο πλάνο που έχει πει οτι θα κάνεις άσχετα τι θα κάνει η αγορά. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2023 στις 2:36 ΜΜ, HolyShock είπε

Διάβασα σχεδόν όλο το θέμα, καθώς πριν 2-3 μέρες είχα μια κουβέντα με έναν φίλο που έλεγε οτι έχω μείνει πίσω καθώς έχω λογαριασμό σε Ελληνική χρηματηστηριακή (τον έχω ενεργό απο το 2008 νομιζω), ενώ αυτός είναι άνοιξε στη freedom και εχει πολύ χαμηλές προμήθειες κλπ κλπ κλπ.

Την βλέπω την freedom που προμοτάρετε τόσο πολύ απο διάφορους στο youtube, οκ τη δουλειά τους κάνουν, μου πιπίλιζε και αυτός τα αυτιά  να τη τσεκάρω.

Μετά απ όσα διάβασα και απο όλα όσα εχω δει ως τώρα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος νέος (όπως ήμουν εγω τότε στα 20 φεύγα μου) να βάλει τα λεφτά του στην freedom και στην κάθε freedom μόνο και μόνο επειδή έχουν πολύ λιγότερες προμήθειες απο μια ελληνική χρηματηστηριακή. 

Απ όσα διάβασα, οι πιο πολλοί δεν ξέρουν αν έχουν τις μετοχές στην κτήση τους ή απλά τις έχει η χρηματηστηριακή γι αυτούς. Σε μια ελληνική χρηματηστηριακή ήξερες εχω τις τάδε μετοχές όσο λίγες και να είναι μπορώ να πάω στη ΓΣ και να δω και να ακούσω πράγματα τα οποία δεν θα βγουν μετά στα site και στα δελτία τύπου που πάντα βγαίνουν. (προφανως και οι λίγες μετοχές που έχω δεν θα αλλάξουν το αποτέλεσμα μιας Γενικής Συνέλευσης αλλά σε μια ΓΣ βλέπεις και ακούς πολλά ειδικά αμα πεις οτι σε μια μετοχή την έχω επιλέξει για μακροχόνια. Στην freedom αυτό μπορείς να το κάνεις? έστω και Online γιατί εδώ πλέον έστω και online μπορείς να μπεις στη ΓΣ μέσω της πλατφόρμας που έχει φτιάξει το χρηματηστήριο. 

Αμά η freedom ή κάθε freedom κλείσει πως παίρνεις τις μετοχές σου και πας αλλού. Εδώ ξέρεις οτι είναι στο κεντρικό αποθετήριο τίτλων. Στην τελική τα κακαρώνεις μπορεί να πάει το παιδί σου να τις πάρει στις Online τι γίνεται? 

Μου λέει μπορείς να αγοράσεις αμερικάνικες μετοχές ή etf. Οκ και σε μια κλασσική χρηματηστηριακή μπορείς να το κάνεις αυτό. οκ δε θα έχεις έξοδα 1 ευρώ που έχει η Online αλλά μπορείς να το κάνεις. Όσο και αν μου φαίνεται λάθος να επενδύεις σε αμερικάνικες μετοχές καθώς έχεις αντικειμενικά μειονεκτήματα σε σχέση με έναν αμερικάνο που κάνει το ίδιο με σένα. Και δε λέω να πάρεις μετοχές της τάδε αμερικάνικης πασίγνωστής εταιρείας και να κάτσεις στο καράβι και να περιμένεις. 

 

Ακόμα και ο d account που τόσα λέγονται,  βρίσκεις τράπεζα σε Ελλάδα που να δίνει παρόμιο επιτόκιο σε καταθέσεις για δολάριο. 

Το την περίοδο του '99 την είχα ζήσει ως πιτσιρικάς με είχε πάρει ο πατέρας μου 2-3 φορές στην Σοφοκλέους τότε που ήταν το χρηματηστήριο εκει ζωντανά. Εκεί σε πλευρίζαν διάφοροι άγνωστοι "τάχα μου μικροεπενδυτές και αυτοί σαν εσένα" και σου πιπίλαγαν το αυτί για την τάδε μετοχή που θα τρέξει για την τάδε χρηματηστηριακή (που τότε ήταν τόσες πολλες όσα και τα καφέ που έχει σήμερα κάθε γειτονιά) που έχει χαρτοφυλάκια που κάνουν χοντρο παιχνίδι και αμα θέλουμε να πάμε εκει τα λεφτά μας. Αυτούς τότε θυμάμαι τους έλεγαν παπαγαλάκια (γιατί όλοι λέγανε συνέχεια το ίδιο ποίημα). Προφανώς όταν η αγορά καίει έτρεχες και εσύ απο πίσω μέχρι που ήρθε μια μέρα το κραχ του 99 και όποιος ήταν τυχερός έγινε και όποιος δεν ήταν έμεινε με τον μουτζούρη. 

Τώρα πλεόν λόγω ηλικίας και εμπειρίας μπορώ να τα διακρίνω αυτά και να πράξω ανάλογα και για τα δικά μου δεδομένα κρίνω αν ειναι σωστό ή λάθος.

 

Όπως και να έχει επειδή πλεον είναι καλό που αποκτάει ο κόσμος επενδυτική παιδεία θεωρώ οτι έναν νέο παιδί έχει περισσότερη εύκολή πρόσβαση στη γνώση και στην πληροφορία. Το να επενδύσεις πλέον είναι πιο εύκολο λιγότερο κοστοβόρο και πλέον έχεις περισσότερη πληροφορία (τώρα με 5 κλικ βλέπεις έναν ισολογισμό και ένα γράφημα μιας μετοχής, κάποτε έπρεπε να πέρνεις μόνο εφημερίδα). Αλλά και προσοχή που βάζετε τα λεφτά σας και πόσο too good too be true ακούγεται. 

Οι επενδύσεις όποιες και αν ειναι θέλουν υπομονή και προσκήληση στο πλάνο που έχει πει οτι θα κάνεις άσχετα τι θα κάνει η αγορά. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Τελικα ποιο ειναι το συμπέρασμα σου για τη freedom?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2023 στις 5:30 ΜΜ, aledjo είπε

Τελικα ποιο ειναι το συμπέρασμα σου για τη freedom?

Προσωπικά δεν θα έβαζα λεφτά, όχι γιατί μπορεί να κλείσει, να τα φάνε κλπ κλπ. καμιά σχέση . Δε βρίσκω λόγω να βάλω, οκ μεγάλο plus οι πολύ λίγες προμήθειες αλλα έχω όλους τους άλλους προβληματισμούς που ανάφερα και παραπάνω. 

 

Επίσης τώρα που ξανα είδα τις χρεώσεις. Στο πακέτο μετά το promo του ένα μήνα που είναι χωρίς συνδρομή. Λέει 0,02€ ανα μετοχή και έως ένα 1 τη μετοχή. Καταρχήν είναι ανα τίτλο φαντάζομαι και όχι ανα τεμάχειο? σωστά? Και επειδή λέει 0,02 έως 1 ευρω αξία μετοχής, αν η μετοχή κάνει 8€ για παράδειγμα στου πάει την χρέωση 0,16? + 2 € τη συναλλαγή?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HolyShock είπε

Προσωπικά δεν θα έβαζα λεφτά, όχι γιατί μπορεί να κλείσει, να τα φάνε κλπ κλπ. καμιά σχέση . Δε βρίσκω λόγω να βάλω, οκ μεγάλο plus οι πολύ λίγες προμήθειες αλλα έχω όλους τους άλλους προβληματισμούς που ανάφερα και παραπάνω. 

 

Μαλιστα..

Για τη degiro τι γνωμη εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, aledjo είπε

Μαλιστα..

Για τη degiro τι γνωμη εχεις?

Την ίδια και για τους ίδιους λόγους και για να σε προλάβω και την ίδια έχω για όλους τους online μεσσητες - brookers.

Δε λεω οτι είναι κακές αλλά δε μου κάνουν εμένα για να βάλω λεφτά και εκεί. Αμερική δε κοιτάω καν γιατί θεωρώ οτι για έναν Ευρωπαίο έχει αντικειμενικές δυσκολίες για να επενδύσει σε αμερικάνικες μετοχές. ETF που πουλάνε κατακόρων δε με ενδιαφέρουν. Πουλάνε etf γιατί δεν μπορούν να πουλήσουν αμοιβαία που διέπονται απο περισότερους κανόνες - περιορισμούς για την πώληση τους γι αυτο και τα πουλάνε ΑΕΔΑΚ και όχι χρηματηστηριακές για παράδειγμα. 

Πλατφόρμα συνναλλαγών έχουν ίδιας ευκολίας και εμφάνισης με άλλες χρηματηστηριακές εδω. Καλά την ztrade δε τη φτάνει κανεις αλλά η ztrade ετσι κ αλλιώς ειναι overkill για έναν απλό επενδυτη που δε κάνει κάθε μέρα συναλλαγές. 

Ενδεχομένως αυτα που προβληματίζουν εμένα να μην νοιάζουν έναν που θέλει να ξεκινήσει τώρα να δει πως παίζει η μπάλα. Λογικό ειναι, οι πλατφόρμες αυτές προσφέρουν ευκολία, όλος ο κοσμος στα σοσιαλ μιλάει γι αυτές οπότε είναι λογικό να τραβάνε κόσμο. 

Εν κατακλειδι όλες αυτες οι πλατφορμες προσφέρουν πράγματα που υπάρχουν ήδη απο ελληνικές χρηματηστηριακές κλπ. Απλά για έναν νέο 20-25 μου φαίνεται λογικό να του είναι πιο εύκολο να ανοιξει ένα account τσακ μπαμ σε 10 λεπτα να στείλει και μια ταυτότητα με το κινητό και να αγοράσει ένα προιόν (βάλε οτι θες εδω μτχ, etf) που βγαίνουν ένα σωρο βιντεο στο utube και λένε παρε παρε απο το να πας σε μια τράπεζα ή να πάρεις τηλ σε μια χρηματηστηριακή, να υπογράψεις έναν σκασμο χαρτια και μετά να πεις μόνος σου "ωραία και τώρα τι να παρω?". 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mην βάζετε ολες τις online χρηματιστηριακές στο ίδιο καλάθι. Πχ η Interactive Brokers είναι στην αγορά από το 1978 και το  2022 εμφάνισε σύνολο assets περίπου 115 billion dollars  με  A- Outlook stable credit rating από την Standard & Poors

Προφανως αν καποιος έχει πολύ μεγάλο χαρτοφυλάκιο θα πρέπει να κανει diversification  (σε brokers, assets,  προιόντα , τρόπους επένδυσης κλπ) 

Για έναν νέο στο χώρο θα πρότεινα μελέτη, ψάξιμο .. ψυχραιμία και υπομονή.  Πριν αρχισουμε να επενδύουμε πρέπει πρώτα να καταλάβουμε πως δουλευουν οι αγορές.  Ευκολο να το πεις αλλά  πολύ δύσκολο στην πράξη..

 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας, 

Έχω λίγα VUAA στην Freedom, από προχθές προσπαθώ να τα πουλήσω και μου ακυρώνει την εντολή με την αιτιολογία "ΑΛΛΟ".. Παρατήρησα πως ούτε αγορά με αφήνει να κάνω. Τι μπορεί να συμβαίνει; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, antraian είπε

Γεια σας, 

Έχω λίγα VUAA στην Freedom, από προχθές προσπαθώ να τα πουλήσω και μου ακυρώνει την εντολή με την αιτιολογία "ΑΛΛΟ".. Παρατήρησα πως ούτε αγορά με αφήνει να κάνω. Τι μπορεί να συμβαίνει; 

Ευχαριστώ

Αν δοκιμάσεις να πουλήσεις (ή να αγοράσεις) επιλέγοντας max, η εντολή για κάποιο λόγο ακυρώνεται. Δοκίμασε με limit και θα περάσει χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να αποφασίσουν οι ελληνικές χρηματιστηριακές να εξορθολογίσουν τα κόστη (σκανδαλώδεις χρεώσεις), οι online brokers θα τραβάνε πολύ κόσμο από τη νεολαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2023 στις 3:11 ΜΜ, antraian είπε

Γεια σας, 

Έχω λίγα VUAA στην Freedom, από προχθές προσπαθώ να τα πουλήσω και μου ακυρώνει την εντολή με την αιτιολογία "ΑΛΛΟ".. Παρατήρησα πως ούτε αγορά με αφήνει να κάνω. Τι μπορεί να συμβαίνει; 

Ευχαριστώ

Εχει σημασια και τι ωρα το κανεις.

Μιλα με το support και θα σου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/08/2023 at 13:02, csontheline said:

Προσωπικά, p2p lending.

Με μικρά ποσά (<500€) είχα/έχω ~10% απόδοση (προ φόρων).

Αν ποτέ φτάσω στα 100Κ και είμαι εκεί, θα ενημερώσω αν ισχύει και είναι το ίδιο ασφαλές 😎

Μετα την απατη της Grupeer (καποτε αναμεσα στο τοπ 3 η τοπ 5 στην Ευρωπη) υπαρχει ακομα κοσμος που ασχολειται με 2p2;

https://www.trustpilot.com/review/www.grupeer.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, archer100 said:

Μετα την απατη της Grupeer (καποτε αναμεσα στο τοπ 3 η τοπ 5 στην Ευρωπη) υπαρχει ακομα κοσμος που ασχολειται με 2p2;

https://www.trustpilot.com/review/www.grupeer.com

Δεν την ήξερα καν την grupeer (ή, απλώς, μπορεί να την είχα αποκλείσει από τις επιλογές μου παλαιότερα). Όπως κάθε μορφής επένδυση, έτσι και ο δανεισμός p2p έχει ρίσκο.

Υπάρχει άλλη επένδυση που μπορεί να δώσει σε μικρά ποσά (500-1000-10Κ, είναι σχετικό το "μικρό") απόδοση 8-10% άμεσα και γρήγορα;

Μόλις χτες μου έκλεισαν τον λογαριασμό στην F24 γιατί δεν ενημέρωσα τα στοιχεία μου. Άδειος ήταν, χάρισμά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...