Προς το περιεχόμενο

[Laptop] LENOVO IdeaPad 3 15.6'' 299€ ΓΕΡΜΑΝΟΣ [ΤΕΛΟΣ]


manthos_27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάπιος άλλος πρόβλημα με συνύπαρξη wifi-bluetooth; Όταν προσπαθώ να χρησιμοποιήσω και τα δυο, δε δουλεύει σωστά κανένα από τα δυο. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ότι είναι παλιά τα ρούτερ που χρησιμοποιώ, αν είναι επειδή bluetooth και wifi εκπέμπουν στην ίδια συχνότητα ή κάτι άλλο πού δεν αγνοώ. 

Επίσης, επειδή έχω να χρησιμοποιήσω μοντέρνο υπολογιστή-λειτουργικό κάτι αιώνες, είναι φυσιολογικό που στη διαχείρηση εργασιών μού δείχνει 85 διεργασίες παρασκηνίου και άλλες τόσες των win;

Χωρίς να έχω ανοιχτό τίποτα προμερό, χρησιμοποιεί το 30% της μνήμης. Από τα 20GB δείχνει διαθέσιμα 18 και από αυτά χρησιμοποιούνται σχεδόν τα 6GB, ενώ έχω ανοιχτό μόνο τον Edge (7-8 tabs).

Είναι δυνατόν τα WIN11 με τα οποία έρχεται να πιάνουν καμιά 40αριά GB; 

Επεξ/σία από beeftekia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, beeftekia είπε

Έχει κάπιος άλλος πρόβλημα με συνύπαρξη wifi-bluetooth; Όταν προσπαθώ να χρησιμοποιήσω και τα δυο, δε δουλεύει σωστά κανένα από τα δυο. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ότι είναι παλιά τα ρούτερ που χρησιμοποιώ, αν είναι επειδή bluetooth και wifi εκπέμπουν στην ίδια συχνότητα ή κάτι άλλο πού δεν αγνοώ. 

Επίσης, επειδή έχω να χρησιμοποιήσω μοντέρνο υπολογιστή-λειτουργικό κάτι αιώνες, είναι φυσιολογικό που στη διαχείρηση εργασιών μού δείχνει 85 διεργασίες παρασκηνίου και άλλες τόσες των win;

Χωρίς να έχω ανοιχτό τίποτα προμερό, χρησιμοποιεί το 30% της μνήμης. Από τα 20GB δείχνει διαθέσιμα 18 και από αυτά χρησιμοποιούνται σχεδόν τα 6GB, ενώ έχω ανοιχτό μόνο τον Edge (7-8 tabs).

Είναι δυνατόν τα WIN11 με τα οποία έρχεται να πιάνουν καμιά 40αριά GB; 

Ναι, φυσιολογικό είναι και για την ram και για το μέγεθος των win.

Τα 18gb διαθέσιμα είναι επειδη γίνονται allocate τα 2gb στην ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.

Για την ram θα μπορούσες να απενεργοποιήσεις κάποιες διεργασίες όπως onedrive κτλ.

10 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Εχω βαλει παραπανω μνήμη και στο Bios δεν εχει καμια αλλη επιλογή πέρα από 512. Ούτε περισσοτερο ουτε λιγοτερο. Το περιεργο ομως δεν ειναι αυτό είναι οτι δεσμευει 2gb κανονικά σαν να εχω βαλει αυτη την επιλογή 2GB. Hardware reserved όχι shared αυτη.

Καποιος άλλος που πηρε το λαπτοπ αν μπορεί να δει αν εχει αλλες επιλογές και επισης ας μου πει και αν εκανε αναβαθμιση bios γιατι εβαλα το τελευταιο που εχει στο site. Επίσης αν καποιος έχει υποψη πως μπαινουμε στο full bios ας το αναφερει γιατι ετσι οπως ειναι μαμα εχει 10 επιλογές όλες κι όλες και προφανώς κρυβονται επιμελώς κάτω απο καποιο αλλο advanced mode.

Επισυνάπτω φωτό από το bios (με 12gb ram)

Υ γ Δεν νομίζω πως υπάρχουν και άλλες "κρυφές" επιλογές.Συνηθως στα laptop το bios είναι εντελώς "basic"

Υ.γ2 Μπορεί να μας πει κανείς που έχει αναβαθμίσει σε 20gb ram εάν του δίνει επιπλέον επιλογές  για 4gb/8gb?

Y.γ3 Τσεκαρετε στο Lenovo Vantage εάν έχετε το τελευταίο bios (Φεβρουάριος 2023)

IMG_20230603_125451.jpg

Επεξ/σία από @topos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το χω στησει και κανω συνεχως update και μεσα απο το lenovo vantage εκανα update 4 ενημερωσεις (bios,camera) και mcafee που δεν την εκανα..γιατι θα κρατησω antivirus microsoft.

επισης δεν μπορεσα να αλλαξω την ημερομηνια της εγγυησης.τρεχει απο ιανουριο του 22 και εγω ενεργοποιησα την συσκευη 1/5/23.θα στειλω εμαιλ στην lenovo να καταχωρησω σωστα την εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, ktikti είπε

εγω το χω στησει και κανω συνεχως update και μεσα απο το lenovo vantage εκανα update 4 ενημερωσεις (bios,camera) και mcafee που δεν την εκανα..γιατι θα κρατησω antivirus microsoft.

επισης δεν μπορεσα να αλλαξω την ημερομηνια της εγγυησης.τρεχει απο ιανουριο του 22 και εγω ενεργοποιησα την συσκευη 1/5/23.θα στειλω εμαιλ στην lenovo να καταχωρησω σωστα την εγγυηση

Ενημέρωσέ μας ότ(αν) σου απαντήσουν για την εγγύηση. Κι εμένα έτσι είναι. 

 

1 ώρα πριν, @topos είπε

Ναι, φυσιολογικό είναι και για την ram και για το μέγεθος των win.

Τα 18gb διαθέσιμα είναι επειδη γίνονται allocate τα 2gb στην ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.

Υ.γ2 Μπορεί να μας πει κανείς που έχει αναβαθμίσει σε 20gb ram εάν του δίνει επιπλέον επιλογές  για 4gb/8gb?

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχει επιπλέον επιλογές, 20gb ram έχω και μου βγάζει τις ίδιες επιλογές με τις δικές σου. 

Επεξ/σία από beeftekia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανηγυρι θα γινει παλι. Εγω αναβαθμισα σε 12GB μνημη και η μονη επιλογή που μου δίνει είναι 512ΜΒ και όχι 1 κ 2 GB. Παρ όλα αυτα μεσα στα Windows έχει κρατήσει 2 GB Reserved. Εχει αναβαθμισει κανενας απο σας το bios σε αυτο του σαιτ? Ισως εκει να είναι το θέμα ή δεν ξερω κ εγω τι άλλο...

Για την εγγυηση στελνετε ticket με την αποδειξη και δεν απαντανε αλλα το διορθώνουν πλέον δείχνει μαιο 2023-μαιο 2025 σε μένα που προχθές ήταν Απο το 22 ως το 23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, agnostos99 είπε

πανηγυρι θα γινει παλι. Εγω αναβαθμισα σε 12GB μνημη και η μονη επιλογή που μου δίνει είναι 512ΜΒ και όχι 1 κ 2 GB. Παρ όλα αυτα μεσα στα Windows έχει κρατήσει 2 GB Reserved. Εχει αναβαθμισει κανενας απο σας το bios σε αυτο του σαιτ? Ισως εκει να είναι το θέμα ή δεν ξερω κ εγω τι άλλο...

Για την εγγυηση στελνετε ticket με την αποδειξη και δεν απαντανε αλλα το διορθώνουν πλέον δείχνει μαιο 2023-μαιο 2025 σε μένα που προχθές ήταν Απο το 22 ως το 23.

12gb έχω και εγώ και μου εμφανίζει 512/1/2gb.

Οπότε λογικά χρειάζεσαι αναβάθμιση του bios.

Γίνετε μέσω του Lenovo vantage, πρέπει να το έχεις κουμπώμενο στο ρεύμα, κατεβάζει το αρχείο, κάνει επανεκκίνηση σε περιβάλλον "dos", κάνει ότι κάνει αυτόματα(2-3 λεπτά) και μετά ξαναεπανεκκινει.

Κοίτα, όταν το εψαχνά για το δικό μου πρακτικά δεν έχει διαφορά* πόσα θα κάνεις allocate από το bios γιατί όπως και να έχει θα "ρουφήξει" όσα χρειάζετε από την shared ram.

*Στο μόνο που υπάρχει διαφορά είναι όταν πάει να φορτώσει κάποιο πρόγραμμα/παιχνίδι που έχει προαπαιτούμενο min 1-2gb vram δεν το κόβει.

Επεξ/σία από @topos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, @topos είπε

12gb έχω και εγώ και μου εμφανίζει 512/1/2gb.

Οπότε λογικά χρειάζεσαι αναβάθμιση του bios.

Γίνετε μέσω του Lenovo vantage, πρέπει να το έχεις κουμπώμενο στο ρεύμα, κατεβάζει το αρχείο, κάνει επανεκκίνηση σε περιβάλλον "dos", κάνει ότι κάνει αυτόματα(2-3 λεπτά) και μετά ξαναεπανεκκινει.

Μα το είπα είχα κάνει αναβάθμιση ήδη στο bios και όλα...

Λοιπόν μετά από ώρες παιδέματος και αφου εγιναν πολλές φορές επαναφορα εργοστασιακων τιμων στο bios κλπ και δεν δουλεψε αφου παρεμενε ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΤΙΜΗ 512, ξηλωσα lenovo avantage και κατεβασα ξανα drivers k bios. Μπηκε ρυθμιση να επιτρεπει back flash και ξαναπερασα το ίδιο bios αλλά από μονο του αυτη τη φορα όχι από το Lenovo Avantage. Και ως δια μαγείας πλέον έχουμε όλες τις επιλογές και μπορείς να βάλεις 512 και να ειναι 512 reserved κ αντιστοιχα 1GB k 2GB. Το γράφω εδώ μην χρειαστεί αν κάποιος κανει bios update απο Avantage και μετα έχει τα ίδια θέματα.

Μπορεί βεβαια να έτυχε απλά και να ειχε κολλήσει σε μένα μακάρι να μην παιδευτεί άλλος... :)

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ktikti είπε

επισης δεν μπορεσα να αλλαξω την ημερομηνια της εγγυησης.τρεχει απο ιανουριο του 22 και εγω ενεργοποιησα την συσκευη 1/5/23.θα στειλω εμαιλ στην lenovo να καταχωρησω σωστα την εγγυηση

Όταν λες ενεργοποίησες, έκανες κάποια ενέργεια πχ registration του λάπτοπ στο site της Lenovo?

Είχα στείλει e mail στην Lenovo σχετικά με το θέμα της εγγύησης αλλά ακόμα περιμένω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ktikti είπε

εγω το χω στησει και κανω συνεχως update και μεσα απο το lenovo vantage εκανα update 4 ενημερωσεις (bios,camera) και mcafee που δεν την εκανα..γιατι θα κρατησω antivirus microsoft.

επισης δεν μπορεσα να αλλαξω την ημερομηνια της εγγυησης.τρεχει απο ιανουριο του 22 και εγω ενεργοποιησα την συσκευη 1/5/23.θα στειλω εμαιλ στην lenovo να καταχωρησω σωστα την εγγυηση

Η εγγυηση δεν χανετε εαν δεν κανετε αλλαγη. Απλα η Lenovo βαζει μια περιπου ημερομηνια βαση την κατασκευη του και απο εκει δινει 2 χρονια, εαν ομως ο πελατης εχει αποδειξη οτι το αγορασε αρκετα αργοτερα ισχυει η αποδειξη του πελατη.
Μου εχει συμβει να παρω φρεσκο που η Lenovo ειχε για ληξη στους 26 μηνες και ηταν σε ισχυ κανονικα οι 26 μηνες.
Λενε πχ οτι απο το εργοστασιο εως τον πελατη θελει 2 μηνες περιπου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Glikos είπε

Όταν λες ενεργοποίησες, έκανες κάποια ενέργεια πχ registration του λάπτοπ στο site της Lenovo?

Είχα στείλει e mail στην Lenovo σχετικά με το θέμα της εγγύησης αλλά ακόμα περιμένω απάντηση.

Μπορεί να γίνει και μέσω μειλ πιθανόν αλλά από το Vantage αν πατήσεις εκεί στην εγγυηση που την αναφέρει λάθος από Ιανουάριο 2022 πχ σε εμένα σε οδηγεί στο σαιτ της Lenovo όπου έχει μια επιλογή Για αναφορά λάθος ημερομηνιών εγγύησης. Αν πατησεις την επιλογή σου δινει ενα πεδίο με περιγραφή που λες μπλα μπλα αγορασα χθες και αναφερεται λάθος η εναρξη και ληξη, διπλα ακριβως έχει και μια επιλογή να ανεβάσεις αρχείο που ανεβάζεις την απόδειξη και την επόμενη μέρα σε μένα έδειχνε ορθές ημερομηνίες από 5/2023-5/2025. Δυστυχως τωρα ξηλωσα το Vantage και εκανα επανεγκατασταση για να έβλεπα ακριβως το λινκ να το εβαζα εδω αλλά ήταν σε εμφανές σημείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, agnostos99 είπε

Μπορεί να γίνει και μέσω μειλ πιθανόν αλλά από το Vantage αν πατήσεις εκεί στην εγγυηση που την αναφέρει λάθος από Ιανουάριο 2022 πχ σε εμένα σε οδηγεί στο σαιτ της Lenovo όπου έχει μια επιλογή Για αναφορά λάθος ημερομηνιών εγγύησης. Αν πατησεις την επιλογή σου δινει ενα πεδίο με περιγραφή που λες μπλα μπλα αγορασα χθες και αναφερεται λάθος η εναρξη και ληξη, διπλα ακριβως έχει και μια επιλογή να ανεβάσεις αρχείο που ανεβάζεις την απόδειξη και την επόμενη μέρα σε μένα έδειχνε ορθές ημερομηνίες από 5/2023-5/2025. Δυστυχως τωρα ξηλωσα το Vantage και εκανα επανεγκατασταση για να έβλεπα ακριβως το λινκ να το εβαζα εδω αλλά ήταν σε εμφανές σημείο.

Δυστυχώς δεν βλέπω κάτι που να με καθοδηγεί στο site Lenovo. Εκεί στις ημερομηνίες δεν έχει κάποια επιλογή να κλικάρω.

Μπαίνω στο support site της Lenovo και με το serial number βλέπω τις ίδιες ημερομηνίες με το Vantage.

Χρειάζεται να δηλώσουμε το προιόν ή μπα?   Κάπου λέει στο site για Base Warranty και να δηλώσουμε το προιόν πρώτα αν τυχόν οι ημερομηνίες είναι λάθος.

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Glikos είπε

Δυστυχώς δεν βλέπω κάτι που να με καθοδηγεί στο site Lenovo. Εκεί στις ημερομηνίες δεν έχει κάποια επιλογή να κλικάρω.

Μπαίνω στο support site της Lenovo και με το serial number βλέπω τις ίδιες ημερομηνίες με το Vantage.

Χρειάζεται να δηλώσουμε το προιόν ή μπα?   Κάπου λέει στο site για Base Warranty και να δηλώσουμε το προιόν πρώτα αν τυχόν οι ημερομηνίες είναι λάθος.

https://pcsupport.lenovo.com/gr/el/servicerequest?ProblemType=/warranty/

Εδω είσαι βαζεις update purchase date θελει τον σειριακό σου και μετα πας παρακατω οπου βαζεις και συνημμενη την αποδειξη.

 

edit... εδω βαζεις το σειριακό σου και βλέπεις την εγγυηση και έχει επιλογή επίσης Διόρθωσε την ημερομηνία αγοράς...

https://pcsupport.lenovo.com/gr/el/products/laptops-and-netbooks/3-series/ideapad-3-15alc6/

Φυσικά όπως είπε και παραπανω ο @safridia και με το να έχεις την αποδειξη θα κανει μια χαρα επισης, ετσι κι αλλιως οι περισσοτεροι ουτε που θα μπουν στον κοπο να αλλαξουν στο site.

Επεξ/σία από agnostos99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

https://pcsupport.lenovo.com/gr/el/servicerequest?ProblemType=/warranty/

Εδω είσαι βαζεις update purchase date θελει τον σειριακό σου και μετα πας παρακατω οπου βαζεις και συνημμενη την αποδειξη.

 

edit... εδω βαζεις το σειριακό σου και βλέπεις την εγγυηση και έχει επιλογή επίσης Διόρθωσε την ημερομηνία αγοράς...

https://pcsupport.lenovo.com/gr/el/products/laptops-and-netbooks/3-series/ideapad-3-15alc6/

Φυσικά όπως είπε και παραπανω ο @safridia και με το να έχεις την αποδειξη θα κανει μια χαρα επισης, ετσι κι αλλιως οι περισσοτεροι ουτε που θα μπουν στον κοπο να αλλαξουν στο site.

Thanks, το βρήκα αυτό που λες στο 1ο λινκ, το έστειλα μαζί με το pdf της αγοράς. Σχετικά με το 2ο λινκ ακόμα δεν έχει αλλάξει η ημερομηνία, λογικά μέσα σε 24 ώρες από την στιγμή που τους έστειλα. Αυτό με την διόρθωση ημερομηνίας δεν το βλέπω, αλλά από την στιγμή που την αλλάξουν αυτοί μόλις δουν την αποδειξη αγοράς, όλα κομπλέ.

Υ.Γ. Στα πλαινά bezels της οθόνης αριστερά και δεξιά εκεί που είναι το πλαστικό, σε κάτι σημεία δεν είναι τέρμα κολλημένο το πλαστικό στην οθόνη. Ακούγεται ένα μικρό κλικ όταν το πιέζω λες και υπάρχει ένα απειροελάχιστο κενό. Δεν έχει θέμα ούτε δείχνει ότι έχει ζημιά απλά το ψειρίζω γενικά. Το κάνει και σε άλλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Glikos είπε

Thanks, το βρήκα αυτό που λες στο 1ο λινκ, το έστειλα μαζί με το pdf της αγοράς. Σχετικά με το 2ο λινκ ακόμα δεν έχει αλλάξει η ημερομηνία, λογικά μέσα σε 24 ώρες από την στιγμή που τους έστειλα. Αυτό με την διόρθωση ημερομηνίας δεν το βλέπω, αλλά από την στιγμή που την αλλάξουν αυτοί μόλις δουν την αποδειξη αγοράς, όλα κομπλέ.

Υ.Γ. Στα πλαινά bezels της οθόνης αριστερά και δεξιά εκεί που είναι το πλαστικό, σε κάτι σημεία δεν είναι τέρμα κολλημένο το πλαστικό στην οθόνη. Ακούγεται ένα μικρό κλικ όταν το πιέζω λες και υπάρχει ένα απειροελάχιστο κενό. Δεν έχει θέμα ούτε δείχνει ότι έχει ζημιά απλά το ψειρίζω γενικά. Το κάνει και σε άλλους?

Εδω δεν ακουγεται κάτι αλλα σε αυτό το επιπεδο τιμης δε θα μου έκανε εντυπωση! Λυγίζει έυκολα παντως η οθόνη με απλα αγγιγματα. Επισης αυτο που μου κανει εντυπωση είναι οτι δεν έχει σημαντικό bleed η οθόνη, εδω διπλάσιας και βαλε τιμής λαπτοπ να εχουν έρθει με τραγικα χειροτερο. Βέβαια εξακολουθεί να μην είναι πολυ ζωντανη η οθόνη αλλα οπως ειπα πριν δεν περιμενω και καμια ρετινα με 300 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Εδω δεν ακουγεται κάτι αλλα σε αυτό το επιπεδο τιμης δε θα μου έκανε εντυπωση! Λυγίζει έυκολα παντως η οθόνη με απλα αγγιγματα. Επισης αυτο που μου κανει εντυπωση είναι οτι δεν έχει σημαντικό bleed η οθόνη, εδω διπλάσιας και βαλε τιμής λαπτοπ να εχουν έρθει με τραγικα χειροτερο. Βέβαια εξακολουθεί να μην είναι πολυ ζωντανη η οθόνη αλλα οπως ειπα πριν δεν περιμενω και καμια ρετινα με 300 ευρω.

Ναι δεν έχω παράπονο, το είχα πάρει και 169 ευρώ μόνο. Αλλά αυτό με τα bezels το βλέπω να μου δημιουργεί πρόβλημα κάποια στιγμή.

Το αριστερό πλαστικό/bezel σταμάτησε να κλικάρει όταν το πίεσα λίγο και τώρα φαίνεται σταθερό δεν κουνιέται προς το παρόν. Το δεξί όμως κουνιέται λίγο, δεν είναι κολλημένο τόσο καλά. 😩

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...