Προς το περιεχόμενο

[Laptop] LENOVO IdeaPad 3 15.6'' 299€ ΓΕΡΜΑΝΟΣ [ΤΕΛΟΣ]


manthos_27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κρατησει 1 σε καταστημα στην Αθηνα. Το ηθελα για τη συζυγο αλλα δε της αρεσει :P

Πμ οποιος θελει για να του πω να παει να το παρει. Ειναι μεχρι Δευτερα κρατημενο.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, @topos είπε

 

Γράφεις και ξαναγράψεις για καπάκια μαχαίρια ,τεχνικούς,εγγύησεις και λοιπούς δράκους και φίδια που θα ξεπεταχτούν εάν πας να προσθέσεις ένα γ@μο dimm μνήμης.

Ε,οκ.

Ας μην το πάρει κάποιος που δεν έχει όρεξη να πιάσει κατσαβίδι.

Δεν απευθύνετε σε αυτόν.

Αλλα εκτιμώ ότι εδώ στο forum τουλαχιστων ένα 70% θα μπορούσαν να κάνουν την "εγχείριση" χωρίς δυσκολία.

Bottom line-> Στα 300 ευρώ + 20-70 ευρώ που κοστίζει +ram/m2 δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.

Την έχω βάλει στο δικό μου και παίζει μια χαρά.

Αλλά εαν μπορείς βάλε 16αρα να πας στα 20.

Το θέμα είναι ότι το cpu είναι αρκετά καλό και θα σε βγάλει αρκετά χρόνια για γενικές εργασίες + ότι "κλέβει" και η gpu κάποια gb.

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω ότι καλύτερα θα είναι η 16αρα αλλά και με 8 πιστεύω για την δουλειά που το θέλω δεν θα έχω πρόβλημα. Όσο για την εγκατάσταση που λένε, αν πιάνουν λίγο τα χέρια είναι δέκα λεπτά δουλειά. 

Τώρα αν κάποιος φοβάται και σε κάποιο τεχνικό να το πάει αν αγοράσει από εκεί την μνήμη δεν νομίζω να χρεώσει την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω υπερβάλλετε λιγο με τα 16 μνημη. Καποιος που πηρε αυτο το λαπτοπ και θα σκεφτει τα εξτρα χρηματα (γιατι αλλιως θα ειχε παρει ενα αλλο αρκετα πιο ακριβό!) και δεν το θελει για βαριες εργασίες που απαιτουν και πολλη μνημη οποτε με ενα 8ρι κ 12gb συνολο θα ειναι παραπανω απο κομπλε. 20 ευρω λιγοτερα λοιπόν κ 8 εξτρα ftw

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, link67 είπε

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω ότι καλύτερα θα είναι η 16αρα αλλά και με 8 πιστεύω για την δουλειά που το θέλω δεν θα έχω πρόβλημα. Όσο για την εγκατάσταση που λένε, αν πιάνουν λίγο τα χέρια είναι δέκα λεπτά δουλειά. 

Τώρα αν κάποιος φοβάται και σε κάποιο τεχνικό να το πάει αν αγοράσει από εκεί την μνήμη δεν νομίζω να χρεώσει την εγκατάσταση.

Κοίτα ο λόγος που αναφέρω την παραπάνω ram 12->20 είναι γιατί το cpu είναι ικανότατο.

Είναι κοντά με τον παλιό μου 9750h σε επιδόσεις που -εαν και είναι πολύ παλιός πλέον και είμαι σε φάση αλλαγης- ακόμα βγάζει δουλειά σε Photoshop/Lightroom.

Στον 9750h έχω 32gb ram(και αυτά μου είναι λίγα πλέον) αλλά η εμπειρία χρήσης με τον 5300u με τα 12gb είναι μέρα με την νύχτα(το λάπτοπ του θέματος αγοράστηκε για την γυναίκα μου για χρήση ας πούμε "οffice" αλλά το τεσταρα για να δω τι ψάρια πιάνει και το σεταρα με 2ο χρήστη ας πουμε για να βρίσκετε ως backup εάν κάτι σκαλωσει ασχημα με το δικό μου).

Μην τρελαθουμε, δεν λέω να πάρετε μηχάνημα με 300 ευρώ για να ποντάρετε να "βγάζετε" δουλειά με βαριά προγράμματα.

Απλα θα είναι επαρκεστατος για ερασιτεχνική χρήση με δεδομένο ότι έχει αρκετή ram.

Εκεί που επιμένω είναι ότι το cpu έχει δυναμική για περιστασιακές "βαριές" δουλειές εάν έχει αρκετή ραμ, τουλαχιστων στο σήμερα.

Και για 10-15 ευρώ διαφορά που κάνει το 16αρη dimm δεν έχει νόημα να απορρίψεις την παραπάνω δυναμική.

Και επιμένω ότι ακόμα και σε απλό browsing πρώτα θα σε κόψει η ram και μετά το cpu σε -ισως ναι μεν μεγαλο- βάθος χρόνου.

Μην αγνοειτε και το γεγονός ότι και η gpu "τρώει" ram 2-4gb οπότε στα 12 θα έχεις 8-10gb διαθέσιμα και στα 20 θα έχεις 16-18 διαθέσιμα.

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Anageo1995 είπε

Παιδιά η τιμή δεν είναι 299 αλλά 350, τουλάχιστον αυτό μου βγάζει όταν πατάω το λινκ 

Ναι έχει αλλάξει η τιμή του, η προσφορά ήταν για μια μέρα αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε [Laptop] LENOVO IdeaPad 3 15.6'' 299€ ΓΕΡΜΑΝΟΣ [ΤΕΛΟΣ]
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά τα ultrabooks ποσό αντέχουν στις θερμοκρασίες λογω συνεχόμενου φόρτου εργασίας (proxmox ve + opnsense). 

Θα πάρω το mobo στο χέρι μετα απο 1.5 - 2 χρόνια; 

Εάν έχει καποιος προσωπική εμπειρία ας ρίξει την εμπειρία του. 

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, seithan είπε

Γενικά τα ultrabooks ποσό αντέχουν στις θερμοκρασίες λογω συνεχόμενου φόρτου εργασίας (proxmox ve + opnsense). 

Θα πάρω το mobo στο χέρι μετα απο 1.5 - 2 χρόνια; 

Εάν έχει καποιος προσωπική εμπειρία ας ρίξει την εμπειρία του. 

Ο,τι και να σου πουν δεν έχει νόημα. 

Μπορεί να αντέξει 10 χρόνια,μπορεί να αντέξει 10 μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω απο την προηγουμηνη Πεμπτη που εβγαλε την προσφορα.

Σημερα του εβαλα και μια 8αρα ραμ, συνολο 12 και απογειωθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dera είπε

Το εχω απο την προηγουμηνη Πεμπτη που εβγαλε την προσφορα.

Σημερα του εβαλα και μια 8αρα ραμ, συνολο 12 και απογειωθηκε.

Ποιά μνήμη έβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dera είπε

Το εχω απο την προηγουμηνη Πεμπτη που εβγαλε την προσφορα.

Σημερα του εβαλα και μια 8αρα ραμ, συνολο 12 και απογειωθηκε.

Μήπως τράβηξες φωτογραφία πως είναι από μέσα το μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...