Προς το περιεχόμενο

[Laptop] LENOVO IdeaPad 3 15.6'' 299€ ΓΕΡΜΑΝΟΣ [ΤΕΛΟΣ]


manthos_27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lakisman46 είπε

Νομίζω ότι αυτό του θέματος έχει ένα slot για δίσκο.

Μην προβληματίζεστε, την έχει απλά πιο μακριά...τη μπαταρία και πιανει και το σλοτ του 2,5 ssd, στα ίδια σημεία είναι ολα τα components.

Ορίστε ένα λινκ από το 15ρι με την μεγαλύτερη μπαταρία. Το μονο διαφορετικό και άξιο προσοχής ίσως είναι ότι απ οτι λεει οι 4 βιδες μπροστά είναι πιο μικρές οπότε προσέξτε να δειτε απο που βγάλατε ποιά!

 

Επεξ/σία από agnostos99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/5/2023 στις 5:11 ΜΜ, Dantε είπε

Εχω κρατησει 1 σε καταστημα στην Αθηνα. Το ηθελα για τη συζυγο αλλα δε της αρεσει :P

Πμ οποιος θελει για να του πω να παει να το παρει. Ειναι μεχρι Δευτερα κρατημενο.

Θα ηθελα και απο εδω να σε ευχαριστησω για την κινηση να παραλαβω εγω το φορητο που τελικα δεν χρειαστηκες στην τιμη προσφορας.
Ειλικρινα ευχαριστω πολυ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Μην προβληματίζεστε, την έχει απλά πιο μακριά...τη μπαταρία και πιανει και το σλοτ του 2,5 ssd, στα ίδια σημεία είναι ολα τα components.

Ορίστε ένα λινκ από το 15ρι με την μεγαλύτερη μπαταρία. Το μονο διαφορετικό και άξιο προσοχής ίσως είναι ότι απ οτι λεει οι 4 βιδες μπροστά είναι πιο μικρές οπότε προσέξτε να δειτε απο που βγάλατε ποιά!

 

Ναι σωστά, απλά το αναφέρω γιατί μπορεί κάποιος να νομίζει ότι παίρνει και 2 δίσκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαπιο laptop εντελώς! Χειροτερο σασι σε λαπτοπ δεν εχω δει. Δεν το κουναω σχεδον ποτε. Σταθερο στο σπιτι το εχω, και σπανιως κλεινω καν την οθονη. Μεντεσέδες σπάνε, πλάτη έχω αλλάξει, βιδες φευγουν, ξεβάθει μπροστά η φάτσα, πληκτρολογιο ευτυχως αλλαξα σε εγγυηση. Μιλαμε για λαπτοπ jumbo αυτη η σειρά. 

Αν του κανεις πραγματικα χρηση λαπτοπ και το κουνας πχ καθε μερα πηγαινε - ελα σε γραφειο ή να δουλεύεις και εξω, δεν θα βγαλει ούτε εξαμηνο.

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Σαπιο laptop εντελώς! Χειροτερο σασι σε λαπτοπ δεν εχω δει. Δεν το κουναω σχεδον ποτε. Σταθερο στο σπιτι το εχω, και σπανιως κλεινω καν την οθονη. Μεντεσέδες σπάνε, πλάτη έχω αλλάξει, βιδες φευγουν, ξεβάθει μπροστά η φάτσα, πληκτρολογιο ευτυχως αλλαξα σε εγγυηση. Μιλαμε για λαπτοπ jumbo αυτη η σειρά. 

Αν του κανεις πραγματικα χρηση λαπτοπ και το κουνας πχ καθε μερα πηγαινε - ελα σε γραφειο ή να δουλεύεις και εξω, δεν θα βγαλει ούτε εξαμηνο.

 

Σίγουρα μιλάς για τη σειρά ideapad 3, γιατί τέτοια προβλήματα είχαν κάποιες άλλες σειρές της Lenovo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, link67 είπε

Σίγουρα μιλάς για τη σειρά ideapad 3, γιατί τέτοια προβλήματα είχαν κάποιες άλλες σειρές της Lenovo.

Πιο σιγουρος δεν γινεται. Μπροστα μου το εχω. Σου γραφω απο αυτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Πιο σιγουρος δεν γινεται. Μπροστα μου το εχω. Σου γραφω απο αυτο.

Έπρεπε να μοιραστείς την εμπειρία σου νωρίτερα για να είναι χρήσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreaspA είπε

Σαπιο laptop εντελώς! Χειροτερο σασι σε λαπτοπ δεν εχω δει. Δεν το κουναω σχεδον ποτε. Σταθερο στο σπιτι το εχω, και σπανιως κλεινω καν την οθονη. Μεντεσέδες σπάνε, πλάτη έχω αλλάξει, βιδες φευγουν, ξεβάθει μπροστά η φάτσα, πληκτρολογιο ευτυχως αλλαξα σε εγγυηση. Μιλαμε για λαπτοπ jumbo αυτη η σειρά. 

Αν του κανεις πραγματικα χρηση λαπτοπ και το κουνας πχ καθε μερα πηγαινε - ελα σε γραφειο ή να δουλεύεις και εξω, δεν θα βγαλει ούτε εξαμηνο.

 

Νομιζω οτι ολα εξαρτονται απο τις προσδοκιες και τα στανταρτ μας.
Εχω την παλιοτερη εκδοση του το 330s με το μεταλλικο καλυμα οθονης, εξαιρετικο αλλα οπως ειπες ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΗΤΑ εχουν ευαισθητο σημειο τους μεντεσεδες. Μου εχει σπασει στον δεξι μεντεσε και πλεον το μηχανημα κλεινει οποτε του καπνισει επειδη λυγιζει (κυριολεκτικα) η πλακετα που εχει το κουμπι επανω. Εχω ψαξει για πλαστικα πληκτρολογιου πανω και κατω και δεν βρισκω.
Οποτε πηρα ενα καινουργιο γιατι αυτο που εχω απο μερα σε μερα με αφηνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Έπρεπε να μοιραστείς την εμπειρία σου νωρίτερα για να είναι χρήσιμη.

Μολις ειδα το thread.

4 ώρες πριν, safridia είπε

Νομιζω οτι ολα εξαρτονται απο τις προσδοκιες και τα στανταρτ μας.
Εχω την παλιοτερη εκδοση του το 330s με το μεταλλικο καλυμα οθονης, εξαιρετικο αλλα οπως ειπες ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΗΤΑ εχουν ευαισθητο σημειο τους μεντεσεδες. Μου εχει σπασει στον δεξι μεντεσε και πλεον το μηχανημα κλεινει οποτε του καπνισει επειδη λυγιζει (κυριολεκτικα) η πλακετα που εχει το κουμπι επανω. Εχω ψαξει για πλαστικα πληκτρολογιου πανω και κατω και δεν βρισκω.
Οποτε πηρα ενα καινουργιο γιατι αυτο που εχω απο μερα σε μερα με αφηνει.

Εγω οτιδηποτε το επισκευαζω εκει. Laptop, κινητα, ηλεκτρονικα τσιγαρα

 

 

Ειναι και καταπληκτικος μαστορας, και πολυ νορμαλ τιμές, και προσεκτικος και βρισκει ανταλλακτικα. Την επανω μεριά με το πληκτρολογιο μου την αλλαξε η Lenovo σε εγγύηση. Την κατω πλευρα την αλλαξα στον Ben.

Στην καλυτερη των περιπτωσεων τα συγκεκριμενα λαπτοπ ξεβιδωνουν απο μονα τους. Οταν ειχα αλλαξει την πλατη θυμαμαι, ειχα επιβεβαιωσει οτι ειναι βιδωμενη. Την προηγουμενη εβδομαδα πηγα να το ανοιξω για να βγαλω τον 2ο δισκο. Ολα ξεβιδωτα ηταν.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλάβα και φαίνεται ότι κάτι έχει αλλάξει από αυτά που λέει ο φίλος, φαίνεται ποιότητικο σαν μηχάνημα μένει να δούμε σε βάθος χρόνου πως θα πάει, φυσικά και παίζει ρόλο η χρήση που κάνει ο καθένας μας θα δείξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα και εγώ χτες αλλά είναι ελλατωματικό καθως η οθονη δεν αναβει  (μαλλον flex cable). Συνδεθηκε σε εξωτερικη οθονη και σεταριστηκε σε windows αλλά θα πάει σημερα για αντικατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Έπρεπε να μοιραστείς την εμπειρία σου νωρίτερα για να είναι χρήσιμη.

Σίγουρα το λάπτοπ δεν είναι Mac σε ποιοτητα κατασκευής αλλά είναι μια χαρά για τιμή του.Δεν θα βρισκα λόγο να αποτρέψω κάποιον από το να το πάρει.

Και έχω πάρει 2, το πρώτο μετράει ~χρονο το δεύτερο 6μηνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναπει και σε προηγουμενο θεμα σχετικό με το ιδιο λαπτοπ...εγω διαθετω το ιδιο μοντελο με τις 14" οθονη ομως.Του έβαλα 16gb εξτρα μνημη οταν το αγορασα και εδω και εναμιση περίπου χρόνο,οποτε το έχω χρειαστει ως δευτερο pc εχει λειτουργησει αψογα.Για καποιο διαστημα το λειτουργουσα ως βασικο pc συνδεδεμένο με μια 27αρα FUD οθόνη και επαιζα ανετα παιχνιδια τύπου diablo 3, dota 2 κτλ.

Το έχω χρησιμοποιήσει και με κάποια 3D σχεδιαστικά προγράμματα για καποιες βασικές εργασίες.Σιγουρα θέλει προσοχή μια και το σασι ειναι πλαστικό,αλλά μιλάμε για λαπτοπ όχι για rugged συσκευή!Άνετα,αν δεν επαιζα παιχνίδια θα κάλυτε τις υπόλοιπες ανάγκες μου!

 

ΥΓ:εγώ το αγόρασα στα 400 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά το παρέλαβα χθες. Η εντυπώσεις μου είναι:

1. Για 299 το λάπτοπ σκοτώνει από θέμα ταχύτητας. Δεν βρίσκω καμία διαφορά ταχύτητας σε δουλειά γραφείου με dell vostro 5625U που έχω. Πριν το ανοίξω του έβαλα μια 16αρα ram crucial κανένα θέμα την είδε αμέσως. Πανεύκολη η τοποθέτηση. Απλά είχε ένα βελουτέ κάλυμμα που έπρεπε να το αφαιρέσω για να βρω την ραμ και να το ξανα τοποθετήσω. Έβαλα το Video για να το καταλάβω.

2. Από ποιότητα κατασκευής είναι πλαστικο όλο όπως είναι λογικό. Το βύσμα της φόρτισης με μια πρώτη ματιά θέλει προσοχή. Πέρα από αυτό για την τιμή του 299 η ποιότητα του είναι άνω του μετρίου σίγουρα.

3. Οθονάρα για αυτή την τιμή δεν το συζητώ.

4. Ήχος: Δεν θα πω ότι είμαι γνώστης από ποιότητα ήχου αλλά έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος με την ένταση και το stereo feeling.

5. Επειδή είδα να αναφέρεται κάτι για το πληκτρολόγιο του εγώ το θεωρώ καλύτερο από πολλά άλλα που έχουν περάσει από τα χέρια μου ακόμα και πολύ μεγαλύτερης τιμής.

Τέλος να υπενθυμίσω ότι ένα τέτοιο λάπτοπ σε αυτή την τιμή θα πρέπει να έχει και την αντίστοιχη χρήση. Ας είμαστε ρεαλιστές τουλάχιστον.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas2128 είπε

5. Επειδή είδα να αναφέρεται κάτι για το πληκτρολόγιο του εγώ το θεωρώ καλύτερο από πολλά άλλα που έχουν περάσει από τα χέρια μου ακόμα και πολύ μεγαλύτερης τιμής.

Ειπα οτι χαλασε. Οχι οτι ειναι ασχημο σε αισθηση. Το αντιθετο. Σε αισθηση ειναι πολυ καλο.

7 ώρες πριν, HatTrick είπε

οποτε το έχω χρειαστει ως δευτερο pc εχει λειτουργησει αψογα

Δεν ειπα οτι δεν λειτουργει. Ειπα οτι το σασι του ειναι αθλιο.

Προχτες ρε παιδι μου. Για 1η φορα πραγματικα ζοριστηκε το ενα usb με τον ανταπτορα για το ασυρματο mouse. Τελειωσε το usb! Εσπασε εσωτερικα. Διαλυθηκε. Περιμενω να φτιαξει το ποδι για να παω στον bentech να το φτιαξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...