Προς το περιεχόμενο

[Laptop] LENOVO IdeaPad 3 15.6'' 299€ ΓΕΡΜΑΝΟΣ [ΤΕΛΟΣ]


manthos_27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω   manthos_27

Μολις τον παρηγγειλα.αξιοπρεπεστατος για απλη καθημερινη χρηση.πληρωσα με πιστωτικη και παραλαβη απο 30/5

Φυσικα θα αναβαθμισω μνημη ram και σκληρο.

Μνημη ram φανταζομαι οτι θα εχει 1 slot χωρις να ειμαι σιγουρος.αλλα μηπως ξερει κανεις τι μνημη φοραει να παραγγειλω και μια τωρα.

Επεξ/σία από ktikti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Έχει την παρακάτω μπαταρία :

Li-Polymer 45Wh, υποστηρίζει Rapid Charge

Άρα δεν έχει χώρο για 2,5αρη;

Τι ψάχνετε 2.5"άρηδες και πράσιν' άλογα, αλλάζετε τον μαμίσιο με π.χ, αυτόν:https://shorturl.at/LNOZ0  /  https://shorturl.at/FTY35  και κάνετε τον μαμίσιο εξωτερικό...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zacharis1955 είπε

Τι ψάχνετε 2.5"άρηδες και πράσιν' άλογα, αλλάζετε τον μαμίσιο με π.χ, αυτόν: https://www.e-shop.gr/ssd-adata-xpg-sx6000-pro-512gb-nvme-m2-2280-pcie-gen3x4-p-PER.331280 και κάνετε τον μαμίσιο εξωτερικό ...

Γιατί θέλω να του βάλω έναν HDD για τα Data. 

Το προτιμώ να είναι μέσα στο μηχάνημα, παρά απ' έξω ως εξωτερικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://psref.lenovo.com/Product/IdeaPad/IdeaPad_3_15ALC6

Storage Support**[1]
  • Models with 38Wh battery: up to two drives, 1x 2.5" HDD + 1x M.2 SSD • 2.5" HDD up to 1TB • M.2 2242 SSD up to 512GB • M.2 2280 SSD up to 1TB
  • Models with 45Wh battery: one drive, 1x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 512GB • M.2 2280 SSD up to 1TB
Storage Slot**
  • Models with 38Wh battery: one 2.5" drive slot + one M.2 slot • One 2.5" SATA HDD slot • One M.2 2280 PCIe 3.0 x4 slot
  • Models with 45Wh battery: one M.2 slot • One M.2 2280 PCIe 3.0 x4 slot
11 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Γιατί θέλω να του βάλω έναν HDD για τα Data. 

τον κάνεις USB external

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ευκαιρία, περίμενα κάτι φθηνό με τίμιο επεξεργαστή.
Επιτέλους ξεκόλλησε η φθηνή κατηγορία από κάτι  i3-1115G4.

Αντε με το καλό να μπεί παντού και ο καινούριος i3 N305, που θα υποστηρίζει DDR5,  οπου ξεκίνησε δυναμικά στα Mini pc με αρχική τιμή 250$, οπότε στα 320-350 ευρώ σίγουρα θα δούμε σύντομα λαπτοπακια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Γιατί θέλω να του βάλω έναν HDD για τα Data. 

Το προτιμώ να είναι μέσα στο μηχάνημα, παρά απ' έξω ως εξωτερικός. 

Είπαμε και ξαναλέμε: αλλάζεις τον μαμίσιο με π.χ, αυτόν:  https://shorturl.at/LNOZ0  /  https://shorturl.at/FTY35 και κάνεις τον μαμίσιο που έβγαλες εξωτερικό ...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το καλώδιο αν ψάξεις σε διάφορες τιμές , από 8-9 ευρώ μέχρι 24 Ελλάδα. Και εγώ έλεγα πως αυτό θα έκανα αλλά τελικά το εγκατέλειψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για κατι πολυ οικονομικο για να αναβαθμισω το λαπτοπ του φαδερ.

Του εχω δωσει εδω και χρονια ενα i5 Dell μοντελο 2012 και του εχω βαλει ενα ssd 250gb που επαρκει για εκεινο και ενα dimm ακομα με 8gb μνημης και εχει 12.

Αξιζει αυτο του Germanou να του το παρω, να μεταφερω τον ssd απο το Dell και να του βαλω και ενα 8αρι ακομα μνημη ddr4 ή να δω καποιο απο τα αλλα που προτεινει ο zacharis στο αντιστοιχο thread απο amazon κατα καιρους?

Χρηση που του κανει ειναι office, internet και streaming σειρων και συνδρομητικων καναλιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με 4 gb μνημης σπας τα νευρα σου. το ιδιο και με 128αρι δισκο.

αν το ανοιξεις χαιρετας την εγγυηση.

εχει πορτακι απο κατω ή πρεπει να ξεβιδωσεις ολο το σασι?

Επεξ/σία από Feigen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Feigen είπε

με 4 gb μνημης σπας τα νευρα σου. το ιδιο και με 128αρι δισκο.

αν το ανοιξεις χαιρετας την εγγυηση.

αν το ανοίξεις ΔΕΝ χαιρετάς εγγύηση φυσικά! Συνεχίζει και ισχύει κανονικά!

Για μνήμη 18 με 20 ευρώ επιπλέον για 8gb σύνολο 12 αλλιώς κανένα 40αρι για 16gb σύνολο 20 που όντως θέλει αναβάθμιση. 

Κατά τα άλλα το τσίμπησα μαζί με μια έχτρα ram 8άρα και αργότερα κάνω τον 128αρι εξωτερικό σκληρό και του κουμπώνω έναν 500άρι με ενα 30αρικο έξτρα.

Από μπαταρία τι λέει γενικά;

Επεξ/σία από andreas2128
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή τιμή για να υπάρχει ένα εργαλείο με windows, γιατί με τα tablet δεν κάνεις πάντα δουλειά. Αλλά το τυράκι των τριών κατοσταρικων είναι επικίνδυνο διότι όντως 128/4 είναι πολύ λίγα ακόμα και για basic χρήση, οπότε τα 3 κατοσταρικα γίνονται 400 ευρώ + προσωπική εργασία οπότε εγώ πάω πάσο αν και ήμουν έτοιμος για παραγγελία.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jiim_P είπε

Πολύ καλή τιμή για να υπάρχει ένα εργαλείο με windows, γιατί με τα tablet δεν κάνεις πάντα δουλειά. Αλλά το τυράκι των τριών κατοσταρικων είναι επικίνδυνο διότι όντως 128/4 είναι πολύ λίγα ακόμα και για basic χρήση, οπότε τα 3 κατοσταρικα γίνονται 400 ευρώ + προσωπική εργασία οπότε εγώ πάω πάσο αν και ήμουν έτοιμος για παραγγελία.

μνημη 8αρα 16 ευρο και 30 ευρο για εναν δισκο.με ενα 50ρικο εξτρα εχει υπολογιστη σουπερ.εγω στην θεση σου θα το επαιρνα.και παλι με 350 δεν βρισκεις κατι αξιολογο στην αγορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, andreas2128 είπε

αν το ανοίξεις ΔΕΝ χαιρετάς εγγύηση φυσικά! Συνεχίζει και ισχύει κανονικά!

Για μνήμη 18 με 20 ευρώ επιπλέον για 8gb σύνολο 12 αλλιώς κανένα 40αρι για 16gb σύνολο 20 που όντως θέλει αναβάθμιση. 

Κατά τα άλλα το τσίμπησα μαζί με μια έχτρα ram 8άρα και αργότερα κάνω τον 128αρι εξωτερικό σκληρό και του κουμπώνω έναν 500άρι με ενα 30αρικο έξτρα.

Από μπαταρία τι λέει γενικά;

πως δεν την χαιρετας την εγγυηση? λιγο να στραβωσεις τη λαμαρινα θα σου πουνε οτι το ανοιξες.

επαναλαμβανω: πορτακι εχει απο κατω ή πρεπει να πληρωσεις και τεχνικο μα σου το αποσυναρμολογησει ολοκληρο? Αμα κανεις μια ζημια προσπαθωντας να το ανοιξεις ειναι κι αυτη μεσα στην εγγυηση?

 για μενα laptop με τοση λιγη μνημη και δισκο δε θα επρεπε να πωλουνται καν.  Ειναι ντροπη. Ας βγαλουν barebone laptop να του βαζεις ευκολα εσυ μνημη και δισκο οπως στα mini pcs χωρις να πρεπει να πληρωσεις τα προεγκατεστημενα

Επεξ/σία από Feigen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MakisCE είπε

έχω το 14ALC6, και παίρνει όντως 2o δίσκο 2.5" sata,   αλλά θέλει έξτρα καλώδιο

(damn you Lenovo!)

αυτοδιορθώνομαι, το 14άρι είχε μέσα στη συσκευασία καλώδιο για τη σύνδεση 2.5" SATA disk (SSD or HD).
Πιθανώς να έχει και το 15άρι της προσφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Feigen είπε

με 4 gb μνημης σπας τα νευρα σου. το ιδιο και με 128αρι δισκο.

αν το ανοιξεις χαιρετας την εγγυηση.

εχει πορτακι απο κατω ή πρεπει να ξεβιδωσεις ολο το σασι?

H αναβάθμιση δίσκου ή και μνήμης δεν επηρεάζει την εγγύηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...