Προς το περιεχόμενο

[Laptop] LENOVO IdeaPad 3 15.6'' 299€ ΓΕΡΜΑΝΟΣ [ΤΕΛΟΣ]


manthos_27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, andreaspA said:

Μολις ειδα το thread.

Εγω οτιδηποτε το επισκευαζω εκει. Laptop, κινητα, ηλεκτρονικα τσιγαρα

 

 

Ειναι και καταπληκτικος μαστορας, και πολυ νορμαλ τιμές, και προσεκτικος και βρισκει ανταλλακτικα. Την επανω μεριά με το πληκτρολογιο μου την αλλαξε η Lenovo σε εγγύηση. Την κατω πλευρα την αλλαξα στον Ben.

Στην καλυτερη των περιπτωσεων τα συγκεκριμενα λαπτοπ ξεβιδωνουν απο μονα τους. Οταν ειχα αλλαξει την πλατη θυμαμαι, ειχα επιβεβαιωσει οτι ειναι βιδωμενη. Την προηγουμενη εβδομαδα πηγα να το ανοιξω για να βγαλω τον 2ο δισκο. Ολα ξεβιδωτα ηταν.

Μήπως κ' πήρες την ντίζελ έκδοση που έχει ανεβασμένους κραδασμούς;

🙃

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήρα και εγώ το εν λόγω laptop και με την αναβάθμιση της μνήμης μπορώ να πω ότι σε εργασίες γραφείου πετάει το μηχανάκι.

Ειδικός δεν είμαι αλλά τουλάχιστον οι μεντεσέδες μου φάνηκαν καλύτερης ποιότητας από ένα Toshiba και ένα HP που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Το πλαστικό πλαίσιο χρίζει σίγουρα ειδικής μεταχείρισης.

Εν κατακλείδι πιστεύω ότι ήταν vfm αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο φωτεινότητα οθόνης πως πάει? Πρέπει να ειναι στο 80+% για να βλεπεις ικανοποιητικά? Γιατί σε μερικα lenovo βαζεις 40% και ειναι φβτεινότατα και άλλα θες 80+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, giannisp1977 είπε

Πήρα και εγώ το εν λόγω laptop και με την αναβάθμιση της μνήμης μπορώ να πω ότι σε εργασίες γραφείου πετάει το μηχανάκι.

Ειδικός δεν είμαι αλλά τουλάχιστον οι μεντεσέδες μου φάνηκαν καλύτερης ποιότητας από ένα Toshiba και ένα HP που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Το πλαστικό πλαίσιο χρίζει σίγουρα ειδικής μεταχείρισης.

Εν κατακλείδι πιστεύω ότι ήταν vfm αγορά.

Οι μεντεσεδες ΠΑΝΤΑ πονανε, ειναι φτηνο μηχανημα και ειναι λογικο να ειναι πλαστικο, και μαλιστα ΛΕΠΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ. Εχει ενισχυσεις για να αντεχει καπως αλλα εαν καταρευσει καποια μερια μετα περνει μπαλα ολα τα γυρω γιατι περνουν περισσοτερο πιεση.
Πριν απο αρκετα χρονια τα φορητα που εκαναν μια μικρη περιουσια η ολη περιοχη εκει ηταν απο κραματα αλουμινιου που απλα δεν εσπαγε ποτε, αλλα για πλακα εφτασε το φορητο 2000ευρω και τοτε ηταν θαυμα να ειναι λεπτοτερο απο 2,5εκατοστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, safridia είπε

Οι μεντεσεδες ΠΑΝΤΑ πονανε, ειναι φτηνο μηχανημα και ειναι λογικο να ειναι πλαστικο, και μαλιστα ΛΕΠΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ. Εχει ενισχυσεις για να αντεχει καπως αλλα εαν καταρευσει καποια μερια μετα περνει μπαλα ολα τα γυρω γιατι περνουν περισσοτερο πιεση.

Αυτό είναι γενικότερο σε όλα τα πλασικά Laptop φθηνά ή μή, και στα Laptop που έχουν σάπια κράματα αλουμινίου τα οποία δεν έχουν καμία ελαστικότητα. 

Φαίνεται όταν το σασί είναι σάπιο τις περισσότερες φορές, όταν ανοίγεις κλείνεις την οθόνη αν δεις κάποια κύρτωση (όσο μικρή και αν είναι) είναι θέμα χρόνου κάτι να σπάσει εκεί γύρω που βλέπεις την κύρτωση λόγω της συσσώρευση τάσεων. Αν πας και το ενισχύσεις τότε κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις πρόβλημα ποτέ μέχρι να πετάξεις το Laptop ή τουλάχιστον θα αντέξει πολύ περισσότερο.

Έχω το παλιό μου Laptop Dell Inspiron 7559, όπου κόστιζε 1000+ ευρώ τότε, και στο original σασί έσπασαν τα πλαστικά σπειρώματα που βιδώνουν οι μεντεσέδες και ξεκίνησε να παίρνει μαζί και τα διπλανά πλαστικά οπότε δεν δεχόταν επισκευή. (μιλάμε στο 2ο χρόνο χρήσης ακριβώς με το που τελειώνει η εγγύηση).

Αγόρασα νέο σασί, (btw ο κινέζος με το μούφα σασί είχε ελαφρώς πιο ενισχυμένα σπειρώματα) , αλλά έβαλα hot glue υψηλής θερμοκρασίας γύρω από τα σπειρώματα (και σε κάποια άλλα σημεία που είδα ότι είχε τάση για κύρτωση), και σήμερα 7 χρόνια μετά (5 χρόνια μετά την επισκευή) δεν κάνει κιχ. Και ήταν το κύριο μου laptop μέχρι και μερικούς μήνες πριν οπότε άνοιγε/έκλεινε τουλάχιστον 20-30 φορές την ημέρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες εντυπώσεις (μετά την αναβάθμιση σε 20gb ram):

Ποιότητα κατασκευής: Μέτρια (ανάλογη της τιμής)

Πληκτρολόγιο: Συμπαθητικό με καλό φωτισμό.

Οθόνη: Ικανοποιητική χωρίς να έχει δοκιμαστεί σε εξωτερικούς χώρους 

Επεκτασιμότητα: Ικανοποιητική

Μπαταρία: Συμπαθητική

Ετυμηγορία: για 300 παρά κάτι ευρώ (250 με κουπόνι και η μνήμη) μην το πεις ούτε του παππά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το λίγο που έψαξα όταν ανέβηκε, μιας και δεν με ενδιεφερε τελικά αγορά, νομίζω υπάρχουν δύο βερσιόν. 2021 και 2022. Η μία νομίζω δεν έχει USB C, δε θυμάμαι ποια.

Σε κάποιο reviews ανέφερε για μια βίδα στο κάτω καπάκι,  σε αλλο για πολλές. Άρα ίσως γ αυτό κάποιοι λέτε για σαπακι και άλλοι για καλύτερη κατασκευή. Αλλά ο καθένας έχει και άλλα στάνταρ. 

Επεξ/σία από ipal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr.Spy είπε

Πρώτες εντυπώσεις (μετά την αναβάθμιση σε 20gb ram):

Ποιότητα κατασκευής: Μέτρια (ανάλογη της τιμής)

Πληκτρολόγιο: Συμπαθητικό με καλό φωτισμό.

Οθόνη: Ικανοποιητική χωρίς να έχει δοκιμαστεί σε εξωτερικούς χώρους 

Επεκτασιμότητα: Ικανοποιητική

Μπαταρία: Συμπαθητική

Ετυμηγορία: για 300 παρά κάτι ευρώ (250 με κουπόνι και η μνήμη) μην το πεις ούτε του παππά...

 

250 και κουπονι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω παιδια εχω παραλαβει απο την τριτη αλλα σημερα βρηκα χρονο να ασχοληθω..και περιμενωντας και την εξτρα μνημη να ερθει.πηρα μια 8gb αλλωστε ο υπολογιστης προοριζετε για πολυ βασικη χρηση..

δυσκολευτηκα λιγο ανοιξω το καπακι..μεχρι να ξεκουμπωσει απο την πλευρα του μεντεσε αλλα μετα ανοιξε πολυ ευκολα.και η αλλαγη μνημης πανευκολα.

απο ποιοτητα κατασκευης μου φαινεται πολυ καλο.εχωντας υπολογιστη 10ετιας lenovo σειρας Ζ μου φανηκε μια χαρα.και πολυ μαζεμενο για 15.6 λαπτοπ.

πληκτρολογιο επισης καλο και στα θετικα οι 2 σκαλες φωτισμου.

εμενα προσωπικα η οθονη μου φαινετε αρκετα φωτεινη και εχω κατεβασει την φωτεινοτητα στο 85%

τωρα θα πρεπει να συνιθησω τα νεα windows 11 που πρωτη φορα βλεπω και θα δουλεψω.

για την τιμη του 320 ευρο (μαζι με την εξτρα μνημη) ειναι VFM !!!

το  κουτι εμενα ειχε αυτοκολλητο με τιμη 579 ευρο! δεν ξερω αν καποτε κοστιζε τοσο..

υ.γ.και στα 350 που κοστιζει τωρα εγω θα το προτεινα..

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, safridia είπε

250 και κουπονι;

Είχα ένα εκπτωτικό από το Γερμανό από άλλη αγορά.

Υγ: Η οθόνη στο 65% σε εσωτερικούς χώρους είναι μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βρει κανενας τρόπο να αλλάξουμε τη μνημη που παει στην καρτα γραφικών απότο bios? Έχει επιλογή μονο για 512ΜΒ ενω μεσα στα Windows δειχνει να εχει δεσμευσει 2GB για την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Έχει βρει κανενας τρόπο να αλλάξουμε τη μνημη που παει στην καρτα γραφικών απότο bios? Έχει επιλογή μονο για 512ΜΒ ενω μεσα στα Windows δειχνει να εχει δεσμευσει 2GB για την καρτα.

Εάν δεν έχεις αναβάθμισει την ραμ δεν σου δίνει επιλογή για πάνω από 512mb.

Εάν έχεις βάλει περισσότερη μέσα από το bios σου δίνει δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, @topos είπε

Εάν δεν έχεις αναβάθμισει την ραμ δεν σου δίνει επιλογή για πάνω από 512mb.

Εάν έχεις βάλει περισσότερη μέσα από το bios σου δίνει δυνατότητα.

Εχω βαλει παραπανω μνήμη και στο Bios δεν εχει καμια αλλη επιλογή πέρα από 512. Ούτε περισσοτερο ουτε λιγοτερο. Το περιεργο ομως δεν ειναι αυτό είναι οτι δεσμευει 2gb κανονικά σαν να εχω βαλει αυτη την επιλογή 2GB. Hardware reserved όχι shared αυτη.

Καποιος άλλος που πηρε το λαπτοπ αν μπορεί να δει αν εχει αλλες επιλογές και επισης ας μου πει και αν εκανε αναβαθμιση bios γιατι εβαλα το τελευταιο που εχει στο site. Επίσης αν καποιος έχει υποψη πως μπαινουμε στο full bios ας το αναφερει γιατι ετσι οπως ειναι μαμα εχει 10 επιλογές όλες κι όλες και προφανώς κρυβονται επιμελώς κάτω απο καποιο αλλο advanced mode.

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...