Προς το περιεχόμενο

Το iOS 17 της Apple θα μετατρέψει τα iPhone σε smart home οθόνες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple πρόκειται να ενσωματώσει μια νέα λειτουργία στο iOS 17 που θα μετατρέπει τα κλειδωμένα iPhone σε smart home οθόνες.

Σύμφωνα με δημοσίευμα του Mark Gurman του Bloomberg, το interface θα εμφανίζει πληροφορίες όπως γεγονότα ημερολογίου, τον καιρό και ειδοποιήσεις, μιμούμενο μια έξυπνη οθόνη. To interface θα ενεργοποιείται αυτόματα όταν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο και τοποθετημένο οριζόντια.

Στην ουσία, η νέα λειτουργία θα μοιάζει πολύ με τις έξυπνες οικιακές συσκευές της Google και της Amazon. Η ιδέα πίσω από τη λειτουργία είναι να κάνει το iPhone πιο χρήσιμο όταν δεν χρησιμοποιείται και είναι τοποθετημένο πάνω σε ένα γραφείο ή κομοδίνο. Η λειτουργία θα χρησιμοποιεί ένα σκούρο φόντο με φωτεινό κείμενο για να είναι ευκολότερη η ανάγνωση από απόσταση.

Η έξυπνη οικιακή οθόνη θα βασίζεται στα widgets της οθόνης κλειδώματος της Apple, τα οποία κυκλοφόρησαν πέρυσι ως μέρος του iOS 16. Τα widgets επιτρέπουν στους χρήστες να βλέπουν στην οθόνη κλειδώματος μικρά κομμάτια πληροφοριών, όπως τον καιρό και τα νέα.

800x-1.jpg.04be1354fca4d28bdff9de0ca7e974e9.jpg

Google Nest Hub

Χωρίς καμία έκπληξη, το δημοσίευμα αναφέρει ότι η Apple θα ενσωματώσει την ίδια λειτουργία και στο iPad το οποίο διαθέτει πολύ μεγαλύτερη οθόνη. Ωστόσο, ο Gurman σημειώνει ότι η εταιρεία δεν φέρνει χαρακτηριστικά στο iPad τόσο γρήγορα όσο κάνει με το iPhone. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, τα widgets της οθόνης κλειδώματος του iPhone τα οποία δεν είναι ακόμη διαθέσιμα στο iPad.

Εκτός από τη λειτουργία έξυπνης οθόνης, η Apple σχεδιάζει με το iOS 17 σημαντικές αλλαγές στην εφαρμογή Wallet του iPhone. Η εταιρεία θα φέρει επίσης βελτιώσεις στις υπηρεσίες εντοπισμού θέσης και θα παρουσιάσει μια ειδική εφαρμογή ημερολογίου που έχει σχεδιαστεί για να βοηθά τους χρήστες να καταγράφουν τις σκέψεις τους. Η Apple λέγεται επίσης ότι εργάζεται πάνω σε ενημερώσεις για το SharePlay και το AirPlay.

Η εταιρεία αναμένεται να αποκαλύψει τη λειτουργία της έξυπνης οθόνης για το σπίτι μαζί με το iOS 17 στο WWDC 2023, το Παγκόσμιο Συνέδριο Προγραμματιστών που θα διεξαχθεί στις 5 Ιουνίου. Ο τεχνολογικός γίγαντας αναμένεται επίσης να κυκλοφορήσει το πρώτο του AR/VR headset αλλά και την πλατφόρμα που θα στηρίζεται (πιθανή ονομασία xrOS). Άλλες ανακοινώσεις που θα πρέπει να περιμένουμε είναι ένα MacBook Air 15” καθώς και τις νέες εκδόσεις του macOS, tvOS, iPadOS και WatchOS.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχ α άρε apple. 

Γελάνε και η Huawei και η Samsung. 

Μπορείς να φτιάξεις απλά λειτουργία desktop και όχι να φτιάχνεις κάτι τέτοια. 

 

Υγ: αυτό το πράγμα θα έχει μόνιμα ανοιχτή οθόνη; γιατί τότε θα γελάμε ακόμα περισσότερο 

  • Like 3
  • Confused 7
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε έχω χαζεψει...τόση τεχνολογία πια;

Ρε βάλτε κάτι στις συσκευές σας εκεί στην apple γιατί παρατράβηξε το αστείο με το γελοίο ios...

Μέχρι και η huawei η μπαναρισμένη από την google κάνει καλύτερη δουλειά...

Τι ανοίγω 6s τι 14 pro max το ίδιο βαρετό σιχαμερό interface...

Άγευστο, άχρωμο, άοσμο...

 

  • Like 6
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 λεπτά πριν, harispao είπε

Ρε φίλε έχω χαζεψει...τόση τεχνολογία πια;

Ρε βάλτε κάτι στις συσκευές σας εκεί στην apple γιατί παρατράβηξε το αστείο με το γελοίο ios...

Μέχρι και η huawei η μπαναρισμένη από την google κάνει καλύτερη δουλειά...

Τι ανοίγω 6s τι 14 pro max το ίδιο βαρετό σιχαμερό interface...

Άγευστο, άχρωμο, άοσμο...

 

Πέτα το το ρημάδι και πάρε επιτέλους ένα Huawei! Κάθεσαι και χαραμίζεις το χρόνο σου με γελοία λειτουργικά ενώ υπάρχει το Harmony OS που σου προσφέρει αρμονία στη ζωή σου… 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harispao είπε

Ρε φίλε έχω χαζεψει...τόση τεχνολογία πια;

Ρε βάλτε κάτι στις συσκευές σας εκεί στην apple γιατί παρατράβηξε το αστείο με το γελοίο ios...

Μέχρι και η huawei η μπαναρισμένη από την google κάνει καλύτερη δουλειά...

Τι ανοίγω 6s τι 14 pro max το ίδιο βαρετό σιχαμερό interface...

Άγευστο, άχρωμο, άοσμο...

Μην ξεχάσεις και το αργό ios. Eίναι η ώρα των haters

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν έχει νόημα να το κάνει αυτό, και εννοώ ότι αυτή η εταιρία δεν ανακατεύει συσκευές μεταξύ τους θέτοντας διαχωριστικές γραμμές μεταξύ των προϊόντων της. Άλλο το iMac άλλο το Macbook Pro, άλλο το iPad και άλλο το iPhone... Γιατι να τα μπερδέψει;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί τοσο κράξιμο στα σχόλια (με εξέραιση τα σαρκαστικα). Ούτε εμένα με αρέσει το ios ή γενικά τα iPhone ποτέ δεν με βολεψαν λόγο των ελευθεριών που μου δίνει το android. Ωραία λειτουργία είναι. Οτι παίρνεις καλό είναι. Και ποτέ δεν ξέρεις μπορεί στο μέλλον αυτή να είναι χρήσιμη όταν δεν θα χρησιμοποιείς το παλιό σου κινητο και δεν έχεις τι να το κάνεις (πέρα απο το να το πουλήσεις).  

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GCX είπε

Δεν ξέρω γιατί τοσο κράξιμο στα σχόλια (με εξέραιση τα σαρκαστικα). Ούτε εμένα με αρέσει το ios ή γενικά τα iPhone ποτέ δεν με βολεψαν λόγο των ελευθεριών που μου δίνει το android. Ωραία λειτουργία είναι. Οτι παίρνεις καλό είναι. Και ποτέ δεν ξέρεις μπορεί στο μέλλον αυτή να είναι χρήσιμη όταν δεν θα χρησιμοποιείς το παλιό σου κινητο και δεν έχεις τι να το κάνεις (πέρα απο το να το πουλήσεις).  

Σαρκαζουμε γιατί έχει τόσα πράγματα που μπορεί να φτιάξει. 

Και επειδή είναι σε συσκευή που ελέγχει η ίδια θα μπορούσε να κάνει παπάδες και βγάζει ότι νανε. 

 

Το μισό 2023 έφυγε. Να δούμε πότε θα αποφασίσει να κάνει τις εφαρμογές να τρέχουν παράλληλα και όχι μια κάθε φορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οποίες αλλαγές είναι θετικές ελπίζω ωστόσο πάγιο αίτημα στο φόρουμ και το υπογραμμίζω είναι ότι παρά τις υποσχέσεις η Siri ακόμα δεν μιλάει ελληνικά δυστυχώς….

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρουσιάσει μια ειδική εφαρμογή ημερολογίου που έχει σχεδιαστεί για να βοηθά τους χρήστες να καταγράφουν τις σκέψεις τους....

χχχμμμμμ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λειτουργία θα έχω το iphone ανοιχτό όλη μέρα, οπότε κάθε χρόνο θα θέλω καινούργια μπαταρία. Θα ήταν πιο χρήσιμο όλες οι εταιρίες να κάνουν κάτι τέτοιο (αν δεν έχει γίνει ήδη), για τα πολύ παλιά τους μοντέλα, έτσι ώστε να γίνονται χρήσιμα για δουλειές όπως π.χ. παρακολούθηση μωρού, θυροτηλέφωνο, κάμερα παρακολούθησης, περιφερειακό σχεδίασης, wifi ραδιόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ειχα κάνει στο πρώτο μου android κινητο το 2012 . Για γέλια. Θα αρχίσουν οι άσχετοι να λένε "η apple το επανεφευρε και ειναι υπερπρωτοποροι" και τα γνωστά . Αντε σε 5 χρόνια και foldable iphone και touchscreen στα laptop να πρωτοπορήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τι hate είναι αυτό που βγάζουν οι περισσότεροι εδώ μέσα... Να σας πάρει ρε παιδιά η Apple  να της δείξετε πώς να φτιάξει το λειτουργικό! Για να πουλήσει και κανένα τηλέφωνο εδώ που τα λέμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, hellghan είπε

Σαρκαζουμε γιατί έχει τόσα πράγματα που μπορεί να φτιάξει. 

Και επειδή είναι σε συσκευή που ελέγχει η ίδια θα μπορούσε να κάνει παπάδες και βγάζει ότι νανε. 

 

Το μισό 2023 έφυγε. Να δούμε πότε θα αποφασίσει να κάνει τις εφαρμογές να τρέχουν παράλληλα και όχι μια κάθε φορά 

ok εντάξει κατάλαβα. Εσεις παιδιά ξέρετε καλύτερα (εχω να πιάσω iPhone απο iPhone 5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...