Προς το περιεχόμενο

να μάθω Linux?


Ptolemaios1
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από comfuzio,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 minutes ago, uniquegr said:

Σε ubuntu, alpine, mint, gentoo και arch, βρήκα όλους τους προαναφερθέντες browsers χωρίς πρόβλημα. Μόνο τον edge δεν έψαξα, αφού ως χρήστης των windows, έφαγα αρκετό χρόνο για να βρω το τρόπο να τον διαγράψω. Πραγματικά, πες μου ένα λόγο για τον οποίο κάποιος θα ήθελε να εγκαταστήσει τον edge.

Σε ubuntu (αρα και σε mint) και arch δεν υπαρχουν αυτοι οι browsers στα ΕΠΙΣΗΜΑ ρεπος. Alpine και gentoo δεν ασχολουμαι και δεν ξερω. Οσο γιατι ενας να θελε να εγκαταστησει τον edge ? Γιατι ειναι ο καλυτερος browser αυτη την στιγμη. Ξερω , εχεις μεινει στα παλιες αντιληψεις , οποτε δεν θα προσπαθησω να σε πεισω για το υπογραμμισμενο.
 

29 minutes ago, uniquegr said:

Δεν γνωρίζω τον υπολογιστή σου, αλλά μη ξεχνάμε ότι μιλάμε και για ένα αρχάριο χρήστη... Πόσες πιθανότητες έχει να αγοράσει ένα απαιτητικό μηχάνημα σαν το δικό σου; 

Δηλαδη η λογικη σου λεει "αρχαριος χρηστης = μαπα μηχανημα , εμπειρος χρηστης = τουμπανο μηχανημα" ? Σοβαρα τωρα , εγραψες κατι τετοιο ?
 

30 minutes ago, uniquegr said:

Windows VM έχω στημένο μέσα στο mint για κάποιες μικροεφαρμογές που χρειάζομαι να έχω χωρίς να ανατρέχω στον server. Στον proxmox όμως, τα χρησιμοποιώ όλα. Onboard γραφικά, RX580, κάρτες δικτύου, δίσκοι, όλα σε passthrough. 

Προφανώς και δεν απευθύνεται στον μέσο χρήστη, αλλά εγώ αναφέρθηκα στα vm's για άλλο λόγο, όχι για να επιχειρηματολογήσω υπέρ του proxmox server μου.

Ενα μεγαλο ποσοστο χρηστων εχει laptops. Ενα μεγαλο ποσοστο αυτου του ποσοστου εχει laptops με optimus graphics. Good luck with gpu passthrough που λενε και στο χωριο μου.
 

17 minutes ago, uniquegr said:

Δεν έχω πρόβλημα πόρων στο μηχάνημα που τρέχει Windows, απλά δεν γουστάρω να βλέπω να δουλεύει υπερωρίες η lan μου για να στέλνει πληροφορίες στη μαμά Microsoft, πως να το κάνουμε. Τρώει όμως πόρους και τρώει πολλούς.

Δεν εχεις προβλημα πορων , αλλα οι ποροι ειναι πολλοι που τρωει. Φασκεις και αντιφασκεις. Οπως ειπα , ειναι απλα ψυχολογικο το θεμα. Τιποτα παραπανω.
 

8 minutes ago, uniquegr said:

Αυτό που είπα, είναι ότι δεν μου αρέσει πλέον να παραμετροποιώ / διαχειρίζομαι το σύστημα μέσω gui.

Ναι μωρε , τι να λεμε τωρα. Ξερεις τι μανικι ειναι να χρησιμοποιεις γραφικα προγραμματα.
 

9 minutes ago, uniquegr said:

Απο τη στιγμή που κατάλαβα πως λειτουργεί το terminal, το λάτρεψα.

To ξερεις οτι εχουν και τα windows τερματικο ? command prompt , powershell. Παπαδες κανεις αν τα μαθεις ;) 
 

11 minutes ago, uniquegr said:

ακριβώς επειδή έχω δουλέψει msdos ( 3.3 ), γι'αυτό το λόγο και νιώθω άνετα με το terminal. Και πιο πριν, δούλευα Commodore 64, εν έτει 1986~1987, φαντάζομαι γνωρίζεις ότι ο Commodore δεχόταν εντολές στο περιβάλλον της basic

Τιποτα απο αυτα δεν εχεις δουλεψει. Αν ειχες δουλεψει σε τετοια μηχανηματα και σε τετοια λειτουργικα , θα αναβες καντηλια σε οτιδηποτε εχει gui. Και οι ανθρωποι καποτε μετακινουνταν με τα καρα , εχεις δει κανεναν να λεει .. πωωωω δεν με βολευουν τα αυτοκινητα/λεωφορεια/ταξι/τρενα/αεροπλανα... μακαρι να ειχαμε κανα καρο να κανουμε την δουλεια μας ? Ρε συνελθετε ορισμενοι. Ειπαμε να παμε μπροστα στα ειδος και πλανητης. Οχι προς τα πισω... 
 

13 minutes ago, uniquegr said:

Είναι ότι τα windows σαν λειτουργικό έχουν στηθεί με τρόπο που να εξυπηρετεί το μεγαλύτερο μέρος των υποψηφίων χρηστών, είναι παραφορτωμένο με περιττές μπούρδες και ενώ έχει και αυτό αρκετές δυνατότητες, πρέπει κάποιος να ασχοληθεί πολύ σοβαρά μαζί του ( και φυσικά, να πετάξει αρκετές απο τις μπούρδες έξω απο το δίσκο )

Και ? Τα βλεπεις να αποτυχανε ? Βλεπεις τον κοσμο να στραφηκε σε αλλα λειτουργικα επειδη... ειναι bloated? Σε καποια αλλη διασταση ισως..σε αυτη που ζουμε ολοι εμεις , μαλλον οχι.

15 minutes ago, uniquegr said:

Γνωρίζεις πολύ καλά φαντάζομαι το mint. Άρτιο λειτουργικό σύστημα, έτοιμο στημένο για αυτόν που δεν θέλει να ασχοληθεί πολύ, με browser, de και τα όλα του. Αναγνωρίζει όλες τις συσκευές και τέλος. Δυστυχώς, ο πολύς κόσμος ακούει απόψεις σαν και τις δικές σου και νομίζει ότι δεν θα κάνει τη δουλειά του με το mint. Εγώ πάντως, μια χαρά την έκανα. Browsing, ταινιούλες, facebook, λογιστικό φύλλο ( που πλέον ένας νόμιμος χρήστης του office μπορεί να το χρησιμοποιεί σε οποιοδήποτε λειτουργικό, αφού δεν εξαρτάται απο αυτό μιας που παρέχεται μέσω web browser ).

To μιντ για τα γουστα μου δεν ειναι ειναι up-to-date που λενε και στο χωριο μου... και καποιος με "συγχρονο" μηχανημα , θα εχει προβλημα.

16 minutes ago, uniquegr said:

Πρόσεξε όμως: το futro s920 καίει τραγικά ελάχιστο ρεύμα. Μπορώ να το αφήνω αναμένο, να μη το σβήνω ποτέ και πάλι να μην έχει επίπτωση στη τσέπη μου. Επιπλέον, έχει παθητική ψύξη της cpu, άρα είναι αθόρυβο.

Aρα τι ? Επιχειρηματολογεις υπερ του ? Ειτε καιει λιγο ή πολυ ρευμα , ειτε κανει θορυβο ή οχι.. το compile θα παρει μερες. The end.
 

17 minutes ago, uniquegr said:

Η λύση αγαπητέ δεν είναι απαραίτητα η αναβάθμιση του hardware. Είναι η χρήση ισχυρότερου hardware για το compiling.

Δηλαδη η χρηση ισχυτερου hardware δεν ειναι ... αναβαθμιση ? Εχασα κατι απο την πραγματικοτητα ? Πες μου οτι μιλας για τιποτα "network compiling" να γελασουμε !! :) Το καταλαβαινεις οτι ακομα και αυτο , προυποθετει την υπαρξη... και αλλου hardware , που θα ειναι ικανο να μειωσει τον χρονο του compiling. Αρα μιλαμε για κατι τουμπανο..αρα αναβαθμιση/αγορα νεου hardware. Στα λογια μου ηρθαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Σε ubuntu (αρα και σε mint) και arch δεν υπαρχουν αυτοι οι browsers στα ΕΠΙΣΗΜΑ ρεπος. Alpine και gentoo δεν ασχολουμαι και δεν ξερω. Οσο γιατι ενας να θελε να εγκαταστησει τον edge ? Γιατι ειναι ο καλυτερος browser αυτη την στιγμη. Ξερω , εχεις μεινει στα παλιες αντιληψεις , οποτε δεν θα προσπαθησω να σε πεισω για το υπογραμμισμενο.

Μπορεί και να είναι, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί μαζί του καθόλου. Τον thorium θέλω να δοκιμάσω, διαβάζω καλές κριτικές.

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δηλαδη η λογικη σου λεει "αρχαριος χρηστης = μαπα μηχανημα , εμπειρος χρηστης = τουμπανο μηχανημα" ? Σοβαρα τωρα , εγραψες κατι τετοιο ?
 

Όχι. Λέω όμως ότι ο αρχάριος χρήστης δεν θα πάει να αγοράσει gaming laptop.

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν εχεις προβλημα πορων , αλλα οι ποροι ειναι πολλοι που τρωει. Φασκεις και αντιφασκεις. Οπως ειπα , ειναι απλα ψυχολογικο το θεμα. Τιποτα παραπανω.

Δεν έχω το high end μηχάνημα, αλλά σίγουρα δεν έχω πρόβλημα με λιγοστή ραμ. Αφενός όμως δεν είναι ο μοναδικός υπολογιστής που διαθέτω, αφετέρου δεν κάνω κέφι να βλέπω να καταναλώνονται πόροι για να "χαζολογάει" το λειτουργικό. 

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ναι μωρε , τι να λεμε τωρα. Ξερεις τι μανικι ειναι να χρησιμοποιεις γραφικα προγραμματα.

Εσύ προτιμάς gui και το θέμα των windows. Εγώ προτιμώ να γράφω και να λέω ακριβώς αυτό που θέλω να κάνει το μαραφέτι. Που το πρόβλημα;

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

To ξερεις οτι εχουν και τα windows τερματικο ? command prompt , powershell. Παπαδες κανεις αν τα μαθεις ;) 

Το ξέρω. Για την ακρίβεια, αφού έμαθα το terminal, κατάλαβα τη διαφορά μεταξύ cmd και powershell. Η αλήθεια όμως είναι ότι τώρα ασχολούμαι με το linux, οπότε δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ και με τα windows. 

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Τιποτα απο αυτα δεν εχεις δουλεψει. Αν ειχες δουλεψει σε τετοια μηχανηματα και σε τετοια λειτουργικα , θα αναβες καντηλια σε οτιδηποτε εχει gui. Και οι ανθρωποι καποτε μετακινουνταν με τα καρα , εχεις δει κανεναν να λεει .. πωωωω δεν με βολευουν τα αυτοκινητα/λεωφορεια/ταξι/τρενα/αεροπλανα... μακαρι να ειχαμε κανα καρο να κανουμε την δουλεια μας ? Ρε συνελθετε ορισμενοι. Ειπαμε να παμε μπροστα στα ειδος και πλανητης. Οχι προς τα πισω... 

Ξέρεις εσύ τα μηχανήματα που έχω δουλέψει και δεν ξέρω εγώ; Πλάκα μου κάνεις τώρα; 

Επαναλαμβάνω, εσύ μπορεί να τη βρίσκεις με το gui, για παραμετροποίηση του συστήματος, προσωπικά προτιμώ το terminal. Τώρα μαθαίνω, αλλά συνεχίζω να μαθαίνω ακριβώς επειδή μου αρέσει αυτό που κάνω.

 

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Και ? Τα βλεπεις να αποτυχανε ? Βλεπεις τον κοσμο να στραφηκε σε αλλα λειτουργικα επειδη... ειναι bloated? Σε καποια αλλη διασταση ισως..σε αυτη που ζουμε ολοι εμεις , μαλλον οχι.

α) το ευρύ κοινό αναγκάζεται να χρησιμοποιεί windows, γιατί είναι μονοπώλειο και είναι μονοπώλειο στους επαγγελματικούς χώρους. 

β) ένας αρχάριος χρήστης, είναι λευκή σελίδα, άγραφο χαρτί, ό,τι του σερβίρεις θα το πάρει και με αυτό θα πορευτεί. Όταν αρκετοί υπολογιστές έρχονται με προεγκατεστημένα windows, με τί θα ασχοληθεί; Με το linux; Φυσικά και όχι, ειδικά ακούγοντας απόψεις σαν και τις δικές σου.

γ) Αν δεν υπάρχει κόσμος που προτιμά τα μη bloated λειτουργικά, εξήγησέ μου γιατί αγοράζουν τα mac.

Επεξ/σία από uniquegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, uniquegr said:

Μπορεί και να είναι, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί μαζί του καθόλου.

Αλλα παρολα αυτα εβγαλες γνωμη οτι δεν ειναι καλος , και κοιτας να τον απεγκαταστησεις οταν τον βρισκεις μπροστα σου. Και αναρωτιεσαι γιατι καποιος να τον χρησιμοποιει... αλλα μπορει και να ειναι καλος browser...
 

1 hour ago, uniquegr said:

Λέω όμως ότι ο αρχάριος χρήστης δεν θα πάει να αγοράσει gaming laptop.

Γιατι οχι ? Ο αρχαριος χρηστης δεν παιζει παιχνιδια ? Τι κανει ακριβως ενας αρχαριος χρηστης ? Απλα μπουταρει το λειτουργικο και μετα απλα κλεινει το μηχανημα... και παλι απο την αρχη ?
 

1 hour ago, uniquegr said:

α) το ευρύ κοινό αναγκάζεται να χρησιμοποιεί windows, γιατί είναι μονοπώλειο και είναι μονοπώλειο στους επαγγελματικούς χώρους. 

Και αναρωτησου γιατι ειναι μονοπωλειο...
 

1 hour ago, uniquegr said:

β) ένας αρχάριος χρήστης, είναι λευκή σελίδα, άγραφο χαρτί, ό,τι του σερβίρεις θα το πάρει και με αυτό θα πορευτεί. Όταν αρκετοί υπολογιστές έρχονται με προεγκατεστημένα windows, με τί θα ασχοληθεί; Με το linux; Φυσικά και όχι, ειδικά ακούγοντας απόψεις σαν και τις δικές σου.

Αν εσυ θεωρεις οτι θα πρεπει να ασχοληθει με το λινουξ γιατι ειναι... ξερωγω..καλυτερο ? συμφωνα με την δικη σου αποψη , καπου εδω σταματαει η λογικη... Εδω σου λεω ο κοσμος δεν ξερει να χρησιμοποιει windows , που ειναι απειρως πιο απλα και ευχρηστα απο την πιο απλη και ευχρηστη διανομη λινουξ και εσυ κολλημενος εκει...στειλε τον αρχαριο στο λινουξ. 
 

1 hour ago, uniquegr said:

γ) Αν δεν υπάρχει κόσμος που προτιμά τα μη bloated λειτουργικά, εξήγησέ μου γιατί αγοράζουν τα mac.

Γιατι τα mac , απλα δουλευουν. Γιατι η Apple εχει προσαρμοσει το λειτουργικο ΤΗΣ στο hardware ΤΗΣ. Και ειναι η απολυτη εμπειρια λειτουργικου συστηματος. Απλα δουλευει. Κατι που αναζητα ο μεσος χρηστης. Ομορφο λειτουργικο , χωρις ιδιαιτερα προβληματα που πηγαινει νερακι γιατι ειναι φτιαγμενο για το hardware στο οποιο τρεχει. Κατι που δεν μπορουν να κανουν ποτε τα windows μιας και απευθυνονται σε χιλιαδες διαφορετικα hardwares και setups. Κατι που δεν μπορει να κανει ποτε το λινουξ , χωρις να θυσιασει εμφανιση και λειτουργικοτητα. Γιατι το να κοψεις λειτουργιες κα να βαλεις εναν DE του περασμενου αιωνα και να λες ...νααααα οριστε....παει φετες το λειτουργικο , δεν ειναι σοβαρα πραγματα.

Τελος καποιοι αγοραζουν mac , για το οικοσυστημα. Κινητο , ταμπλετ , φορητο , σταθερο ... ολα λειτουργουν σε πληρη αρμονια μεταξυ τους. Βρες το αυτο καπου αλλου...

Με αυτα που γραφεις , δειχνεις οτι αγνοεις βασικες γνωσεις για τα πραγματα... ψαξου λιγο... 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αν εσυ θεωρεις οτι θα πρεπει να ασχοληθει με το λινουξ γιατι ειναι... ξερωγω..καλυτερο ? συμφωνα με την δικη σου αποψη , καπου εδω σταματαει η λογικη... Εδω σου λεω ο κοσμος δεν ξερει να χρησιμοποιει windows , που ειναι απειρως πιο απλα και ευχρηστα απο την πιο απλη και ευχρηστη διανομη λινουξ και εσυ κολλημενος εκει...στειλε τον αρχαριο στο λινουξ. 

Λέω ότι μπορεί να ασχοληθεί με το linux γιατί δεν είναι χειρότερο, όπως το περιγράφετε. Κάποιος που δεν ξέρει να χρησιμοποιεί υπολογιστή ( αφού δεν ξέρει να χρησιμοποιεί windows ), μπορεί να μάθει οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα. Εκτώς αν εσύ έμαθες Ελληνικά επειδή είσαι Έλληνας και όχι επειδή σου δίδαξαν τα ελληνικά αντί για κάποια άλλη γλώσσα.

 

6 λεπτά πριν, mphxths είπε

Κατι που δεν μπορει να κανει ποτε το λινουξ , χωρις να θυσιασει εμφανιση και λειτουργικοτητα.

Χμ. Για δες καλύτερα το Gentoo...

 

Τα υπόλοιπα που έγραψες δεν τα σχολιάζω γιατί το θεωρώ περιττό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, uniquegr said:

Λέω ότι μπορεί να ασχοληθεί με το linux γιατί δεν είναι χειρότερο

Ειναι σε καποια θεματα , σε καποια αλλα δεν ειναι.
 

2 minutes ago, uniquegr said:

Κάποιος που δεν ξέρει να χρησιμοποιεί υπολογιστή ( αφού δεν ξέρει να χρησιμοποιεί windows ), μπορεί να μάθει οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα.

Μπορει να μαθει οποιοδηποτε λειτουργικο. Ας του μαθουμε DOS εγω λεω. Πιστευω οτι ειναι το καλυτερο ολων. Επισης να μαθουμε στα νεα παιδια οταν γεννιουνται να τρωνε χωρις πηρουνι κουταλι και μαχαιρι..ουτε καν με τα χερια. Απλα να βουτανε το κεφαλι μεσα στο πιατο... εσυ τι λες ? Το θεμα δεν ειναι τι μπορει να μαθει καποιος..αλλα τι μπορει να μαθει ωστε να κανει την δουλεια του πιο ευκολα. The path of least resistance το λενε στο χωριο μου...
 

3 minutes ago, uniquegr said:

Εκτώς αν εσύ έμαθες Ελληνικά επειδή είσαι Έλληνας και όχι επειδή σου δίδαξαν τα ελληνικά αντί για κάποια άλλη γλώσσα.

Εμαθα ελληνικα , επειδη μου διδαξαν ελληνικα , επειδη ειμαστε στην ελλαδα , και ειμαι ελληνας. Η προταση σου δεν βγαζει νοημα. Αυτοαναιρειται και αυτοαποδεικνυεται.
 

4 minutes ago, uniquegr said:

Χμ. Για δες καλύτερα το Gentoo...

Το χω δει πολυ πριν απο σενα. Επισης καποτε ημουν μαζοχιστης. Μετα ενηλικιωθηκα. 
 

5 minutes ago, uniquegr said:

Τα υπόλοιπα που έγραψες δεν τα σχολιάζω γιατί το θεωρώ περιττό.

Την καλυτερη δουλεια κανεις. Μπες γοογλε και ψαξε πραγματα. Πιο εποικοδομητικο θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ειναι σε καποια θεματα , σε καποια αλλα δεν ειναι.

Για καθημερινή απλή χρήση, δεν υπάρχει διαφορά προς το χειρότερο, ενώ τολμώ να πω ότι ισχύει το αντίθετο απο πλευράς windows.

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μπορει να μαθει οποιοδηποτε λειτουργικο. Ας του μαθουμε DOS εγω λεω. Πιστευω οτι ειναι το καλυτερο ολων. Επισης να μαθουμε στα νεα παιδια οταν γεννιουνται να τρωνε χωρις πηρουνι κουταλι και μαχαιρι..ουτε καν με τα χερια. Απλα να βουτανε το κεφαλι μεσα στο πιατο... εσυ τι λες ? Το θεμα δεν ειναι τι μπορει να μαθει καποιος..αλλα τι μπορει να μαθει ωστε να κανει την δουλεια του πιο ευκολα. The path of least resistance το λενε στο χωριο μου...

Το ζητούμενο δεν είναι αν θα μάθει κάποιος να τρώει με κουτάλι και πηρούνι έναντι της βουτιάς στο πιάτο, αλλά η μάρκα του σετ κουταλοπήρουνων. Την ίδια δουλειά θα κάνει και με τα δύο.

 

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εμαθα ελληνικα , επειδη μου διδαξαν ελληνικα , επειδη ειμαστε στην ελλαδα , και ειμαι ελληνας. Η προταση σου δεν βγαζει νοημα. Αυτοαναιρειται και αυτοαποδεικνυεται.

Ακριβώς. Έμαθες ελληνικά επειδή σου δίδαξαν ελληνικά, επειδή είμαστε στην Ελλάδα και επειδή είσαι Έλληνας. Με την ίδια ευκολία όμως, θα μπορούσες να είχες μάθει Αγγλικά σαν τη μητρική σου γλώσσα. Δεν βγάζει νόημα, επειδή δεν θέλεις να παραδεχτείς κάποια απλά πραγματάκια.

Με τον ίδιο τρόπο, ο νέος χρήστης θα μάθει Windows γιατί ζει σε ένα περιβάλλον όπου οι περισσότεροι υπολογιστές τρέχουν windows, επειδή τα περισσότερα προγράμματα τρέχουν σε windows και επειδή κάποιοι άμεσα ή έμμεσα τον ωθούν στο να μάθει windows και τίποτα άλλο. Την ίδια δουλειά θα έκανε όμως, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με linux. Θα άναβε τον υπολογιστή, θα άνοιγε τον browser και θα σερφάριζε.

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

Την καλυτερη δουλεια κανεις. Μπες γοογλε και ψαξε πραγματα. Πιο εποικοδομητικο θα ειναι.

Youtube έβλεπα, νέα κολπάκια για το linux. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, uniquegr said:

Για καθημερινή απλή χρήση, δεν υπάρχει διαφορά προς το χειρότερο, ενώ τολμώ να πω ότι ισχύει το αντίθετο απο πλευράς windows.

Aφου το τολμας κιολας ... χαχα
 

8 minutes ago, uniquegr said:

Το ζητούμενο δεν είναι αν θα μάθει κάποιος να τρώει με κουτάλι και πηρούνι έναντι της βουτιάς στο πιάτο, αλλά η μάρκα του σετ κουταλοπήρουνων. Την ίδια δουλειά θα κάνει και με τα δύο.

Δυστυχως δεν ισχυει το ιδιο για τα windows-linux. Ο παραλληλισμος δεν μπορει να δουλευει για τα παντα...
 

8 minutes ago, uniquegr said:

Ακριβώς. Έμαθες ελληνικά επειδή σου δίδαξαν ελληνικά, επειδή είμαστε στην Ελλάδα και επειδή είσαι Έλληνας. Με την ίδια ευκολία όμως, θα μπορούσες να είχες μάθει Αγγλικά σαν τη μητρική σου γλώσσα. Δεν βγάζει νόημα, επειδή δεν θέλεις να παραδεχτείς κάποια απλά πραγματάκια.

Τι να παραδεχτω ? Οτι με την ιδια ευκολια θα μπορουσα να ειχα μαθω αγγλικα σαν την μητρικη μου γλωσσα ? Και μετα πως θα επικοινωνουσα με τους γονεις μου που ειναι... wait for it.... ελληνες ?!?! Χιλιες γλωσσες θα μπορουσα να ειχα μαθει αλλα η πιο βολικη ηταν τα ελληνικα , γιατι ζω με ελληνες γονεις , στην ελλαδα οπου η πιο κοινη και περισσοτερο ομιλουμενη γλωσσα ειναι η... wait for it.. ελληνικη !!
 

8 minutes ago, uniquegr said:

Με τον ίδιο τρόπο, ο νέος χρήστης θα μάθει Windows γιατί ζει σε ένα περιβάλλον όπου οι περισσότεροι υπολογιστές τρέχουν windows, επειδή τα περισσότερα προγράμματα τρέχουν σε windows και επειδή κάποιοι άμεσα ή έμμεσα τον ωθούν στο να μάθει windows και τίποτα άλλο. Την ίδια δουλειά θα έκανε όμως, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με linux. Θα άναβε τον υπολογιστή, θα άνοιγε τον browser και θα σερφάριζε.

Γενικολογεις και οδηγεισαι σε λαθος συμπερασματα απλα γιατι εχεις πορωθει με το λινουξ. Ενας μεσος χρηστης δεν ανοιγει μονο εναν browser. Επισης με τον ιδιο τροπο δεν θα μαθει windows και linux. Ουτε ακριβως την ιδια δουλεια θα εκανε και με τα δυο και εχω απειρα παραδειγματα να σου παραθεσω. Δεν ειναι το ιδιο τα δυο λειτουργικα και απλα η χρηση τους ειναι θεμα προτιμησης. Αντι να πορωνεσαι με τα λειτουργικα , απλα κατσου και αναρωτησου γιατι το ενα ειναι πετυχημενο στο κομματι του desktop και το αλλο οχι. 

Ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε και ας προχωρησουμε παρακατω...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mphxths είπε

απλα κατσου και αναρωτησου γιατι το ενα ειναι πετυχημενο στο κομματι του desktop και το αλλο οχι

Θα αναρωτιόμουν, αν δεν γνώριζα την απάντηση: δεν είναι πετυχημένο, είναι επιβεβλημένο. Ή για να το θέσω πιο σωστά, δεν κατέχει αυτή τη θέση στους desktop υπολογιστές επειδή είναι πετυχημένο, αλλά επειδή έχει επιβληθεί στους χρήστες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι αποτυχημένο.

Επεξ/σία από uniquegr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, uniquegr said:

δεν είναι πετυχημένο, είναι επιβεβλημένο

 

15 minutes ago, uniquegr said:

χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι αποτυχημένο.

Οταν αποφασισεις τι ειναι , ελα να το ξανασυζητησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έγραφα αυτό:

6 ώρες πριν, uniquegr είπε

Ή για να το θέσω πιο σωστά, δεν κατέχει αυτή τη θέση στους desktop υπολογιστές επειδή είναι πετυχημένο, αλλά επειδή έχει επιβληθεί στους χρήστες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι αποτυχημένο.

είχα στο μυαλό μου ακριβώς αυτό, που τελικά έκανες ακόμα και αν έκανα τη διευκρίνηση:

6 ώρες πριν, mphxths είπε

 

Οταν αποφασισεις τι ειναι , ελα να το ξανασυζητησουμε.

 

Δεν ξέρω, γράφω με παράξενο τρόπο, εσύ δεν θέλεις να καταλάβεις ή δεν μπορείς; 

Όλοι γνωρίζουμε ότι το μεγαλύτερο μέρος των desktop υπολογιστών τρέχουν Windows. Δεν κατέχει αυτή τη θέση όμως επειδή όλοι οι χρήστες έκαναν δοκιμές επί ίσοις όροις και έκριναν ότι τα Windows είναι το καλύτερο δυνατό λειτουργικό σύστημα. Το χρησιμοποιούν είτε επειδή δεν ξέρουν τις εναλλακτικές, είτε τις ξέρουν και ακούνε απόψεις σαν και τις δικές σου ( που δυστυχώς, άκουσα κι εγώ στο παρελθόν και δεν ασχολήθηκα νωρίτερα με το Linux ), είτε τους έχει επιβληθεί μέσω είτε του επαγγελματικού τους περιβάλλοντος, είτε μέσω του gaming, είτε γενικότερα μέσω των εργασιών του της αποκλειστικής συνεργασίας κάποιων εταιρειών software με τη πλατφόρμα των Windows.

Να στο πω και πιο απλά: η μητέρα μου δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή της υπολογιστή. Αν εγώ αύριο της στήσω έναν και του βάλω linux, πιστεύεις ότι θα μου κάνει παρατήρηση ζητώντας μου επιτακτικά να εγκαταστήσω windows? Θα μάθει να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή; Θα αναρωτηθεί ποτέ για το λειτουργικό που θα τρέχει σε αυτόν; Θα κάνει τη δουλειά της που είναι να λιώνει στο facebook και να βλέπει κανένα βίντεο τοπικά ή στο youtube? Θέλεις να μας πεις ότι το 96% των desktop υπολογιστών που τρέχουν επίσημα windows ανήκουν σε χρήστες που είναι όλοι γνώστες, έχουν κάνει συνειδητή επιλογή του λειτουργικού και ασχολούνται με τις τεχνικές λεπτομέρειες που περιγράφεις ( άσχετα απο το πόσο ευσταθούν ή όχι )?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, uniquegr said:

Δεν ξέρω, γράφω με παράξενο τρόπο, εσύ δεν θέλεις να καταλάβεις ή δεν μπορείς; 

Δεν γραφεις με παραξενο τροπο. Απλα δεν εχεις κατασταλαγμενες αποψεις. Ισως διαβαζεις δεξια και αριστερα και κανεις συρραφη αποψεων. Οταν αποκτησεις δικες σου αποψεις ισως δεν γραφεις πια με ... παραξενο τροπο.
 

40 minutes ago, uniquegr said:

Αν εγώ αύριο της στήσω έναν και του βάλω linux

Για να ειναι αντικειμενικο το σεναριο , θα υποθεσουμε οτι θα στησεις μια διανομη λινουξ ΧΩΡΙΣ περαιτερω ρυθμισεις απο αυτες που θα κανει η ιδια η διανομη μετα την ολοκληρωση της εγκαταστασης. Με αυτο το δεδομενο η απαντηση στο παρακατω ειναι :
 

40 minutes ago, uniquegr said:

Θα κάνει τη δουλειά της που είναι να λιώνει στο facebook και να βλέπει κανένα βίντεο τοπικά ή στο youtube?

99% οχι. Hardware accel σε browsers ? chromium οχι στο επισημο πακετο και χωρις χειροκινητες ρυθμισεις. Το ιδιο και ο chrome , o oποιος δεν υπαρχει σε επισημα ρεπος. Edge μια απο τα ιδια.  Firefox μονο εφοσον η διανομη εχει ενεργοποιησει τα καταλληλα flags απο μονη της αλλιως... θελει χερι. Οσο για βιντεος τοπικα ... με ποιον "προεγκατεστημενο" player ? Mpv ? smplayer ? κατι αλλο σαπιο που δεν θα εχει codecs ? Codecs που οι σοβαρες διανομες τελευταια αποφευγουν να εγκαταστησουν για νομικους λογους ? Το vlc συνηθως δεν ειναι προεγκατεστημενο.

Δεν ειναι ολα ροδινα στον κοσμο του λινουξ , οπως λανθασμενα νομιζεις...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν γραφεις με παραξενο τροπο. Απλα δεν εχεις κατασταλαγμενες αποψεις. Ισως διαβαζεις δεξια και αριστερα και κανεις συρραφη αποψεων. Οταν αποκτησεις δικες σου αποψεις ισως δεν γραφεις πια με ... παραξενο τροπο.

Μα, σου είπα κάτι συγκεκριμένο και εσύ επέλεξες να κάνεις κοπτοραπτική στα γραφόμενά μου. 

 

15 λεπτά πριν, mphxths είπε

Για να ειναι αντικειμενικο το σεναριο , θα υποθεσουμε οτι θα στησεις μια διανομη λινουξ ΧΩΡΙΣ περαιτερω ρυθμισεις απο αυτες που θα κανει η ιδια η διανομη μετα την ολοκληρωση της εγκαταστασης. Με αυτο το δεδομενο η απαντηση στο παρακατω ειναι :
 

55 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Θα κάνει τη δουλειά της που είναι να λιώνει στο facebook και να βλέπει κανένα βίντεο τοπικά ή στο youtube?

99% οχι. Hardware accel σε browsers ? chromium οχι στο επισημο πακετο και χωρις χειροκινητες ρυθμισεις. Το ιδιο και ο chrome , o oποιος δεν υπαρχει σε επισημα ρεπος. Edge μια απο τα ιδια.  Firefox μονο εφοσον η διανομη εχει ενεργοποιησει τα καταλληλα flags απο μονη της αλλιως... θελει χερι. Οσο για βιντεος τοπικα ... με ποιον "προεγκατεστημενο" player ? Mpv ? smplayer ? κατι αλλο σαπιο που δεν θα εχει codecs ? Codecs που οι σοβαρες διανομες τελευταια αποφευγουν να εγκαταστησουν για νομικους λογους ? Το vlc συνηθως δεν ειναι προεγκατεστημενο.

Δεν ειναι ολα ροδινα στον κοσμο του λινουξ , οπως λανθασμενα νομιζεις...

Linux mint cinnamon. Τα έχει όλα προεγκατεστημένα ( κάτι που δεν μου αρέσει, αλλά για ένα νέο χρήστη είναι ό,τι πρέπει ) και ίσως να του εγκαθιστούσα brave browser ( δεν θυμάμαι ποιον έχει προεγκατεστημένο ). Out of the box, λειτουργικότατος υπολογιστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, uniquegr said:

Linux mint cinnamon. Τα έχει όλα προεγκατεστημένα ( κάτι που δεν μου αρέσει, αλλά για ένα νέο χρήστη είναι ό,τι πρέπει ) και ίσως να του εγκαθιστούσα brave browser ( δεν θυμάμαι ποιον έχει προεγκατεστημένο ). Out of the box, λειτουργικότατος υπολογιστής. 

Το ειπες με καμαρι αυτο το "Linux mint cinnamon" και εχει την πλακα του !! :) Το linux mint cinnamon ερχεται με firefox και celluloid προεγκατεστημενο. Το firefox δεν ειναι ρυθμισμενο για hardware accel , ενω το celluloid αν και παιζει x264/x265 ειναι πολυ υποτυπωδης player , στην ουσια frontend του mpv , με ελαχιστοτατες ρυθμισεις.
Στα ρεπος του linux mint απο browsers υπαρχει μονο ο chromium. Ουτε brave , ουτε edge , ουτε thorium , ουτε τιποτα. 

Με λιγα λογια , out-of-the-box , εν μερει λειτουργικος υπολογιστης...

ΥΓ : Δεν αναφερομαι καν στους κερνελς. Ερχεται με τον 5.15 και μπορεις περασεις μεχρι και τον 6.2. Σε λιγες μερες κυκλοφορει ο 6.6 . Τα συμπερασματα δικα σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

99% οχι. Hardware accel σε browsers ? chromium οχι στο επισημο πακετο και χωρις χειροκινητες ρυθμισεις. Το ιδιο και ο chrome , o oποιος δεν υπαρχει σε επισημα ρεπος. Edge μια απο τα ιδια.  Firefox μονο εφοσον η διανομη εχει ενεργοποιησει τα καταλληλα flags απο μονη της αλλιως... θελει χερι. Οσο για βιντεος τοπικα ... με ποιον "προεγκατεστημενο" player ? Mpv ? smplayer ? κατι αλλο σαπιο που δεν θα εχει codecs ? Codecs που οι σοβαρες διανομες τελευταια αποφευγουν να εγκαταστησουν για νομικους λογους ? Το vlc συνηθως δεν ειναι προεγκατεστημενο.

Δεν ειναι ολα ροδινα στον κοσμο του λινουξ , οπως λανθασμενα νομιζεις...

Από πότε η επιλογή για browser περιορίζεται σε chrome και edge ? Γιατί δεν μπορεί κάποιος να κάνει με firefox της δουλεία του;

Πλέον ο edge είναι ένας τίμιος browser και δεν θα διαφωνήσω σε αυτό αλλά και όλες οι διανομές linux που έχουν ένα firefox μέσα μπορείς άνετα να κάνεις browsing χωρίς κανένα πρόβλημα με τον chrome έχουν σε ελάχιστα σημεία διαφορά όπου κάπου κερδίζει ο ένας και κάπου ο άλλος.

Έπειτα όσον αφορά τον player για τοπικά αρχεία. Άσε που δεν συνηθίζεται πλέον, αλλά πες ότι περνάς τα video απ' το κινητό σου μέσα στο PC. Τι παραπάνω θα κάνεις με τον windows media player απ' ότι θα κάνεις με το videos που έρχεται προεγκατεστημένο σε Ubuntu ή Fedora;

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Το firefox δεν ειναι ρυθμισμενο για hardware accel

1 ώρα πριν, mphxths είπε

ΥΓ : Δεν αναφερομαι καν στους κερνελς. Ερχεται με τον 5.15 και μπορεις περασεις μεχρι και τον 6.2. Σε λιγες μερες κυκλοφορει ο 6.6 . Τα συμπερασματα δικα σου....

1 ώρα πριν, mphxths είπε

ενω το celluloid αν και παιζει x264/x265 ειναι πολυ υποτυπωδης player , στην ουσια frontend του mpv , με ελαχιστοτατες ρυθμισεις.

Αν μιλάμε για απλό χρήστη ακόμα που κάνει browsing θεωρώ ότι όλα τα παραπάνω δεν τον ενδιαφέρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΩ ΠΩ!!!

Δηλαδή τώρα όλοι εσείς απαντάτε στην αρχική ερώτηση του @Ptolemaios1 αν αξίζει να ασχοληθεί με (καλύτερα να ξεχάσουμε την έκφραση "να μάθω") linux;;; 😨

 

Στις 10/8/2023 στις 8:10 ΜΜ, Ptolemaios1 είπε

γεια χαρά σε όλες

αναρωτιέμαι αν αξίζει να μάθω ένα καινούριο λειτουργικό  δεδομένου ότι κάνω απλή οικιακή χρήση 

και το μόνο πρόγραμμα που έχω πληρώσει για να αποκτήσω είναι το Excel

βοηθήστε με λίγο να διαμορφώσω άποψη 

 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...