Προς το περιεχόμενο

nbg κλειδωσαν την χρεωστική για ''λόγους ασφαλείας''


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγάζεις μια καρτούλα πχ revolut και την έχεις για αγορές εξωτερικού και αφήνεις τις ελληνικές κάρτες για domestic χρήση και έχεις και το κεφαλάκι σου ήσυχο γιατί τώρα τελευταία , με αφορμή τις κυβερνοαπάτες τραβάνε πολλά ζόρια οι εδώ τράπεζες.Όχι τίποτα άλλο αλλά να σου μπλοκάρουν χωρίς σοβαρό λόγο κάρτα χωρίς να το γνωρίζεις και να πηγαίνεις στο σουπερμαρκετ και να γίνεσαι ρόμπα χωρίς να φταίς πολλές φορές.Εγώ τη revolut τη χρησιμοποιώ σε ελάχιστες αγορές εξωτερικού σε καταστήματα που δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει που ζητάνε στοιχεία κάρτας και φυσικά η εικονική κάρτα μιας χρήσης με έχει σώσει.Ούτε άγχος να μην μου κλέψουν τα στοιχεία ούτε τίποτα.Με τις ελληνικές κάρτες οι μόνες αγορές εξωτερικού είναι από ebay (μέσω paypal) και αλι.Για όλες τις άλλες αγορές εξωτερικού μόνο εικονική revolut.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι παρόμοιο πήγε να μου συμβεί πριν καιρό με αγορά RAM από σκρουτζομάγαζο (όχι απ το καλάθι του σκρουτζ αλλά απ' το μαγαζί απευθείας) και με πήραν τηλέφωνο επιτόπου από τη Πειραιώς να με ρωτήσουν αν έκανα εγώ τη συναλλαγή, αν είμαι εκτός Ελλάδος και τι συναλλαγή είναι αυτή γιατί θα μου μπλοκάρουν τη κάρτα για λόγους ασφαλείας. Υποθέτω ότι το μαγαζί πρέπει να είχε το Pos συνδεδεμένο με τράπεζα του εξωτερικού ή ήταν μαγαζί του εξωτερικού γιατί έχει μερικά τέτοια το σκρουτζ. Τελικά όλα οκ.

Επεξ/σία από Stam123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και εχεις υπερβολικη φαντασια, ειναι κατι που γινεται αλλα οχι με αυτον τον τροπο

Εαν κανεις αγορα με φυσικη παρουσια απο εξωτερικο εμενα η Αlpha με παιρνε αμεσα τηλεφωνο για να δει εαν ειμαι εγω, πολλοι οταν πανε ταξιδια ενημερωνουν την τραπεζα ωστε να ξερουν οτι θα δουν κινησεις, μαλιστα στο τηλεφωνο με ρωτησαν ποσο καιρο θα μεινω για να ξερουν εαν δουν πχ μετα απο μια βδοαμδα που εχω γυρισει καποια αναληψη απο εξωτερικο.

Την καρτα να την κλειδωσουν ετσι αυθερετα χωρις να σε καλεσουν ειναι κραξιμο στην τραπεζα. Σιγουρα χωρις λεφτα την κανεις unlock, ακομα και απο το website μπορω να το κανω (alpha) εαν η εθνικη ειναι ακομα στην εποχη της λασπης δεν ξερω.

Μην αντιδρας υπερβολικα και παρτους τηλεφωνο

9 minutes ago, Stam123 said:

Υποθέτω ότι το μαγαζί πρέπει να είχε το Pos συνδεδεμένο με τράπεζα του εξωτερικού ή ήταν μαγαζί του εξωτερικού γιατί έχει μερικά τέτοια το σκρουτζ.

σωστα για να αποφυγουν την φορολογια, εξυπνάκηδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tarantules είπε

Όχι τίποτα άλλο αλλά να σου μπλοκάρουν χωρίς σοβαρό λόγο κάρτα χωρίς να το γνωρίζεις και να πηγαίνεις στο σουπερμαρκετ και να γίνεσαι ρόμπα χωρίς να φταίς πολλές φορές.

Κατά 99% είχαν ενημέρωση, απλά δεν έδωσαν σημασία. Επίσης, τι λογική αυτό με την ρόμπα? Δλδ αν ξεχάσεις πορτοφόλι, πάλι το ίδιο είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε για τι ποσοστό κλοπών μιλάμε για να φτάσει η Εθνική στο σημείο αυτό.... Στην Πειραιώς έχω βγάλει εικονική χρεωστική σιγά μην δίνω σε κάθε site την χρεωστική που είναι συνδεδεμένη με τον βασικό λογαριασμό, δεν θέλει και πολύ μυαλό ότι μία φορά θα γίνει το "λάθος"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, SabotazNic said:

Κατά 99% είχαν ενημέρωση, απλά δεν έδωσαν σημασία. Επίσης, τι λογική αυτό με την ρόμπα? Δλδ αν ξεχάσεις πορτοφόλι, πάλι το ίδιο είναι? 

Όχι δεν είναι το ίδιο.Αν ξεχνάς το πορτοφόλι σημαίνει οτι γενικότερα είσαι ξεχασιάρης οπότε έχεις συνηθίσει να γίνεσαι ρόμπα και δεν τρέχει κάτι 🤣  Εαν όμως δεν είσαι ξεχασιάρης και νομίζοντας οτι έχεις κάρτα λειτουργική πας κάπου να πληρώσεις και σε κρεμάσει η κάρτα τότε σου κακοφαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, tarantules είπε

Βγάζεις μια καρτούλα πχ revolut και την έχεις για αγορές εξωτερικού και αφήνεις τις ελληνικές κάρτες για domestic χρήση και έχεις και το κεφαλάκι σου ήσυχο γιατί τώρα τελευταία , με αφορμή τις κυβερνοαπάτες τραβάνε πολλά ζόρια οι εδώ τράπεζες.Όχι τίποτα άλλο αλλά να σου μπλοκάρουν χωρίς σοβαρό λόγο κάρτα χωρίς να το γνωρίζεις και να πηγαίνεις στο σουπερμαρκετ και να γίνεσαι ρόμπα χωρίς να φταίς πολλές φορές.Εγώ τη revolut τη χρησιμοποιώ σε ελάχιστες αγορές εξωτερικού σε καταστήματα που δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει που ζητάνε στοιχεία κάρτας και φυσικά η εικονική κάρτα μιας χρήσης με έχει σώσει.Ούτε άγχος να μην μου κλέψουν τα στοιχεία ούτε τίποτα.Με τις ελληνικές κάρτες οι μόνες αγορές εξωτερικού είναι από ebay (μέσω paypal) και αλι.Για όλες τις άλλες αγορές εξωτερικού μόνο εικονική revolut.

Έχω καεί άσχημα με τη Revolut:

Ξέχασα τον κωδικό πρόσβασης, κι ό,τι έχω δοκιμάσει (αποστολή sms, email, αποστολή σκαναρισμένης ταυτότητας) δεν λειτούργησε τίποτε, καμία απάντηση.

Η κάρτα μένει κλειδωμένη με λίγα λεφτά μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με την Εθνική είναι οτι δε σε ειδοποιεί αν κλειδωθεί η κάρτα. Πχ κι εμένα έτυχε όταν προσπάθησα να φορτίσω revolut να αποτύχει η φόρτιση και κλείδωσαν την κάρτα της Εθνικής. Ο μόνος τρόπος να καταλάβεις οτι κλείδωσε είναι να πας κάπου να πληρώσεις και να γίνεις ρόμπα επειδή η κάρτα απορρίφθηκε. Και μετά καλώντας στην Εθνική να σου πουν οτι κλείδωσε για λόγους ασφαλείας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Snoob said:

Έχω καεί άσχημα με τη Revolut:

Ξέχασα τον κωδικό πρόσβασης, κι ό,τι έχω δοκιμάσει (αποστολή sms, email, αποστολή σκαναρισμένης ταυτότητας) δεν λειτούργησε τίποτε, καμία απάντηση.

Η κάρτα μένει κλειδωμένη με λίγα λεφτά μέσα.

Εγώ πάλι ποτέ δεν είχα πρόβλημα ούτε με revolut ούτε με N26 από το 18 που τις χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Stam123 said:

Κάτι παρόμοιο πήγε να μου συμβεί πριν καιρό με αγορά RAM από σκρουτζομάγαζο (όχι απ το καλάθι του σκρουτζ αλλά απ' το μαγαζί απευθείας) και με πήραν τηλέφωνο επιτόπου από τη Πειραιώς να με ρωτήσουν αν έκανα εγώ τη συναλλαγή, αν είμαι εκτός Ελλάδος και τι συναλλαγή είναι αυτή γιατί θα μου μπλοκάρουν τη κάρτα για λόγους ασφαλείας. Υποθέτω ότι το μαγαζί πρέπει να είχε το Pos συνδεδεμένο με τράπεζα του εξωτερικού ή ήταν μαγαζί του εξωτερικού γιατί έχει μερικά τέτοια το σκρουτζ. Τελικά όλα οκ.

Παλιά (υποτίθεται τουλάχιστον) το Skroutz δεν δέχονταν επιχειρήσεις που δεν έχουν ελληνικό σύστημα πληρωμής, ούτε καν πασίγνωστα όπως πχ το Stripe. Γνωρίζει κανείς αν άλλαξε αυτό, ή αν απλά τους "ξέφυγε" κατά τον έλεγχο της επιχείρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Snoob είπε

Έχω καεί άσχημα με τη Revolut:

Ξέχασα τον κωδικό πρόσβασης, κι ό,τι έχω δοκιμάσει (αποστολή sms, email, αποστολή σκαναρισμένης ταυτότητας) δεν λειτούργησε τίποτε, καμία απάντηση.

Η κάρτα μένει κλειδωμένη με λίγα λεφτά μέσα.

Δεν βγάζει "Ξεχάσατε τον κωδικό πρόσβασης σας;" στο κάτω μέρος;

Δεν οδηγεί κάπου αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Δεν βγάζει "Ξεχάσατε τον κωδικό πρόσβασης σας;" στο κάτω μέρος;

Δεν οδηγεί κάπου αυτό;

Οδηγεί σε τρεις επιλογές:

1. SMS 2. email 3. ανεβάστε κάποιο έντυπο ταυτοποίησης.

Τα δοκίμαστα και τα 3, κατ 'επανάληψη, βαρέθηκα να ψάχνω σε spam folders κτλ. Καμία απάντηση.

"Τράπεζα" τώρα χωρίς εξυπηρέτηση πελατών. Μη σου τύχει στραβή με δαύτες.

Έχουν ένα σωρό θέματα οι κανονικές τράπεζες (λ.χ. το όνειδος των "ραντεβού" που παγιώθηκε μετά την πανδημία, υποτίθεται ξεκίνησε ως μέτρο προστασίας) αλλά τουλάχιστον αν γίνει κάτι έχεις με έναν άνθρωπο να μιλήσεις.

 

14 λεπτά πριν, tarantules είπε

Εγώ πάλι ποτέ δεν είχα πρόβλημα ούτε με revolut ούτε με N26 από το 18 που τις χρησιμοποιώ.

Προσπάθησε σε παρακαλώ να κάνεις ανάκτηση κωδικού και πες μου αν θα σου έρθει μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Snoob είπε

Οδηγεί σε τρεις επιλογές:

1. SMS 2. email 3. ανεβάστε κάποιο έντυπο ταυτοποίησης.

Τα δοκίμαστα και τα 3, κατ 'επανάληψη, βαρέθηκα να ψάχνω σε spam folders κτλ. Καμία απάντηση.

"Τράπεζα" τώρα χωρίς εξυπηρέτηση πελατών. Μη σου τύχει στραβή με δαύτες.

Έχουν ένα σωρό θέματα οι κανονικές τράπεζες (λ.χ. το όνειδος των "ραντεβού" που παγιώθηκε μετά την πανδημία, υποτίθεται ξεκίνησε ως μέτρο προστασίας) αλλά τουλάχιστον αν γίνει κάτι έχεις με έναν άνθρωπο να μιλήσεις.

https://sso.revolut.com/signin?client_id=o3r08ao16zvdlf2y5fdc&redirect_uri=https%3A%2F%2Fapp.revolut.com%2Fhome&response_type=code&code_challenge=EKmDRGMC0RcyBzO5dPVN5xO-nPrjMY2AGNC6GSGrVlc&code_challenge_method=S256

Υπάρχει κι αυτό, δεν ξέρω αν είναι λύση.

Επίσης θα μπορούσε να γίνει απεγκατάσταση εφαρμογής κι εγκατάσταση ξανά. (παρακινδυνευμένο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα έχω δοκιμάσει όλα.

Και εγκατάσταση/απεγκατάσταση και πόσες φορές να τους ζητήσω να μου στείλουν sms/mail. Ταυτότητες, σκαναρίσματα.

Άδικος κόπος.

Εντωμεταξύ, το σπαμάρισμα δουλεύει κανονικά στο mail μου, "φέρε μας πελάτες να σου δώσουμε μπόνους", "μας έλειψες, κάνε μια συναλλαγή", "προσφέρουμε και επενδύσεις".

Επενδύσεις προσφέρουν, έναν σοβαρόαξιόπιστο τρόπο ανάκτησης του κωδικού πρόσβασης όμως...όχι. Αυτά είναι κόλπα ζόρικα που δεν τα ξέρουν στις Λιθουανίες.

Γι' αυτό λέω, κάθε τράπεζα και κάθε σύστημα έχει τα καλά και τα άσχημά του. Η Revolut μία φορά που πρόλαβα να τη χρησιμοποιήσω με βόλεψε μια χαρά, μετά όμως ήταν απογοήτευση. Κι ευτυχώς έχασα λίγα χρήματα, ήμουν έτοιμος να βάλω ένα καλό ποσό εκεί ενόψει ταξιδιού. Τη γλίτωσα στο τσακ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snoob είπε

Τα έχω δοκιμάσει όλα.

Και εγκατάσταση/απεγκατάσταση και πόσες φορές να τους ζητήσω να μου στείλουν sms/mail. Ταυτότητες, σκαναρίσματα.

Άδικος κόπος.

Εντωμεταξύ, το σπαμάρισμα δουλεύει κανονικά στο mail μου, "φέρε μας πελάτες να σου δώσουμε μπόνους", "μας έλειψες, κάνε μια συναλλαγή", "προσφέρουμε και επενδύσεις".

Επενδύσεις προσφέρουν, έναν σοβαρόαξιόπιστο τρόπο ανάκτησης του κωδικού πρόσβασης όμως...όχι. Αυτά είναι κόλπα ζόρικα που δεν τα ξέρουν στις Λιθουανίες.

Γι' αυτό λέω, κάθε τράπεζα και κάθε σύστημα έχει τα καλά και τα άσχημά του. Η Revolut μία φορά που πρόλαβα να τη χρησιμοποιήσω με βόλεψε μια χαρά, μετά όμως ήταν απογοήτευση. Κι ευτυχώς έχασα λίγα χρήματα, ήμουν έτοιμος να βάλω ένα καλό ποσό εκεί ενόψει ταξιδιού. Τη γλίτωσα στο τσακ.

H κάρτα έχει μπλοκάρει;Την δοκίμασες;

Το καλό του δακτυλικού ,δεν το ξεχνάς ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...