Προς το περιεχόμενο

Πινακίδες αυτοκινήτου


kyriakosssss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/9/2023 στις 3:06 ΜΜ, Panagiotis 05 είπε

ο dpg έχει τις ίδιες πινακίδες (ίδιο νούμερο) σε όλα τα αυτοκίνητά του

Εντωμεταξυ αυτο το διαφημιζει αδιστακτα, και ειναι προφανες οτι δε μπορει να ειναι τυχαιο, αλλα αλλο τοσο προφανες ειναι οτι κανεις δε θα κουνησει το δαχτυλακι του να ερευνησει τυχον παρανομες δοσοληψιες με κρατικους λειτουργους που βρισκονται πισω απο αυτη την ιστορια 🙂

Σα να ειμαι εγω δηλαδη να κανω μια παρανομια, να τη διαφημιζω μεσω social, και οι αρμοδιες αρχες να καθονται να με καμαρωνουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, lector είπε

Εντωμεταξυ αυτο το διαφημιζει αδιστακτα, και ειναι προφανες οτι δε μπορει να ειναι τυχαιο, αλλα αλλο τοσο προφανες ειναι οτι κανεις δε θα κουνησει το δαχτυλακι του να ερευνησει τυχον παρανομες δοσοληψιες με κρατικους λειτουργους που βρισκονται πισω απο αυτη την ιστορια 🙂

Σα να ειμαι εγω δηλαδη να κανω μια παρανομια, να τη διαφημιζω μεσω social, και οι αρμοδιες αρχες να καθονται να με καμαρωνουν. 

Είχαμε διαφωνίες αλλά εδώ συμφωνουμε.Δυστηχώς έτσι είναι η Ελλάδα.Δες το φαγοπότι με τα αντιπλυμμηρικα.Οι πινακίδες είναι κόκκος στην άμμο.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, lector said:

Εντωμεταξυ αυτο το διαφημιζει αδιστακτα, και ειναι προφανες οτι δε μπορει να ειναι τυχαιο, αλλα αλλο τοσο προφανες ειναι οτι κανεις δε θα κουνησει το δαχτυλακι του να ερευνησει τυχον παρανομες δοσοληψιες με κρατικους λειτουργους που βρισκονται πισω απο αυτη την ιστορια 🙂

Σα να ειμαι εγω δηλαδη να κανω μια παρανομια, να τη διαφημιζω μεσω social, και οι αρμοδιες αρχες να καθονται να με καμαρωνουν. 

άν είχαν μυαλό, όλο αυτό θα το έκαναν νόμιμο και τα λεφτά που πάνε τώρα κάτω από το τραπέζι θα τα έπαιρνε το κράτος (και πολλαπλάσια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι:

 

εστω οτι στο μτχ ή στο καινουργιο οχημα θες να βαλεις συγκεκριμμενη πινακιδα.

Μπορεις ευκολα να επικαλεστεις απωλεια ή καταστροφη. Πας σε περιφερεια και αν εχεις τις επαφες και προφανως μαρουλι υπαρχουν ταριφες (ευκολο νουμερακι ή καποια ακρολεξη με τους χαρακτηρες). Στις μικρες πλυθησμιακα/οχηματα επαρχιες δεν ειναι τοσο ευκολο (αρα θες πιο μεγαλο παραδακι)

ολα τα αλλα ισχυουν σε κανονικες χωρες ή χωρες που με το νομο μπορεις να αγορασεις ευκολα νουμερα (Γερμανια/Βελγιο/ΗΑΕ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμούλες ξέρουμε; Πόσο μπορεί να 'χει π.χ. το 1000, το 9999, το 5000, ή άλλα τέτοια «καθαρά»; Από περιέργεια δηλαδή, αφού δεν υπάρχουν «κανονικές» πινακίδες που να τις κρατάς, δε θα πλήρωνα για πινακίδα που θα φύγει όταν δώσω το αυτοκίνητο (ή άμα απλά με τρακάρουν και στραπατσάρει).

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Haldol said:

Τιμούλες ξέρουμε; Πόσο μπορεί να 'χει π.χ. το 1000, το 9999, το 5000, ή άλλα τέτοια «καθαρά»; Από περιέργεια δηλαδή, αφού δεν υπάρχουν «κανονικές» πινακίδες που να τις κρατάς, δε θα πλήρωνα για πινακίδα που θα φύγει όταν δώσω το αυτοκίνητο (ή άμα απλά με τρακάρουν και στραπατσάρει).

:P

εξαρτάται το άτομο του υπουργείου. σε επαρχιακές πόλεις μπορεί και δωρεάν αν έχεις προσωπική γνωριμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, lector said:

Εντωμεταξυ αυτο το διαφημιζει αδιστακτα, και ειναι προφανες οτι δε μπορει να ειναι τυχαιο, αλλα αλλο τοσο προφανες ειναι οτι κανεις δε θα κουνησει το δαχτυλακι του να ερευνησει τυχον παρανομες δοσοληψιες με κρατικους λειτουργους που βρισκονται πισω απο αυτη την ιστορια 🙂

Σα να ειμαι εγω δηλαδη να κανω μια παρανομια, να τη διαφημιζω μεσω social, και οι αρμοδιες αρχες να καθονται να με καμαρωνουν. 

Δηλαδή πως ακριβώς θα μπορούσαν οι αρμόδιες αρχές να ερευνήσουν και να αποδείξουν ότι υπήρχε παράνομη δοσοληψία μεταξύ αυτού και κάποιου κρατικού λειτουργού;

Που και να μπορούσαν, θα άξιζε τον κόπο να ασχοληθούν; Μέχρι πόσα νομίζεις θα πλήρωνε κάποιος για αριθμό κυκλοφορίας με εύκολο/στρογγυλό νούμερο; Εγώ προσωπικά πιστεύω το μέγιστο ένα 50άρι, απλά γέλασα με τα "κάποια χιλιάρικα" που αναφέρθηκαν παραπάνω.

38 minutes ago, Haldol said:

Τιμούλες ξέρουμε; Πόσο μπορεί να 'χει π.χ. το 1000, το 9999, το 5000, ή άλλα τέτοια «καθαρά»; Από περιέργεια δηλαδή, αφού δεν υπάρχουν «κανονικές» πινακίδες που να τις κρατάς, δε θα πλήρωνα για πινακίδα που θα φύγει όταν δώσω το αυτοκίνητο (ή άμα απλά με τρακάρουν και στραπατσάρει).

:P

Σε μια περίπτωση που ξέρω προσωπικά, λόγω γνωριμίας με τον υπάλληλο δεν δόθηκε απολύτως τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δηλαδή πως ακριβώς θα μπορούσαν οι αρμόδιες αρχές να ερευνήσουν και να αποδείξουν ότι υπήρχε παράνομη δοσοληψία μεταξύ αυτού και κάποιου κρατικού λειτουργού;

Που και να μπορούσαν, θα άξιζε τον κόπο να ασχοληθούν; Μέχρι πόσα νομίζεις θα πλήρωνε κάποιος για αριθμό κυκλοφορίας με εύκολο/στρογγυλό νούμερο; Εγώ προσωπικά πιστεύω το μέγιστο ένα 50άρι, απλά γέλασα με τα "κάποια χιλιάρικα" που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Μη σου φαίνεται παράλογο ή αστείο. Over 1500 στην Αθήνα και 2000 στη Θεσσαλονίκη πηγαίνουν οι χιλιάδες και τα ίδια νούμερα. Με 50 και 150 παίρνεις ζευγάρια ή 00 στο τέλος

Πρόπερσι είχε κυκλοφορήσει η φήμη πως σκέφτονται να το κάνουν νόμιμο με τιμοκατάλογο (πιο ακριβό από το λάδωμα) και να παίρνει τα λεφτά το υπουργείο αλλά δεν είδα κάτι άλλο από τότε.

https://www.newsauto.gr/fleet-cars/poso-tha-polounte-i-efkoles-pinakides-kikloforias/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Burgos said:

Μη σου φαίνεται παράλογο ή αστείο. Over 1500 στην Αθήνα και 2000 στη Θεσσαλονίκη πηγαίνουν οι χιλιάδες και τα ίδια νούμερα. Με 50 και 150 παίρνεις ζευγάρια ή 00 στο τέλος

Πρόπερσι είχε κυκλοφορήσει η φήμη πως σκέφτονται να το κάνουν νόμιμο με τιμοκατάλογο (πιο ακριβό από το λάδωμα) και να παίρνει τα λεφτά το υπουργείο αλλά δεν είδα κάτι άλλο από τότε.

https://www.newsauto.gr/fleet-cars/poso-tha-polounte-i-efkoles-pinakides-kikloforias/

Τόσο πάνε επειδή τέτοιες πληροφορίες - υποστηρίζει πως - έχει το newsauto; :)

Η ουσία του post μου πάντως δεν ήταν το ποσό, αλλά το πως θα μπορούσαν οι αρμόδιες αρχές να ερευνήσουν και να αποδείξουν κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Τόσο πάνε επειδή τέτοιες πληροφορίες - υποστηρίζει πως - έχει το newsauto; :)

Τόσο πάνε επειδή όταν έβγαλα πινακίδες που λήγουν σε 00 ρώτησα και για 000 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Burgos said:

Τόσο πάνε επειδή όταν έβγαλα πινακίδες που λήγουν σε 00 ρώτησα και για 000 :)

Είναι συνηθισμένη τακτική σε όσους πουλάνε αέρα να σου λένε στην αρχή μια εξωφρενικά μεγάλη τιμή και στο τέλος να συμβιβάζονται με ένα μικρό κλάσμα της αρχικής.

Αλήθεια, έδωσες 50-150€ για να πάρεις 00? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είναι συνηθισμένη τακτική σε όσους πουλάνε αέρα να σου λένε στην αρχή μια εξωφρενικά μεγάλη τιμή και στο τέλος να συμβιβάζονται με ένα μικρό κλάσμα της αρχικής.

Αλήθεια, έδωσες 50-150€ για να πάρεις 00? :)

Yep 150€ 😁

Είναι στο top 5 των πιο ηλιθίων και άσκοπων εξόδων που έχω κάνει 😁😁

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως θυμαμαι που ηταν ενας τυπος Αθηνα και επειδη ηταν manager/ιδιοκτητης δε ξερω εγω τι ενως 4ψηφιου τηλεφωνικου π.χ 1580 το ζηταγε εντονα με λαδωμα

 

το ποσα βγαλαν απο αυτον στη περιφερεια απο λαδωμα, ανετα θα επαιρναν απο ενα μηχανακι ο καθενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες περιέχουν 911, 991, 992 

17 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

εγω παντως θυμαμαι που ηταν ενας τυπος Αθηνα και επειδη ηταν manager/ιδιοκτητης δε ξερω εγω τι ενως 4ψηφιου τηλεφωνικου π.χ 1580 το ζηταγε εντονα με λαδωμα

 

το ποσα βγαλαν απο αυτον στη περιφερεια απο λαδωμα, ανετα θα επαιρναν απο ενα μηχανακι ο καθενας

Που να δεις ποσα πληρώνουν όσοι η πινακίδα τους θέλουν να περιέχει 911, 992, 991 και λοιπούς κωδικούς Porsche ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...