Προς το περιεχόμενο

Πινακίδες αυτοκινήτου


kyriakosssss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/9/2023 στις 5:35 ΜΜ, StamTheMan είπε

Ο φιλος ψαχνει να βγαλει πινακιδες τυπου Kyriakosss GR

Αυτο δε γινεται.

Ο Ρωσσος που εχει τη μιση Μεσσηνια,εχει σε ολα τα αυτοκινητα του 1000-2000-3000 κτλ,αλλα ακομα και εκεινος  δε μπορει να βγαλει προσωπικες.

Οντως τι φαση; αγροτεμαχια ή κατοικιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Φυσικά και το καταλαβαίνω, όπως και εσύ επίσης φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως αυτό που περιέγραψες ναι μεν αποδεικνύει ότι το συγκεκριμένο νούμερο δεν επιλέχτηκε τυχαία, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποδεικνύει χρηματισμό.

Μου αρεσει το

11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 σε καμία περίπτωση δεν αποδεικνύει χρηματισμό.

Εγω παλι λεω οτι εγινε απλα δεν ασχοληθηκε κανείς  για να το αποδειξει......Η εποχη που πιστευα οτι τα δωρα τα φερνει ο Αγιος βασιλης εχει περασει προ πολλου......

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Joshua21 said:

Φυσικά και το καταλαβαίνω, όπως και εσύ επίσης φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως αυτό που περιέγραψες ναι μεν αποδεικνύει ότι το συγκεκριμένο νούμερο δεν επιλέχτηκε τυχαία, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποδεικνύει χρηματισμό.

Ε ναι, γιατί ως γνωστόν πως ο υπάλληλος της διεύθυνσης μεταφορών που χρηματίζεται πάει τρέχοντας και τα καταθέτει στην τράπεζα, και μάλιστα με αιτιολογία και το όνομα αυτού που είχε χρηματίσει... να γελάσω τώρα ή να το αφήσω για μετά;

Όσο για τον έλεγχο στα τηλέφωνα του δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να δείξει, αν βέβαια διαταχθεί άρση απορρήτου, πες να ξαναγελάσω.

Όταν λες στην ώρα της, εννοείς τις 20 ημέρες μέγιστο περιθώριο που δίνει στα παραρτήματα μεταφορών η νομοθεσία να τις εκδόσουν? :)

Εντάξει νομίζω έχεις τσακωθεί με την λογική και κακώς σου απαντάω.

Μάλλον δεν γνωρίζεις ότι το υπουργείο στον Άλιμο ήταν κλειστό έναν χρόνο. Πώς ακριβώς νομίζεις ότι τους πιάσανε; 

Με μηνύματα, με τηλέφωνα, με μέιλ με καταθέσεις και με ακίνητα. 

Δεν χρειάζεται να εξηγήσουμε πως το το μέγιστο όριο δεν είναι και υποχρεωτικό.

Όταν έχει να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα και διεκπεραιώτες,ιδιώτες και  ΚΕΠ καταλαβαίνεις ότι πάνε πίσω στη σειρά αυτοί που δεν δίνουν το ταλιρακι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, tzotzo said:

Εντάξει νομίζω έχεις τσακωθεί με την λογική και κακώς σου απαντάω.

Μάλλον δεν γνωρίζεις ότι το υπουργείο στον Άλιμο ήταν κλειστό έναν χρόνο. Πώς ακριβώς νομίζεις ότι τους πιάσανε; 

Με μηνύματα, με τηλέφωνα, με μέιλ με καταθέσεις και με ακίνητα.

Εγώ το γνωρίζω ότι είχε κλείσει για κάποιο διάστημα, εσύ γνωρίζεις πως ήταν εντελώς διαφορετική περίπτωση από αυτή που συζητάμε εδώ, δλδ ότι ήταν συνεργασία πολλών υπαλλήλων του παραρτήματος και σχολών οδηγών που έβγαζαν διπλώματα χωρίς μαθήματα και εξετάσεις; Ίδιο πράγμα θεωρείς πως ήταν οι καρτέλες εξεταζόμενων με ψεύτικα δεδομένα και τα διπλώματα που με δυο χιλιάρικα στα έφερναν σπίτι χωρίς να κάνεις απολύτως τίποτα με το να διαλέξει ένας υπάλληλος στην ταξινόμηση έναν εύκολο αριθμό κυκλοφορίας;

Δεν έχω ιδέα πως τους πιάσανε, ούτε δικογραφία έχω διαβάσει ούτε αποφάσεις, αυτό που ξέρω είναι ότι οι καταθέσεις που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν το μόνο που δείχνουν είναι αδήλωτο εισόδημα, και όχι απαραίτητα χρηματισμό.

43 minutes ago, tzotzo said:

Δεν χρειάζεται να εξηγήσουμε πως το το μέγιστο όριο δεν είναι και υποχρεωτικό.

Όταν έχει να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα και διεκπεραιώτες,ιδιώτες και  ΚΕΠ καταλαβαίνεις ότι πάνε πίσω στη σειρά αυτοί που δεν δίνουν το ταλιρακι.

Σαφώς, αυτό που χρειάζεται να εξηγήσεις όμως είναι πως γίνεται η άδεια σου να βγαίνει στην ώρα της και όχι πιο γρήγορα (δικά σου λόγια) παρόλο που παίρνεις τη σειρά άλλων πληρώνοντας ταληράκι.

Κατά τα άλλα εγώ είμαι τσακωμένος με τη λογική :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, Joshua21 said:

Εγώ το γνωρίζω ότι είχε κλείσει για κάποιο διάστημα, εσύ γνωρίζεις πως ήταν εντελώς διαφορετική περίπτωση από αυτή που συζητάμε εδώ, δλδ ότι ήταν συνεργασία πολλών υπαλλήλων του παραρτήματος και σχολών οδηγών που έβγαζαν διπλώματα χωρίς μαθήματα και εξετάσεις; Ίδιο πράγμα θεωρείς πως ήταν οι καρτέλες εξεταζόμενων με ψεύτικα δεδομένα και τα διπλώματα που με δυο χιλιάρικα στα έφερναν σπίτι χωρίς να κάνεις απολύτως τίποτα με το να διαλέξει ένας υπάλληλος στην ταξινόμηση έναν εύκολο αριθμό κυκλοφορίας;

Δεν έχω ιδέα πως τους πιάσανε, ούτε δικογραφία έχω διαβάσει ούτε αποφάσεις, αυτό που ξέρω είναι ότι οι καταθέσεις που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν το μόνο που δείχνουν είναι αδήλωτο εισόδημα, και όχι απαραίτητα χρηματισμό.

Σαφώς, αυτό που χρειάζεται να εξηγήσεις όμως είναι πως γίνεται η άδεια σου να βγαίνει στην ώρα της και όχι πιο γρήγορα (δικά σου λόγια) παρόλο που παίρνεις τη σειρά άλλων πληρώνοντας ταληράκι.

Κατά τα άλλα εγώ είμαι τσακωμένος με τη λογική :)

Είναι πολύ απλό. Όταν δίνεις το ταλιρακι και έχει δώσει ακόμα ένας ταλιρακι θα παρει πρώτος την άδεια του αυτός που έδωσε πρώτος το ταλιρακι.  Εκτός αν νομίζεις ότι έχουν τόσο πολύ δουλειά που και τους δύο θα τους πει ελάτε σε 20 ημέρες.

Φίλε μου αν δεν ξέρεις να μην έχεις άποψη. Δεν χρειάζεται η άποψη σου για τα πάντα, ειδικά όταν δεν έχεις περάσει ούτε απέξω από υπουργείο μεταφορών.

Έκλεισε ολόκληρο το υπουργείο. Όχι μόνο το τμήμα των αδειών οδήγησης. 

Αν έχεις αδηλωτο εισόδημα ή/και προϊόντα αδικαιολόγητου πλουτισμού(σπίτια αυτοκίνητα μετοχές Bitcoin nft)  και ένα pattern  ότι βγάζεις πινακίδες παρακάμπτοντας τη σειρά, θα σε ρωτήσει ο ανακριτής και μετα ο δικαστής πως προέκυψαν αυτά τα χρήματα. 

Προφανώς δεν θα πει ότι πουλούσε ναρκωτικά ή όπλα. Ούτε θα πει ότι εξέδιδε ανθρώπους. Αν δεν παραδεχτει ότι έπαιρνε χρήματα για να βγάζει πινακίδες κατά παραγγελία, θα φωνάξουν τυχαία τον κάτοχο του ΙΚΑ-7000 ή του ΥΡΤ-6161 ή όποιον άλλον τους κάτσει οτι πήδηξε νούμερα στη σειρά και θα ρωτήσουν πώς απέκτησε τις πινακίδες. Όπως τον παραπάνω φίλο που μόνος του είπε ότι πλήρωσε και πόσα πλήρωσε σε ένα δημόσιο φόρουμ χώρις να τον καλέσει κάποιος αρμόδιος.

 

Και φυσικά αυτό που εσύ δεν θεωρείς αποδειξη τελικά είναι μια χαρά απόδειξη, και αυτό που κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια τελικά είναι γάτα, και όχι καγκουρό που νόμιζες εσύ.

1 hour ago, Maurikycli said:

Λ

Όταν λέμε τάλιρο εννοούμε 5€;

Ναι ανάλογα το υπουργείο, τον υπάλληλο, τον διεκπεραίωτη την δυσκολία της μεταβίβασης την ουρά που έχει ο γκισες.

Εκεί κυμαίνεται 5-10 για να πάρεις αυθημερόν την άδεια 

 

Έχει τύχει να κάνω μεταβίβαση επαγγελματικού χώρις το χαρτί της ασφάλειας τυπωμένο (είχε κανονικά ομως) και μου την έκανε με ένα τσάι Arizona.

Επεξ/σία από tzotzo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, tzotzo said:

Είναι πολύ απλό. Όταν δίνεις το ταλιρακι και έχει δώσει ακόμα ένας ταλιρακι θα παρει πρώτος την άδεια του αυτός που έδωσε πρώτος το ταλιρακι.  Εκτός αν νομίζεις ότι έχουν τόσο πολύ δουλειά που και τους δύο θα τους πει ελάτε σε 20 ημέρες.

Εντελώς αντιφατικά αυτά που γράφεις, από τη μια λες ότι όποιος δίνει ταληράκι βγαίνει η άδεια του στην ώρα της και όχι νωρίτερα, αλλά από την άλλη λες ότι όποιος δίνει ταληράκι παρακάμπτει τη σειρά και παίρνει νωρίτερα την άδεια.

Τρικυμία εν κρανίω...

Αρκετά ασχολήθηκα με ανοησίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Joshua21 said:

Εντελώς αντιφατικά αυτά που γράφεις, από τη μια λες ότι όποιος δίνει ταληράκι βγαίνει η άδεια του στην ώρα της και όχι νωρίτερα, αλλά από την άλλη λες ότι όποιος δίνει ταληράκι παρακάμπτει τη σειρά και παίρνει νωρίτερα την άδεια.

Τρικυμία εν κρανίω...

Αρκετά ασχολήθηκα με ανοησίες.

Ναι δεν βγαίνει νωρίτερα. Βγαίνει στην ώρα της. Τι δεν καταλαβαίνεις. Όλοι δίνουν το ταλιρακι, και την παίρνει πρώτος αυτός που πήγε πρώτος στη σειρά ναι έδωσε πρώτος το τάλιρο. Όποιος δεν δώσει, δύο τρεις εργάσιμες

Άρα για να την πάρεις στην ώρα FIFO και με όρους οικοιους, πρέπει να σπρώξεις φραγκα. 

Πολύ δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2023 στις 10:21 ΜΜ, Joshua21 είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα... έγραψα πως το παραπάνω δεν αποδεικνύει χρηματισμό, είναι απλά μια ένδειξη η οποία δεν αρκεί για να τιμωρηθεί κάποιος.

Οι αποδειξεις δεν ειναι δυσκολο να βρεθουν, εαν υπαρχει λιγη καλη θεληση.

Μπορουν οι φιλοι μας οι ενστολοι να φωναξουν σε ενα δωματιακι με ηχομονωση στη ΓΑΔΑ "για μπυρες" τον dpg και το δημοσιο υπαλληλο που του εβγαλε τις πινακιδες, και να συζητησουν ησυχα και ομορφα για το τι ακριβως συνεβη. 

Τι εννοεις οτι δε γινονται αυτα στην ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, lector said:

Οι αποδειξεις δεν ειναι δυσκολο να βρεθουν, εαν υπαρχει λιγη καλη θεληση.

Μπορουν οι φιλοι μας οι ενστολοι να φωναξουν σε ενα δωματιακι με ηχομονωση στη ΓΑΔΑ "για μπυρες" τον dpg και το δημοσιο υπαλληλο που του εβγαλε τις πινακιδες, και να συζητησουν ησυχα και ομορφα για το τι ακριβως συνεβη. 

Τι εννοεις οτι δε γινονται αυτα στην ελλαδα;

Ότι πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για πινακίδες.

Έχω δει 2-3 φορές ένα συγκεκριμένο αμάξι που αντί για συνηθισμένες πινακίδες, έχει κάποιες άλλου χρώματος (μάλλον κόκκινο ), μιλάω για χρώμα ολόκληρης της πινακίδας, όχι γραμμάτων.

Και αντί για γράμματα και αριθμούς έχει απλά ένα μοναδικό σύμβολο στην μέση, κάπως κυκλικό.

Δεν έχω καταφέρει να το βγάλω φωτογραφία. Έχει κανείς ιδέα τι παίζει με αυτό?

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, cthulhucarbide said:

Ερώτηση για πινακίδες.

Έχω δει 2-3 φορές ένα συγκεκριμένο αμάξι που αντί για συνηθισμένες πινακίδες, έχει κάποιες άλλου χρώματος (κόκκινο ή κίτρινο, δεν θυμάμαι), μιλάω για χρώμα ολόκληρης της πινακίδας, όχι γραμμάτων.

Και αντί για γράμματα και αριθμούς έχει απλά ένα μοναδικό σύμβολο στην μέση, κάπως κυκλικό.

Δεν έχω καταφέρει να το βγάλω φωτογραφία. Έχει κανείς ιδέα τι παίζει με αυτό?

Πινακίδα ταξί, πινακίδα άλλης χώρας, πολλά μπορεί να παίζουν, με μόνο στοιχείο το "κόκκινο ή κίτρινο φόντο, δεν θυμάμαι" δεν νομίζω να μπορέσει κάποιος να καταλάβει τι είδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση πιστεύεις να είναι ελληνική πινακίδα ταξί και να έχει απλά ένα κυκλάκι στην μέση?

Άμα το ξαναπετύχω θα το βγάλω φωτογραφία αλλά νομίζω ότι όποιος γνωρίζει τι είναι θα το καταλάβει από την προηγούμενη περιγραφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, cthulhucarbide said:

Υπάρχει περίπτωση πιστεύεις να είναι ελληνική πινακίδα ταξί και να έχει απλά ένα κυκλάκι στην μέση?

Άμα το ξαναπετύχω θα το βγάλω φωτογραφία αλλά νομίζω ότι όποιος γνωρίζει τι είναι θα το καταλάβει από την προηγούμενη περιγραφή

Κάτσε, τώρα είδα ότι είχες γράψει πως δεν έχει γράμματα και αριθμούς, οπότε σίγουρα είναι κάτι άλλο και όχι πινακίδα κυκλοφορίας.

Εμένα πάντως δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Υπάρχει περίπτωση πιστεύεις να είναι ελληνική πινακίδα ταξί και να έχει απλά ένα κυκλάκι στην μέση?

Άμα το ξαναπετύχω θα το βγάλω φωτογραφία αλλά νομίζω ότι όποιος γνωρίζει τι είναι θα το καταλάβει από την προηγούμενη περιγραφή

Θυρεός ειναι στην πινακίδα;

Κάποιας μητρόπολης;

Τι αμάξι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...