Προς το περιεχόμενο

Η νέα κατασκευαστική διαδικασία της Tesla θα μπορούσε να φέρει την επανάσταση στην αυτοκινητοβιομηχανία


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πειραματικό τμήμα της Tesla καθώς και της SpaceX χρησιμοποιεί εδώ και αρκετό καιρό με επιτυχία τους 3D printers για να "εκτυπώνει"  ενιαία μεταλλικά parts, οπότε σύντομα θα δούμε ενιαία αμαξώματα  στα καινούργια Tesla

https://qz.com/tesla-is-experimenting-with-3d-printing-its-car-bodies-1850841660

Επεξ/σία από Brainkill4r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Black Demis είπε

αν το κανουν αυτο θα πεσει αρκετα το κοστος κατασκευης αλλα θα ειναι non repairable απο παραμικρή σύγκρουση το αμάξι

Όπως έγραψαν και οι άλλοι, δεν ισχύει αυτό. Έχουν κάνει αρκετές "πατάτες" στην Τέσλα, σε αυτό δεν πιστεύω να κάνουν λάθος.

Anyway, είναι εκτός του δικού μου μπάτζετ τα αυτοκίνητα τους και δεν το βλέπω να αλλάζει αυτό σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Doubt said:

Όπως έγραψαν και οι άλλοι, δεν ισχύει αυτό. Έχουν κάνει αρκετές "πατάτες" στην Τέσλα, σε αυτό δεν πιστεύω να κάνουν λάθος.

Anyway, είναι εκτός του δικού μου μπάτζετ τα αυτοκίνητα τους και δεν το βλέπω να αλλάζει αυτό σύντομα.

Θα φανεί όταν βγουν στην πράξη αυτά μέχρι τότε απλά λέμε τα χαζά μας προφανος.... Ε καλά αυτό με το budget πλέον πονεμένη ιστορία είναι πλέον τα φτινα ξεκινάνε από 35+ δλδ model 3 ακόμη και βενζίνη εκεί πάει να φτάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο και ορθά διαμορφωμένο άρθρο. Δεν θέλω να γίνω κακούλης αλλά ποιός πιστεύει ότι η τεσλα θα διορθώσει την γραμμή παραγωγής της και την ποιότητα των αυτοκινήτων της? Εγώ προσωπικά έχω εγκαταλήψει το όνειρο ενός model Y που ήθελα leasing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Black Demis είπε

αυτο γινόταν μεχρι τωρα απο οτι κατάλαβα πλεον θελει ολα να ειναι μονοκόμματα.... αυτο ουσιαστικά συζητάμε εκτος και αν η είδηση ειναι αλλαν νταλλον

Καταλαβαίνεις ό,τι θες.

Τα κομμάτια πάνω στα οποία κουμπώνουν προφυλακτήρες, κτλ θα συνεχίσουν να είναι ξεχωριστά κομμάτια τα οποία θα βιδώνουν πάνω στο μονοκόμματο χυτό σκελετό, δεν θα είναι από προφυλακτήρα ως προφυλακτήρα χυτό το αμάξι.

Αυτό που γλυτώνουν είναι κόστος και χρόνο από την διαδικασία δημιουργίας πολλών χυτών κομματιών, μεταφορά τους και ένωσή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, grayden said:

Καταλαβαίνεις ό,τι θες.

Τα κομμάτια πάνω στα οποία κουμπώνουν προφυλακτήρες, κτλ θα συνεχίσουν να είναι ξεχωριστά κομμάτια τα οποία θα βιδώνουν πάνω στο μονοκόμματο χυτό σκελετό, δεν θα είναι από προφυλακτήρα ως προφυλακτήρα χυτό το αμάξι.

Αυτό που γλυτώνουν είναι κόστος και χρόνο από την διαδικασία δημιουργίας πολλών χυτών κομματιών, μεταφορά τους και ένωσή τους.

Δλδ όλο αυτό το κομμάτι μαζί με το κομμάτι όπου μπαίνει ρεζέρβα θα παραμείνει αφαιρούμενο? (με πριτσινια είναι μέχρι τώρα) αν ναι μικρό το κακό

 

Από την άλλη από Ευγένεια στάζεις, άκου εκεί καταλαβαίνεις ότι θες κλασσικός αγενής ελληναρας 😉

IMG_20230918_160638.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Δλδ όλο αυτό το κομμάτι μαζί με το κομμάτι όπου μπαίνει ρεζέρβα θα παραμείνει αφαιρούμενο? (με πριτσινια είναι μέχρι τώρα) αν ναι μικρό το κακό

Από την άλλη από Ευγένεια στάζεις, άκου εκεί καταλαβαίνεις ότι θες κλασσικός αγενής ελληναρας 😉

Αν σταματήσεις να το παίζεις ξερόλας και να καταλήγεις σε συμπεράσματα χωρίς να ξέρεις το αντικείμενο μπορώ να σταματήσω και εγώ να σε αντιμετωπίζω λες και είσαι άσχετος.

Μπορείς να δεις στο παρακάτω video πως βιδώνουν τα διάφορα έξτρα (μπάρες, κτλ) πάνω στα χυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2023 στις 10:39 ΜΜ, oletiras είπε

και με ενα μικροτρακαρισμα, βγαζεις ολο το αμαξι off. Καλη ιδεα...

Μιλάει για το πλαίσιο. Το μικροτρακαρισμα δεν επηρεάζει το πλαίσιο. Επίσης ότι ειναι ενιαίο το πλαισιο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν επισκευάζεται (ακριβό και μπορεί να μην συμφέρει). Αν πάρει το σασί και τα συμβατικά αυτοκίνητα έχουν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, grayden said:

Αν σταματήσεις να το παίζεις ξερόλας και να καταλήγεις σε συμπεράσματα χωρίς να ξέρεις το αντικείμενο μπορώ να σταματήσω και εγώ να σε αντιμετωπίζω λες και είσαι άσχετος.

Μπορείς να δεις στο παρακάτω video πως βιδώνουν τα διάφορα έξτρα (μπάρες, κτλ) πάνω στα χυτά.

 

το οτι συνεχίζεις και προβάλλεις δειχνει ξεκάθαρα το ΔΝΑ σου 😉 και αν δεν ήσουν αυτό που είσαι θα ξανά διάβαζες αυτό που γράφω και θα καταλάβαινες οτι αναρωτιέμαι αν ειναι ετσι όπως το γράφω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Black Demis είπε

το οτι συνεχίζεις και προβάλλεις δειχνει ξεκάθαρα το ΔΝΑ σου 😉 και αν δεν ήσουν αυτό που είσαι θα ξανά διάβαζες αυτό που γράφω και θα καταλάβαινες οτι αναρωτιέμαι αν ειναι ετσι όπως το γράφω 

Όχι, δεν αναρωτιέσαι, γιατί το πήρες ως δεδομένο και άρχισες να λες για το πόσο δύσκολη θα είναι η επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...