Προς το περιεχόμενο

Toyota C-HR II (2024)


Shadowjump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 7/4/2024 στις 6:22 ΜΜ, LePetiteKoulie είπε

Σκέφτομαι να πάρω και εγώ ένα CHR. Είμαι μεταξύ να σκάσω ~30.000 για τις οικονομικές εκδόσεις, ή να δώσω περίπου τα ίδια για μεταχειρισμένο 2.0. Ο λόγος είναι ότι κάνουμε αρκετά μεγάλα ταξίδια (3-4 φορές το χρόνο) όπου η έξτρα επιτάχυνση θεωρώ θα βολέψει. ΟΚ χάνω λίγο σε χώρο αποσκευών, αλλά πλέον δεν έχουμε καρότσια κτλ, ούτε δεκάδες συμπράγκαλα που θέλουν τα μωρά. 

Τώρα βέβαια έχω ένα Peugeot 308 1400 του 2009 οπότε φαντάζομαι ότι και να πάρω θα έχει χαώδη διαφορά. Θέλω ωστόσο να πηγαίνω με μια σχετική άνεση στην εθνική με 130-140 (το τωρινό μου το κακόμοιρο μουγκρίζει σαν τρελό).

Οπότε τι λέτε καινούργιο 1.8, η μεταχειρισμένο 2.0 με ενδεχομένως έξτρα πάνω κτλ;

Έκανα ταξιδάκι προχθές. Όλα τέλεια. Με το 1.8 δεν μου έλειψε τίποτα. Δεν είμαι και άτομο που πηγαίνω τάπα βέβαια. Μέχρι 130 πάω ανεξαρτήτως αυτοκινήτου. Στα ρεπριζ του είναι μια χαρά. Δεν βάζει φωτιά, αλλά πάει εξιοπρεπεστατα μέχρι τα 120-130. Όπως και από κατανάλωση. Με μέση ταχύτητα 120, είχα 5.1λ/100χλμ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Το εχεις οδηγησει και το λες αυτο? Περα του οτι το οδηγησα και δεν μου φανηκε αργο, και κατοχοι του προηγουμενου το θεωρουν πολυ πιο γρηγορο. 

 

9 ώρες πριν, phanispal είπε

Μάλλον ο andreas-d είναι "γρήγορος".

Το συγκεκριμένο παλικάρι έχει αγοράσει το αυτοκίνητο στη γερμανία επειδή βιαζόταν δεν του άρεσε καθόλου ήθελε να πάρει κλασικά mercedes και αν τον δεις συνέχεια γκρινιάζει είτε εδώ πέρα είτε στο group στο facebook δεν κάνει τίποτα άλλο από τον αγκρινιάζει για το αυτοκίνητο,   είναι κλασικός hater ο οποίος ίσως πιστεύει ότι κάποιος θα βρεθεί να του δώσει την λύση για το πρόβλημά του όπως νιώθει ή διαφορετικά νομίζει στο μυαλό του ότι θα σώσει κάποιους ανθρώπους με το να τους κράζει συνέχεια το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Και όλο αυτό γιατί δεν του αρέσει που δεν είναι και όσο γρήγορο πίστευε ότι θα είναι και γιατί δεν άρεσε στην γυναίκα του στην οδήγηση.  Εν το μεταξύ έχει το προηγούμενο μοντέλο.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο φίλε μου, γιατί δεν του βάζεις και μια αντηλιακή μεμβράνη μπροστά να δείξει ωράια με το άσπρο.

Όσο για τον φίλο που το σκέφτεται θα του έλεγα να μην το σκέφτεται καν και να πάει στο νέο αλλά στην έκδοση C-LUB και πάνω.

14 ώρες πριν, Shadowjump είπε

IMG_5392.jpeg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι δεν θελω να το κανω πιο σκουρο μπροστα, θελω το βραδυ να βλεπω οσο καλυτερα γινεται. Με ολα αυτα που γινονται στους δρομους...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναγερμό βάλατε? Ρώτησα στην Toyota και μου είπαν ότι βάζουν αυτοί με 260€. Απλά μου φαίνεται κάπως ολοκαίνουριο αμάξι να ξηλωσουν πλαστικά και ότι άλλο κάνουν για έναν συναγερμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2024 στις 4:45 ΜΜ, Shadowjump είπε

Η αληθεια ειναι δεν θελω να το κανω πιο σκουρο μπροστα, θελω το βραδυ να βλεπω οσο καλυτερα γινεται. Με ολα αυτα που γινονται στους δρομους...

μια χαρά θα βλέπεις με τις ανοιχτές νόμιμες μεμβράνες μπροστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/04/2024 at 18:22, LePetiteKoulie said:

Σκέφτομαι να πάρω και εγώ ένα CHR. Είμαι μεταξύ να σκάσω ~30.000 για τις οικονομικές εκδόσεις, ή να δώσω περίπου τα ίδια για μεταχειρισμένο 2.0. Ο λόγος είναι ότι κάνουμε αρκετά μεγάλα ταξίδια (3-4 φορές το χρόνο) όπου η έξτρα επιτάχυνση θεωρώ θα βολέψει. ΟΚ χάνω λίγο σε χώρο αποσκευών, αλλά πλέον δεν έχουμε καρότσια κτλ, ούτε δεκάδες συμπράγκαλα που θέλουν τα μωρά.

Μήπως έχει πολύ μικρό χώρο αποσκευών για οικογένεια - και ειδικά για ταξίδια που όσο να ναι, κουβαλάς παραπάνω πράγματα ? Δηλαδή ακόμα και το Yaris Cross έχει περισσότερο χώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Μήπως έχει πολύ μικρό χώρο αποσκευών για οικογένεια - και ειδικά για ταξίδια που όσο να ναι, κουβαλάς παραπάνω πράγματα ? Δηλαδή ακόμα και το Yaris Cross έχει περισσότερο χώρο. 

Με corolla liftback του 1999, με 350λ πορτ μπαγκαζ και ένα παιδί, μια χαρά! Τώρα με 390λ τα ίδια 😛

Πάντα υπαρχει η λύση της μπαγκαζιερας από πάνω ή του Corolla Cross!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Shadowjump said:

Με corolla liftback του 1999, με 350λ πορτ μπαγκαζ και ένα παιδί, μια χαρά! Τώρα με 390λ τα ίδια 😛

Πάντα υπαρχει η λύση της μπαγκαζιερας από πάνω ή του Corolla Cross!

Μπα και το Corrola Cross έχει πολύ λίγο χώρο, κάπου 430 λίτρα.

Και εγώ πριν με ένα Toyota Corrola 2004 ήμουν με 350 λίτρα, τώρα έχω ένα με 600 λίτρα και με παίρνει να ξεχνάω μέσα κάνα παιδικό ποδήλατο, καρότσι και απλά να υπάρχουν εκεί, παράλληλα με την καθημερνή χρήση, π.χ ψώνια κλπ, χωρίς να ενοχλούν. 

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Vasilisxd είπε

Μπα και το Corrola Cross έχει πολύ λίγο χώρο, κάπου 430 λίτρα.

Και εγώ πριν με ένα Toyota Corrola 2004 ήμουν με 350 λίτρα, τώρα έχω ένα με 600 λίτρα και με παίρνει να ξεχνάω μέσα κάνα παιδικό ποδήλατο, καρότσι και απλά να υπάρχουν εκεί, παράλληλα με την καθημερνή χρήση, π.χ ψώνια κλπ, χωρίς να ενοχλούν. 

Τι αμαξι έχεις τώρα με 600 λίτρα; 

6 ώρες πριν, LePetiteKoulie είπε

1 παιδί έχω, θα κάθεται στο καθισματάκι και θα ρίχνω τα υπόλοιπα πίσω καθίσματα.

Η βλακεια στο CHR είναι ότι το παιδικό κάθισμα θα το βάλεις στο δεξί κάθισμα, για να είσαι στο πεζοδρόμιο. Τα καθίσματα όμως, το μεγάλο, είναι στην μεριά του καθίσματος και το μικρό στην άλλη. Οπότε θα πέφτει η μικρή μεριά. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...