Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη επιλογή τερματικού εξοπλισμού από σήμερα για όλους τους καταναλωτές σταθερών συνδέσεων


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, greek_pilot είπε

H Nova τηλεφωνικά απέκλεισε κατηγορηματικά τη δυνατοτητα  κάποιος τελικος χρήστης να κανει χρήση δικου εξοπλίσου αναφέροντας μάλιστα παύση παροχής υπηρεσιών internet & τηλεφωνάς σε περίπτωση που ο χρήστης δε επιλέξει τον εξοπλησμο τους κι βαλει δικο του . 

όταν το ζήτησα εγγραφως μου το κλεισαν , οταν το έστειλα στη σελίδα τους στο facebook δε μου απάντησαν ποτε . κι απο το chat της εφαρμογής μολις έστειλα μήνυμα  που περιειχε τα keywords "voip" "κωδικοί"  εφαγα timeout 2 φορες κι πλεον δε μπορω να ξανα στειλω . 

Νομιζουν οτι αλλαζοντας το ονομα θα γινουνε και σοβαρη εταιρεια.....Ολο αποσυνδεσεις ειναι αν βαλεις πανω απο 2 συσκευες πανω στην ιδια συνδεση

Επεξ/σία από Fighter pilot 71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pcos είπε

5g cosmote απεριοριστα με εξτρα σιμ σε 4G ρουτερακι και σωθηκα!

δε ξαναμπλεκω με σταθερα!

Πόσο κοστίζει αυτό φιλε μου?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, pcos said:

5g cosmote απεριοριστα με εξτρα σιμ σε 4G ρουτερακι και σωθηκα!

δε ξαναμπλεκω με σταθερα!

Και τι τιμή έχει το μήνα ? Κάποιο λινκ υπάρχει στην κόσμοτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Ολα τα vdsl τα εχουν γυρισει σε Voip . Oχι Δε τους καλεις για να σε χρεωσουν και τα κανεις μονος σου  λες και δε μπορω να αποσπασω τα credentials απο τον "ασφαλη εξοπλισμο τους " αν μου μπουν στο ρουθουνι  .Mα ολα τα κανουν για την ασφαλεια μας  :devil:

Οχι δεν εχουν γυρισει όλα. Εγω έχω 50αρα VDSL που συχρονίζει στα 49700 και το τηλεφωνο παιρνει γραμμη απο το σπλιτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι παροχος - μιλαμε για NOVA . με 99% να ειναι voip . Και σου λενε αμα εχεις voip δε γινεται τιποτα - ειμαστε στην ιδια σελιδα ? 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή η ελευθερία για όλους τους παρόχους αργεί ακόμα στην Ελλάδα είμαστε, τι θέλετε άμεση και καθολική εφαρμογή από όλους.!!! Ο καθένας πάροχος κάνει ότι του κατέβει ιδιαίτερα στις τηλεπικοινωνίες-ιντερνετ και το κράτος κοιμάται ως συνήθως.!! Τελευταίο παράδειγμα η voda που κατάργησε έτσι επειδή ήθελε την ανανέωση της 8€ κάρτας online.!! Άβυσσος στο μυαλό των managers στους παρόχους δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει αύριο.!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, neo80 είπε

Γιορτάζουμε κάτι που στο εξωτερικό είναι αυτονόητο.

Ελλάς το μεγαλείο σου.

Σε όλο τον κόσμο γίνεται ότι και εδώ . Υπάρχουν και κάποιοι που σε αφήνουν να βάλεις δικό σου εξοπλισμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Router των παρόχων είναι αξιοπρεπή για τους περισσότερους αλλά πάντα θα υπάρχουμε και εμείς που θέλουμε και το κάτι παραπάνω.

Κατ' αρχάς πολλές δυνατότητες δεν υπάρχουν καν στα router των παρόχων, όπως:

- Ρύθμιση του DHCP server. Πέρα από subnet mask, start & end IP δεν υποστηρίζονται τα υπόλοιπα DHCP options (https://www.iana.org/assignments/bootp-dhcp-parameters/bootp-dhcp-parameters.xhtml).

- Load balancing

- Firewall

- ένωση πολλών συνδέσεων VDSL σε μία

- Δυνατότητα σύνδεσης περισσότερων των 2 τηλεφωνικών συσκευών

- Αυτόματος τηλεφωνητής

- Fax (εντάξει, ξέρω ότι καταργήθηκε αλλά ήταν ωραίο να μου στέλνει ο άλλος fax και να το λαμβάνω στο email μου).

 

Θα μου πείτε ότι για κάποια από αυτά μπορώ να συνδέσω δικό μου router μετά το router της εταιρείας αλλά αυτό συνεπάγεται μεγαλύτερο Ping time, μειωμένη αξιοπιστία, μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος, κλπ.

Για κάποιες δυνατότητες όμως απαιτείται δικό μας Router, δεν υπάρχει τρόπος να λειτουργήσουν διαφορετικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Starback είπε

Οι «οδηγίες» πάντως της Nova στην σελίδα που έχετε στο άρθρο, και σε προτρέπουν λακωνικά να αναζητήσεις βοήθεια στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή του εξοπλισμού, μόνο σαν αστείο μπορούν να ληφθούν…

Κυριολεκτικά τί άλλο περίμενες από τον Σέρβο !

 Οι τύποι  κυριολεκτικά πουλάνε τρέλα. Και ξέρουν ότι δεν θα έχει καμία επίπτωση στο τέλος για αυτούς...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, pcos said:

5g cosmote απεριοριστα με εξτρα σιμ σε 4G ρουτερακι και σωθηκα!

δε ξαναμπλεκω με σταθερα!

Πόσο πληρώνεις το μήνα και για τι ταχύτητες μιλάμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν έτοιμος να κάνω τη δοκιμή μου σε Nova .... Μετά διάβασα τα σχόλια και το παράτησα. 

Μάλλον είναι αργά τα αντανακλαστικά τους και δεν έχουν εσωτερική ανακοίνωση για το θέμα και ελπίζω τις επόμενες μέρες να αλλάξει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, neo80 said:

Γιορτάζουμε κάτι που στο εξωτερικό είναι αυτονόητο.

Ελλάς το μεγαλείο σου.

Στο εξωτερικό που; Έζησα κεντρική Ευρώπη 5 έτη. Και εκεί επιβάλλουν πολλοί πάροχοι τον εξοπλισμό τους. 

Εχεις κάποια συγκεκριμένη χώρα σαν παράδειγμα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια, οπότε τώρα θα αναλάβουν και οι τελικοί χρήστες το support και tshoot όταν κάτι πηγαίνει στραβά.

Θα αλλάζει ο πάροχος τεχνολογίες ή τρόπο υλοποίησης, θα στέλνει ο AAA server κάτι διαφορετικό το οποίο δεν θα το υποστηρίζει ο router του πελάτη και μετά θα έχουμε δράματα με τον πελάτη να ωρύεται και να ζητά support.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...