Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη επιλογή τερματικού εξοπλισμού από σήμερα για όλους τους καταναλωτές σταθερών συνδέσεων


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimtsef είπε

οκ εγω παντως δεν δινω 270 ευρώ που έχει ενα καλο fritzbox ... μια χαρα ειναι και το μαυρο ρουτερ της cosmote :P

Με τα μισα χρηματα υπαρχει και το fritzbox 7530, βραχος

 

Πριν λιγους μηνες "εχανα" τη συνδεση (voda 200αρα οπτικη ινα) , στην εξυπηρετηση τους ειπα οτι εχω το fritzbox 7530,. Με ρωτησαν γιατι αλλαξα ρουτερ και τους ειπα οτι εχω ~30 συσκευες συνδεδεμενες και με το δικο τους ρουτερ εχω πανω απο 5 reboot την ημερα,  μου ειπαν να βαλω το δικο τους ρουτερ για να δουμε αν συνεχιζει το προβλημα, δεν με ρωτησαν καν πως βρηκα κωδικους κλπ.

Πιθανοτατα, σε καποιο προβλημα που θα εχει καποιος πελατης και θελουν να τσεκαρουν τη γραμμη να ζητανε να βαλει ο πελατης προσωρινα το δικο τους ρουτερ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος θέλει να εγκαταστήσει δικό του εξοπλισμό δεν μπορεί να απαιτεί support εγκατάστασης και τεχνικής υποστήριξης από τον πάροχο ,αυτά μόνο στην ελλαδα

Επεξ/σία από Aias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, neo80 said:

Γιορτάζουμε κάτι που στο εξωτερικό είναι αυτονόητο.

Ελλάς το μεγαλείο σου.

Ξαναδιάβασε το  παρακάτω:

"Μάλιστα η χώρα μας είναι από τις πρώτες στην Ευρωπαϊκή Ένωση που προχωρά σε μια τέτοια κίνηση, η οποία έχει την ονομασία "Router Freedom" και προωθείται από το Ευρωπαϊκό Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (FSFE)."

9 minutes ago, Aias said:

Όποιος θέλει να εγκαταστήσει δικό του εξοπλισμό δεν μπορεί να απαιτεί support εγκατάστασης και τεχνικής υποστήριξης από τον πάροχο ,αυτά μόνο στην ελλαδα

Μωρέ εσύ καλά τα λες, αλλά γενικά ποιός θα πάει να αλλάξει router μόνος του και γιατί? Σίγουρα όχι αυτός που δεν ξέρει 5 πράγματα. 

Οι πάροχοι θα πρέπει να στέλνουν απλά τις ρυθμίσεις, και από εκεί και πέρα κόψε το λαιμό σου ή πλήρωσε τεχνικό με την ώρα να έρθει να στο σετάρει. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, eaglos said:

θα στέλνει ο AAA server κάτι διαφορετικό το οποίο δεν θα το υποστηρίζει ο router του πελάτη και μετά θα έχουμε δράματα με τον πελάτη να ωρύεται και να ζητά support.

Lolwut? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον κήπο της NOVA:

"Αν η σύνδεσή σου περιλαμβάνει υπηρεσίες VOIP, τότε υποχρεωτικά πρέπει να χρησιμοποιήσεις το router της Nova."

https://nova.gr/eksipiretisi-pelatwn/techniki-ipostirixi/mporo-na-sindeso-to-diko-mou-router

Και ερωτώ πότε θα δώσουν κωδικούς όπως η cosmote  ωστε να κάνουμε την δουλειά μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Melven said:

για να δουμε κ τη nova/wind/forthnet/tellas :D

...και τα sip credentials πως τα τσιμπαμε αφου δεν μας τα δίνουν?

κανείς δε θα σου δώσει απάντηση εδώ, μάλλον παριστάνουν οτι ξέρουν αλλά αναθεμα τη γνώση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Thresh said:

Και θα τρώει πρόστιμα υποθέτω?

και ?τα πληρωνει κανεις?και ειδικα το πρωτο που τρωνε?οχι μετα απο εφεση.

κοινως χεστηκαν ποιος θα τους κανει κατι ?κανεις 

αντε να μην πληρωσουν για πολλα χρονια ...θα γιγαντωθει το χρεος θα κλεισει η εταιρεια και κανεις δεν θα εισπραξη 

παλια κλασικα κολπα ελλαδα ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, greek_pilot είπε

H Nova τηλεφωνικά απέκλεισε κατηγορηματικά τη δυνατοτητα  κάποιος τελικος χρήστης να κανει χρήση δικου εξοπλίσου αναφέροντας μάλιστα παύση παροχής υπηρεσιών internet & τηλεφωνάς σε περίπτωση που ο χρήστης δε επιλέξει τον εξοπλησμο τους κι βαλει δικο του . 

όταν το ζήτησα εγγραφως μου το κλεισαν , οταν το έστειλα στη σελίδα τους στο facebook δε μου απάντησαν ποτε . κι απο το chat της εφαρμογής μολις έστειλα μήνυμα  που περιειχε τα keywords "voip" "κωδικοί"  εφαγα timeout 2 φορες κι πλεον δε μπορω να ξανα στειλω . 

Λεει ξακαθαρα η Nova στη σελιδα της,  ΑΝ χρησιμοποιεις VOIP δεν μπορεις να βαλεις αλλο ρουτερ. Εν τω μεταξυ το 99,99 των συνδεσεων με οπτικες εινες ειναι VOIP.  "Modem freedom" απ τα LIDL. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, dimtsef said:

και για πειτε και κανα καλό ρουτερακι

Καλό ως προς τί; 

Τί ακριβώς ΔΕΝ κάνει το δικό σου και θέλεις να το αλλάξεις; Προσωπικά ούτε ξέρω ούτε με νοιάζει ούτε κοιτάω καν το router μου. 

Του άλλαξα μόνο το όνομα στο wifi την πρώτη φορά και το παράτησα. FTTH 1gbps από Cosmote, αν κάποιος ξέρει ποιο δίνουν και αν είναι «καλό» ή όχι ας ενημερώσει έτσι για το γαμωτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, geomrk είπε

πόνεσε

Εγω χαλκιδικη παιζω απο τελος 2022 με 5g router εχω σωθει τρελο upload 120mb και download ολη μερα 300-350. Ping απο 15 μεχρι 25 το πολυ. Ειχα σιχαθει το αθλιο 5.5mb upload της 50αρας που χρυσοπληρωνα ολα τα χρονια 30 και 40 ευρω το μηνα. Με 3 ευρω το μηνα τωρα και τελος 72 το χρονο με βγηκε ενω ηθελα 750. Δεν υπαρχει αλλη λυση για σοβαρο upload στην επαρχια με τις αθλιες 50αρας που μας κοροιδευουν εδω και 10 χρονια. 

4 ώρες πριν, magictoboggan είπε

Πόσο πληρώνεις το μήνα και για τι ταχύτητες μιλάμε;

3 ευρω εχει η extra sim εφοσον βρεις συμβολαιο gigamax unlimited. Ταχυτητες μεχρι οσο παει το 5G. Εχω δει μεχρι 1.5GB download και μεχρι 200mb upload με zte 5001 router. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Arkin said:

3 ευρω εχει η extra sim εφοσον βρεις συμβολαιο gigamax unlimited. Ταχυτητες μεχρι οσο παει το 5G. Εχω δει μεχρι 1.5GB download και μεχρι 200mb upload με zte 5001 router. 

Στο site της cosmote λέει 41 ευρώ το μήνα το gigamax unlimited. Not great, not terrible.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

Στο site της cosmote λέει 41 ευρώ το μήνα το gigamax unlimited. Not great, not terrible.

Επαιξε στα 13.70 πριν κατι μηνες το ιδιο και πηρε πολυς κοσμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήταν δίκαιο και "ΘΑ" γίνει πράξη! 🥹

 

Για εμάς τους τεχνικούς, τις εταιρείες και γενικά όσους θέλουν απόλυτο έλεγχο, ήταν μονόδρομος αυτό!

Υγ: ακόμα θυμάμαι που προσπαθούσαν να σπάσουν τις μυστικές ρυθμίσεις της ον τελεκομς' και σιγουρα και άλλων isp

Επεξ/σία από charis_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...