Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη επιλογή τερματικού εξοπλισμού από σήμερα για όλους τους καταναλωτές σταθερών συνδέσεων


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχμμμμ μαλλον καποιοι δεν εχουν αισθηση της εννοιας της ελευθεριας. η ελευθερια σου περιοριζεται στο να αποφασισεις με ποιον ισπ θα πας και κατεπεκτασην με ποιον ρουτερ θα κινηθεις. οχι να σπασεις το συμβολαιο που εχεις επειδη γουσταρεις. αν ενας ισπ εχει κλειδωσει την υπηρεσια σε συγκεκριμενο ρουτερ και για την δικη του την ασφαλεια δε σε αφηνει να χρησιμοποιεισεις δικο σου καλως κανει για την ασφαλεια του δικτυου. αν δε σου αρεσει πας αλλου 

 

σε καθε περιπτωση κοσμος παντοτε χρησιμοποιουσε οποιον ρουτερ ηθελε καθως οι περισσοτεροι ισπ στο επετρεπαν εδω και 20 χρονια

 

σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, dieksodo said:

εχμμμμ μαλλον καποιοι δεν εχουν αισθηση της εννοιας της ελευθεριας. η ελευθερια σου περιοριζεται στο να αποφασισεις με ποιον ισπ θα πας και κατεπεκτασην με ποιον ρουτερ θα κινηθεις. οχι να σπασεις το συμβολαιο που εχεις επειδη γουσταρεις. αν ενας ισπ εχει κλειδωσει την υπηρεσια σε συγκεκριμενο ρουτερ και για την δικη του την ασφαλεια δε σε αφηνει να χρησιμοποιεισεις δικο σου καλως κανει για την ασφαλεια του δικτυου. αν δε σου αρεσει πας αλλου 

σε καθε περιπτωση κοσμος παντοτε χρησιμοποιουσε οποιον ρουτερ ηθελε καθως οι περισσοτεροι ισπ στο επετρεπαν εδω και 20 χρονια

σωστα?

Στην περίπτωση της Nova είναι απλά λόγω τεμπελιάς και όχι λόγω ασφάλειας. Την ασφάλεια την βρίσκεις όρεξη να έχεις.

Εδώ σου λέει δεν απαντάνε καν αν τους κάνεις δύσκολες ερωτήσεις.

 

Η Nova πάντα ήταν αλλά μετά την εξαγορά η εξυπηρέτηση είναι ότι νά'ναι και για να σε προλάβω είμαι πελάτης σταθερής και EON

 

Σκέψου τους παίρνω για ένα πρόβλημα στο 13700 και μου λένε ότι συνδέθηκα με το εμπορικό τμήμα και να καλέσω στο 13700...

Επεξ/σία από user2163
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα τα vdsl τα εχουν γυρισει σε Voip . Oχι Δε τους καλεις για να σε χρεωσουν και τα κανεις μονος σου  λες και δε μπορω να αποσπασω τα credentials απο τον "ασφαλη εξοπλισμο τους " αν μου μπουν στο ρουθουνι  .Mα ολα τα κανουν για την ασφαλεια μας  :devil:

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
42 minutes ago, dieksodo said:

αν ενας ισπ εχει κλειδωσει την υπηρεσια σε συγκεκριμενο ρουτερ και για την δικη του την ασφαλεια δε σε αφηνει να χρησιμοποιεισεις δικο σου καλως κανει για την ασφαλεια του δικτυου. αν δε σου αρεσει πας αλλου 

Ο κανονισμός της ΕΕΤΤ όμως υπερισχύει. Δεν εννοώ για να φεύγεις χωρίς να πληρώνεις ρήτρα, αλλά για να βαράς καθημερινά καταγγελίες για τη μη συμμόρφωση με αυτόν. Πρόστιμα μέχρι να πεθάνει ο Highlander ή μέχρι να το φτιάξει.

Οι άλλοι που συμμορφώθηκαν κορόιδα είναι?

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Mhlogiatros said:

Ολα τα vdsl τα εχουν γυρισει σε Voip . Oχι Δε τους καλεις για να σε χρεωσουν και τα κανεις μονος σου  λες και δε μπορω να αποσπασω τα credentials απο τον "ασφαλη εξοπλισμο τους "  :devil:

για δωσε μια κατευθυνση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, pcos είπε

5g cosmote απεριοριστα με εξτρα σιμ σε 4G ρουτερακι και σωθηκα!

δε ξαναμπλεκω με σταθερα!

Δώσε πληροφορίες αν μπορείς, μπας και γλιτώσω!

2 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

για δωσε μια κατευθυνση .

+1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελει διαδικασια και διαβασμα παω να δω Mr. Robot  και θα επανελθω . Βαριεμαι να αλλαζω τωρα ρουτερ και να ψαχνω το config sav του παλιου :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, pcos said:

πες μας κι εσυ απο ping πως τ πας 😜

Λίγο εκτός θέματος αλλά πιστεύω αξίζει να το αναφέρω. Average γύρω στα 50-70ms. Spikes γύρω στα 100-130 αλλά σχετικά σπάνια (1 κάθε 15+ λεπτά). Minimum γύρω στα 30-40.

Πρακτικά είναι το ίδιο latency που είχα τα τελευταία 10+ χρόνια σε Cosmote, Cyta, Vodafone κλπ σε interleaved VDSL. Το αν επαρκεί για κάποιον που θέλει να παίζει επαγγελματικά Counterstrike είναι θέμα, αλλά το 99% των περιπτώσεων νομίζω δεν ασχολείται καν.

Θεωρητικά το average θα μειωθεί στα 20-30 αν και όταν φτιαχτεί ο σταθμός της Starlink στην Ελλάδα, γιατί τώρα πάει μέσω σταθμού Βουλγαρίας αν θυμάμαι καλά που μετά δρομολογείται μέσω Ιταλίας/Γερμανίας ή κάτι τέτοιο.

Τέλος του off topic 😄

ps: η είδηση πάντως είναι μεγάλη δικαίωση για τους καταναλωτές που δεν ήθελαν το σάπιο εξοπλισμό που τους φόρτωναν με το στανιό οι ISP. Δεν θα ξεχάσω ποτέ τους καθόλου φιλικούς διαλόγους με τη Cyta πριν πολλά-πολλά χρόνια, που είχα βάλει ένα δικό μου Draytek voip έχοντας "σπάσει" τα SIP credentials ακολουθώντας κάποια guides του adslgr.

Ο τύπος στο τηλέφωνο απαιτούσε να μάθει πώς έχω voip με δικό μου εξοπλισμό ενώ αυτό απαγορεύεται, που βρήκα τα credentials, ότι θα με καλέσει το νομικό τμήμα της εταιρίας και λοιπές αρλούμπες. Στη δε σύμβασή δεν αναφερόταν τίποτα από τα παραπάνω, απλώς έγραφαν ότι αν χρησιμοποιώ δικό μου εξοπλισμό δεν δικαιούμαι υποστήριξης.

Λουστείτε τα τώρα όσοι ISP έχετε μείνει σε αυτή τη νοοτροπία.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος ρε βλακες θα υποστηριξει τον καθε router?! Εδω τωρα παιδευονται στα τμηματα support των παρόχων, που δινουν τον δικο τους. Αν ο καθε ασχετος, πικραμενος Ελληνας κοτσάρει οτι router βρει... θα εχουμε γλέντια τρελά! *,..,*

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρία με Vodafone.
Γραμμή 100mbps
Με τρία παιδιά στο σπίτι..

Ο μεγάλος, έκανε τηλεργασία υποστηρίζοντας καταστήματα φαγητού (σεταρε τα τερματικά τους από απόσταση) υπάλληλος στη μεγάλη κόκκινη εταιρεία.
Κόρη και μικρός γιος φοιτητές στο πανεπιστήμιο με μαθήματα online και εξεταστικές λόγω covid.

Οι αποσυνδέσεις με το κιλό κάθε λίγο και λιγάκι.

Συχνά τα τηλέφωνα στην τεχνική τους υποστήριξη και αλλαγές router χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Τους πρότεινα να μου υποδείξουν εξοπλισμό να τον αγοράσω μου έλεγαν δεν γίνεται γιατί δεν μου δίνουν τους κωδικούς μου γα το voip.....

Αναγκάστηκα να βγω στην παρανομία !!!
Κατέβασα με java τους κωδικούς από το router τους και αγόρασα με 250 € ένα FRITZ!Box
το σεταρα μόνος μου και από τότε ούτε τους ενοχλώ, ούτε τους απασχολώ, ούτε με ενοχλούν !!!!

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, zombeezoo said:

Και ποιος ρε βλακες θα υποστηριξει τον καθε router?! Εδω τωρα παιδευονται στα τμηματα support των παρόχων, που δινουν τον δικο τους. Αν ο καθε ασχετος, πικραμενος Ελληνας κοτσάρει οτι router βρει... θα εχουμε γλέντια τρελά! *,..,*

Δεν προβλέπεται, όποιος θέλει support σε 3rd party εξοπλισμό θα το κάνει μόνος του με googlάρισμα. 

Ελάχιστοι είναι αυτοί που θα αλλάξουν σε σχέση με το πλήθος χρηστών στην Ελλάδα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά εδώ Κύπρο έχω περισσότερο από δεκαετία που το μηχάνημα του παροχέα το έχω πάντα σε bridge mode, σε συνδυασμό με δικό μου router.

Τη τελευταία φορά που το γύρισα σε fiber, ο τεχνικός δυσκολεύτηκε λίγο γιατί δεν το είχε ξανακάνει στο συγκεκριμένο μηχάνημα (δεν μπορούσε να απενεργοποιησει το Wifi) , αλλά στο τέλος τα κατάφερε.

Ποτέ δεν μου έκαναν θέμα.

Ακόμα και τα mesh pods που μου έδωσαν, από το δικό μου ρουτερ τραβάνε γραμμή.

Έχω ένα Asus Ac86u με Merlin firmware (πάντα τελευταία έκδοση), το οποίο προσφέρει ατέλειωτες ώρες διασκέδασης, παίζοντας με τα settings.

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στη Nova λέει ότι αν έχεις υπηρεσία VOIP πρέπει να έχεις αποκλειστικά δικό τους! Όλα VOIP δεν είναι πλέον? Εγώ έχω σε σειρά ένα ASUS για νετ και VOIPτο δικό τους. Μπορώ να βάλω μόνο το δικό μου πλέον? Δεν το κατάλαβα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...