Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη επιλογή τερματικού εξοπλισμού από σήμερα για όλους τους καταναλωτές σταθερών συνδέσεων


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή,αν εγώ πάρω τηλέφωνο σήμερα την Nova και ζητήσω τους κωδικούς voip,είναι υποχρεωμένοι να μου τους δώσουν;🤣

Επεξ/σία από nos1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
5 minutes ago, nzeppos said:

Εγώ αν ήμουν Κοσμοβόνταφον θα έλεγα "Έτσι είστε; για να βάλετε δικές σας τερματικές συσκευές, θα με πληρώνετε παραπάνω. Μόνο οι δικές μου θα παρέχονται 'δωρεάν'".

Έτσι δεν γίνεται ήδη? Τα δικά τους δωρεάν κι αν θέλουμε ξεχωριστό ONT δίνουν πάλι δικό τους δωρεάν και για router ή και VoIP Gateway αγοράζουμε ότι θέλουμε εμείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Thresh said:

Έτσι δεν γίνεται ήδη? Τα δικά τους δωρεάν κι αν θέλουμε ξεχωριστό ONT δίνουν πάλι δικό τους δωρεάν και για router ή και VoIP Gateway αγοράζουμε ότι θέλουμε εμείς.

Δεν έχω ιδέα. Όπως έγραψα και πριν έχω γυρίσει εδώ και καιρό σε Starlink και δεν παρακολουθώ τις επίγειες εξελίξεις. Έχω μείνει στα χρόνια που αν κάποιος ήθελε το SIP password έπρεπε να κάνει χακιές για να το βρει, που ο πάροχος δεν δεχόταν να γυρίσει το router σε bridge mode, που δεν σε υποστήριζε αν είχες δική σου συσκευή κ.ο.κ. Αν όλα αυτά έχουν αλλάξει, τότε μπράβο.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Thresh said:

Δυστυχώς δεν είναι αυτονόητο, λίγες το έχουν σε τέτοιο βαθμό, ειδικά επισήμως.

ναι αλλά σε αυτή τη χώρα έχουμε την τάση να αντιγράφουμε μόνο τα κακά απο έξω και όχι όλα τα καλά και θετικά.

Το συγκεκριμένο μέτρο μια χαρά είναι απλά άργησε πάρα πολύ να έρθει. Ήμουν νέος και γέρασα.

Μακάρι στο μέλλον να πέσουν και οι τιμές στις ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, nzeppos said:

Δεν έχω ιδέα. Όπως έγραψα και πριν έχω γυρίσει εδώ και καιρό σε Starlink και δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις. Έχω μείνει στα χρόνια που αν κάποιος ήθελε το SIP password έπρεπε να κάνει χακιές για να το βρει, που ο πάροχος δεν δεχόταν να γυρίσει το router σε bridge mode, που δεν σε υποστήριζε αν είχες δική σου συσκευή κ.ο.κ. Αν όλα αυτά έχουν αλλάξει, τότε μπράβο.

πες μας κι εσυ απο ping πως τ πας ;P

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, nzeppos said:

Δεν έχω ιδέα. Όπως έγραψα και πριν έχω γυρίσει εδώ και καιρό σε Starlink και δεν παρακολουθώ τις επίγειες εξελίξεις. Έχω μείνει στα χρόνια που αν κάποιος ήθελε το SIP password έπρεπε να κάνει χακιές για να το βρει, που ο πάροχος δεν δεχόταν να γυρίσει το router σε bridge mode, που δεν σε υποστήριζε αν είχες δική σου συσκευή κ.ο.κ. Αν όλα αυτά έχουν αλλάξει, τότε μπράβο.

Η Cosmote δίνει SIP credentials εδώ και χρόνια, η Vodafone άρχισε απο χθες. Οι Inalan/HCN έτσι κι αλλιώς τρέχουν "ξεχωριστούς" VoIP παρόχους (Modulus κτλπ) οπότε τα έδιναν εξαρχής.

Μόνο η Nova έμεινε, που προς το παρόν δεν ξέρουμε τι θα γίνει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αίτημα στη NOVA για να μου απαντήσουν σχετικά με την εφαρμογή της νομοθεσίας για την ελεύθερη επιλογή τερματικού εξοπλισμού από τον χρήστη. Να δούμε τι θα απαντήσουν. Αν και δεν θα στείλουν email, θα πάρουν τηλέφωνο για να μην υπάρχει γραμμένη η απάντηση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mono η Nova εμεινε να λεει οχι τωρα . Eιναι και @@@ γιατι αν ειχαν ενα πχ ετοιμο προφιλ Fritz οπως η κοτε - voda να το περναμε μονοι μας και τελος θα γλυτωναν ενα βουνο καταγγελιων 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ στην Nova σε πρίπτωση ADSL μπορούσες εδώ και χρόνια να έχεις το δικό σου ρουτερ. Στο fiber δεν μπορείς για είναι VoIP οπότε τι; Μόνο VSDL μπορείς να έχεις δικό σου router; Αυτή είναι η αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...