Προς το περιεχόμενο

Απατεώνας έμπορος μεταχειρισμένων ΙΧ (Μάντρες γενικότερα)


jojoiop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. 

Ας σας πω και εγώ την εμπειρία μου με μια μικρή μάντρα αυτοκινήτων στην Αττική. 

Πρώτων έχω να σας πω ότι από όλο αυτό έχω να πω ότι το πιο σημαντικό πράγμα είναι να ακούτε το προαίσθημα σας. Εγώ δεν το άκουσα. 

Ήμουν στην αναζήτηση αυτοκινήτου τους τελευταίους 3 μήνες. Έτυχε μια περίπτωση αυτοκινήτου από μάντρα και είπα να πάω να το δω με έναν φίλο μου. Το βλέπουμε και εμένα δεν μου γέμισε το μάτι αλλά μας πρότεινε ο κύριος που το πούλαγε να το δούμε σε μηχανικό. Το βλέπει ο μηχανικός στις 28/9 και μας λέει ότι όλα είναι μια χαρά. Πάω δίνω την προκαταβολή και το αμάξι θα το έπαιρνα στις 29/9 (μέγα λάθος έπρεπε να γίνει η μεταβίβαση επιτόπου) 

Έδωσα και τα υπόλοιπα χρήματα στις 29/9 (στο χέρι και αυτά, ακόμα ένα λάθος) και εκεί είναι που ξεκίνησε η κατρακύλα. Παραλαμβάνω το αμάξι και ήταν σχεδόν χωρίς βενζίνη. Κάποια στιγμή μου άναψε και το check engine light. Επίσης η άδεια δεν είχε βγει στο όνομα μου και συνέχιζε να μου λέει ότι υπάρχει θέμα με τα χαρτιά μου. Του εξηγώ ότι έχω κάνει μεταβίβαση και μέσω gov και ότι δεν υπήρξε ποτέ θέμα. Φτάνουμε 2/10 και το αμάξι δεν είναι ακόμα στο όνομα μου ενώ έχω όλα τα χαρτιά του και τα 2 κλειδιά. Τον συναντώ από κοντά και μου λέει ότι υπάρχει θέμα με τα χαρτιά και ότι θα δοκιμάσει ένα άλλο υπουργείο μεταφορών που έχει μια γνωστή για να του κάνει την μεταβίβαση. Του λέω ότι έχει ανάψει το λαμπάκι του check engine και μου λέει ότι έτσι δουλεύει το αμάξι????? Προφανώς και δεν έκατσα να τσακωθω μαζί του γιατί ήθελα να γίνει η μεταβίβαση στο όνομα μου. Πάει στο υπουργείο την επόμενη 3/10 και μου λέει ότι κατάφερε την μεταβίβαση και έχει την άδεια στα χέρια του αλλά θέλει *έξτρα* αλλά τόσα χρήματα όσα χρειάστηκαν για την μεταβίβαση, γιατί λαδωσε για να βγει???? 

Προφανώς δεν τον συνάντησα και δεν σκοπεύω να του δώσω αυτά τα χρήματα μιας και το αυτοκίνητο φαίνεται στο mycar στο gov και έκανα αίτηση επανεκτυπωσης άδειας κυκλοφορίας λόγο απώλειας. Όλα μια χαρά και με αυτό. 

 

Τα ερωτήματα μου είναι:

Α) Μπορώ να κινηθώ νομικά πχ με συνήγορο του καταναλωτή και να τον επιβάλλει να πληρώσει την βλάβη του check engine light (2 ηλεκτρολόγοι επιβεβαίωσαν ότι είναι θέμα με τον εγκέφαλο) και ας λέει ότι έτσι δουλεύει το αμάξι. Η να του επιβάλλεται να πάρει το αυτοκίνητο πίσω και ας πληρώσω εγώ την μεταβίβαση δεν με πειράζει. 

Επεξ/σία από jojoiop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εκεί στο το βλέπει ο μηχανικός σταμάτησα να διαβάζω.

τα αμάξια δε τα πάμε σε οποιοδήποτε μηχανικό.

τα πάμε σε αντιπροσωπεία να κουμπώσει επάνω πρίζα διαγνωστικό και να ανέβει ράμπα για ένα πρώτο έλεγχο ( με την αντίστοιχη αμοιβή)

και μετά σε φαναρτζή για επίσης έλεγχο (με την αντίστοιχη αμοιβή)

παίρνουμε από αντιπροσωπεία τα χαρτιά τεχνικού ελέγχου υπογεγραμμένα από τον υπεύθυνο του σερβις με απόδειξη πληρωμής οτι το αμάξι είναι οκ εκει ενώ έχει φθορές ή πρόβλημα εκεί.

αφού μας ικανοποιεί ότι διαβάσαμε προχωράμε στην μεταβίβαση.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Καλα κρασιά, φτιαχτό και ασε τα νομικά, εκτος αν έχεις λεφτα για πέταμα στους δικηγόρους 

Δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή αλλά καλό ήταν να ρωτήσω. 

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ο συνήγορος του καταναλωτή δεν μπορεί να κάνει τίποτα με μάντρες και τέτοιες επιχειρήσεις. Μην χάνεις τον χρόνο σου. 

Σε ευχαριστώ πολύ

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

εκεί στο το βλέπει ο μηχανικός σταμάτησα να διαβάζω.

τα αμάξια δε τα πάμε σε οποιοδήποτε μηχανικό.

τα πάμε σε αντιπροσωπεία να κουμπώσει επάνω πρίζα διαγνωστικό και να ανέβει ράμπα για ένα πρώτο έλεγχο ( με την αντίστοιχη αμοιβή)

και μετά σε φαναρτζή για επίσης έλεγχο (με την αντίστοιχη αμοιβή)

παίρνουμε από αντιπροσωπεία τα χαρτιά τεχνικού ελέγχου υπογεγραμμένα από τον υπεύθυνο του σερβις με απόδειξη πληρωμής οτι το αμάξι είναι οκ εκει ενώ έχει φθορές ή πρόβλημα εκεί.

αφού μας ικανοποιεί ότι διαβάσαμε προχωράμε στην μεταβίβαση.

Δεν ήταν άκυρος μηχανικός. Γνωστός μου ήταν και πληρώθηκε κανονικά και αυτός. Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα νομίζω δημιουργήθηκε όταν το άφησα το αμάξι σε εκείνον 2 μέρες. Κατά 99% άλλαξε τον εγκέφαλο και έβαλε άλλον. Όταν το έλεγξε ο μηχανικός μου δεν είχε κανένα error τώρα βγάζει 10. 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση σας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, jojoiop said:

Δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή αλλά καλό ήταν να ρωτήσω. 

Σε ευχαριστώ πολύ

Δεν ήταν άκυρος μηχανικός. Γνωστός μου ήταν και πληρώθηκε κανονικά και αυτός. Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα νομίζω δημιουργήθηκε όταν το άφησα το αμάξι σε εκείνον 2 μέρες. Κατά 99% άλλαξε τον εγκέφαλο και έβαλε άλλον. Όταν το έλεγξε ο μηχανικός μου δεν είχε κανένα error τώρα βγάζει 10. 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση σας!

 

αν θεωρείς οτι εξαπατήθηκες μπορείς να ακυρώσεις τη μεταβίβαση και να ζητήσεις και το ποσό πίσω μαζί με τα έξοδα για την ταλαιπωρία. διάβασε εδώ

https://www.notospress.gr/apopseis/story/56124/anastrofi-polisis-metaxeirismenou-aftokinitou

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, greekfragma said:

 

αν θεωρείς οτι εξαπατήθηκες μπορείς να ακυρώσεις τη μεταβίβαση και να ζητήσεις και το ποσό πίσω μαζί με τα έξοδα για την ταλαιπωρία. διάβασε εδώ

https://www.notospress.gr/apopseis/story/56124/anastrofi-polisis-metaxeirismenou-aftokinitou

Το άρθρο που παραθέτεις ξεκινά με τη φράση "Πλήρης αποζημίωση από πώληση μεταχειρισμένου αυτοκινήτου με κρυμμένο ελάττωμα, την ανυπαρξία του οποίου είχε εγγυηθεί ο πωλητής", επίσης σε κάποιο σημείο γράφει ότι η πωλήτρια επιχείρηση είχε εγγυηθεί γραπτώς ότι το αυτοκίνητο δεν θα έχει κανένα μηχανικό πρόβλημα στα επόμενα 3 έτη.

Ο ts όμως πουθενά μέχρι στιγμής δεν έχει γράψει ότι ο πωλητής του εγγυήθηκε γραπτώς κάτι σχετικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκο δυστυχώς η αγορά του μεταχειρισμένου είναι λαχείο, ότι κ να κάνεις, ειδικά αν μεσολαβεί μαντράς..

Μην χαλιεσαι άδικα, όσοι έχουμε αγοράσει μεταχειρισμένο, όλοι ανεξαιρέτως χρειάστηκε να κάνουμε κάποια επισκευή που δεν βρήκε εξαρχής ο μάστορας που το είδε. 

Κάνε την επισκευή στον εγκέφαλο, περίπου 300 ευρώ πάει μια ανακατασκευή και την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεκτικός κ υποψιασμένος...

Άντε κ καλά Χλμ 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το άρθρο που παραθέτεις ξεκινά με τη φράση "Πλήρης αποζημίωση από πώληση μεταχειρισμένου αυτοκινήτου με κρυμμένο ελάττωμα, την ανυπαρξία του οποίου είχε εγγυηθεί ο πωλητής", επίσης σε κάποιο σημείο γράφει ότι η πωλήτρια επιχείρηση είχε εγγυηθεί γραπτώς ότι το αυτοκίνητο δεν θα έχει κανένα μηχανικό πρόβλημα στα επόμενα 3 έτη.

Ο ts όμως πουθενά μέχρι στιγμής δεν έχει γράψει ότι ο πωλητής του εγγυήθηκε γραπτώς κάτι σχετικό.

Είπε με το στόμα ότι μπορεί να μου δώσει και 6 μήνες εγγύηση αλλά προφανώς και δεν έχω κάποιο έγγραφο που να το επιβεβαιώνει αυτό. Οπότε ναι δεν με καλύπτει νομικά κάτι. 

 

2 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φιλαράκο δυστυχώς η αγορά του μεταχειρισμένου είναι λαχείο, ότι κ να κάνεις, ειδικά αν μεσολαβεί μαντράς..

Μην χαλιεσαι άδικα, όσοι έχουμε αγοράσει μεταχειρισμένο, όλοι ανεξαιρέτως χρειάστηκε να κάνουμε κάποια επισκευή που δεν βρήκε εξαρχής ο μάστορας που το είδε. 

Κάνε την επισκευή στον εγκέφαλο, περίπου 300 ευρώ πάει μια ανακατασκευή και την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεκτικός κ υποψιασμένος...

Άντε κ καλά Χλμ 

Το κακό της υπόθεσης είναι ότι συμβαίνει πιο συχνά από ότι θα έπρεπε και δεν υπάρχει κάποιος φορέας που να ασχολείται με τέτοιου είδους απάτες. Έχουμε συνηθίσει μάλλον στην διαφθορά και την εξαπάτηση και προσπαθούμε να τα αποφεύγουμε οι καταναλωτές, αλλά θα έπρεπε να γίνεται αναφορά και δίωξη τέτοιων εγκλημάτων. 

Υποψιασμένος ήμουν και είμαι αλλά με πέτυχε σε μια πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση με πολύ μεγάλη ανάγκη για αυτοκίνητο και την πάτησα. Και όχι απλά έχω χαλάστει, μες το στρες είμαι λόγο αυτού και πιο πολύ κακο μου έκανε πάρα με διευκόλυνε. 

Θα κανονίσω ραντεβού μαζί του από βδομάδα να δω τι θα μου πει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, jojoiop είπε

Δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή αλλά καλό ήταν να ρωτήσω. 

Σε ευχαριστώ πολύ

Δεν ήταν άκυρος μηχανικός. Γνωστός μου ήταν και πληρώθηκε κανονικά και αυτός. Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα νομίζω δημιουργήθηκε όταν το άφησα το αμάξι σε εκείνον 2 μέρες. Κατά 99% άλλαξε τον εγκέφαλο και έβαλε άλλον. Όταν το έλεγξε ο μηχανικός μου δεν είχε κανένα error τώρα βγάζει 10. 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση σας!

Tι σφάλματα σου βγάζει ο εγκέφαλος; 

Γιατί να αλλάξει εγκέφαλο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Βγάζει πολλά error

Map, oxygen, bek και καμιά 6αρια αλλά τα οποία δεν θα έβγαζε όταν κάναμε τον αρχικό έλεγχο. 

Επεξ/σία από jojoiop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jojoiop είπε

 

Βγάζει πολλά error

Map, oxygen, bek και καμιά 6αρια αλλά τα οποία δεν θα έβγαζε όταν κάναμε τον αρχικό έλεγχο. 

Δεν εχεις κανει διαγνωση ακομα για το τι εχει το αυτοκινητο. Κανε διάγνωση πρωτα, και μετα ξανα συζηταμε αν μπορεις να το επιστρεψεις πίσω ή οχι.

Δεν μας εχεις πει καν τι αυτοκινητο ειναι. Δεν πιστευω να ειναι κανενα VAG και να αναρωτιεσαι για check engine....

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μην αλλαξε εγκεφαλο. Απλα να ειχε σβησει ολα τα σφαλματα πριν . Δεν ξαναβγαινουν αμεσως 

55 λεπτά πριν, greekfragma είπε

παίρνουμε από αντιπροσωπεία τα χαρτιά τεχνικού ελέγχου υπογεγραμμένα από τον υπεύθυνο του σερβις με απόδειξη πληρωμής οτι το αμάξι είναι οκ εκει ενώ έχει φθορές ή πρόβλημα εκεί.

Εχω κανει ελεγχο σε αντιπροσωπεια σε καποιο μεταχειρισμενο και δεν μου εδωσαν κανενα χαρτι. Μονο την αποδειξη για τον ελεγχο που πληρωσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...