Προς το περιεχόμενο

Απατεώνας έμπορος μεταχειρισμένων ΙΧ (Μάντρες γενικότερα)


jojoiop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, 2MM είπε

Μπορει να μην αλλαξε εγκεφαλο. Απλα να ειχε σβησει ολα τα σφαλματα πριν . Δεν ξαναβγαινουν αμεσως 

Εχω κανει ελεγχο σε αντιπροσωπεια σε καποιο μεταχειρισμενο και δεν μου εδωσαν κανενα χαρτι. Μονο την αποδειξη για τον ελεγχο που πληρωσα 

Και αυτό μπορεί. 

 

7 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αφου δεν εγινε η μεταβιβαση, πηγαινε και ζητα τα λεφτα σου πισω.

Έχει γίνει και το αμάξι είναι στο όνομα μου τώρα πια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

επίσης σε κάποιο σημείο γράφει ότι η πωλήτρια επιχείρηση είχε εγγυηθεί γραπτώς ότι το αυτοκίνητο δεν θα έχει κανένα μηχανικό πρόβλημα στα επόμενα 3 έτη.

Ο ts όμως πουθενά μέχρι στιγμής δεν έχει γράψει ότι ο πωλητής του εγγυήθηκε γραπτώς κάτι σχετικό.

αν δεν αναφέρεται κάτι είναι 2 έτη αυτόματα

και όχι δε βάζω πηγή , αν θες το ψάχνεις ο ίδιος , καλή συνέχεια 😛

1 ώρα πριν, jojoiop είπε

Είπε με το στόμα ότι μπορεί να μου δώσει και 6 μήνες εγγύηση αλλά προφανώς και δεν έχω κάποιο έγγραφο που να το επιβεβαιώνει αυτό. Οπότε ναι δεν με καλύπτει νομικά κάτι. 

δεν μπορεί να δώσει 6μηνη εγγύηση , δλδ και να σου δώσει η ελάχιστη είναι ένα έτος άσχετα αν γράψει και μια εβδομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, korakios said:

αν δεν αναφέρεται κάτι είναι 2 έτη αυτόματα

και όχι δε βάζω πηγή , αν θες το ψάχνεις ο ίδιος , καλή συνέχεια 😛

Ο γάιδαρος πετάει

 και όχι δε βάζω πηγή , αν θες το ψάχνεις ο ίδιος , καλή συνέχεια 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jojoiop είπε

Α) Μπορώ να κινηθώ νομικά πχ με συνήγορο του καταναλωτή και να τον επιβάλλει να πληρώσει την βλάβη του check engine light (2 ηλεκτρολόγοι επιβεβαίωσαν ότι είναι θέμα με τον εγκέφαλο) και ας λέει ότι έτσι δουλεύει το αμάξι.

μπορείς να κινηθείς μέσω ΣτΚ (φυσικά πρέπει να έχεις όλα τα χαρτιά αγοράς και βλαβών) αλλά δε μπορεί να τον επιβάλλει

αν δε δεχτεί απλά θα γίνει γνωστοποίηση της επωνυμίας της επιχείρησης και αναγκαστικά κινείσαι νομικά

φυσικά αν έχεις πόρισμα του ΣτΚ με το μέρος σου 99% δε θα χρειαστεί να γίνει δίκη καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε δυστυχώς την πάτησες ...10000& αλλαξαν εγκέφαλο ,αφου το πήγες κ το ελεγξες σε δικό σου συνεργείο κ ηταν εντάξει σε ολα  ,(το ιδιο με εγκέφαλο  συνέβη σε φίλο μου που αγόρασε fiat panda μετ/νο απο πολύ γνωστή νοικιάρικη εταιρία στον πειραιά ...δυστυχώς το κατάλαβε μετά απο 4-5 χρόνια ,οταν ειχε πρόβλημα με θερμοστάτη κ ηθελε αλλαγή ...ειχε καεί το τμήμα του εγκεφάλου που εδινε την εντολή να ανάβει το βεντιλατέρ οταν εφθανε σε θερμοκρασία που επρεπε να ανοίξει , ειχαν καταργήσει λοιπόν αυτο το χαλασμένο τμήμα , κάνοντας παράκαμψη βάζοντας αισθητήρα θερμοκρασίας επάνω στο μοτέρ κ οταν ζεσταινόταν το μοτέρ αναβε το βεντιλατέρ ....το βρήκε ενας γάτος ηλεκτρολόγος ...) λοιπόν φίλε η βάζεις ΑΜΕΣΑ δικηγόρο η παίρνεις  αλλον εγκέφαλο κ τον βάζεις επάνω αφου τον πληρώσεις εσύ ...τι μάρκα ειναι το αμάξι ? γιατί ΔΕΝ το γράφεις ? αν πάς σε δικηγόρο πήγαινε στην κυρία εδώ που  το δημοσίευσε  https://www.notospress.gr/apopseis/story/56124/anastrofi-polisis-metaxeirismenou-aftokinitou 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, timoleon11 είπε

φίλε δυστυχώς την πάτησες ...10000& αλλαξαν εγκέφαλο ,αφου το πήγες κ το ελεγξες σε δικό σου συνεργείο κ ηταν εντάξει σε ολα  ,(το ιδιο με εγκέφαλο  συνέβη σε φίλο μου που αγόρασε fiat panda μετ/νο απο πολύ γνωστή νοικιάρικη εταιρία στον πειραιά ...δυστυχώς το κατάλαβε μετά απο 4-5 χρόνια ,οταν ειχε πρόβλημα με θερμοστάτη κ ηθελε αλλαγή ...ειχε καεί το τμήμα του εγκεφάλου που εδινε την εντολή να ανάβει το βεντιλατέρ οταν εφθανε σε θερμοκρασία που επρεπε να ανοίξει , ειχαν καταργήσει λοιπόν αυτο το χαλασμένο τμήμα , κάνοντας παράκαμψη βάζοντας αισθητήρα θερμοκρασίας επάνω στο μοτέρ κ οταν ζεσταινόταν το μοτέρ αναβε το βεντιλατέρ ....το βρήκε ενας γάτος ηλεκτρολόγος ...) λοιπόν φίλε η βάζεις ΑΜΕΣΑ δικηγόρο η παίρνεις  αλλον εγκέφαλο κ τον βάζεις επάνω αφου τον πληρώσεις εσύ ...τι μάρκα ειναι το αμάξι ? γιατί ΔΕΝ το γράφεις ? αν πάς σε δικηγόρο πήγαινε στην κυρία εδώ που  το δημοσίευσε  https://www.notospress.gr/apopseis/story/56124/anastrofi-polisis-metaxeirismenou-aftokinitou 

Με συγχωρείς ξέχασα να το γράψω. Opel είναι το αμάξι. Ρώτησα για εγκέφαλο. Κάνα 200αρη θα μου πάει η ανακατασκευή και με εγγύηση καλής λειτουργίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jojoiop είπε

Τα ερωτήματα μου είναι:

Α) Μπορώ να κινηθώ νομικά πχ με συνήγορο του καταναλωτή και να τον επιβάλλει να πληρώσει την βλάβη του check engine light (2 ηλεκτρολόγοι επιβεβαίωσαν ότι είναι θέμα με τον εγκέφαλο) και ας λέει ότι έτσι δουλεύει το αμάξι. Η να του επιβάλλεται να πάρει το αυτοκίνητο πίσω και ας πληρώσω εγώ την μεταβίβαση δεν με πειράζει. 

Εδώ είσαι, διάβασε προσεκτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, jojoiop είπε

Με συγχωρείς ξέχασα να το γράψω. Opel είναι το αμάξι. Ρώτησα για εγκέφαλο. Κάνα 200αρη θα μου πάει η ανακατασκευή και με εγγύηση καλής λειτουργίας. 

Opel μεταχειρισμένο;

Θα γίνεις κολλητός με τον μηχανικό σου🙃

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.newsauto.gr/offers/apokalipsi-ipochreotiki-i-engiisi-eos-2-chronia-sta-metachirismena-ich/

 

Δεν ξέρω με τα μετρητά aka μαυρα, που έδωσες αν θα έχεις πρόβλημα, δλδ φαίνεται κάπου η αξία του ιχ ; ξέρω συναλλαγές πάνω απο ένα ποσό είναι υποχρεωτικά με κάρτα.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Opel μεταχειρισμένο;

Θα γίνεις κολλητός με τον μηχανικό σου🙃

Ο φιλος δεν ειπε ουτε τι οπελ ειναι ουτε χρονολογια. Πολυ γενικο και αφοριστικο δεν ειναι αυτο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολλούς σκουπιδοανθρωπους σε τέτοιες δουλειές και θέλει προσοχή. Αγορά από ιδιώτη και όχι από τέτοια λαμογια. Τράβα τον μια μήνυση εφόσον τα χρήματα είναι πολλά γιατί ποιος ξέρει τι άλλες απατεωνιές έκανε στο αμάξι. Γενικά όπως είπες το ένστικτο και από το βλέμμα του άλλου καταλαβαίνεις πολλά για το ποιον του. Συνήθως φαίνονται τα κοπρόσκυλα από χιλιόμετρα με το πονηρό βλέμμα που έχουν. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια απορία έχω από όλο αυτό.

Να ξεκαθαρίσω ότι ούτε μαντράς είμαι ούτε τους πάω και γενικά αν ανατρέξει κάποιος εδω στο φόρουμ προτρέπω πολλές φορές υποψήφιους αγοραστές να αποφύγουν τους μαντραδες με κάθε κόστος, αλλά 2 έτη εγγύηση μεταχειρισμένου ποιός μαντράς μπορεί να δώσει; έστω και βάση νόμου να ισχύει είναι ενα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που σίγουρα μεσα στα 2 έτη και άριστο να είναι κάτι θα βγάλει.

Αν όντως ισχύει αυτό να αγοράσω από μάντρα και κάθε 2 χρόνια να παίρνω τα χρήματα μου πίσω και να αλλάζω αυτοκίνητο γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγάλει κάτι μέσα σε 2 χρόνια.

Επεξ/σία από Liapisftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο περιέργεια φίλε ,αυτος ο μαντράς ειχε κριτικές στο google απο πελάτες ...που αγόρασαν αμάξι απο αυτόν ? αν ναί επρεπε να τις διαβάσεις πρώτα ,τουλάχιστον εισαι τυχερός που εχεις το αμάξι στα χέρια σου κ στο ονομά σου ...και οχι σαν μερικούς αλλους που την πάτησαν κ τώρα ειναι στα δικαστήρια με κάποιον απατεώνα εμπορο ...αλλα επειδή η δικαιοσύνη στο ελλάντα ειναι θεότυφλη ...γίνονται δικαστήρια πληρώνει κ ειναι παλι εξω ...για να δαγκώσει αλλα ανυποψίαστα θύματα ...ελλάδα 2023 βόθρος ...https://www.irafina.gr/epanaleitourgia-gia-ti-mantra-aftokiniton-para-tis-dekades-katangelies-eksapatisis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βασικό...

Ηταν στο όνομα του μαντρά το αυτοκίνητο η ήταν στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη και η μεταβίβαση  έγινε από το όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη  και  ο μαντράς δεν φαίνετε πουθενά;;;

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...