Προς το περιεχόμενο

Απατεώνας έμπορος μεταχειρισμένων ΙΧ (Μάντρες γενικότερα)


jojoiop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, teot είπε

Το βασικό...

Ηταν στο όνομα του μαντρά το αυτοκίνητο η ήταν στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη και η μεταβίβαση  έγινε από το όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη  και  ο μαντράς δεν φαίνετε πουθενά;;;

Δυστυχώς ήταν στο όνομα του 3ου και εκείνος ήταν στην μέση της μεταβίβασης. 

 

5 ώρες πριν, timoleon11 είπε

απο περιέργεια φίλε ,αυτος ο μαντράς ειχε κριτικές στο google απο πελάτες ...που αγόρασαν αμάξι απο αυτόν ? αν ναί επρεπε να τις διαβάσεις πρώτα ,τουλάχιστον εισαι τυχερός που εχεις το αμάξι στα χέρια σου κ στο ονομά σου ...και οχι σαν μερικούς αλλους που την πάτησαν κ τώρα ειναι στα δικαστήρια με κάποιον απατεώνα εμπορο ...αλλα επειδή η δικαιοσύνη στο ελλάντα ειναι θεότυφλη ...γίνονται δικαστήρια πληρώνει κ ειναι παλι εξω ...για να δαγκώσει αλλα ανυποψίαστα θύματα ...ελλάδα 2023 βόθρος ...https://www.irafina.gr/epanaleitourgia-gia-ti-mantra-aftokiniton-para-tis-dekades-katangelies-eksapatisis/

Δεν είχε κριτικές δυστυχώς. Και αυτό θα έπρεπε να με κάνει να υποψιαστώ αλλά γενικά πολύ περίεργη περίοδος και χρειάζομουν αυτοκίνητο επειγόντως. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, jojoiop είπε

Δυστυχώς ήταν στο όνομα του 3ου και εκείνος ήταν στην μέση της μεταβίβασης. 

 

Δεν είχε κριτικές δυστυχώς. Και αυτό θα έπρεπε να με κάνει να υποψιαστώ αλλά γενικά πολύ περίεργη περίοδος και χρειάζομουν αυτοκίνητο επειγόντως. 

εντάξει φίλε  μην στενοχωριέσαι ,ολοι λίγο πολύ την εχουμε πατήσει μέχρι να μάθουμε ,μακάρι να δώσεις μόνο 200 ευρώ κ να εχεις σωστό αμάξι ,εγω τρελαίνομαι που εχει το ΘΡΑΣΟΣ κ την ΑΛΗΤΕΙΑ κ σου λέει ετσι δουλεύει το αμάξι ??????? βρές 1 καλό συνεργείο opel στην περιοχή σου ,να δοκιμάσουν 2-3 εγκέφαλους ,μέχρι να βρείς τον σωστό (ετσι εκαναν στον φιλο μου με το fiat panda που γράφω πιο πάνω κ θυμάμαι ειχαν δοκιμάσει στο συνεργείο 2 η 3 κ ειχε πληρώσει 110 η120 ευρω μαζί με την εργασία κλπ -για μεταχ/νο μιλάμε πάντα )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, korakios said:

αν δεν αναφέρεται κάτι είναι 2 έτη αυτόματα

και όχι δε βάζω πηγή , αν θες το ψάχνεις ο ίδιος , καλή συνέχεια 😛

δεν μπορεί να δώσει 6μηνη εγγύηση , δλδ και να σου δώσει η ελάχιστη είναι ένα έτος άσχετα αν γράψει και μια εβδομάδα

Αυτό για την εγγύηση μεταχειρισμένου έχεις κάποια πηγη;  Η διετής εγγύηση ισχύει για καινούργια προϊόντα.

16 hours ago, 2MM said:

Μπορει να μην αλλαξε εγκεφαλο. Απλα να ειχε σβησει ολα τα σφαλματα πριν . Δεν ξαναβγαινουν αμεσως 

Ναι αλλά φαινεται πριν από πόσα χιλιόμετρα σβήστηκαν τα σφάλματα, όπως επίσης και αν είναι αναμμένο το EML/CEL πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει με λαμπάκι. Και αυτό με ένα διαγνωστικό bt από το ebay με 20 ευρώ.

Πιθανό σενάριο να άλλαξε εγκεφαλο από άλλο αμάξι για να γυρίσει χιλιόμετρα και δεν το πήγε αντιπροσωπεία να το προγραμματίσει στο αμάξι. Φαίνεται με ένα διαγνωστικό αντιπροσωπεία σε ποιό VIN είναι προγραμματισμένος ο εγκέφαλος.

Επεξ/σία από gakost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gakost είπε

Αυτό για την εγγύηση μεταχειρισμένου έχεις κάποια πηγη;  Η διετής εγγύηση ισχύει για καινούργια προϊόντα.

16 ώρες πριν, 2MM είπε

https://www.newsauto.gr/news/sta-2-eti-i-engiisi-sta-metachirismena-ich-pote-epistrefonte-chrimata/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, villasg said:

Ωραία το είδα πιο κάτω. Ευχαριστω δεν το ήξερα.

Δυστυχως από ότι φαίνεται όμως  πρέπει να πας δικαστήριο να βρεις το δίκιο σου. Επίσης λέει ότι πρέπει να αγοράσεις από κατάστημα/ έμπορο. Δυστυχώς στην συγκεκριμένη περίπτωση ο έμπορος μαλλον δεν φαίνεται πουθενά. Μπλέξιμο γενικά.

Επεξ/σία από gakost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λες πάλι καλά που είναι μόνο βλάβη και δεν σε έκανε πιο χοντρό μεροκάμματο ο μαντρας με τα μετρητά λέγοντας σου ότι δεν εισπαπραξε ποτε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gakost είπε

Ναι αλλά φαινεται πριν από πόσα χιλιόμετρα σβήστηκαν τα σφάλματα, όπως επίσης και αν είναι αναμμένο το EML/CEL πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει με λαμπάκι. Και αυτό με ένα διαγνωστικό bt από το ebay με 20 ευρώ.

Στο δικο μου , του 2009 μοντελο δεν φαινεται αυτο που λες. Κι απο αλλους δεν εχω ακουσει να φαινεται . Αν σε καποια μεταγενεστερα μοντελα γινεται δεν το ξερω. Σε ποιο αμαξι εχεις υποψην σου οτι γινεται αυτο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται κουλό να φταίει ο εγκέφαλος! Πιστεύω ότι θα τον αλλάξεις χωρίς λόγο. Το θέμα είναι οι βλάβες που βγάζει. Ο εγκέφαλος απλά τις καταγράφει. Εάν κάποιος όπως σου είπαν τις έσβησε για αυτό δεν τις είδες στην αρχή. Κοίτα σε λάθος φταίχτη. Το μοτέρ είναι το θέμα σου και αν πήρες και Οπελ βράστα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Εμένα μου φαίνεται κουλό να φταίει ο εγκέφαλος! Πιστεύω ότι θα τον αλλάξεις χωρίς λόγο. Το θέμα είναι οι βλάβες που βγάζει. Ο εγκέφαλος απλά τις καταγράφει. Εάν κάποιος όπως σου είπαν τις έσβησε για αυτό δεν τις είδες στην αρχή. Κοίτα σε λάθος φταίχτη. Το μοτέρ είναι το θέμα σου και αν πήρες και Οπελ βράστα....

Δεν έχει πάνω από 170.000 χλμ το αμάξι οπότε δεν θεωρώ ότι θα έχω θέμα. Το ίδιο αμάξι έχουν πολλοί γνωστοί μου με 300.000χλμ και δεν έχουν θέμα. Τα χιλιόμετρα είναι επιβεβαιωμένα. 

 

Προφανώς και θα πάω σε αρκετούς μηχανικούς για να δούμε τι θα μου πουν. 

Επεξ/σία από jojoiop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, 2MM said:

Στο δικο μου , του 2009 μοντελο δεν φαινεται αυτο που λες. Κι απο αλλους δεν εχω ακουσει να φαινεται . Αν σε καποια μεταγενεστερα μοντελα γινεται δεν το ξερω. Σε ποιο αμαξι εχεις υποψην σου οτι γινεται αυτο ?

Ένα ταπεινό kia του 09 είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και τα σφάλματα που αναφέρθηκαν εμένα μου θυμίζουν περίπτωση νοθευμένου καυσίμου, κάνε το εξής πριν αλλάξεις εγκέφαλο.

Αν έχεις ελάχιστη βενζίνη μέσα, γέμισε με καλό καύσιμο.

Αν έχεις μισό ή ολόκληρο ρεζερβουάρ βενζίνη, ρίξε μέσα ένα μπουκαλάκι καθαριστικό μπεκ. Βοηθάει να μην βγάλει σφάλμα ο εγκέφαλος σε ορισμένες περιπτώσεις.

Επίσης μπορείς να αφαιρέσεις το καύσιμο και να το αντικαταστήσεις με νέο.

Όταν πράξεις ένα από τα παραπάνω δες αν σβήσει το λαμπάκι κινητήρα, ύστερα από οδήγηση 5-10 χιλιομέτρων. Αν δεν σβήσει, πάρκαρε, σβήσε το αυτοκίνητο,αφαίρεσε τον αρνητικό πόλο μπαταρίας και άσε το αυτοκίνητο χωρίς ρεύμα 10-20 λεπτά να κάνει reset ο εγκέφαλος.

Στη συνέχεια ξανά σύνδεσε μπαταρία και άρχισε να οδηγείς ξανά. Αν δεν ξανά ανάψει το λαμπάκι κινητήρα, έφταιγε νοθευμένο καύσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gakost είπε

Ένα ταπεινό kia του 09 είναι.

Εξακριβωμενο οτι δειχνει πότε σβηστηκαν σφαλματα? 

Μηπως στο ειπε κανενας μηχανικος που δεν ξερει την τυφλα του? 

Επεξ/σία από 2MM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gakost είπε

Αν θυμηθώ αύριο θα ανεβάσω screenshot.

Οκ . Αυτο που ξερω ειναι οτι μερικα δειχνουν ποτε συνδεθηκε τελευταια φορα , διαγνωστικο . Πριν ποσα χλμ σβηστηκαν σφαλματα 1η φορα το ακουω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, 2MM said:

Οκ . Αυτο που ξερω ειναι οτι μερικα δειχνουν ποτε συνδεθηκε τελευταια φορα , διαγνωστικο . Πριν ποσα χλμ σβηστηκαν σφαλματα 1η φορα το ακουω 

Σκεφτόμουν ότι θα με βάλεις να κατέβω κάτω. Αλλά σκέφτηκα ότι η εφαρμογή δουλεύει απλά δεν θα έχει την πληροφορία

Distance travelled since codes cleared

Από torque pro πληρωμένο όχι το δωρεάν. Αν το ήμουνα στο αμάξι θα έλεγε τα χιλιομετρα

 

image.png.28ba5085b59028470df50236c929a7df.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...