Προς το περιεχόμενο

Απατεώνας έμπορος μεταχειρισμένων ΙΧ (Μάντρες γενικότερα)


jojoiop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, gakost είπε

Σκεφτόμουν ότι θα με βάλεις να κατέβω κάτω. Αλλά σκέφτηκα ότι η εφαρμογή δουλεύει απλά δεν θα έχει την πληροφορία

Distance travelled since codes cleared

Από torque pro πληρωμένο όχι το δωρεάν. Αν το ήμουνα στο αμάξι θα έλεγε τα χιλιομετρα

H φαση ειναι οτι εχω κι εγω torque pro (αλλά "σπασμενο"). Δεν την εχω δει αυτη την παραμετρο ποτέ 

Που πας για να τα δεις αυτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, 2MM said:

H φαση ειναι οτι εχω κι εγω torque pro (αλλά "σπασμενο"). Δεν την εχω δει αυτη την παραμετρο ποτέ 

Που πας για να τα δεις αυτα? 

Add display διαλέγεις τι είδος θελεις και είναι στην λιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gakost είπε

Add display διαλέγεις τι είδος θελεις και είναι στην λιστα

Ευχαριστω . Θα το κοιταξω καποια στιγμη (γιατι πλεον δεν το χρησιμοποιω το torque) . 

Αυτα λες να τα δειχνει και το επισημο διαγνωστικο ή να ειναι μονο απο το torque pro ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, warewolf είπε

Μιας και τα σφάλματα που αναφέρθηκαν εμένα μου θυμίζουν περίπτωση νοθευμένου καυσίμου, κάνε το εξής πριν αλλάξεις εγκέφαλο.

Αν έχεις ελάχιστη βενζίνη μέσα, γέμισε με καλό καύσιμο.

Αν έχεις μισό ή ολόκληρο ρεζερβουάρ βενζίνη, ρίξε μέσα ένα μπουκαλάκι καθαριστικό μπεκ. Βοηθάει να μην βγάλει σφάλμα ο εγκέφαλος σε ορισμένες περιπτώσεις.

Επίσης μπορείς να αφαιρέσεις το καύσιμο και να το αντικαταστήσεις με νέο.

Όταν πράξεις ένα από τα παραπάνω δες αν σβήσει το λαμπάκι κινητήρα, ύστερα από οδήγηση 5-10 χιλιομέτρων. Αν δεν σβήσει, πάρκαρε, σβήσε το αυτοκίνητο,αφαίρεσε τον αρνητικό πόλο μπαταρίας και άσε το αυτοκίνητο χωρίς ρεύμα 10-20 λεπτά να κάνει reset ο εγκέφαλος.

Στη συνέχεια ξανά σύνδεσε μπαταρία και άρχισε να οδηγείς ξανά. Αν δεν ξανά ανάψει το λαμπάκι κινητήρα, έφταιγε νοθευμένο καύσιμο.

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό και είμαι προς το τέλος του ρεζερβουάρ οπότε θα το γεμίσω με 100αρα shell μπας και γίνει τίποτα. Γενικά πάντως δεν μου κάνει ούτε αυξομειώσεις στις στροφές, ούτε παρατηρώ κάτι περίεργο στην οδήγηση μια χαρά ακούγεται ο κινητήρας και το ίδιο είπε και ο μηχανικός. Αν είναι και οδηγήσω κάτω από 2 χιλιάδες στροφές το αμάξι δεν θα μου ανάψει check light έχοντας το δοκιμάσει για περίπου 15 χλμ. Την στιγμή που θα περάσω τις 2 χιλιάδες στροφές αλλά λίγο πιο απότομα, τότε είναι που θα ανάψει το λαμπάκι. Αν σβήσω το αμάξι και το ανάψω πάλι το λαμπάκι σβήνει και θα ανοίξει μόνο άμα κάνω το ίδιο πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γέμισε το ρεζερβουάρ  με  νέα βενζίνη κ πάρε αυτό https://www.skroutz.gr/s/13663841/Liqui-Moly-Fuel-Injection-Cleaner-Prostheto-Venzinis-300ml.html?from=recommendations (φθηνό ειναι κ βάλτο μέσα στο ρεζερβουάρ) αλλά θα βγείς εθνική κ θα το πατήσεις το γκάζι για να ζορίσεις σχετικά το αμάξι ,κάνε  100-120  χλμ πήγαινε ελα ,αν ειναι να το βάλεις κ να εισαι σε στενάκια μέσα στην αθήνα  με πρώτη -δευτέρα ΜΗΝ το βάλεις καθόλου ,2 φίλοι που ειχαν θέμα με ρελαντί κ διακοπές το εκαναν αυτό κ ειδαν τεράστια διαφορά (φυσικά με παρότρυνση του μηχανικού τους )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jojoiop είπε

θα το γεμίσω με 100αρα shell

Όχι 100αρα, αρκεί να είναι καθαρή.

Αν κι από αυτά που γράφεις δεν έχει να κάνει με τη βενζίνη. Όταν ανάψει το λαμπάκι μετά τις 2000 στροφές τι error code σου δίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όχι 100αρα, αρκεί να είναι καθαρή.

Αν κι από αυτά που γράφεις δεν έχει να κάνει με τη βενζίνη. Όταν ανάψει το λαμπάκι μετά τις 2000 στροφές τι error code σου δίνει;

Μπεκ, αισθητήρας οξυγόνου, ένα αισθητήρα mop και άλλα 6-7 που δεν τα θυμάμαι. Κάναμε reset και μου άναψε πάλι το check αλλά τώρα θα πάω την Δευτέρα να δούμε τι συμβαίνει μιας και το έχω δουλέψει λίγες μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Θέλω απλά να πω πως είμαι από τους λίγους που δικαιώθηκαν με αγωγή σε μαντρά... Πήρα και τα λεφτά μου πίσω και μερικά ακόμα για την ταλαιπωρία μου.

Μου έδωσε αμάξι το 2013 με 120.000 χλμ.

Το 2019 από το ΚΤΕΟ φάνηκε να έχει γυρισμένα χιλιόμετρα (217.000 χλμ) παρακαλώ...

Δεν είχα σκοπό να κάνω κάτι γιατί το αμάξι δεν έβγαλε προβλήματα.

Έτυχε όμως πάνω στο μήνα να μου σκάσει ο πλευρικός αερόσακος ενώ απλά οδηγούσα με 120 στην Αττική. ( δυνατός θόρυβος, γέμισε με αέριο η καμπίνα και έχασα ορατότητα) ευτυχώς δε σκοτώθηκα.

Έκανα λοιπόν αγωγή.

Το είχα πάρει 3500.

Αποζημιώθηκα με 4500 + 250 η απόσυρση.

Μην χάνετε την πίστη σας. Να τους κυνηγάτε τους μουλους.

Και πραγματικά είναι απόλαυση η αλλαγή του τρόπου που σου μιλάνε στο τηλέφωνο πριν και μετά την τελεσίδικη απόφαση ( από νταβαδες γίνονται γατάκια).

Σόρρυ για το γράμμα 

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αμάξι το έδωσα τόσο όσο και ανέφερα όλα τα ζητήματα. Ευτυχώς αυτός που το πήρε δεν ήταν καρχαρίας και δεν μου το πήρε τιμή ανταλλακτικών. Μας έδωσαν 2 μηχανικοί, ένας δικός μου (ένας άλλος από αυτόν που μου έκανε τον αρχικό έλεγχο ο παραπας) ένας δικός του 2 τιμές για τις επισκευές και του τα αφαίρεσα από την τιμή και το πήρε. Εννοείται και για την επανατοποθέτηση του υγραερίου σωστά (μιας και το Κιτ ήταν καλό αλλά τοποθετημένο χαλιά) 

Δεν ξέρω αν θα ξαναγορασω αμάξι ποτέ. Έχασα τουλάχιστον 10 χρόνια από την ζωή μου🥲. Τώρα με το σκουτερακι μου. 

Αν είναι και ξαναπάρω στο μέλλον σίγουρα θα κοιτάξω από κανέναν γνωστό (που θα ξέρω λίγο πολύ την πορεία του αμαξιού) και σίγουρα θα το ελέγξω με κάποια υπηρεσία ελέγχου αυτοκινήτου που να μου δίνουν και γραπτά το τι ζητήματα έχει και δεν έχει. 

Τώρα να τον τρέξω δικαστηκα έπρεπε αλλά δεν έχω το ψυχικό σθένος δυστυχώς. Νομίζω ότι το μυαλό μου έχει απλά διαγράψει εκείνους τους μήνες. 

Είναι πολύ ελπιδοφόρο όμως το γεγονός ότι κατάφερες και πήρες τα χρήματα. Καλά το ότι πήρες αμάξι του 13 με 3500 δείχνει το πόσο χάλια έχει γίνει η κατάσταση με τα μεταχειρισμένα σήμερα 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jojoiop είπε

Το αμάξι το έδωσα τόσο όσο και ανέφερα όλα τα ζητήματα. Ευτυχώς αυτός που το πήρε δεν ήταν καρχαρίας και δεν μου το πήρε τιμή ανταλλακτικών. Μας έδωσαν 2 μηχανικοί, ένας δικός μου (ένας άλλος από αυτόν που μου έκανε τον αρχικό έλεγχο ο παραπας) ένας δικός του 2 τιμές για τις επισκευές και του τα αφαίρεσα από την τιμή και το πήρε. Εννοείται και για την επανατοποθέτηση του υγραερίου σωστά (μιας και το Κιτ ήταν καλό αλλά τοποθετημένο χαλιά) 

Δεν ξέρω αν θα ξαναγορασω αμάξι ποτέ. Έχασα τουλάχιστον 10 χρόνια από την ζωή μου🥲. Τώρα με το σκουτερακι μου. 

Αν είναι και ξαναπάρω στο μέλλον σίγουρα θα κοιτάξω από κανέναν γνωστό (που θα ξέρω λίγο πολύ την πορεία του αμαξιού) και σίγουρα θα το ελέγξω με κάποια υπηρεσία ελέγχου αυτοκινήτου που να μου δίνουν και γραπτά το τι ζητήματα έχει και δεν έχει. 

Τώρα να τον τρέξω δικαστηκα έπρεπε αλλά δεν έχω το ψυχικό σθένος δυστυχώς. Νομίζω ότι το μυαλό μου έχει απλά διαγράψει εκείνους τους μήνες. 

Είναι πολύ ελπιδοφόρο όμως το γεγονός ότι κατάφερες και πήρες τα χρήματα. Καλά το ότι πήρες αμάξι του 13 με 3500 δείχνει το πόσο χάλια έχει γίνει η κατάσταση με τα μεταχειρισμένα σήμερα 🤪

Τελικά τι είχε το αμάξι όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jojoiop είπε

 

🥲

Είναι πολύ ελπιδοφόρο όμως το γεγονός ότι κατάφερες και πήρες τα χρήματα. Καλά το ότι πήρες αμάξι του 13 με 3500 δείχνει το πόσο χάλια έχει γίνει η κατάσταση με τα μεταχειρισμένα σήμερα 🤪

Δεν ήταν του 13... το 2013 το αγόρασα (ένα μεταχειρισμένο opel astra του 2005)....

Πάντως ισχύει αυτό που λες γιατί και το επόμενο άστρα μοντ.2013 που πήρα το 2018 μεταχειρισμένο έδωσα 9500...

Πλέον με 9500 δε παιρνεις ούτε μικρή κατηγορία.

Έχουν ξεφύγει τα αμάξια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, elgol είπε

Το 2013 το πηρες, το 2019 ειδες στο κτεο γυρισμενα χιλιομετρα, 6 χρονια χωρις κτεο και πως απεδειξες οτι δεν τα εκανες εσυ;

Δεν ειπε οτι για 6 χρονια δεν ειχε περασει κτεο(ετσι τουλαχιστον καταλαβαινω) , απλα απο το 2019 και μετα  αποσο ξερω τα κτεο ειναι υποχρεωμενα να ελεγχουν τα αμαξια για γυρισμενα χιλιομετρα οποτε μαλλον  απο εκει το τσιμπησαν.Βεβαια αναρωτιεμαι δεν θα μπορουσε ο εμπορος να πει οτι τα χιλιομετρα γυριστηκαν στο ενδιαμεσο απο 2013 εως 2019 που δεν ελεγχοταν απο το κτεο για πειραγμενα χιλιομετρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι ετσι αποδεικνυεται γιατι σε καθε κτεο γραφονται τα χιλιομετρα δηλαδη θα ηταν το 19 πανω απο 120000 και κατω απο 219000

Επεξ/σία από elgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...