Προς το περιεχόμενο

Η ταχύτερη και επανασχεδιασμένη εφαρμογή Teams της Microsoft είναι τώρα διαθέσιμη για Windows και Mac


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft κυκλοφόρησε μια πλήρως ανανεωμένη και αρκετά  ταχύτερη έκδοση της δημοφιλούς εφαρμογής συνομιλίας και συνεργασίας, Teams.

Μετά από μήνες δοκιμών σε preview έκδοση, το βελτιωμένο Teams κυκλοφορεί (σταδιακά) τώρα για Windows και Mac.
 
Η Microsoft ισχυρίζεται ότι το νέο Teams παρέχει διπλάσια ταχύτητα και χρησιμοποιεί 50% λιγότερη μνήμη σε σύγκριση με την προηγούμενη έκδοση. Επιπλέον η εκκίνηση και η συμμετοχή σε συσκέψεις είναι δύο φορές πιο γρήγορη ενώ το μέγεθος εγκατάστασης είναι 70% μικρότερο, ωφελώντας όσους έχουν περιορισμένο χώρο στο δίσκο.

image.png.1dc200eabccbdcb15c5719b2efa6a947.png


 Τα κέρδη στις επιδόσεις προέρχονται από τη μετακίνηση του Teams από το Electron framework, στις τεχνολογίες WebView2 και React. Ακόμα οι ενημερώσεις στο γραφικό περιβάλλον, φέρνουν το Teams στην εποχή της γλώσσας σχεδιασμού Fluent της Microsoft.
 
Κατά τη διάρκεια της δοκιμαστικής περιόδου, ορισμένα χαρακτηριστικά έλειπαν προσωρινά από την εφαρμογή όμως η Microsoft έχει πλέον αποκαταστήσει την πλήρη λειτουργία, συμπεριλαμβανομένης της υποστήριξης για εφαρμογές line-of-business, plugins, επιλογές συναντήσεων, όπως αίθουσες διαλείμματος, και δυνατότητες κλήσεων.
 
Με την ανακατασκευασμένη πλέον εφαρμογή, τα νέα χαρακτηριστικά του Teams θα προστίθενται αποκλειστικά στη νέα έκδοση και οι επιχειρήσεις θα χρειαστεί να προχωρήσουν σε αναβάθμιση, σε μια διαδικασία που θα πρέπει να είναι απρόσκοπτη. Για το σκοπό αυτό, η Microsoft θα ενημερώσει αυτόματα τους υπόλοιπους χρήστες του "κλασικού" Teams κατά τους επόμενους μήνες. Με την εγκατάλειψη του Electron, το WebView2 και το React επιτρέπουν στη Microsoft να προσφέρει μια ελαφρύτερη, ταχύτερη και οπτικά πιο σύγχρονη εμπειρία Teams.

To Microsoft Teams app αποτελεί επίσης το θεμέλιο για την προώθηση του Copilot AI στο Teams, φέρνοντας την τεχνητή νοημοσύνη στη βοήθεια του χρήστη. Για παράδειγμα θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε το Copilot στο Teams για να συνοψίζετε τις συσκέψεις, να διαβάζετε τα action items και να αποφεύγετε τα μακρά νήματα των συζητήσεων για να φτάσετε στα βασικά σημεία.

Οι εταιρικοί χρήστες του Microsoft Teams θα δουν άμεσα ή της επόμενες ημέρες μια επιλογή μέσα από την εφαρμογή για να αναβαθμιστούν στο νέο Teams client ενώ θα γίνει η προεπιλεγμένη εφαρμογή στο μηνιαίο enterprise channel τον Δεκέμβριο. Μπορείτε να αποκτήσετε τη νέα εφαρμογή επιλέγοντας το toggle στην επάνω αριστερή γωνία της υπάρχουσας εφαρμογής Teams. Η Microsoft έχει ένα πλήρες χρονοδιάγραμμα για το πώς ακριβώς αυτή η ανάπτυξη θα επηρεάσει τους διάφορους χρήστες του Microsoft 365, το οποίο μπορείτε να διαβάσετε εδώ.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

23 minutes ago, atypicalcoder said:

Γιατί δεν σου αρέσει?

Τέσπα πάνω έχει ένα toggle και κάνεις switch

-ίσως γιατί είναι από τα μεγαλύτερα σκουπίδια;
-ίσως γιατί δεν έχω καμία χρήση για αυτό;
-ίσως γιατί δεν μου αρέσει να μου βάζουν εφαρμογές με το ζόρι στον υπολογιστή μου και σπαταλάω χρόνο για να τις σουτάρω.
-ίσως γιατί δεν θέλω να σπαταλάω χρόνο για τις επανασουτάρω αφού θα μπουν με το ζόρι σε κάποιο επόμενο update.
-ίσως γιατί υπάρχουν υπερβολικά καλύτερες εναλλακτικές.

Διάλεξε και πάρε μια επιλογή ή και όλες

  • Like 1
  • Thanks 4
  • Confused 7
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, comfuzio said:

-ίσως γιατί είναι από τα μεγαλύτερα σκουπίδια;
-ίσως γιατί δεν έχω καμία χρήση για αυτό;
-ίσως γιατί δεν μου αρέσει να μου βάζουν εφαρμογές με το ζόρι στον υπολογιστή μου και σπαταλάω χρόνο για να τις σουτάρω.
-ίσως γιατί δεν θέλω να σπαταλάω χρόνο για τις επανασουτάρω αφού θα μπουν με το ζόρι σε κάποιο επόμενο update.
-ίσως γιατί υπάρχουν υπερβολικά καλύτερες εναλλακτικές.

Διάλεξε και πάρε μια επιλογή ή και όλες

Βάλε Linux ρε φίλε να κάνεις εσύ κουμάντο στον υπολογιστή σου. Οι εταιρείες θέλουν κέρδος με κάθε πιθανό τρόπο και θα τα κάνουν πάντα αυτά που περιγράφεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, MetroStar said:

Βάλε Linux ρε φίλε να κάνεις εσύ κουμάντο στον υπολογιστή σου. Οι εταιρείες θέλουν κέρδος με κάθε πιθανό τρόπο και θα τα κάνουν πάντα αυτά που περιγράφεις.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει πως το ξεφορτωνόμαστε δια παντώς και όχι πως θα αλλάξουμε το workflow μας. 

 

  • Like 2
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε Linux; Θα δει καμία βελτίωση το web app; Ελπίζω πως ναι σύμφωνα με το παρακάτω:

image.png.0a5b956e5decd7bcf41c21d7e4173532.png

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, manval said:

Ελληνικά στο Check spelling πώς βάζεις?

image.png.61800732b433007c6d8acf95db737a81.png

Λογικά πρέπει να προσθέσεις την γλώσσα στο ίδιο το λειτουργικό. Και θα πρέπει να έχει και το λεξικό δίπλα (το abc✓)

image.png.bb7f8e7a5fbedb1b6f2a5609c820aec1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Diavolos666 said:

Λογικά πρέπει να προσθέσεις την γλώσσα στο ίδιο το λειτουργικό. Και θα πρέπει να έχει και το λεξικό δίπλα (το abc✓)

image.png.bb7f8e7a5fbedb1b6f2a5609c820aec1.png

To έχω ήδη, αλλά διόρθωση στα Ελληνικά δε κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, comfuzio said:

Πως το μπλοκάρω για να μην το δω ποτέ ξανά;

  

3 hours ago, comfuzio said:

-ίσως γιατί είναι από τα μεγαλύτερα σκουπίδια;
-ίσως γιατί δεν έχω καμία χρήση για αυτό;
-ίσως γιατί δεν μου αρέσει να μου βάζουν εφαρμογές με το ζόρι στον υπολογιστή μου και σπαταλάω χρόνο για να τις σουτάρω.
-ίσως γιατί δεν θέλω να σπαταλάω χρόνο για τις επανασουτάρω αφού θα μπουν με το ζόρι σε κάποιο επόμενο update.
-ίσως γιατί υπάρχουν υπερβολικά καλύτερες εναλλακτικές.

Διάλεξε και πάρε μια επιλογή ή και όλες

Σταμάτα να δουλευεις σε εταιρεια τότε ή κανε μια δικιά σου.

Επεξ/σία από great
  • Like 8
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...