Προς το περιεχόμενο

Αγορά πιάνου


Spektor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά, βρήκα καθηγητή, ξεκίνησα τα μαθήματα, σήμερα έκανα το δεύτερο. Και πρέπει πια για την εξάσκηση μου να αγοράσω ένα όργανο. Ύστερα και από την συζήτηση με την καθηγήτρια μου, μου απέρριψε την ιδέα αγοράς ενός αρμόνιου, γιατί όπως και σωστά μου είπε, είναι διαφορετικό όργανο από το κλασικό πιάνο. 

Οπότε χρειάζομαι ένα ηλεκτρικό καθώς για κλασικό πιάνο, είναι δύσκολα τα πράγματα. 

Έχετε κάποιο να μου προτείνετε; Και αν είναι εφικτό, υπάρχει κάποιο φορητό, έτσι ώστε να μην καταλαμβάνει και πολύ χώρο; 

Για αγορά μεταχειρισμένου, που μπορώ να απευθυνθώ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ποσα λεφτα εισαι διατεθειμενος να δωσεις για ενα κλασσικο πιανο Zimmerman ?

Καταρχάς σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που επέδειξες. 

Κατά δεύτερον, για διάφορους λόγους, η αγορά ενός κλασικού πιάνου, είναι εκτός συζήτησης. 

Για αγορά ενός ηλεκτρικού πιάνου, θα μπορούσα να φτάσω και στα 4 εκατοστάρικα. 

Επεξ/σία από Spektor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Spektor είπε

Για αγορά μεταχειρισμένου, που μπορώ να απευθυνθώ; 

στο marketplace του fb , ίσως εδώ στις αγγελίες ή κλασσικά στο

https://smart.noiz.gr/listings.php?category=12

5 ώρες πριν, Spektor είπε

Έχετε κάποιο να μου προτείνετε; Και αν είναι εφικτό, υπάρχει κάποιο φορητό, έτσι ώστε να μην καταλαμβάνει και πολύ χώρο; 

μπορείς να ψάξεις για midi κλαβιέ μόνο , χωρίς ήχους και αν έχεις iphone/ipad να παίζεις ήχους απο εκεί

φυσικά μόνο με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα (hammer action) , το οποίο σημαινει θα έχει το βάρος του

βασικά πόσα € διαθέτεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, korakios είπε

στο marketplace του fb , ίσως εδώ στις αγγελίες ή κλασσικά στο

https://smart.noiz.gr/listings.php?category=12

μπορείς να ψάξεις για midi κλαβιέ μόνο , χωρίς ήχους και αν έχεις iphone/ipad να παίζεις ήχους απο εκεί

φυσικά μόνο με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα (hammer action) , το οποίο σημαινει θα έχει το βάρος του

βασικά πόσα € διαθέτεις ?

Μπορώ να φτάσω μέχρι 400

Κάποιο σαν αυτό θα μου έκανε; 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=552617&search_id=5114893

 

Επεξ/σία από Spektor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spektor είπε

Μπορώ να φτάσω μέχρι 400

Κάποιο σαν αυτό θα μου έκανε; 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=552617&search_id=5114893

ναι ,το θέμα είναι το πουλάει όσο το πήρε έκανε πριν κανα χρόνο

παίρνεις δλδ καινουριο roland που έχει καλές κριτικές

https://www.thomann.de/gr/stage_pianos.html?feature-14126[]=true&oa=pra&gk=TASP&cme=false&filter=true

βασικά πήγαινε και δες απο κοντά μοντέλα σε τοπικά μαγαζιά να καταλάβεις την αίσθηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elgol είπε

Έχει βαρυκεντρισμενα πλήκτρα και ευαισθησία αφής μάλλον σου κάνει -γιατί δε ρωτάς τον δασκαλο;

Καλά λες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι ,το θέμα είναι το πουλάει όσο το πήρε έκανε πριν κανα χρόνο

παίρνεις δλδ καινουριο roland που έχει καλές κριτικές

https://www.thomann.de/gr/stage_pianos.html?feature-14126[]=true&oa=pra&gk=TASP&cme=false&filter=true

βασικά πήγαινε και δες απο κοντά μοντέλα σε τοπικά μαγαζιά να καταλάβεις την αίσθηση

 

Το πουλάει ακριβά λες; 

Αυτά που μου έστειλες, υπαρχουν και στην Ελλάδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν κλασσικά πιάνα που μπορούν να παίξουν και βουβά.
Δηλ. έχουν και ηλεκτρικό μηχανισμό και δέχονται ακουστικά.
Βεβαίως έχουν και το κλασσικό μηχανικό παίξιμο.
Αυτά που δεν είναι διάσημης φίρμας έχουν κόστος περίπου 3000€.
Πιο γνωστές φίρμες, π.χ. yamaha, είναι αρκετά ακριβότερα.

Πιάνο της προκοπής με 400€ δεν υπάρχει, μην αυταπατάσαι. 
Αυτά τα ηλεκτρικά κλαβιέ με πόδια είναι της πλάκας, τα βλέπουν όσοι μαθαίνουν πιάνο στα σοβαρά και γελάνε.
Κάνεις τη δουλειά σου στο περίπου στην αρχή, και σε λίγο καιρό ή παρατάς τη σοβαρή ενασχόληση ή αγοράζεις ένα πραγματικό όργανο.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spektor είπε

Το πουλάει ακριβά λες; 

Αν είδες είναι Κρήτη οπότε με μεταφορικά παραπάνω θα βγει , (εκτός του οτι αν δεν είσαι εκεί δε θα μπορείς να το τσεκάρεις)

εντάξει , κέρδος δε βγάζει 😂

δες το ιστορικό στο σκρουτζ

Spoiler

image.png.5a73b609cb06adb24360130495c26c5c.png

 

6 λεπτά πριν, Spektor είπε

Αυτά που μου έστειλες, υπαρχουν και στην Ελλάδα; 

τα thomann είναι brand του μαγαζιού εκεί , τα φέρνουν νομίζω και άλλοι εδώ

προσωπικά λόγω επαρχίας μόνο απο thomann ψωνίζω (3 χρόνια εγγύηση , άψογη εξυπηρέτηση , 30 μέρες επιστροφή αν δε σου αρέσει κάτι, δωρεάν μεταφορικά για πάνω απο 200€, δωρεάν μεταφορικά να το στείλεις εκεί και να έρθει πίσω σε περίπτωση βλάβης στην εγγύηση)

ίσως οφτοπικ αλλά έχω ρίξει άκυρο στα τοπικά μαγαζιά γιατί παλιά εκτός του οτι μας πιάνανε κότσο , το κερασάκι στην τούρτα ήταν οτι αν κάτι χαλούσε σου λέγανε στείλτο αντιπροσωπεία και τρώγαμε τα μεταφορικά πέρα δώθε

πολύ καλές κριτικές έχει το Roland FP-10 , οπότε όταν πας στα τοπικά μαγαζιά δοκίμασέ το και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Spektor said:

Καλά λες

Το πουλάει ακριβά λες; 

Αυτά που μου έστειλες, υπαρχουν και στην Ελλάδα; 

Όλα υπάρχουν Ελλάδα, αλλά δεν υπάρχει λόγος να ψωνίσεις από Ελλάδα. Αγόρασε από thomman όπως σου έστειλε ο Korakios. Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Εγώ θα σε συμβούλευα αν μπορείς  να ανεβεις budget και να δεις και ένα Yamaha clavinova ( έστω και το φθηνότερο) που είναι ότι πιο κοντά στο real thing. 

Ότι και να πάρεις να έχει 88 βαρύ κεντρισμένα πλήκτρα. Και κατά προτίμηση όχι πλαστικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rg550 είπε

Όλα υπάρχουν Ελλάδα, αλλά δεν υπάρχει λόγος να ψωνίσεις από Ελλάδα. Αγόρασε από thomman όπως σου έστειλε ο Korakios. Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

κοίτα αν έχει κανα Νάκα/Στόλλα κτλ κοντά , καλύτερα να πάει να δει ο ίδιος , ιδανικά μετά απο μαθημα να έχει φρέσκια την αίσθηση

8 λεπτά πριν, rg550 είπε

Εγώ θα σε συμβούλευα αν μπορείς  να ανεβεις budget και να δεις και ένα Yamaha clavinova ( έστω και το φθηνότερο) που είναι ότι πιο κοντά στο real thing. 

θέλει φορητό , επομένως και σαν budget και σα χώρο δε νομίζω να είναι για clavinova

πάντως , στην περίπτωση που το είχε με τεχνολογία , κοιτούσα για midi controller , αλλά μου έκανε εντύπωση και οι τιμές και το μέγεθος /βάρος (για βαρυκεντρισμένα πάντα)

https://www.thomann.de/gr/master_keyboards_up_to_88_keys.html?oa=pra&feature-60180[]=true&gk=TAMA88&cme=false&filter=true

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί της ουσίας αυτά είναι αρμόνια.
Μόνον αρμόνιο μπορείς να μάθεις σ' αυτά, όχι πιάνο.

Π.χ., κανένα από αυτά δεν έχει δεξί πεντάλ.
Χώρια που όταν αρχίσεις να μελετάς ασκήσεις από το Hanon και το Czerny θα ξεχαρβαλωθούν πολύ γρήγορα.

-

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Επί της ουσίας αυτά είναι αρμόνια.

υπάρχει το "synth" action και αυτό έχουν τα περισσότερα αρμόνια ,  semi-weighted (ημιβαρυκεντρισμένα) που συνήθως είναι με 61 πλήκτρα και άνω , τα προτιμούν πολλοί μουσικοί  σε live λόγω του οτι είναι πιο ελαφρά απο την επόμενη κατηγορία 

και τα hammer action (βαρυκεντρισμένα)

οπότε καλό είναι να μην τα γενικεύεις μιας και έστω λανθασμένα ,δείχνει οτι δεν έχεις επαφή με το αντικείμενο

9 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Π.χ., κανένα από αυτά δεν έχει δεξί πεντάλ.

έχουν υποδοχή για pedal(s)

9 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Χώρια που όταν αρχίσεις να μελετάς ασκήσεις από το Hanon και το Czerny θα ξεχαρβαλωθούν πολύ γρήγορα.

αν έχεις προσωπική εμπειρία , πάσο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Υπάρχουν κλασσικά πιάνα που μπορούν να παίξουν και βουβά.
Δηλ. έχουν και ηλεκτρικό μηχανισμό και δέχονται ακουστικά.
Βεβαίως έχουν και το κλασσικό μηχανικό παίξιμο.
Αυτά που δεν είναι διάσημης φίρμας έχουν κόστος περίπου 3000€.
Πιο γνωστές φίρμες, π.χ. yamaha, είναι αρκετά ακριβότερα.

Πιάνο της προκοπής με 400€ δεν υπάρχει, μην αυταπατάσαι. 
Αυτά τα ηλεκτρικά κλαβιέ με πόδια είναι της πλάκας, τα βλέπουν όσοι μαθαίνουν πιάνο στα σοβαρά και γελάνε.
Κάνεις τη δουλειά σου στο περίπου στην αρχή, και σε λίγο καιρό ή παρατάς τη σοβαρή ενασχόληση ή αγοράζεις ένα πραγματικό όργανο.

-

Καταρχάς σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που επέδειξες. Κατά δεύτερο, έχω προαναφέρει πως τουλάχιστον στην παρούσα φαση, δεν κοιτάω για αγορά πιάνου κλασικού. Εγώ σαν εντελώς αρχάριος, είχα την εντύπωση πως και ένα αρμόνιο θα μου έκανε, αλλά η καθηγήτρια μου είπε πως πρόκειται για ένα διαφορετικό όργανο και εν τέλει, θα πρέπει να κοιτάξω για ηλεκτρικό πιάνο. 

Θεωρώ πως τουλάχιστον για ένα χρόνο από σήμερα, που θα θεωρούμαι και θα είμαι, σ ένα αρχάριο επίπεδο, το ηλεκτρικό πιάνο, θα με καλύψει. Είναι λάθος; δεν ισχύει αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...