Προς το περιεχόμενο

Αγορά πιάνου


Spektor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Spektor είπε

Άρα σε τι διαφέρουν; 

στο έπιπλο , πιστεύω είναι φως φανάρι η διαφορά βάσει των εικόνων (ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα !)

1 λεπτό πριν, V.I.Smirnov είπε

Αυτό δεν υπάρχει στα ηλεκτρονικά κλαβιέ - ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται.

Φυσικά πάμε αλλού , δεν έχει σχέση με το οτι δεν καλύπτει το φίλο μας ένα απλό πλήκτρο

δοκίμασε να παίξεις με το demo του pianoteq , δεν είναι sampled based αλλά physical modeling

το έχουν εκθειάσει πολλοί κλασσικοί , εμένα δε με τρελαίνει αλλά δε χρειάζεται 400giga στον υπολογιστή

ωραία η ηχογράφηση , σπιτική πινελιά

7 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Πίστεψέ με, από τη μεριά τους δίκιο θα έχουν. 
Κλασσικά πράγματα δεν μαθαίνονται και δεν παίζονται σε τέτοια μέσα.
Για πειράματα και ερασιτεχνισμούς, και σύγχρονα ακούσματα, καλά είναι, 
αλλά ούτε ουσιαστική τεχνική αναπτύσσεις εκεί, ούτε μπορείς να παίξεις κλασσικά έργα που είναι η πεμπτουσία του αντικειμένου τους.

δεν είναι για όλους το ίδιο η πεμπτουσία που αναφέρεις , πολλοί ξεκινάνε με πιάνο επειδή μαθαίνουν αρκετά βασικά πράγματα απο θεωρία της μουσικής και μετά μπορεί να καταλήξουν να κάνουν ενορχηστρώσεις με απλά κλαβιέ (ή και sound design) για δικιά τους μουσική , για κινηματογράφο/θέατρο/video games .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

στο έπιπλο , πιστεύω είναι φως φανάρι η διαφορά βάσει των εικόνων (ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα !)

Φυσικά πάμε αλλού , δεν έχει σχέση με το οτι δεν καλύπτει το φίλο μας ένα απλό πλήκτρο

δοκίμασε να παίξεις με το demo του pianoteq , δεν είναι sampled based αλλά physical modeling

το έχουν εκθειάσει πολλοί κλασσικοί , εμένα δε με τρελαίνει αλλά δε χρειάζεται 400giga στον υπολογιστή

ωραία η ηχογράφηση , σπιτική πινελιά

δεν είναι για όλους το ίδιο η πεμπτουσία που αναφέρεις , πολλοί ξεκινάνε με πιάνο επειδή μαθαίνουν αρκετά βασικά πράγματα απο θεωρία της μουσικής και μετά μπορεί να καταλήξουν να κάνουν ενορχηστρώσεις με απλά κλαβιέ (ή και sound design) για δικιά τους μουσική , για κινηματογράφο/θέατρο/video games .

Σωστά απλώς κάπου χάθηκα στη μετάφραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spektor είπε

Ποιο κομμάτι παίζεις αν επιτρέπεται στο απόσπασμα; 

Και δεύτερο, πόσο καιρό ασχολιοσουν όταν το κατάφερες το συγκεκριμένο; 

Eίναι η 12η σκηνή από το Καρναβάλι (Carnaval) op. 9 του Schumann. 
To μόνο "εύκολο" απόσπασμα του έργου.
Εύκολο κατ' ευφημισμό - καθόλου εύκολο δεν είναι. Η μελωδία μοιράζεται και στα δυο χέρια και πρέπει να παίξεις ομοιόμορφα τον συνοδευτικό αρπισμό αναδύοντας τη μελωδία.

Το παίζουν και παιδιά, από τα πρώτα χρόνια μπορείς να δοκιμάσεις, 
αλλά η ηχητική τελειότητα θα καθυστερήσει.
Το υπόλοιπο έργο είναι στάθμη διπλώματος, απλησίαστο για αρχάριους.


Κι εδώ είναι δυο παλιές ηχογραφήσεις για να το απολαύσεις καλύτερα.
https://www.youtube.com/watch?v=vRQ8KPiPj84
https://www.youtube.com/watch?v=pQIQAXO3tw8

Μια πρόσκληση σ' ένα όνειρο....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Eίναι η 12η σκηνή από το Καρναβάλι (Carnaval) op. 9 του Schumann. 
To μόνον εύκολο" απόσπασμα του έργου.
Εύκολο κατ' ευφημισμό - καθόλου εύκολο δεν είναι. Η μελωδία μοιράζεται και στα δυο χέρια και πρέπει να μπορείς να παίξεις ομοιόμορφα τον συνοδευτικό αρπισμό τονίζοντας τη μελωδία.

Το παίζουν και παιδιά, από τα πρώτα χρόνια μπορείς να δοκιμάσεις, 
αλλά η ηχητική τελειότητα θα καθυστερήσει.

Το υπόλοιπο έργο είναι στάθμη διπλώματος, απλησίαστο για αρχάριους.


Κι εδώ είναι δυο παλιές ηχογραφήσεις για να το απολαύσεις καλύτερα.
https://www.youtube.com/watch?v=vRQ8KPiPj84
https://www.youtube.com/watch?v=pQIQAXO3tw8

Μια πρόσκληση σ' ένα όνειρο....

-

Άμα σου πω ότι προτιμώ την δική σου έκδοση, την πιο "ερασιτεχνική" , τι θα πεις ;

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τον χρόνο που διέθεσες. 

Όπως και όλους συνέβαλαν με τις χρησιμότατες τους συμβουλές. Δεν την ανέμενα τέτοια συμμετοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spektor είπε

Άμα σου πω ότι προτιμώ την δική σου έκδοση, την πιο "ερασιτεχνική" , τι θα πεις ;

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τον χρόνο που διέθεσες. 

Όπως και όλους συνέβαλαν με τις χρησιμότατες τους συμβουλές. Δεν την ανέμενα τέτοια συμμετοχή. 

Κι εγώ την προτιμώ. 
Καταρχήν, είμαι εγώ με τον καλό μου εαυτό.
Κατά δεύτερον, ο ήχος ακούγεται πιο ογκώδης και ζωντανός διότι το μικρόφωνο ήταν σχεδόν μέσα στο πιάνο. Αυτό έδωσε μεγαλύτερη εκφραστικότητα - αλλά είναι μια ερασιτεχνική προσπάθεια με πολλές ανακρίβειες. 

Εδώ π.χ., είναι ένα βίντεο αυτού του κομματιού από μια αληθινή μουσικό :
https://www.youtube.com/watch?v=3g5wx34q--0

Η φυσικότητα με την οποία ρέει η μουσική σε εξαπατάει. 
Το να κινηθεί έτσι το χέρι, με απαλότητα, δύναμη και ευλυγισία, να υπάρχει διαχωρισμός της μελωδίας από τη συνοδεία (η οποία εδώ μοιράζεται και στα δυο χέρια), είναι ΠΟΛΥ δύσκολο και έρχεται μετά από χρόνια εξάσκησης και αμέτρητες ασκήσεις. 
Κουτσά-στραβά όλοι θα πατήσουν τα πλήκτρα, αλλά σωστή ήχηση μπορούν να βγάλουν μόνον οι προχωρημένοι.
Το ίδιο συμβαίνει με το πασίγνωστο Fur Elise του μπετόβεν. Όλοι το παίζουν από τον δεύτερο-τρίτο χρόνο αλλά το κατακρεουργούν...
Στο αρμόνιο δεν υπάρχουν τέτοιες απαιτήσεις.

 

(παρεμπιπτόντως θα αποσύρω το δικό μου απόσπασμα).

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ζητησε ο ανθρωπος ενα ηλεκτρικο πιανο να αρχιζει να παιζει και του βαζετε video απο ανθρωπους που παιζουν απο την κοιλια της μανας τους σε Steinway

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elgol είπε

Τι ζητησε ο ανθρωπος ενα ηλεκτρικο πιανο να αρχιζει να παιζει και του βαζετε video απο ανθρωπους που παιζουν απο την κοιλια της μανας τους σε Steinway

Θεωρώ πως όλοι συνέβαλαν με την άποψη τους, διάβασα χρήσιμα πράγματα, διαφορετικές απόψεις. 

Εσύ φίλε μου έχεις να μου προτείνεις κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξεκίνησα  να μαθαίνω σιγά σιγά στην εφηβεία, 15-16, δεν ήμουν ενήλικας αλλά είχαν περάσει τα χρόνια που θα μου περνούσαν οι κινήσεις των χεριών και οι στάσεις ως φυσικές. Τα πήγαινα αρκετά καλά και με δεδομένο ότι τον πρώτο χρόνο δεν ειχα καν πιάνο στο σπίτι και πήγαινα για εξάσκηση δυο φορές την εβδομαδα από μια ώρα σε σπίτι φίλης μετά το σχολείο. 
Αργοτερα, στο σύντομο πέρασμά μου από ωδείο, συνάντησα αρκετούς που ξεκίνησαν στα 25-30 και ήταν πολύ καλοί, αρκετοί έγιναν μέσα σε λίγα χρονια. Δεν ξέρω φυσικά τι θα ήταν αν είχαν ξεκινήσει στα 7 τους.

οπως ξανά έγραψα, η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις από την αρχή με αληθινό αν θέλεις πραγματικά να ασχοληθείς γιατί μετά η μετάβαση θα σε πάει πίσω. Με λίγο ψάξιμο θα βρεις ένα μεταχειρισμένο όρθιο σε καλή κατάσταση. Δεν καταλαμβάνει περισσότερο χώρο από ένα απλό έπιπλο τηλεόρασης. Όταν έψαχνε γνωστός μου βρήκε αρκετά και τζάμπα, ήθελαν απλά να τα ξεφορτωθούν, μόνο τα μεταφορικά πλήρωσε, και μια ψιλό συντήρηση και λεύκανση πλήκτρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα τα κανονικα θελουν συντηρηση και τακτικο χουρδισμα χωρια οτι δεν μπορεις να ακους με ακουστικα ομως συνηθως ναι ενα πραγματικο πιανο σε καλη κατασταση υπερεχει του ηλεκτρικου ιδιας αξιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Spektor said:

Φίλε καλά τα λες. Μάλιστα, το θέμα δεν είναι οικονομικό αλλά κυρίως χωροταξικό. 

Τι εννοείς φίλε; Αυτά που μου πρότεινε προηγουμένως τι είναι ακριβώς; 

 

Δυστηχως δεν μπηκα εχθες και ειδα σημερα το μηνυμα σου. Ακριβως οπως στα εξηγησε ο @korakios 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...