Προς το περιεχόμενο

Αγορά πιάνου


Spektor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λ

Μάλλον πρέπει να πάρει με ουρά για να γίνει δουλειά 😕

4 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρε βρε άνθρωπε κάτι που να έχει βαρυκεντρισμένα πλήκτρα να ξεκινήσεις και βλέπεις μετά ,

αν ήταν να σκάει ο κόσμος χιλιάρικα για να ξεκινήσει θα είχαν κλείσει τα ωδεία χθες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Spektor είπε

Που καταλήγουμε παιδιά τελικά; 

Αν σε ενδιαφέρει να προχωρήσεις στο κλασσικό πιάνο πραγματικά, 
και να αναπτύξεις τεχνική στο χέρι και όλα τα συναφή, 
η αγορά αληθινού πιάνου είναι μονόδρομος. 
Όλα τα άλλα είναι επιβλαβή, τόσο περισσότερο όσο προχωράς.

Για τον πρώτο χρόνο δεν υπάρχει θέμα, μπορείς και με κλαβινόβα αλλά μετά όχι.
Εκτός αν στραφείς να μάθεις αρμόνιο....
Ρώτα τη δασκάλα σου να δεις τι θα σου πει. 
Ήδη απ ότι μας ανάφερες σου είπε μελέτη σε αρμόνιο γιοκ...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Ρώτα τη δασκάλα σου να δεις τι θα σου πει. 
Ήδη απ ότι μας ανάφερες σου είπε αρμόνιο γιοκ...

οι περισσότεροι δάσκαλοι δεν έχουν ιδέα για "αρμόνιο" λόγω κληρονομικής παραπληροφόρησης και απουσία γνώσεων μουσικής τεχνολογίας , είναι δράμα η κατάσταση

μπορεί και να νόμιζε

https://www.thomann.de/gr/startone_bk_54.htm

αρμόνιο είναι και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δεν ξέρω αφού 😕

Τί να κάνω να της πάρω άλλο;

Πάντως δεν παίζει ακόμα έτσι. Πάει 6η δημοτικού και κάνει 3 χρόνια πιάνο 😕

Τρία χρόνια με κλαβινόβες; 
Αν είναι πλέον να προχωρήσει, πάρε της αληθινό όργανο όσο συντομότερα γίνεται.
Είναι στο όριο.

Η τεχνική κατακτάται σταδιακά, σε μεγάλο βάθος χρόνου, και πρέπει αυτή η σταδιακή εκμάθηση να είναι σωστή.
Δεν ξεκινάς ένα πρωί να παίξεις τη moonlight σονάτα ή την appassionata του μπετόβεν.
Πρώτα θα παίξεις σονατίνες του Clementi και του Kuhlau. 
Είναι μινιατούρες (ας πούμε) των μεγαλύτερων έργων που κάνεις μετά. 
Οι τεχνικές ξεκινούν να μαθαίνονται σε αυτές. Ότι υπάρχει στα μεγάλα έργα και ότι πρέπει να κάνεις εκεί, υπάρχει και στα μικρά, απλώς σε μικρότερη κλίμακα.
Αν δεν τις μάθεις σωστά στα πιο "απλά" έργα, δηλ. στα πρώτα χρόνια, θα έχεις μεγάλο πρόβλημα αργότερα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρε βρε άνθρωπε κάτι που να έχει βαρυκεντρισμένα πλήκτρα να ξεκινήσεις και βλέπεις μετά ,

αν ήταν να σκάει ο κόσμος χιλιάρικα για να ξεκινήσει θα είχαν κλείσει τα ωδεία χθες

Σαν αυτά που μου έστειλες πριν; 

8 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Τρία χρόνια με κλαβινόβες; 
Αν είναι πλέον να προχωρήσει, πάρε της αληθινό όργανο όσο συντομότερα γίνεται.
Είναι στο όριο.

Η τεχνική κατακτάται σταδιακά, σε μεγάλο βάθος χρόνου, και πρέπει αυτή η σταδιακή εκμάθηση να είναι σωστή.
Δεν ξεκινάς ένα πρωί να παίξεις τη moonlight σονάτα ή την appassionata του μπετόβεν.
Πρώτα θα παίξεις σονατίνες του Clementi και του Kuhlau. 
Είναι μινιατούρες (ας πούμε) των μεγαλύτερων έργων που κάνεις μετά. 
Οι τεχνικές ξεκινούν να μαθαίνονται σε αυτές. 
Αν δεν τις μάθεις εκεί σωστά, δηλ. στα πρώτα χρόνια, θα έχεις μεγάλο πρόβλημα αργότερα...

-

Κατάλαβα τι λες. Σ ευχαριστώ 

23 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Αν σε ενδιαφέρει να προχωρήσεις στο κλασσικό πιάνο πραγματικά, 
και να αναπτύξεις τεχνική στο χέρι και όλα τα συναφή, 
η αγορά αληθινού πιάνου είναι μονόδρομος. 
Όλα τα άλλα είναι επιβλαβή, τόσο περισσότερο όσο προχωράς.

Για τον πρώτο χρόνο δεν υπάρχει θέμα, μπορείς και με κλαβινόβα αλλά μετά όχι.
Εκτός αν στραφείς σε αρμόνιο....
Ρώτα τη δασκάλα σου να δεις τι θα σου πει. 
Ήδη απ ότι μας ανάφερες σου είπε αρμόνιο γιοκ...

-

Κατάλαβα τι λες, σ ευχαριστώ για την συμμετοχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spektor είπε

Σαν αυτά που μου έστειλες πριν; 

ναι αλλά ξαναλέω καλό είναι να τα δοκιμάσεις απο κοντά μιας και όπως το κάθε πιάνο έχει διαφορετική αίσθηση στο πάτημα , άλλο τόσο είναι και τα αρμόνια/πλήκτρα/κλαβιέ (ο καθένας τα βαπτίζει οπως νομίζει) με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Τρία χρόνια με κλαβινόβες; 
Αν είναι πλέον να προχωρήσει, πάρε της αληθινό όργανο όσο συντομότερα γίνεται.
Είναι στο όριο.

Η τεχνική κατακτάται σταδιακά, σε μεγάλο βάθος χρόνου, και πρέπει αυτή η σταδιακή εκμάθηση να είναι σωστή.
Δεν ξεκινάς ένα πρωί να παίξεις τη moonlight σονάτα ή την appassionata του μπετόβεν.
Πρώτα θα παίξεις σονατίνες του Clementi και του Kuhlau. 
Είναι μινιατούρες (ας πούμε) των μεγαλύτερων έργων που κάνεις μετά. 
Οι τεχνικές ξεκινούν να μαθαίνονται σε αυτές. Ότι υπάρχει στα μεγάλα έργα και ότι πρέπει να κάνεις εκεί, υπάρχει και στα μικρά, απλώς σε μικρότερη κλίμακα.
Αν δεν τις μάθεις σωστά στα πρώιμα έργα, δηλ. στα πρώτα χρόνια, θα έχεις μεγάλο πρόβλημα αργότερα...

-

Στο σπίτι της έχει κανονικό πιάνο 

Της πήρα αυτό για τους 2 μήνες το καλοκαίρι που έρχεται για να μην χάνει την επαφή. 

Μόλις πέρσι άρχισε να παίζει με τα 2 χέρια. 

Προσωπικά και το moonlight shadow αν ήξερα να παίζω, ευχαριστημένος θα ήμουν! 

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Στο σπίτι της έχει κανονικό πιάνο 

Της πήρα αυτό για τους 2 μήνες το καλοκαίρι που έρχεται για να μην χάνει την επαφή. 

Μόλις πέρσι άρχισε να παίζει με τα 2 χέρια 

ε, δεν υπάρχει πρόβλημα τότε....

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, V.I.Smirnov said:

Κλαβιέ με πόδια, δεν το βλέπεις 😁
Ηλεκτρικό πιάνο είναι κάτι τέτοιο π.χ. (από διαφημιστικό promotion):

https://www.youtube.com/watch?v=jJgl81-SjgE

Παρεμπιπτόντως, η κοπέλα αυτή είναι εξαιρετική πιανίστρια και είχε λάβει μέρος και στον διεθνή διαγωνισμό Chopin το 2010.
Π.χ., εδώ : https://www.youtube.com/watch?v=51fxsK3JZqA

Eίναι ποτέ δυνατόν να παιχτεί αυτό το scherzo σε τέτοια κλαβιέ;  με τίποτε. 
Αυτό μελετούσε μεταξύ άλλων ο φίλος μου στην clavinova της yamaha που ανάφερα πριν και την ξεχαρβάλωσε. 
Και ούτε το scherzo έμαθε σωστά....

 

Εδώ είναι άλλο ένα παράδειγμα από υβριδικό πιάνο (ηλεκτρικό-ακουστικό) , πάλι από promotion :
https://www.youtube.com/watch?v=cNRY2qOH5IM
Ποιά κλαβινόβα μπορεί να αντέξει τέτοιο βάρος;
Αυτά είναι πολύ προχωρημένα πράγματα βέβαια αλλά αυτές οι τεχνικές ξεκινούν να μαθαίνονται στα πρώτα χρόνια, από τα απλά κομμάτια.
Γι αυτό η μελέτη σε σωστό όργανο από την αρχή είναι πολύ σημαντική.

-

Καλά τώρα ξεκίνησε ο άνθρωπος και ρωτάει τι να πάρει για τον πρώτο χρόνο όχι τι ετοιμασία να κάνει για να πάρει το δίπλωμα .Εκτός άν έχουν αλλάξει δραματικά οι απαιτήσεις τα τελευταία 30 χρόνια απο τότε έκανα εγώ μικρός στον πρώτο χρόνο θα έχει πιο πολύ Beyer και όχι και τοσο Chopin και Rachmaninoff.

Ενα φορητό μπορεί να καλύχει τις ανάγκες για την αρχή και σε κανα χρόνο όπως είπε θα κοιτάξει για ένα κανονικό πιάνο.Απλά να δοκίμασει αν μπορεί απο κοντά να δει την αίσθηση και αν τον ικανοποιεί

Επεξ/σία από Nevyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Nevyn είπε

Ενα φορητό μπορεί να καλύχει τις ανάγκες για την αρχή και σε κανα χρόνο όπως είπε θα κοιτάξει για ένα κανονικό πιάνο.Απλά να δοκίμασει αν μπορεί απο κοντά να δει την αίσθηση και αν τον ικανοποιεί

Δεν υπάρχουν φορητά πιάνα.
Υπάρχουν όρθια που είναι ευκόλως μεταφερόμενα.
Και υβριδικά (ηλεκτρικά-ακουστικά) που ίσως είναι ακόμη μικρότερα και ελαφρύτερα - αλλά πάντως όχι φορητά.

Από κει και πέρα, είπαμε, τον πρώτο χρόνο γίνεται και με κλαβινόβες και αρμόνια.
Μετά όχι.
Οι τεχνικές μαθαίνονται σωστά ήδη από τα πρώτα έργα.
Τα μικρά πρελούδια του Bach που κάνεις στις κατωτέρες έχουν ότι και τα μεγάλα από το well tempered clavier που κάνεις στις ανωτέρες (πολυφωνία, αντιστικτική δομή κλπ) - απλώς είναι μικρά.
Οι σονατίνες έχουν ότι και οι μεγάλες σονάτες. Κλπ κλπ.
Ρυθμό, δυναμική, πεντάλ, κινησιολογία του χεριού τα εξασκείς και τα μαθαίνεις στα μικρά κομμάτια στην κλίμακα που τους αναλογεί, ακριβώς όπως και στα μεγάλα αργότερα.

Αυτά δεν μαθαίνονται σε κλαβινόβες και αρμόνια.
Όποιος έχει σκοπό να προχωρήσει πάει σε αληθινό όργανο. Όσο πιο σύντομα, τόσο καλύτερα 
Τhat's my point.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι αν σκοπεύεις να ασχοληθείς πιο ουσιαστικά κι όχι μόνο να μάθεις κάποια κομμάτια όπως είχες γράψει, χρειάζεσαι όσο το νωρίτερο, κανονικό πιάνο, είτε το κλασικό, είτε όχι. Διαφορετικά η μετάβαση θα σε δυσκολέψει και θα σε πάει πίσω.

δεν ξέρω πώς είναι τώρα από τιμές, αλλά πριν από κάποια χρόνια υπήρχε μια τάση να προσπαθούν να ξεφορτωθούν κλασικά πιάνα κι έβλεπες αγγελίες που τα έδιναν χωρίς καμία τιμή, αρκεί να πλήρωνες τα μεταφορικά. Έτσι πήρε γνωστός μου ένα άψογο και πανέμορφο. Εννοείται μετά από έλεγχο από γνώστη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι του αντικειμένου, αλλά αν ρίξεις μια μάτια σε αγγελίες θα δεις κλασσικά πιάνα σε τιμές σκότωμα ( πχ 500-600). Τα χάζευα τώρα από περιέργεια όταν διάβασα το νήμα σου. Είναι πραγματικά κοσμήματα !! Χωρίς να έχω ιδέα από πιανο θα σου πρότεινα να περιμένεις ώστε να βρεις μια τέτοια αγγελία κοντά στην περιοχή σου. Και ο χρόνος που θα περάσει θα σε βοηθήσει να σιγουρευτείς οτι όντως θες να μάθεις το συγκεκριμένο όργανο. Σκέψου να σκας ένα καρρο λεφτά και μετά από 6 μήνες να δεις οτι δεν σε ενθουσιάζει το ίδιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Spektor said:

Τελικά, βρήκα καθηγητή, ξεκίνησα τα μαθήματα, σήμερα έκανα το δεύτερο. Και πρέπει πια για την εξάσκηση μου να αγοράσω ένα όργανο. Ύστερα και από την συζήτηση με την καθηγήτρια μου, μου απέρριψε την ιδέα αγοράς ενός αρμόνιου, γιατί όπως και σωστά μου είπε, είναι διαφορετικό όργανο από το κλασικό πιάνο. 

Οπότε χρειάζομαι ένα ηλεκτρικό καθώς για κλασικό πιάνο, είναι δύσκολα τα πράγματα. 

Έχετε κάποιο να μου προτείνετε; Και αν είναι εφικτό, υπάρχει κάποιο φορητό, έτσι ώστε να μην καταλαμβάνει και πολύ χώρο; 

Για αγορά μεταχειρισμένου, που μπορώ να απευθυνθώ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

clavinova με 400€ ξεχασε το φιλικά. Απο εκει και περα ξεκινας με κανενα clavinova yamaha απο 850€+ η Roland παλι στα ιδια λεφτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το thread αλλά το ριχα απορία, μπορείς να ξεκινήσεις να μαθαίνεις πιάνο στα 30+ ? Προέρχομαι από έγχορδο όργανο (ηλεκτρική κιθαρα) και από θεωρητικό επίπεδο έχω γνώσεις σύγχρονης μουσικής ( jazz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...