Προς το περιεχόμενο

Αγορά πιάνου


Spektor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρητικά μπορεί αλλά στην πράξη είναι πολύ δύσκολο καθώς πρέπει να διαθέσει πολύ χρόνο και δυνάμεις, και συνήθως δεν έχει στην απαιτούμενη επάρκεια τίποτε από τα δυο.

Στο πιάνο πρέπει να λειτουργούν ταυτόχρονα και τα χέρια και το μυαλό.
Είναι χειρωνακτική και διανοητική δουλειά ταυτόχρονα.
Το να μάθεις ξεκινώντας από μικρός έχει το πλεονέκτημα ότι το χειρωνακτικό μέρος μαθαίνεται καθώς αναπτύσσεται ανατομικά και το χέρι (καθώς μεγαλώνεις), άρα είναι κάπως πιο εύπλαστο.
Το μεινέκτημα είναι ότι θέματα μουσικής κατανόησης είναι κάπως δυσκολότερο να τα αντιληφθεί ένα παιδί.
Σε έναν μεγάλο συμβαίνει το ανάποδο.
Ανατομικά έχει αναπτυχθεί το χέρι και είναι κάπως πιο δύσκαμπτο.
Αντίθετα, ο μεγάλος μπορεί να καταλάβει πιο εύκολα ορισμένα θέματα αν του τα πεις (π.χ. τη δομή ενός κομματιού, την έκφραση και τη δυναμική κλπ). Το αν μπορεί βέβαια να τα εφαρμόσει είναι άλλο ζήτημα καθώς χρειάζεται μεγάλη υπομονή, ενώ και οι αντοχές του είναι ενδεχομένως μικρότερες.


Η τζαζ είναι εντελώς διαφορετική από το κλασσικό πιάνο. 
Π.χ., στην τζαζ σημαντικό στοιχείο είναι ο αυτοσχεδιασμός.
Στα κλασσικά κομμάτια η προσήλωση στην παρτιτούρα είναι ευλαβική και νόμος, και οι παρεκλίσεις απαγορεύονται.
Και τεχνικά υπάρχουν διαφορές.
Χωρίς να έχω ασχοληθεί με τη τζαζ, έχω την εντύπωση ότι οι τεχνικές που απαιτούνται στο πιάνο, ειδικά σε προχωρημένα πράγματα, είναι πολύ δυσκολότερες από της τζαζ.
Το να έχεις εξοικείωση με κάποιο όργανο και μουσικές γνώσεις σίγουρα βοηθάει αλλά όχι ουσιαστικά. 
Οι τεχνικές που ξέρεις στην κιθάρα δεν θα σου προσφέρουν τίποτε στο πιάνο.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

38 λεπτά πριν, haris013 είπε

Άσχετο με το thread αλλά το ριχα απορία, μπορείς να ξεκινήσεις να μαθαίνεις πιάνο στα 30+ ? Προέρχομαι από έγχορδο όργανο (ηλεκτρική κιθαρα) και από θεωρητικό επίπεδο έχω γνώσεις σύγχρονης μουσικής ( jazz)

φυσικά και μπορείς , δεν έχει σχέση η ηλικία (μόνο σε τυχών προβλήματα υγείας) , αν έχεις όρεξη ξεκινάς :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Wowthodoris είπε

Δεν είμαι του αντικειμένου, αλλά αν ρίξεις μια μάτια σε αγγελίες θα δεις κλασσικά πιάνα σε τιμές σκότωμα ( πχ 500-600). Τα χάζευα τώρα από περιέργεια όταν διάβασα το νήμα σου. Είναι πραγματικά κοσμήματα !! Χωρίς να έχω ιδέα από πιανο θα σου πρότεινα να περιμένεις ώστε να βρεις μια τέτοια αγγελία κοντά στην περιοχή σου. Και ο χρόνος που θα περάσει θα σε βοηθήσει να σιγουρευτείς οτι όντως θες να μάθεις το συγκεκριμένο όργανο. Σκέψου να σκας ένα καρρο λεφτά και μετά από 6 μήνες να δεις οτι δεν σε ενθουσιάζει το ίδιο 

Φίλε καλά τα λες. Μάλιστα, το θέμα δεν είναι οικονομικό αλλά κυρίως χωροταξικό. 

3 ώρες πριν, dream21 είπε

clavinova με 400€ ξεχασε το φιλικά. Απο εκει και περα ξεκινας με κανενα clavinova yamaha απο 850€+ η Roland παλι στα ιδια λεφτα..

Τι εννοείς φίλε; Αυτά που μου πρότεινε προηγουμένως τι είναι ακριβώς; 

 

Αυτό τι είναι; 

https://www.skroutz.gr/s/17182241/Roland-us-Ilektriko-Stage-Piano-FP-10-me-88-Dynamika-Pliktra-Ensomatomena-Icheia-kai-Syndesi-me-Akoustika-kai-Ypologisti-Black.html

2 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Θεωρητικά μπορεί αλλά στην πράξη είναι πολύ δύσκολο καθώς πρέπει να διαθέσει πολύ χρόνο και δυνάμεις, και συνήθως δεν έχει στην απαιτούμενη επάρκεια τίποτε από τα δυο.

Στο πιάνο πρέπει να λειτουργούν ταυτόχρονα και τα χέρια και το μυαλό.
Είναι χειρωνακτική και διανοητική δουλειά ταυτόχρονα.
Το να μάθεις ξεκινώντας από μικρός έχει το πλεονέκτημα ότι το χειρωνακτικό μέρος μαθαίνεται καθώς αναπτύσσεται ανατομικά και το χέρι (καθώς μεγαλώνεις), άρα είναι κάπως πιο εύπλαστο.
Το μεινέκτημα είναι ότι θέματα μουσικής κατανόησης είναι κάπως δυσκολότερο να τα αντιληφθεί ένα παιδί.
Σε έναν μεγάλο συμβαίνει το ανάποδο.
Ανατομικά έχει αναπτυχθεί το χέρι και είναι κάπως πιο δύσκαμπτο.
Αντίθετα, ο μεγάλος μπορεί να καταλάβει πιο εύκολα ορισμένα θέματα αν του τα πεις (π.χ. τη δομή ενός κομματιού, την έκφραση και τη δυναμική κλπ). Το αν μπορεί βέβαια να τα εφαρμόσει είναι άλλο ζήτημα καθώς χρειάζεται μεγάλη υπομονή, ενώ και οι αντοχές του είναι ενδεχομένως μικρότερες.


Η τζαζ είναι εντελώς διαφορετική από το κλασσικό πιάνο. 
Π.χ., στην τζαζ σημαντικό στοιχείο είναι ο αυτοσχεδιασμός.
Στα κλασσικά κομμάτια η προσήλωση στην παρτιτούρα είναι ευλαβική και νόμος, και οι παρεκλίσεις απαγορεύονται.
Και τεχνικά υπάρχουν διαφορές.
Χωρίς να έχω ασχοληθεί με τη τζαζ, έχω την εντύπωση ότι οι τεχνικές που απαιτούνται στο πιάνο, ειδικά σε προχωρημένα πράγματα, είναι πολύ δυσκολότερες από της τζαζ.
Το να έχεις εξοικείωση με κάποιο όργανο και μουσικές γνώσεις σίγουρα βοηθάει αλλά όχι ουσιαστικά. 
Οι τεχνικές που ξέρεις στην κιθάρα δεν θα σου προσφέρουν τίποτε στο πιάνο.

-

Εγώ νομίζω το σημαντικότερο όλων είναι η θέληση. 

 

Γενικά, δεν με ενδιαφέρει η προοπτική κτήσης πτυχίων. Είναι κάτι που θέλω να το κάνω για μένα, αποκλειστικά, σαν ενασχόληση προσωπική, στον ελεύθερο μου χρόνο. Όπως ο άλλος βλέπει μία σειρά, πάει για βόλεϋ, κλπ, εγώ αποφάσισα πως θέλω να κάνω αυτό. Για αυτό απέρριψα και την ιδέα ενός ωδείου. 

Επιθυμία μου είναι να μάθω να παίζω τραγούδια που μου αρέσουν στο πιάνο, να μαθαίνω να "ακούω" τη μουσική, να διαβάζω τις νότες. 

Είναι μία συνειδητή απόφαση, γνωρίζω ότι είναι ένα "δύσκολο" χόμπι. Και δεν αναμένω φυσικά να μάθω να παίζω απνευστί το "flight of the bumblebee" . Και ούτε θέλω κιόλα. 

Τώρα αν σε δέκα χρόνια, και αν ακόμα το συνεχίζω, τα καταφέρω, κακό δεν θα μου κάνει. Αλλά σίγουρα δεν είναι αυτός ο σκοπός μου, αυτό που αναμένω από την ενασχόληση μου με το πιάνο. 

 

 

 

Επεξ/σία από Spektor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spektor είπε

Τι εννοείς φίλε; Αυτά που μου πρότεινε προηγουμένως τι είναι ακριβώς; 

η clavinova ήταν η αμέσως επόμενη λύση για ηλεκτρικό πιάνο , βέβαια 20-30 χρόνια πριν

εννοεί αυτά που είναι έπιπλο , μαζί με τα πετάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

η clavinova ήταν η αμέσως επόμενη λύση για ηλεκτρικό πιάνο , βέβαια 20-30 χρόνια πριν

εννοεί αυτά που είναι έπιπλο , μαζί με τα πετάλια

Με μπέρδεψες κάπου φίλε. Σ έχασα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

σαν αυτά

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

20211222125507_kurzweil_ilektriko_piano_ka130_dark_rosewood.jpeg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

20210423153216_casio_ap_470_celviano_black.jpeg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

20190902163849_korg_b2sp_white.jpeg

 

Αυτά δεν εμπίπτουν στην κατηγορία ηλεκτρικού πιάνου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό συνθεσάιζερ πχ yamaha es6 που έχω,έχει βαρυκεντρισμεμα πλήκτρα,after tuch,και ότι άλλο για να έχει το αποτέλεσμα σαν κανονικο πιάνο.....

Επιδει δεν θα παίξεις στο Μέγαρο κοιτα κάτι τέτοιο......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spektor είπε

Αυτά δεν εμπίπτουν στην κατηγορία ηλεκτρικού πιάνου ;

ναι , αν μπερδεύτηκες προσπέρασέ το , δε λέω κάτι διαφορετικό , ούτε κάποια πειπλέον πληροφορία

απλά ανέφερα τι είναι η clavinova και οτι ήταν μονόδρομος 10ετίες πριν για όσους δεν ήθελαν/μπορούσαν να έχουν κανονικό πιάνο

3 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Ένα καλό συνθεσάιζερ πχ yamaha es6 που έχω,έχει βαρυκεντρισμεμα πλήκτρα,after tuch,και ότι άλλο για να έχει το αποτέλεσμα σαν κανονικο πιάνο.....

θα μαζευτούν οι κλασσικοί και θα σε πετάξουν στην πυρά . Με το που ακούνε σαξόφωνα , κιθάρες απο πλήκτρα τρελαίνονται , αν πετάξεις και τίποτα μπλιμπλίκια θα βγάλουν τους πασσάλους 😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Ένα καλό συνθεσάιζερ πχ yamaha es6 που έχω,έχει βαρυκεντρισμεμα πλήκτρα,after tuch,και ότι άλλο για να έχει το αποτέλεσμα σαν κανονικο πιάνο.....

Επιδει δεν θα παίξεις στο Μέγαρο κοιτα κάτι τέτοιο......

Αυτό που μου πρότεινες, σε Ελλάδα τουλάχιστον δεν βλέπω να υπάρχει. Έχεις κάποιο άλλο κατά νου; 

8 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , αν μπερδεύτηκες προσπέρασέ το , δε λέω κάτι διαφορετικό , ούτε κάποια πειπλέον πληροφορία

απλά ανέφερα τι είναι η clavinova και οτι ήταν μονόδρομος 10ετίες πριν για όσους δεν ήθελαν/μπορούσαν να έχουν κανονικό πιάνο

θα μαζευτούν οι κλασσικοί και θα σε πετάξουν στην πυρά . Με το που ακούνε σαξόφωνα , κιθάρες απο πλήκτρα τρελαίνονται , αν πετάξεις και τίποτα μπλιμπλίκια θα βγάλουν τους πασσάλους 😂

Αυτά που μου πρότεινες, στην αρχή, είναι clavinova? Ένα clavinova είναι ηλεκτρικό πιάνο; 

Συγχώρεσε την άγνοια μου αλλά ακόμα όπως κατάλαβες είμαι στην πάρα πολύ αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spektor είπε

Ένα clavinova είναι ηλεκτρικό πιάνο; 

ναι

2 λεπτά πριν, Spektor είπε

Αυτά που μου πρότεινες, στην αρχή, είναι clavinova?

όχι , όμως είναι ηλεκτρικά πιάνα και αυτά

3 λεπτά πριν, Spektor είπε

Συγχώρεσε την άγνοια μου αλλά ακόμα όπως κατάλαβες είμαι στην πάρα πολύ αρχή. 

κανένα πρόβλημα

3 λεπτά πριν, Spektor είπε

Αυτό που μου πρότεινες, σε Ελλάδα τουλάχιστον δεν βλέπω να υπάρχει. Έχεις κάποιο άλλο κατά νου; 

αυτό που πρότεινε είναι συνθεσάιζερ σε γενικές γραμμές , δε χρειάζεται να μπλέκεις απο τώρα με άλλες κατηγορίες

όταν αργότερα θα θες να γράφεις μουσική το πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιήσεις  πρόγραμμα σε υπολογιστή παρά να πας σε τέτοιες κατηγορίες

παρεμπιπτόντως @alexioannou το es6 δε νομίζω να είχε βαρυκεντρισμένα πλήκτρα , νομίζω μόνο το es8 είχε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Spektor είπε

Αυτό που μου πρότεινες, σε Ελλάδα τουλάχιστον δεν βλέπω να υπάρχει. Έχεις κάποιο άλλο κατά νου; 

Αυτά που μου πρότεινες, στην αρχή, είναι clavinova? Ένα clavinova είναι ηλεκτρικό πιάνο; 

Συγχώρεσε την άγνοια μου αλλά ακόμα όπως κατάλαβες είμαι στην πάρα πολύ αρχή. 

Κι εγώ μαζί σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι

όχι , όμως είναι ηλεκτρικά πιάνα και αυτά

κανένα πρόβλημα

αυτό που πρότεινε είναι συνθεσάιζερ σε γενικές γραμμές , δε χρειάζεται να μπλέκεις απο τώρα με άλλες κατηγορίες

όταν αργότερα θα θες να γράφεις μουσική το πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιήσεις  πρόγραμμα σε υπολογιστή παρά να πας σε τέτοιες κατηγορίες

παρεμπιπτόντως @alexioannou το es6 δε νομίζω να είχε βαρυκεντρισμένα πλήκτρα , νομίζω μόνο το es8 είχε 

Κάτσε κάπου οδεύουμε. Ένα clavinova, τι διαφορά έχει με αυτά που μου έστειλες στην πρώτη σελίδα; Και τα δύο είναι ηλεκτρικά πιάνα. Άρα σε τι διαφέρουν; 

3 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Κι εγώ μαζί σου 

Σε τι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

θα μαζευτούν οι κλασσικοί και θα σε πετάξουν στην πυρά . Με το που ακούνε σαξόφωνα , κιθάρες απο πλήκτρα τρελαίνονται , αν πετάξεις και τίποτα μπλιμπλίκια θα βγάλουν τους πασσάλους 😂

Πίστεψέ με, από τη μεριά τους δίκιο θα έχουν. 
Κλασσικά πράγματα δεν μαθαίνονται και δεν παίζονται σε τέτοια μέσα.
Για πειράματα και ερασιτεχνισμούς, και σύγχρονα ακούσματα, καλά είναι, 
αλλά ούτε ουσιαστική τεχνική αναπτύσσεις εκεί, ούτε μπορείς να παίξεις κλασσικά έργα που είναι η πεμπτουσία του αντικειμένου τους.


Το πιάνο έχει "προσωπικότητα", ο ήχος του είναι ζωντανός, είναι πλήκτρα και χορδές που ταλαντώνονται, 
δεν είναι βαλσαμωμένος και αποστειρωμένος όπως ενός ηλεκτρικού οργάνου.
Όποιος μελετάει πιάνο συνήθως δένεται συναισθηματικά με αυτό, καταλήγει να αποτελεί ένα μέσο της προσωπικής του έκφρασης το οποίο τον συντροφεύει για χρόνια, και σ' αυτό κάνει μια ψυχική κατάθεση.

Μπαίνω στον πειρασμό να αναρτήσω το παρακάτω δείγμα, είναι από μια παλιά ηχογράφηση όταν ακόμη μελετούσα.
Παρά τις ατέλειες και τα τριξίματα από το κάθισμα, ο ήχος έχει έναν "όγκο" και μια "αναπνοή" που σου δίνει την αίσθηση ότι το όργανο είναι ζωντανός οργανισμός.

Αυτό δεν υπάρχει στα ηλεκτρονικά κλαβιέ (ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται). 
Το συγκεκριμένο απόσπασμα, σε ένα ηλεκτρονικό κλαβιέ όπως τα παραπάνω θα ακουστεί "άδειο" και αδύναμο, άχρωμο. Γι αυτό ωρύονται οι "κλασσικοί"...

 

(πλέον το έβγαλα για λόγους ιδιωτικότητας - τυχεροί όσοι πρόλαβαν να το ακούσουν,😁 )


-

 

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Πίστεψέ με, από τη μεριά τους δίκιο θα έχουν. 
Κλασσικά πράγματα δεν μαθαίνονται και δεν παίζονται σε τέτοια μέσα.
Για πειράματα και ερασιτεχνισμούς, και σύγχρονα ακούσματα, καλά είναι, 
αλλά ούτε ουσιαστική τεχνική αναπτύσσεις εκεί, ούτε μπορείς να παίξεις κλασσικά έργα που είναι η πεμπτουσία του αντικειμένου τους.


Το πιάνο έχει "προσωπικότητα", ο ήχος του είναι ζωντανός, είναι πλήκτρα και χορδές που ταλαντώνονται, 
δεν είναι βαλσαμωμένος και αποστειρωμένος όπως ενός ηλεκτρικού οργάνου.
Όποιος μελετάει πιάνο συνήθως δένεται συναισθηματικά με αυτό, καταλήγει να αποτελεί ένα μέσο της προσωπικής του έκφρασης το οποίο τον συντροφεύει για χρόνια, και σ' αυτό κάνει μια ψυχική κατάθεση.

Μπαίνω στον πειρασμό να αναρτήσω το παρακάτω δείγμα είναι από μια παλιά ηχογράφηση όταν ακόμη μελετούσα.
Ο ήχος, παρά τις ατέλειες και τα τριξίματα από το κάθισμα, έχει έναν "όγκο" και μια "αναπνοή" που σου δίνει την αίσθηση ότι το όργανο είναι ζωντανός οργανισμός.

Αυτό δεν υπάρχει στα ηλεκτρονικά κλαβιέ - ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται. 
Το συγκεκριμένο απόσπασμα, σε ένα ηλεκτρονικό κλαβιέ όπως τα παραπάνω θα ακουστεί "άδειο" και αδύναμο έως "ψόφιο". Γι αυτό ωρύονται οι "κλασσικοί"...


-

 

Σε καταλαβαίνω πιο πολύ από όσο πιστεύεις. Σίγουρα θα θελήσω, θα αγοράσω ένα κλασικό όργανο. Τα καταλαβαίνω όσα λες. 

Ποιο κομμάτι παίζεις αν επιτρέπεται στο απόσπασμα; 

Και δεύτερο, πόσο καιρό ασχολιοσουν όταν το κατάφερες το συγκεκριμένο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...