Προς το περιεχόμενο

Το Google Fiber ανεβάζει ταχύτητα στα εξωφρενικά 20Gbps


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Thresh είπε

Καλά και μεγαλύτερη πληθυσμιακή κάλυψη να είχαμε, πάλι στην τελευταία θέση θα βρισκόμασταν με νοοτροπίες σαν αυτή που παραθέτω, γιατί ο μέσος όρος βγαίνει από τις μετρήσεις των χρηστών.

Κατα τα άλλα μια χαρά προλαβαίνουμε μέχρι το 2030, αν θες να δεις τωρινές περιοχές κάλυψης και γενικότερα πόσο έχει προχωρήσει μέχρι τώρα το FTTH ρίξε μια zoomed in ματιά στον επίσημο χάρτη εδώ: FTTH GOV

Ναι, τον είδα. Και; ftth μόνο στο 1/6 της αττικής. Για την υπόλοιπη Ελλάδα μην μιλήσουμε. Βυθισμένη στην εποχή του χαλκού. Επίσης από που και ως που προλαβαίνουμε στα επόμενα 6 χρόνια; Έχει ξεκινήσει κάποιο έργο σχετικά με αυτό; Ζουμ έκανες στον χάρτη του gov; Κάνε περισσότερο ζουμ πάνω στα ροζ και δες τι έκταση καλύπτουν! Όπως και να έχει σύμφωνα με ευρωπαϊκή έρευνα η Ελλάδα είναι πρωτη χώρα στην ακρίβεια και τελευταία χώρα στην Ευρώπη όσο αφορά την ταχύτητα και αποδοτικότητα στην Ευρώπη. Η opensignal και οι ευρωπαίοι μας χαρακτηρίζουν ως την χώρα που έχει αποκλειστεί στην εποχή του χαλκού. Όλα τα υπόλοιπα που μου λες «ότι προλαβαίνουμε» είναι Ευχολόγια και «να χαμε να λέγαμε»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, Sunlight-knight said:

Ναι, τον είδα. Και; ftth μόνο στο 1/6 της αττικής. Για την υπόλοιπη Ελλάδα μην μιλήσουμε. Βυθισμένη στην εποχή του χαλκού. Επίσης από που και ως που προλαβαίνουμε στα επόμενα 6 χρόνια; Έχει ξεκινήσει κάποιο έργο σχετικά με αυτό; Ζουμ έκανες στον χάρτη του gov; Κάνε περισσότερο ζουμ πάνω στα ροζ και δες τι έκταση καλύπτουν! Όπως και να έχει σύμφωνα με ευρωπαϊκή έρευνα η Ελλάδα είναι πρωτη χώρα στην ακρίβεια και τελευταία χώρα στην Ευρώπη όσο αφορά την ταχύτητα και αποδοτικότητα στην Ευρώπη. Η opensignal και οι ευρωπαίοι μας χαρακτηρίζουν ως την χώρα που έχει αποκλειστεί στην εποχή του χαλκού. Όλα τα υπόλοιπα που μου λες «ότι προλαβαίνουμε» είναι Ευχολόγια και «να χαμε να λέγαμε»

Προφανώς κι έχω κάνει zoom, φάνηκε εξάλλου πιο πάνω από την περίπτωση του BritGreek.

Βεβαίως έχει αρκετή δουλειά ακόμα η Αττική, αλλά το λεκανοπέδιο στο οποίο βρίσκεται και το συντριπτικό ποσοστό του πληθυσμού της δεν έχει άσχημη κάλυψη, τα συνεργεία δουλεύουν ασταμάτητα.

Στις μη εμπορικές περιοχές στο υπόλοιπο Αττικής και σε αντίστοιχες της υπόλοιπης χώρας, εκτός αστικών κέντρων, θα γίνουν έργα με το UFBB το οποίο είναι ΣΔΙΤ, ώστε να επιδοτηθούν.

Δεν ισχυρίστηκα κάπου ότι δεν είμαστε τελευταίοι ή ότι είμαστε φτηνοί, απλά ότι προλαβαίνουμε μέχρι το 2030 αν συνεχίσουμε με τους ίδιους ρυθμούς.

Από εκεί και πέρα, αν δεις τα νούμερα "υιοθετησης" του FTTH θα καταλάβεις άλλον ένα λόγο που είμαστε τόσο πίσω. Ούτε 20% της συνολικής κάλυψης FTTH δεν έχει βάλει ακόμα, είτε λόγω τιμών, είτε λόγω "δεν χρειάζομαι παραπάνω από 50-100", είτε γιατί δεν θέλουν μερεμέτια στο κτίριο, είτε γιατί δεν το έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Thresh είπε

Στο χάρτη του FTTH πλέον δείχνει κτίρια που έχουν ήδη διαθεσιμότητα ή που έχουν ολοκληρωθεί τα έργα και θα τους γίνει εμπορικά διαθέσιμη στο άμεσο μέλλον, 2 βδομάδες max.

 

Για περιοχές Cosmote κατά 99,99% ναι δεν αμφιβάλω. Αλλά σε περιοχές με καμπίνες και οπτικές Nova τα στοιχεία (τουλάχιστον για την περιοχή μου) είναι αλλά ντάλα της Παρασκευής το γάλα!!! Μέχρι και τις "πινέζες" σε λάθος δρόμους τις έχουν βάλει!

Τουλάχιστον έφυγα από αυτή και πλέον έχω 200mbps από την Cosmote σε περιοχή που σύμφωνα με τα λεγόμενα της Nova δεν υποστηριζόταν (και μάλιστα από δικές της καμπίνες). Μάλιστα τους έστειλα (καθαρά για τρολάρισμα) screenshot από συγχρονισμό και speedtest και ότι για ένα πράγμα μετάνιωσα που έφυγα από αυτούς μετά από τόσα χρόνια (σταθερά από το 2009). Ότι δεν έφυγα νωρίτερα και τσάμπα περίμενα για διαθεσιμότητα της αναμονής της πολυκατοικίας μας ή για 200mbps από αυτούς.

Φυσικά δεν έχουν απαντήσει ακόμα, αλλά και να μην το κάνουν σκασίλα μου!!!

Όποτε όταν με το καλό η Nova δώσει διαθεσιμότητα στην αναμονή (την έχει βάλει από τον Αύγουστο του 2021) μπορεί και να βάλω FTTH από την Cosmote, αλλά κακά τα ψέματα και η 200άρα πετάει οπότε είμαι υπέρ καλυμμένος!!! Και σιγά την διαφορά δηλαδή. 26,90 πλήρωνα στη Nova, τώρα πληρώνω 35,90 αλλά για διπλάσια ταχύτητα. Επιπλέον έχω δει ότι πλέον κατεβάζω αρχεία από site τύπου Debrid με σχεδόν πλήρη ταχύτητα (κοντά στα 23-24mbps) ακόμα και χωρίς κάποιον download manager, που με την nova πάνω από 3,6-3,7 δεν είχα δει ΠΟΤΕ

Πχ...
 

Χωρίς τίτλο.jpg

Επεξ/σία από MitsosMitsaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, MitsosMitsaras said:

Αλλά σε περιοχές με καμπίνες και οπτικές Nova τα στοιχεία (τουλάχιστον για την περιοχή μου) είναι αλλά ντάλα της Παρασκευής το γάλα!!! Μέχρι και τις "πινέζες" σε λάθος δρόμους τις έχουν βάλει!

Δυστυχώς μάλλον θα φύγει και το 2024 μέχρι να στρώσει σε ικανοποιητικό βαθμό μετά τη συγχώνευση.

Και στη Vodafone 2 χρόνια πήρε  για να στρώσει μετά τη Cyta...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δυστυχώς μάλλον θα φύγει και το 2024 μέχρι να στρώσει σε ικανοποιητικό βαθμό μετά τη συγχώνευση.

Και στη Vodafone 2 χρόνια πήρε  για να στρώσει μετά τη Cyta...

Τώρα που δεν είμαι σε αυτήν, σκασίλα μου... Ας στρώσει και μετά από 150 χρόνια. 

Όσο για την Vodafone που μπορεί να μην την γουστάρω, αλλά την θεωρώ πολύ καλύτερη από το άλλο το "ντέλο" την Wind, που ούτε αυτήν την πάω. Και κακά τα ψέματα, δεν υπάρχει πλέον Nova. Η νέα Nova είναι στην ουσία η παλιά Wind (που και αυτό έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην απόφαση μου να φύγω) Οπότε αν η Vodafone έκανε 2 χρόνια να στρώσει, δεν θέλω να φανταστώ πόσα θα κάνει η Wind (χαχαχαχα)

Επεξ/σία από MitsosMitsaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, MitsosMitsaras said:

Τώρα που δεν είμαι σε αυτήν, σκασίλα μου... Ας στρώσει και μετά από 150 χρόνια. 

True. 😛

Να υπενθυμίσω βέβαια ότι η Nova και πριν τη συγχώνευση και μετά δεν είχε διαθέσιμο εμπορικό πακέτο VDSL 200Mbps, μόνο μέσω FTTH θα το είχες κι αν είσαι σε περιοχή της όπως κατάλαβα, 500 και 1000Mbps.

Η Wind είχε 200αρα VDSL, αλλά πανάκριβη κι η Vodafone πλέον την σταμάτησε, μόνο η Cosmote έμεινε να δίνει τόσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2023 στις 5:06 ΜΜ, dum83 είπε

Είσαι από τους λίγους χρήστες που έχουν την δυνατότητα να έχουν τέτοιες ταχύτητες σε σχέση με τους περισσότερους πελάτες των εταιρειών. Αλλά και πάλι το άρθρο δεν νομίζω να αγγίξει ακόμα και εσένα ούτε στο 1/20 της ταχύτητας που αναφέρει, απλώς επειδή είσαι στην Ελλάδα.

https://www.broadband-assist.gov.gr/public/index.html#{"zoom"%3A10.17746863094202%2C"center"%3A{"lng"%3A23.80143287555893%2C"lat"%3A37.93124634779724}}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

True. 😛

Να υπενθυμίσω βέβαια ότι η Nova και πριν τη συγχώνευση και μετά δεν έχει διαθέσιμο εμπορικό πακέτο VDSL 200Mbps, μόνο μέσω FTTH θα το είχες κι αν είσαι σε περιοχή της όπως κατάλαβα, 500 και 1000Mbps.

Η Wind είχε 200αρα VDSL, αλλά πανάκριβη κι η Vodafone πλέον την σταμάτησε, μόνο η Cosmote έμεινε να δίνει τόσα.

To ξέρω, αλλά όπως είπα και πιο πάνω, ούτε το ένα έδινε, ούτε το άλλο.

Εντάξει για να λέμε όλα κάπου την δικαιολογώ την Nova/Wind που δεν ήθελε να δώσει πάνω από 100, αφού ελάχιστες γραμμές θα μπορούσαν να την υποστηρίξουν χωρίς πρόβλημα. Εκτός αυτού, λογικό να θέλει να προωθήσει το δικό της δίκτυο, για να μην πληρώνει και στον OTE. Αλλά το πιο περίεργο με εμάς, είναι ότι ενώ σε όλη την γύρω περιοχή έχει δώσει κανονικά διαθεσιμότητα εδώ και τουλάχιστον έναν χρόνο, στην δικιά μας πολυκατοικία (όπως και σε μερικές άλλες διπλα-παραδίπλα), τίποτα. Σαν να μας ξέχασε ένα πράγμα. Και μάλιστα για αναμονές που είχαν μπει όλες το ίδιο διάστημα!

Έ πόσο να περιμένω ποια; Αφού ξέρω κάποιον που εργάζεται σε κατάστημα Νοva της πόλης, (τουλάχιστον μέχρι και τον Μάρτιο που είχα μιλήσει μαζί του και τον είχα ρωτήσει τι θα γίνει με το FTTH) που και αυτός πλέον έχει 200άρα σύνδεση στην Cosmote. Φαντάσου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Αυτός είναι ο χάρτης όπου καλύπτεται με fiber to home ή των χρηστών που έχουν τώρα αυτή την υπηρεσία;

Επεξ/σία από dum83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dum83 είπε

Αυτός είναι ο χάρτης όπου καλύπτεται με fiber to home ή των χρηστών που έχουν τώρα αυτή την υπηρεσία;

η καλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/10/2023 at 11:25, Sunlight-knight said:

Για τους αισιόδοξους που γράφουν στα σχόλια και λένε για τα επόμενα χρόνια και μπλα μπλα μπλα..

Η opensignal

Ο στόχος της Ευρώπης είναι μέχρι το 2030 1gbps for all. Η Ελλάδα είναι εκτός στόχου λόγω υποδομών και ΠΑΛΙ. Κολλημένη η Ελλάδα στην εποχή του χαλκού. Βάσει στατιστικών η Ελλάδα μένει εκτός σχεδίου. Αν οι αισιόδοξοι εδώ μέσα σκοπεύουν να λάβουν ηγετικές θέσεις και να ξεκινήσουν άμεσα τα έργα καλώς, αλλιώς να σωπάσουν. Αυτήν την στιγμή η Ελλάδα είναι η τελευταία χώρα στη Ευρώπη σε ταχύτητα Ίντερνετ και πρώτη στο πιο ακριβό!
Έτσι, για να ξέρουμε λίγο τι λέμε και τι γράφουμε..

που τα εχεις δει αυτα ακριβως?

μια χαρα ειμαστε απο πλευρα ταχυτητας αλλωστε η μεση ταχυτητα των 50 ειναι υπεραρκετη για το 99% των νοικοκυριων . τι ακιρβως χρειαζεσαι το 1γπς?

και σου μιλαει ανθρωπος που μπορει να κατεβασει και 4tb το μηνα

οσον αφορα τις τιμες που ακριβως ειδες τις ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΕς τιμες τηςευρωπης?

συγκρινα με φιλο απο γερμανια και αγγλια και οι τιμες ειναι λιγο πολυ ιδιες σε καποιες περιπτωσεις και καλυτερες

πχ εγω δινω 34 ευρω 100αρα + τηλεοραση + τηλεφωνο

υπαρχουν πακετα 50αρες με 25 ευρω και λιγοτερα

25 ευρω ειναι ακριβο????????????????????????????????????????

μια μερα να βγεις για τσιπουρα δινεις τοσα

μια μερα σινεμα να βγεις με την γκομενα σου τοσα θα δωσεις

ελεος ρε παιδια μια ζωη ελληνας κλαψιαρης και τσαμπα να σας την δωσουνε παλι θα βρειτε κατι

θυμαμαι καποτε που διναμε 50ευρω για μια 384kbs 

On 29/10/2023 at 17:14, TheAtrapos said:

Νομίζω κάθε άνθρωπος που μπορεί να δει πέρα από τη μεμονωμένη (φυσικά άτυχη) περίπτωση του και είναι καλά ενημερωμένος θα συμφωνήσει μαζί σου. Στα δίκτυα κινητής είμαστε τρομερά υψηλά στον κόσμο (περίπου 35η θέση) και κινητοποιούμαστε ταχύτατα στα νέα G όπως το επερχόμενο 6G. Η πληθυσμιακή κάλυψη είναι επαρκής και σε λογικά (;) οικονομικά δεδομένα. Περίπου 100mbps με 4G/+ και λίγο παραπάνω με 5G. Η 30άρα είναι λίγη κακά τα ψέματα. 3 άτομα youtube να δουν ταυτόχρονα ζορίζεται η γραμμή, πολλώ δε μάλλον σε gaming. Συμφωνώ όμως ότι μια οικογένεια με σύνεση και δίχως εξαιρέσεις μπορεί να λειτουργήσει με 50άρα. Προσωπικά ανανέωσα Δεκέμβρη 100άρα Αθήνα με 32€ Double Play. Είμαι από τους άτυχους που είμαι σε σύνορα που κυριολεκτικά έχουν τα γύρω στενά FTTH ενώ εγώ FTTC. Συνοψίζοντας όταν με λιγότερα από 50€ έχεις 1gbps σε Nova και Ιnalan όταν πριν 5 χρόνια έδινες 50 ακόμα και για 50άρα DP είναι τεράστια πρόοδος. Νομίζω μέσα στην επόμενη 2ετία όλα τα αστικά κέντρα θα είναι καλυμμένα είτε με καθαρή οπτική είτε με δορυφορικό είτε κεραία τύπου sky telecom είτε Sim. Καλή η γκρίνια, αλλά να κλιμακώνει ανάλογα τη συνθήκη! Μέχρι και τερματικό εξοπλισμό δίχως VoIP μπορούμε να έχουμε έστω καθυστερημένα!

παιδια ψυχραιμια 

και 10 ατομα να μπουν youtube παιζει κανονικοτατα 

το youtube ριχνει τοσο πολυ συμπιεση που και 1080π video να βαλεις ουτε 500kb δεν εχει 

συνεπως μια 30αρα με 3000kb ειναι υπεραρκετη για να τρεχουν 10 ατομα ταυτοχρονα youtube

 

και πιστεψε με η θεια σου και ο παππους σου που διαβαζουν τα νεα και το βιντεο τους πεσει απο τα 1080p sta 480p δεν θα το καταλαβουν καν

 

τωρα αν μιλαμε για netflix εκει μπορει να ανεβει στο 1 ισως και 2 mb/s 

αλλα οριακα μια 30αρα αντεχει 2 ατομα δηλαδη υπνοδωματιο και σαλονι

αυτο αν και οι 2 αποφασισουν να δουν την ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ 4Κ ΤΑΙΝΙΑ ταυτοχρονα

σε καθε περιπτωση η 50αρα καλυπτει τα παντα

 

οσον αφορα το gaming δεν καταλαβαινω τι εννοεις τα παιχνιδια τραβανε 10-20kb/s δηλαδη τιποτα

εκτος και αν εννοεις καποιο download που θα το κανεις 1 φορα τη βδομαδα

ή αν εννοεις streaming οποτε εκει μιλαμε για επαγγελματικες καταστασεις εκει ναι χρειαζεσαι μεγαλη συνδεση γιατι το upload einai to 1/10

 

κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου η ολη υποθεση γινεται υπερβολη απο τους περισσοτερους χωρις λογο μονο και μονο για την κλαψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...