Προς το περιεχόμενο

Το Google Fiber ανεβάζει ταχύτητα στα εξωφρενικά 20Gbps


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Σπίτι στο κέντρο του Ίλιον Αττικής και δεν πιάνω πάνω από 24 από καμιά εταιρεία. Ούτε τα βασικά σε αυτή τη χώρα

Καλα μπορει ο διπλα παραδρομος να εχουν οπτικη και εσυ να εισαι με adsl με το χαλκο 100 χρονων. Τα κανουμε κατι τετοια στην Ελλαδα πολιτες τριτης και τεταρτης κατηγοριας και ας μενεις στην ιδια περιοχη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, herbalife3 είπε

Μια είδηση που ενδιαφέρει άμεσα τόν Έλληνα πολίτη 🤣

Αν σε ενδιαφέρει η τεχνολογία φυσικά και μας αφορά.  Για αυτό διαβάζουμε τις διάφορες ιστοσελίδες.  Κάποια στιγμή θα δούμε και Ελλάδα τέτοιες ταχύτητες.  Δεν είναι σε όλα τα σημεία του πλανήτη το ίδιο.  Μπορεί να είμαστε πίσω σε σχέση με άλλες χώρες η σημεία του πλανήτη αλλά είμαστε και μπροστά από άλλες χώρες και άλλα σημεία του πλανήτη.  

Η υπομονή είναι αρετή.  Κάποτε λέγανε σιγά μη δούμε 1gbps στην Ελλάδα.  Η 200mbps και πάει λέγοντας.  Εγώ σπίτι μου έχω με 3 διαφορετικά 5g router 3χ 600mbps τις χειρότερες μέρες και 3χ800-900mbps τις καλές.  Και έχω και 1 ftth του κοσμοτε με 200 και περιμένω την 1000αρα πως και πως.  

Είμαι Αθήνα και Πειραιά.  Όπου και να βρίσκομαι με το κινητό μου έχω μόνιμα 300mbps-1.3ghz (Μενίδι κυρίως) και όταν είμαι σε δουλειά κουβαλάω και το ρούτερ μαζί μου ... Τρελές ταχύτητες έχουμε και εδώ.  Σε λίγα χρόνια θα έχουμε και τα 20gbps και τα 100 και πάει λέγοντας.  

Η μουρμούρα και η γκρίνια/παράπονο δε προσφέρει σε κανένα τίποτε παρά μόνο πονοκέφαλο.  

Για την ειρωνία και την υποτίμηση δεν σχολιάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαλτε μια τον χαρτη του broaband assist και χαρειτε με τις μαγευτικες ταχυτητες που εχουμε στο πολυδιαφημισμενο Κουκάκι.

Η 8η καλυτερη γειτονια στον κοσμο εχει εως 24mbps στο 60% της περιοχης. 20% εως 30 mbps και βαλανε και κατι καμπινες FTTC για να δωσουν 100mbps κοντα στην Ακροπολη και στον Λ.Φιλοπαππου.

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οσους εχω βαλει 1000αρι OYTE ENAΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΡΤΑ 2,5Gbps για να μπορεσει να μετρησει καθαρο 1000αρι. Παλευουμε με το wifi 6 που στην θεωρια εχει μεχρι 1200Mbps, στην πραξη κανα 600-700αρι. 900-920 με 1Gbps ethernet.

Για ποιους πελατες ειναι αυτες οι ταχυτητες; Backbone παροχων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, safridia said:

Για ποιους πελατες ειναι αυτες οι ταχυτητες; Backbone παροχων;

Μερακλήδες με "home labs". 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι μεγάλες ταχύτητες είναι εργαλεία ανάπτυξης

εταιρείες πχ έχουν ανάγκη για site-to-site vpn μεταξύ των εγκαταστάσεων τους σε διαφορετικές περιοχές/πόλεις/χώρες ή ανάγκη για γρήγορο cloud computing. Για να κάνεις render το cad σου δεν χρειάζεται να έχεις υπερPC και να περιμένεις, το κάνεις upload στις φάρμες της autodesk και μετά από λίγο το κάνεις download.

Επίσης και στην οικιακή χρήση τα δεδομένα μεγαλώνουν. Κάποτε το παιχνίδι ήταν μια δισκέτα, τώρα είναι 80GB download. Και το 1990 ποιος χρειαζόταν 100άρα γραμμή...

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Thresh είπε

Μερακλήδες με "home labs". 😛

Μερακλης χωρις switch η ethernet 2,5Gbps για τις σημερινες 1Gbps

Αυτο το 20G με ποιο τροπο θα παει στον υπολογιστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα επαναλαβω μια αντιδημοφιλη αποψη

εχω 100/10 και ειναι υπερβολικα καλα τοσο που κανω cap την συνδεση στα 4.6mb/sec

κανεις δεν χρειαζεται πανω απο 50αρα γραμμη και το 99% των νοικοκυριων ζουν μια χαρα με μια 30αρα

συνεπως με 25 ευρα και 200αρες η ελλαδα ειναι σε παλυ ανω του ικανοποιητικου επιπεδου

οσον αφορα το αν τα πιανει οι περισσοτερες περιοχες της αττικης πιανουν 99% του εκτιμομενου πχ εμενα συχρονιζει τουλαχιστον στα 99.999

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, safridia said:

Μερακλης χωρις switch η ethernet 2,5Gbps για τις σημερινες 1Gbps

Αυτο το 20G με ποιο τροπο θα παει στον υπολογιστη;

Ανόμοια σύγκριση, το 1gbps. Άσε που έτσι κι αλλιώς δεν δίνει 2.5gbps ONT o  OTE, για να βάλουμε router της προκοπής αντί για το 5530.

Με SFP28 port θα πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cosmote 50mbps , 300μ από πανεπιστήμιο σε νεόκτιστο σπίτι, πιάνοντας 42mbps και κάθε μέρα 1 rr το ρουτερ για να ερθει στα καλά του. 
Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάμε για σχοινί…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους αισιόδοξους που γράφουν στα σχόλια και λένε για τα επόμενα χρόνια και μπλα μπλα μπλα..

Η opensignal

Ο στόχος της Ευρώπης είναι μέχρι το 2030 1gbps for all. Η Ελλάδα είναι εκτός στόχου λόγω υποδομών και ΠΑΛΙ. Κολλημένη η Ελλάδα στην εποχή του χαλκού. Βάσει στατιστικών η Ελλάδα μένει εκτός σχεδίου. Αν οι αισιόδοξοι εδώ μέσα σκοπεύουν να λάβουν ηγετικές θέσεις και να ξεκινήσουν άμεσα τα έργα καλώς, αλλιώς να σωπάσουν. Αυτήν την στιγμή η Ελλάδα είναι η τελευταία χώρα στη Ευρώπη σε ταχύτητα Ίντερνετ και πρώτη στο πιο ακριβό! 
Έτσι, για να ξέρουμε λίγο τι λέμε και τι γράφουμε.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
41 minutes ago, Sunlight-knight said:

Για τους αισιόδοξους που γράφουν στα σχόλια και λένε για τα επόμενα χρόνια και μπλα μπλα μπλα..

Η opensignal

Ο στόχος της Ευρώπης είναι μέχρι το 2030 1gbps for all. Η Ελλάδα είναι εκτός στόχου λόγω υποδομών και ΠΑΛΙ. Κολλημένη η Ελλάδα στην εποχή του χαλκού. Βάσει στατιστικών η Ελλάδα μένει εκτός σχεδίου. Αν οι αισιόδοξοι εδώ μέσα σκοπεύουν να λάβουν ηγετικές θέσεις και να ξεκινήσουν άμεσα τα έργα καλώς, αλλιώς να σωπάσουν. Αυτήν την στιγμή η Ελλάδα είναι η τελευταία χώρα στη Ευρώπη σε ταχύτητα Ίντερνετ και πρώτη στο πιο ακριβό! 
Έτσι, για να ξέρουμε λίγο τι λέμε και τι γράφουμε.. 

7 hours ago, dieksodo said:

κανεις δεν χρειαζεται πανω απο 50αρα γραμμη και το 99% των νοικοκυριων ζουν μια χαρα με μια 30αρα

Καλά και μεγαλύτερη πληθυσμιακή κάλυψη να είχαμε, πάλι στην τελευταία θέση θα βρισκόμασταν με νοοτροπίες σαν αυτή που παραθέτω, γιατί ο μέσος όρος βγαίνει από τις μετρήσεις των χρηστών.

Κατα τα άλλα μια χαρά προλαβαίνουμε μέχρι το 2030, αν θες να δεις τωρινές περιοχές κάλυψης και γενικότερα πόσο έχει προχωρήσει μέχρι τώρα το FTTH ρίξε μια zoomed in ματιά στον επίσημο χάρτη εδώ: FTTH GOV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2023 στις 1:25 ΜΜ, antonisem είπε

Σε περιοχές με κάληψη 4g (70down-10-20upload) και 5G (150-1GB Download και upload 30-200) Κάνεις ένα πακέτο απεριοριστα cosmote 35ευρώ και πέρνεις ενα ρουτεράκι 100-300ευρώ ανάλογα εαν είναι 4g ή 5g και τελειώνει το βάσανο. Θες τηλεφωνία modulus 15ευρω ip αριθμό.

To πακέτο Cosmote (Gigamax Unlimited) πλέον έχει πάει στα 41€. Επίσης, τουλάχιστον στη δική μου περιοχή, τους τελευταίους 4 μήνες δεν πιάνω πάνω από 30-40 down και 10 up, με hotspot από το κινητό μου, με πλήρες σήμα (4G+). Το ίδιο και στα καρτοκινητά των παιδιών, όσο έτρεχε η καλοκαιρινή προσφορά. 

H πλάκα είναι ότι ενώ έχουν σκάψει όλη την περιοχή και έχουν περάσει οπτικές ίνες μέχρι την είσοδο των πολυκατοικιών (δρόμος, πεζοδρόμιο), εδώ και 3 χρόνια είναι μη εμπορικά διαθέσιμο το FTTH. Και απ' ότι καταλαβαίνω δεν θα είναι διαθέσιμο, γιατί στην περιοχή υπάρχουν κυρίως μονοκατοικίες και πολυκατοικίες με δύο ορόφους, άρα πολύ λίγα τα διαμερίσματα για να τους συμφέρει το κόστος εγκατάστασης. Μιλάω για "καλή" περιοχή της Αττικής.

Προς το παρόν, Vodafone ή Cosmote ADSL με κλείδωμα στα 16 (το DSLAM στα 100 μέτρα) και VDSL έως 30.

20 ώρες πριν, k_w_t είπε

Βαλτε μια τον χαρτη του broaband assist...

Δεν το γνώριζα και το έψαξα μόλις τώρα. Φαντάζομαι ότι δεν δείχνει σωστές πληροφορίες σε όλες τις περιοχές, καθώς στη δική μου βγάζει σε όλα N/A. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...