Προς το περιεχόμενο

Το Google Fiber ανεβάζει ταχύτητα στα εξωφρενικά 20Gbps


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Google Fiber αναβαθμίζει την υπηρεσία ultra-fast σύνδεσης στο διαδίκτυο σε επιλεγμένες αμερικανικές πόλεις, με στόχο να αναπτύξει την εκπληκτική ταχύτητα των 20 Gbps σε ορισμένους χρήστες μέχρι το τέλος του 2023.

Όπως ανακοινώθηκε σε ένα blog post, η Google αποκαλεί αυτή την πρώιμη προεπισκόπηση ως πείραμα "Fiber Labs" που θα είναι αρχικά διαθέσιμο σε μια μικρή ομάδα πελατών σε ορισμένες περιοχές.

Οι ταχύτητες των 20Gbps ενεργοποιούνται από τη νέα τεχνολογία 25G PON (παθητικό οπτικό δίκτυο) της Nokia, η οποία επιτρέπει στους παρόχους διαδικτύου να προωθούν μεγαλύτερο bandwdith μέσω της υπάρχουσας υποδομής οπτικών ινών. Η Google δηλώνει ότι είναι ένας από τους πρώτους ISP καταναλωτών που υιοθετεί το 25G PON. Η αναβάθμιση απαιτεί νέο εξοπλισμό, συμπεριλαμβανομένου ενός νέου μόντεμ οπτικών ινών με ενσωματωμένο Wi-Fi 7 που θα παρέχει η Google. 

Σε συνέντευξή του στο Fierce Telecom, ο Nick Saporito, επικεφαλής του τμήματος προϊόντων της Google Fiber, δήλωσε ότι η εταιρεία βλέπει σαφή ζήτηση για υπηρεσία παροχής σύνδεσης στα 20Gbps. Προς το παρόν παραμένει μια προσφορά για λίγους όμως αναμένεται να επεκταθεί στις περισσότερες ή σε όλες τις αγορές του Google Fiber.

Το συγκεκριμένο δίκτυο τρέχει στην πλατφόρμα Quillion της Nokia, η οποία μπορεί να αναβαθμιστεί. Έτσι, η Google χρειάστηκε να αντικαταστήσει μόνο μια νέα οπτική μονάδα και να αντικαταστήσει το hardware του τελικού χρήστη για να αυξήσει τις ταχύτητες από 5-8Gbps σε 20Gbps.

Όπως πάντα με το Google Fiber, η σύνδεση είναι πλήρως συμμετρική με 20Gbps τόσο για download όσο και για upload. Αυτό δίνει τη δυνατότητα στους χρήστες να δημιουργούν και να μοιράζονται περιεχόμενο με αστραπιαίες ταχύτητες. Πρόκειται σίγουρα για μια απίστευτη αναβάθμιση σε σύγκριση με τους περισσότερους ISP, με 1.000 φορές μεγαλύτερη ταχύτητα upload από τα ~20Mbps που προσφέρει η Comcast, που διαθέτει παρουσία -σχεδόν αποκλειστική- σε πολλές περιοχές. 

Η Google δεν έχει ακόμη αποκαλύψει λεπτομέρειες σχετικά με την τιμολόγηση ή ποιες πόλεις θα αποκτήσουν πρώτες πρόσβαση στην υπηρεσία των 20Gbps. Ωστόσο, οι πρώτες δοκιμές έχουν ήδη πραγματοποιηθεί στο Κάνσας Σίτι του Μιζούρι. Επί του παρόντος, το Google Fiber κοστίζει 70 δολάρια το μήνα για συνδέσεις 1Gbps και 150 δολάρια για 8Gbps. Οι ενδιαφερόμενοι πελάτες στις  Fiber περιοχές μπορούν να εγγραφούν για μια πρώιμη πρόσβαση στην υπηρεσία.

Αν ζείτε στην Αμερική ή σκέφτεστε να μετακομίσετε μετά την ανάγνωση αυτού του άρθρου, μπορείτε να δηλώσετε το ενδιαφέρον για εγγραφή στην υπηρεσία, πατώντας εδώ.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρε γατάκια, ταχύτητες σαν το ελαδισταν 2.1 aplha και τιμές δεν μπορείτε ούτε στα καλύτερα όνειρα σας να δείτε. Άντε παντε στη γωνία να δείτε αν έρχεστε το ίντερνετ. Γατάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθα για τα σχόλια των Ελλήνων πολιτών που θα γκρινιάζουν για το πότε θα έρθει και εδώ ώστε να μπορούν να βλέπουν Νετφλιξ και Τιτοκ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό είναι τέτοια άρθρα να μην προβάλλονται στο ελληνικό κοινό, για λόγους ψυχικής και σωματικής υγείας.
Το πολύ μέχρι 100 Mbps να περιλαμβάνουν , άντε 200 για λίγους.

Επεξ/σία από dum83
  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, geoluc είπε

10mbps. 50 ευρώ. Ναι αλλά έχουμε ήλιο,.... Οι άλλοι έχουν φεγγάρι 🤪

Δε ξέρω για σένα, αλλά εγώ πληρώνω 25ε για 300.

Μόνο γκρίνια είσαστε.

  • Like 12
  • Thanks 3
  • Confused 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, airborn said:

Δε ξέρω για σένα, αλλά εγώ πληρώνω 25ε για 300.

Μόνο γκρίνια είσαστε.

και επειδη εχει η περιοχη σου 300, δεν θα γκρινιαζουμε εμεις που ειμαστε αναγκαστικα με 10; Ουτε vdsl μπορω να βαλω, ουτε καλο 4g πιανω. Μεχρι και τις κεραιες του musk σκεφτομαι και ειμαι στην Αθηνα

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Όπως πάντα με το Google Fiber, η σύνδεση είναι πλήρως συμμετρική με 20Gbps τόσο για download όσο και για upload."

Όντως τα 20Gbps δύσκολα τα "τερματίζεις". Άλλα το upload των 20Gbps δεν θα με χαλούσε καθόλου.
Εδώ με 200Mbps down / 20Mbps up και νόμιζα ότι βρήκα το φως μου από την 24 (με το ζόρι 11 down/1 up) που είχα.
Ελπίζω μόνο να μην κλαίει η τσέπη τους όπως κλαίει η δικιά μου.

8 λεπτά πριν, airborn είπε

Δε ξέρω για σένα, αλλά εγώ πληρώνω 25ε για 300.

Μόνο γκρίνια είσαστε.

Εταιριούλα αν επιτρέπεται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mercast είπε

"Όπως πάντα με το Google Fiber, η σύνδεση είναι πλήρως συμμετρική με 20Gbps τόσο για download όσο και για upload."

Όντως τα 20Gbps δύσκολα τα "τερματίζεις". Άλλα το upload των 20Gbps δεν θα με χαλούσε καθόλου.
Εδώ με 200Mbps down / 20Mbps up και νόμιζα ότι βρήκα το φως μου από την 24 (με το ζόρι 11 down/1 up) που είχα.
Ελπίζω μόνο να μην κλαίει η τσέπη τους όπως κλαίει η δικιά μου.

Εταιριούλα αν επιτρέπεται;

ΟΤΕ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, airborn είπε

Δε ξέρω για σένα, αλλά εγώ πληρώνω 25ε για 300.

Σε ζηλεύω, πληρώνω 34 για 100 (πΟΤΕ) και βλέπω διαφημίσεις για εναλλακτικούς παρόχους αλλά δυστυχώς στην επαρχία είναι καρτέλ και δε γίνεται εύκολα αλλαγή.
Ταυτόχρονα συλλυπούμαι αυτούς που δεν έχουν ούτε καν αυτό που έχω γιατί έχω περάσει από τη δυσμενή θέση τους

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, herbalife3 said:

Μια είδηση που ενδιαφέρει άμεσα τόν Έλληνα πολίτη 🤣

Εσύ τι περίμενες να μπει η άλλη με το νέο snapdragon που κάνει κορδόνι τον Μ? Αυτή θα μπει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Piterakos83 said:

Σε ζηλεύω, πληρώνω 34 για 100 (πΟΤΕ) και βλέπω διαφημίσεις για εναλλακτικούς παρόχους αλλά δυστυχώς στην επαρχία είναι καρτέλ και δε γίνεται εύκολα αλλαγή.
Ταυτόχρονα συλλυπούμαι αυτούς που δεν έχουν ούτε καν αυτό που έχω γιατί έχω περάσει από τη δυσμενή θέση τους

Επαρχία κι εγώ, πριν χρόνια είχαν forthnet και από τα 24 που πλήρωνα είχα πολλές φορές και 1mbps upload και πλήρωνα τότε θυμάμαι 25 ευρώ τον μήνα! Εν τω μεταξύ ήταν παράνομο αυτό που έκαναν, έπρεπε να τιμολογήσουν την σύνδεσή μου ανάλογα με το τι μου προσέφεραν αλλά δεν μπορείς να τα βάλεις με καρτέλ στην Ελλάδα.

Αναγκάστηκα να πάω σε wireless ISP με κεραία, 25-άρα γραμμή 14,5 ευρώ, πιάνω 23mbps άνετα download και από τα υποτιθέμενα 4mbps upload πιάνω κάτι παραπάνω από 3mbps και είμαι ΟΚ, άλλωστε δεν υπάρχει άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...