Προς το περιεχόμενο

Τέλη κυκλοφορίας 2024


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σαν να υπερβάλλεις λιγάκι, το να αποσύρεται ένα όχημα από την κυκλοφορία λόγω ατυχήματος συμβαίνει δεκάδες (μην πω εκατοντάδες) φορές καθημερινά, το να πέσει πιάνο στο κεφάλι κάποιου όμως πόσο συχνά συμβαίνει; Εγώ πάντως μόνο σε καρτούν το έχω δει, δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι τέτοιο ως είδηση.

Πάντως δεν είναι μόνο "παράταση 30-60 ημερών", είναι και οι δύο μήνες από 01/11 έως 31/12, όπως επίσης εκτός από το σενάριο της απόσυρσης λόγω ατυχήματος υπάρχουν και τα ενδεχόμενα σοβαρής ζημιάς ή απρογραμμάτιστης πώλησης σε αυτό το διάστημα.

Δεν υπερβάλω λιγάκι. Για την ακρίβεια υπερβάλω πολύ. Προφανώς μέσω αυτής της υπερβολής ήθελα να περάσω κάποια (σωστή ή λάθος) άποψη.

Αν τώρα φτάσουμε να πρέπει να εξηγήσουμε το προφανές........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 minutes ago, haris_216 said:

Δεν υπερβάλω λιγάκι. Για την ακρίβεια υπερβάλω πολύ. Προφανώς μέσω αυτής της υπερβολής ήθελα να περάσω κάποια (σωστή ή λάθος) άποψη.

Αν τώρα φτάσουμε να πρέπει να εξηγήσουμε το προφανές........

Το ξέρω πως υπερβάλλεις πολύ, απλά το διατύπωσα ευγενικά. Η υπερβολή πάντως κατά κανόνα φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα, δλδ το να ΜΗΝ καταφέρεις να περάσεις κάποια άποψη.

Just saying...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το ξέρω πως υπερβάλλεις πολύ, απλά το διατύπωσα ευγενικά. Η υπερβολή πάντως κατά κανόνα φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα, δλδ το να ΜΗΝ καταφέρεις να περάσεις κάποια άποψη.

Just saying...

Αφού θέλεις να το ξεχειλώσουμε, το υπογραμμισμένο από που προκύπτει;

Ή είναι επιχείρημα τύπου "όπως όλοι γνωρίζουμε" και το αφήνουμε να δουλεύει μόνο του;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, haris_216 said:

Αφού θέλεις να το ξεχειλώσουμε, το υπογραμμισμένο από που προκύπτει;

Ή είναι επιχείρημα τύπου "όπως όλοι γνωρίζουμε" και το αφήνουμε να δουλεύει μόνο του;

Σου ξέφυγε το "just saying..." ξεχείλωσε το μόνος σου αν θες, δεν θα συμμετέχω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σου ξέφυγε το "just saying..." ξεχείλωσε το μόνος σου αν θες, δεν θα συμμετέχω :)

Νόμιζα ότι είμαστε σε ελληνικό φόρουμ όπου απαιτείται απλά η γνώση (έστω και στραβή) της ελληνικής για την επικοινωνία. Οπότε, για να είμαι ειλικρινής το "just saying" δεν το ήξερα. Ή για την ακρίβεια δεν ήξερα πως λειτουργεί και τι σημαίνει.

Σ' ευχαριστώ πάντως γιατί μόλις το έψαξα και σίγουρα κάτι έμαθα. Και γενικότερα αλλά και για τις χρήσεις/χρήστες του

Just saying ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι είναι λογικό να πληρώνεις κάτι στην ώρα του ή έστω πχ 1 εβδομάδα πριν τη λήξη του και όσο για την υπερβολή,  έχει συμβεί σε μένα (η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα) : 

Παλιά που κόλλαγες το σήμα, είχα πληρώσει από την πρώτη μέρα όπως πάντα και το είχα κολλήσει δυστυχώς στο σκελετό της μηχανής.  Μετά από λίγο και εντός της προθεσμίας πληρωμής, χρειάστηκε να βάψω τον σκελετό και η εφορία μου είπε ότι δεν προβλεπόταν να μου δώσουν άλλο αυτοκόλλητο αλλά έπρεπε να το ξαναπληρώσω παρόλο που είχα την απόδειξη αλλά και ήμουν διατεθειμένος να παραδώσω το παλιό, το οποίο είχε σχεδίαση ώστε να σκιστεί κάπως όταν το ξεκόλλαγες .  Εν τέλη με πολύ κόπο το έβγαλα με πιστολάκι, το ίσιωσα - επισκεύασα και το κόλλησα στην πινακίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, haris_216 said:

Νόμιζα ότι είμαστε σε ελληνικό φόρουμ όπου απαιτείται απλά η γνώση (έστω και στραβή) της ελληνικής για την επικοινωνία. Οπότε, για να είμαι ειλικρινής το "just saying" δεν το ήξερα. Ή για την ακρίβεια δεν ήξερα πως λειτουργεί και τι σημαίνει.

Σ' ευχαριστώ πάντως γιατί μόλις το έψαξα και σίγουρα κάτι έμαθα. Και γενικότερα αλλά και για τις χρήσεις/χρήστες του

Just saying ;)

Δεν πειράζει, συγχωρεμένος ;)

3 minutes ago, techartware said:

Πιστεύω ότι είναι λογικό να πληρώνεις κάτι στην ώρα του ή έστω πχ 1 εβδομάδα πριν τη λήξη του και όσο για την υπερβολή,  έχει συμβεί σε μένα (η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα) : 

Παλιά που κόλλαγες το σήμα, είχα πληρώσει από την πρώτη μέρα όπως πάντα και το είχα κολλήσει δυστυχώς στο σκελετό της μηχανής.  Μετά από λίγο και εντός της προθεσμίας πληρωμής, χρειάστηκε να βάψω τον σκελετό και η εφορία μου είπε ότι δεν προβλεπόταν να μου δώσουν άλλο αυτοκόλλητο αλλά έπρεπε να το ξαναπληρώσω παρόλο που είχα την απόδειξη αλλά και ήμουν διατεθειμένος να παραδώσω το παλιό, το οποίο είχε σχεδίαση ώστε να σκιστεί κάπως όταν το ξεκόλλαγες .  Εν τέλη με πολύ κόπο το έβγαλα με πιστολάκι, το ίσιωσα - επισκεύασα και το κόλλησα στην πινακίδα.

Το "πρόβλημα" αυτό λυνόταν εύκολα με μια ξύστρα, από τα παρμπρίζ των αυτοκινήτων τουλάχιστον έτσι τα έβγαζαν πριν τα αλλάξουν όταν έσπαγαν.

Εκείνες τις εποχές πάντως ήταν διαφορετικά, αν πήγαινες να τα πληρώσεις μια εβδομάδα πριν την λήξη γινόταν παντού (εφορίες-τράπεζες) το αδιαχώρητο, καμία σχέση με σήμερα που μπορείς να τα πληρώσεις ηλεκτρονικά κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό.

Τότε αναγκαστικά έπρεπε να τα πληρώσεις πολύ νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Joshua21 said:

Το "πρόβλημα" αυτό λυνόταν εύκολα με μια ξύστρα, από τα παρμπρίζ των αυτοκινήτων τουλάχιστον έτσι τα έβγαζαν πριν τα αλλάξουν όταν έσπαγαν.

Εκείνες τις εποχές πάντως ήταν διαφορετικά, αν πήγαινες να τα πληρώσεις μια εβδομάδα πριν την λήξη γινόταν παντού (εφορίες-τράπεζες) το αδιαχώρητο, καμία σχέση με σήμερα που μπορείς να τα πληρώσεις ηλεκτρονικά κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό.

Τότε αναγκαστικά έπρεπε να τα πληρώσεις πολύ νωρίτερα.

Από παρμπρίζ πιστεύω θα ήταν πιο εύκολο, αλλά εκτός από κάποια σπάτουλα βοήθησε και το πιστολάκι. Τα επόμενα χρόνια που είχα αυτοκίνητο, κόλλαγα το σήμα σε μια διαφάνεια πρώτα και μετά στο παρμπρίζ, έτσι προληπτικά. Και έχεις δίκιο, επειδή δεν ήθελα το αδιαχώρητο πήγαινα πρώτη μέρα πρωί και ξεμπέρδευα σε ελάχιστα λεπτά.

Άλλες εποχές εκείνες, αλλά και στην τωρινή εποχή, πριν 2 χρόνια, πάλι κατάφερα να πάθω κάτι με τα τέλη κυκλοφορίας για δεύτερη φορά στη ζωή μου! 

Είχα αυτοκίνητο σε ακινησία (690 τέλη) και κάνω άρση ακινησίας Σεπτέμβριο πληρώνοντας το ανάλογο  αντίτιμο με πρόθεση να το πουλήσω. Ωστόσο, παρόλο που είχε τέλη κυκλοφορίας πληρωμένα μέχρι τέλους του έτους, ο νόμος λέει ότι για μεταβίβαση χρειάζεται να πληρώσεις για όλη την χρονιά, γιατί το θεωρεί προσωρινή άρση της ακινησίας κάτι που δεν το ήξερα.

Επίσης, για να δυσκολέψει η κατάσταση, δεν ήταν εφικτό η υπόλοιπη πληρωμή να γίνει μέσω gov, το οποίο φυσικά διευκολύνει τις διαδικασίες εκτός από κάποιες εξαιρέσεις όπως η δική μου. Έτσι έπρεπε να πάω εφορία, αλλά ήταν και εποχή lockdown και αυτό δυσκόλεψε πολύ την κατάσταση. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, haris_216 είπε

Οκ, νομίζω ότι τώρα κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας. Δεν θα το συνεχίσω γιατί φοβάμαι ότι πραγματικά το πιστεύεις

Επειδη τυχαινει και ειμαι ασφαλιστικός πράκτορας, και ταυτόχρονα ειμαι και γραμμενος στο οικονομικό επιμελητήριο, εχω ιδία άποψη και για τα δυο θέματα. Οποτε όπως καταλαβαίνεις πιστεύω επακριβώς ότι έγραψα. 
Αντιθετα τον φόρο εισοδήματος τον πληρώνω την ιδια στιγμή που εκτυπώνω το εκαθαριστικό. Να τα κακαρώσω σε 3 λεπτά μετά την φορολογική δήλωση, θα τα χρωστάει ο γιός μου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Pwpwpw said:

Διπλα πως πληρωσες? Δεν δοθηκε παραταση(δεν θυμαμαι να μην δοθηκε καποια χρονια)?

Το ξεχασες εντελως και περασε και η προθεσμια της παρατασης?

 Ποια παράταση τα θυμήθηκα Μάρτιο μια Ιούνιο δεύτερη φορά 🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Makis38 είπε

Και για ακόμη μία φορά δεν έχει τέλη κυκλοφορίας με το μήνα. Πρέπει να περιμένουμε τον Απρίλιο…

ε ισως βολευει τωρα καλυτερα, το δωρο Χριστουγέννων πάει κατευθείαν εκί για την πληρωμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Βρήκα σε ευκαιρία και σκέφτομαι να αγοράσω αυτοκίνητο 1997cc. του 2014 με ρύπους 115 g/km. Ο κυβισμός δεν παίζει ρόλο βλέπω. Υπάρχει όμως κάτι άλλο που πληρώνω λόγο μεγάλου κυβισμού εκτός απο περισσότερο πετρέλαιο? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Βρήκα σε ευκαιρία και σκέφτομαι να αγοράσω αυτοκίνητο 1997cc. του 2014 με ρύπους 115 g/km. Ο κυβισμός δεν παίζει ρόλο βλέπω. Υπάρχει όμως κάτι άλλο που πληρώνω λόγο μεγάλου κυβισμού εκτός απο περισσότερο πετρέλαιο? :)

φορος πολυτελους διαβιωσης, 410 ευρο για μεχρι 5 ετων αυτοκινητο, 287 απο 5 εως 10 ετη. 

https://www.autotriti.gr/newcars/tekmhria/index.asp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...