Προς το περιεχόμενο

Τέλη κυκλοφορίας 2024


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να θέσω εγώ την εξής ερώτηση (και ας με πείτε τρελό)

Γιατί κάθε χρόνο να δίνουμε παράταση στα τέλη κυκλοφορίας μέχρι το Φεβρουάριο ενώ βγαίνουν από το Νοέμβριο;  Έναν σοβαρό λόγο πείτε μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vassilis_Pyrgos είπε

Να θέσω εγώ την εξής ερώτηση (και ας με πείτε τρελό)

Γιατί κάθε χρόνο να δίνουμε παράταση στα τέλη κυκλοφορίας μέχρι το Φεβρουάριο ενώ βγαίνουν από το Νοέμβριο;  Έναν σοβαρό λόγο πείτε μου

Αν μπορείς να τα πληρώσεις απο τον Νοέμβρη κάνε το.Αλλοι ζορίζονται στα οικονομικά τους και τους διευκολύνει.

Το φυσιολογικό θα ήταν τα τέλη να πληρώνονται κάθε χρόνο την ημέρα που ταξινομήθηκε το όχημα.Γιατί όταν αγοράζεις νέο αμάξι τον Δεκέμβρη να πρέπει να πληρώνεις τέλη για ολόκληρο το έτος και σε ένα μήνα να πληρώνεις πάλι;

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν μπορείς να τα πληρώσεις απο τον Νοέμβρη κάνε το.Αλλοι ζορίζονται στα οικονομικά τους και τους διευκολύνει.

Το φυσιολογικό θα ήταν τα τέλη να πληρώνονται κάθε χρόνο την ημέρα που ταξινομήθηκε το όχημα.Γιατί όταν αγοράζεις νέο αμάξι τον Δεκέμβρη να πρέπει να πληρώνεις τέλη για ολόκληρο το έτος και σε ένα μήνα να πληρώνεις πάλι;

έλα ντε

Ο απόλυτος παραλογισμός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, XronisR είπε

Υπάρχει και σε άλλες χώρες αυτό με τα τέλη κυκλοφορίας;Η είμαστε μοναδικοί στον κόσμο;

Πιθανώς σε κάποιες τριτοκοσμικές χώρες όπου ανήκουμε και μεις να υπάρχει.Έχουμε και Ευρωεκλογές τον Ιούνιο όλα μετράνε εδώ που ζούμε.🤣

Εγώ τα πλήρωσα γιατί κάπου εκεί που λήγει η παράταση έρχεται και ο ΕΝΦΙΑ και δεν ξέρω τι άλλο θα εμφανιστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφυγε και φετος το 600αρι για τα τελη και περιμενουμε και κανα 1000αρικο το ενφια. Γεροι να ειμαστε να δουλευουμε να τα πληρωνουμε καθε χρονο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Εφυγε και φετος το 600αρι για τα τελη και περιμενουμε και κανα 1000αρικο το ενφια. Γεροι να ειμαστε να δουλευουμε

Αυτό με πόνεσε. Βάλε ένα τόνο.🤣

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vassilis_Pyrgos είπε

Να θέσω εγώ την εξής ερώτηση (και ας με πείτε τρελό)

Γιατί κάθε χρόνο να δίνουμε παράταση στα τέλη κυκλοφορίας μέχρι το Φεβρουάριο ενώ βγαίνουν από το Νοέμβριο;  Έναν σοβαρό λόγο πείτε μου

ο Εληνναρας ξεμενει απο λεφτα παντα και  θα θελει μια παραταση λογο:

1) αγορασε το νεο iphone 15 pro

2) παει στα μπουζουκια - κλαμπακια - ταβερνες , κτλ τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα

3) αγορασε tv 65'' (γιατι η 75'' δεν χωραγε στο δωματιο)

4) πληρωσε ενφια για σπιτια σε πόλη  χωριο και εξοχικα κτλ

5) θα παραγγείλει καφε με ντελιβερι 

6) θα αγορασει 10 κιλα κρεας ενω χρειαζεται 2κιλα

κτλ κτλ κτλ

και γενικα θα κανει τα πάντα για να μπει στο ματι του γειτονα , και μετα θα παραπονιέται οτι δεν του φτανουν τα χρηματα και θα απαιτεί  παράταση για πληρωμες ,,,,,,,,,, μας εχω βαρεθει πια

 

 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι ακριβώς θα μάθουμε από προθεσμίες και υποχρεώσεις :P Όταν έχουμε σαν δεδομένο (και κάθε χρόνο το επαναβεβαιώνουμε) ότι απλά η παράταση είναι τόσο δεδομένη όσο και η βαρύτητα.

Τουλάχιστον ρε κράτος (δεν λέω κυβέρνηση) αν θεωρείς ότι ο κόσμος έχει πολλά βάρη τέλος του χρόνου τότε πολύ απλά όρισε ΕΞΑΡΧΗΣ το deadline για τέλος Φλεβάρη. Και τήρησέ το. Για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους. Για να μάθουμε ότι οι προθεσμίες (και κατ' επέκταση οι νόμοι) τηρούνται. Ή τουλάχιστον γίνεται προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση.

Αλλιώς ας συνεχίσουμε να συνυπάρχουμε όλοι σε αυτό το νηπιαγωγείο ενηλίκων (σκέφτηκα άλλη λέξη αρχικά αλλά είπα να το εξωραϊσω, μέρες που είναι).

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα μεχρι τελος του ετους ηταν η προθεσμια, και εδιναν παραταση κατι μερες (μια βδομαδα το πολυ) 

Απο τον κορονοιο αρχισαν να δινουν μεχρι τελος Φεβρουαριου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2023 στις 11:42 ΠΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

φορος πολυτελους διαβιωσης, 410 ευρο για μεχρι 5 ετων αυτοκινητο, 287 απο 5 εως 10 ετη. 

https://www.autotriti.gr/newcars/tekmhria/index.asp

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχουμε Τεκμήριο + Φόρο πολυτελείας? Δηλαδή για αυτοκίνητο 1992cc με πρώτη κυκλοφορία το 2012 πόσο πληρώνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...