Προς το περιεχόμενο

Τέλη κυκλοφορίας 2024


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, papoys1 said:

11 χρόνια και κρατάνε ακόμη πινακίδες και άδεια;;; Μήπως πρέπει να ζητήσω εγώ την καταστροφή τους;;;

Τις πινακίδες λογικά τις έχουν δώσει για καταστροφή, η άδεια ακόμα είναι στον φάκελο του οχήματος, δεν θα καταστραφεί ποτέ.

Αν θες να φύγει εντελώς από πάνω σου τότε πρέπει να κάνεις τη διαδικασία οριστικής διαγραφής, η οποία προϋποθέτει την παράδοση του οχήματος σε διαλυτήριο, ή και χωρίς παράδοση εφόσον το όχημα είναι από 20ετίας και πάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τις πινακίδες λογικά τις έχουν δώσει για καταστροφή, η άδεια ακόμα είναι στον φάκελο του οχήματος, δεν θα καταστραφεί ποτέ.

Αν θες να φύγει εντελώς από πάνω σου τότε πρέπει να κάνεις τη διαδικασία οριστικής διαγραφής, η οποία προϋποθέτει την παράδοση του οχήματος σε διαλυτήριο, ή και χωρίς παράδοση εφόσον το όχημα είναι από 20ετίας και πάνω.

Τοχω παρατήσει σε αποθήκη στο εξοχικό οπότε για παράδοση δεν παίζει γιατί πρέπει να το φέρω Αθήνα.Θα ρωτήσω Υπουργείο αν γίνεται διαφορετικά διαγραφή , αν όχι άστο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τα τέλη με τον μήνα. Η ιστοσελίδα mycar πρέπει να είναι γραμμένη από Λυκειόπαιδο, που ξέρει όμως από κομπιούτερς.

Στην δήλωση άρσης ακινησίας οχημάτων δεν υπάρχει πουθενά να διαλέξουμε το χρονικό διάστημα, δηλαδή τους μήνες που θέλουμε. Πετάγεται μόνο το έντυπο για τα τέλη για όλο τον χρόνο. Ας πούμε ότι για όλο τον χρόνο είναι 260 ευρώ, τότε εγώ βάζω στον ίδιο κωδικό RF τα μισά χρήματα αν θέλω μονο για έξι μήνες; Πρέπει να έχω πληρώσει και την ασφάλεια πριν για έξι μήνες, πριν με αφήσει η εφαρμογή να κάνω οριστικοποίηση;

Απ' όσο ξέρω, την ημέρα που γίνεται η οριστικοποίηση πιάνει όλος ο μήνας και πρεπει μετά τους έξι μηνες που θα έχω πληρωμένους, να κάνω ψηφιακή δήλωση ακινησίας οχήματος.

Επίσης στην ψηφιακή ακινησία οχήματος, ο προγραμματιστής δεν επιτρέπει επιλογή μέρας, παρα μόνο οριστικοποίηση την ίδια ημερα.

Τελικά οι ερωτήσεις 5 και 6 κάπως βοηθάνε εδώ:

https://aade.gr/sites/default/files/2022-04/FAQs_myCar_2022.pdf

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Krusty said:

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τα τέλη με τον μήνα. Η ιστοσελίδα mycar πρέπει να είναι γραμμένη από Λυκειόπαιδο, που ξέρει όμως από κομπιούτερς.

Στην δήλωση άρσης ακινησίας οχημάτων δεν υπάρχει πουθενά να διαλέξουμε το χρονικό διάστημα, δηλαδή τους μήνες που θέλουμε. Πετάγεται μόνο το έντυπο για τα τέλη για όλο τον χρόνο. Ας πούμε ότι για όλο τον χρόνο είναι 260 ευρώ, τότε εγώ βάζω στον ίδιο κωδικό RF τα μισά χρήματα αν θέλω μονο για έξι μήνες; Πρέπει να έχω πληρώσει και την ασφάλεια πριν για έξι μήνες, πριν με αφήσει η εφαρμογή να κάνω οριστικοποίηση;

Απ' όσο ξέρω, την ημέρα που γίνεται η οριστικοποίηση πιάνει όλος ο μήνας και πρεπει μετά τους έξι μηνες που θα έχω πληρωμένους, να κάνω ψηφιακή δήλωση ακινησίας οχήματος.

Επίσης στην ψηφιακή ακινησία οχήματος, ο προγραμματιστής δεν επιτρέπει επιλογή μέρας, παρα μόνο οριστικοποίηση την ίδια ημερα.

Προς το παρόν δεν υπάρχει δυνατότητα πληρωμής τελών με τον μήνα, οπότε ορθώς δεν σου δίνει επιλογή να πληρώσεις για μικρότερο χρονικό διάστημα.

Λογικά η δυνατότητα αυτή θα δοθεί κάπου τον Απρίλιο (έτσι γίνεται συνήθως), μέχρι τότε η μόνη επιλογή είναι να τα πληρώσεις ολόκληρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Με έχουν τρακάρει ( έφταιγε ) και το αμάξι βρίσκεται σε συνεργείο και αναμένω απάντηση από ασφαλιστική αλλα μάλλον  θα πάει ολική .

Εγώ τι πρέπει να κάνω να πληρώσω τέλη ? Να παραδώσω πινακίδες ? Να πω στον πραγματογνωμονα να μου τα πληρώσει η ασφάλεια ? 

Επεξ/σία από xphobus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xphobus είπε

Καλησπέρα

Με έχουν τρακάρει ( έφταιγε ) και το αμάξι βρίσκεται σε συνεργείο και αναμένω απάντηση από ασφαλιστική αλλα μάλλον  θα πάει ολική .

Εγώ τι πρέπει να κάνω να πληρώσω τέλη ? Να παραδώσω πινακίδες ? Να πω στον πραγματογνωμονα να μου τα πληρώσει η ασφάλεια ? 

Δεν είναι δουλειά της ασφάλειας να πληρώσει τέλη.Αν πάει αποσυρση θα πρέπει να έχει πινακίδες οπότε και  παράδοση πινακίδων  να κάνεις θα πρέπει να τις πάρεις πίσω,άρα να πληρώσεις τα τέλη.Μπορείς να κάνεις απόσυρση και ας χρωστάς τέλη ,εγώ θα περίμενα μέχρι τελευταία στιγμή να πληρώσω τέλη μήπως και έχει ξεκαθαρίσει το τι θα γίνει με το αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2024 στις 7:22 ΜΜ, Krusty είπε

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τα τέλη με τον μήνα. Η ιστοσελίδα mycar πρέπει να είναι γραμμένη από Λυκειόπαιδο, που ξέρει όμως από κομπιούτερς.

Στην δήλωση άρσης ακινησίας οχημάτων δεν υπάρχει πουθενά να διαλέξουμε το χρονικό διάστημα, δηλαδή τους μήνες που θέλουμε. Πετάγεται μόνο το έντυπο για τα τέλη για όλο τον χρόνο. Ας πούμε ότι για όλο τον χρόνο είναι 260 ευρώ, τότε εγώ βάζω στον ίδιο κωδικό RF τα μισά χρήματα αν θέλω μονο για έξι μήνες; Πρέπει να έχω πληρώσει και την ασφάλεια πριν για έξι μήνες, πριν με αφήσει η εφαρμογή να κάνω οριστικοποίηση;

Απ' όσο ξέρω, την ημέρα που γίνεται η οριστικοποίηση πιάνει όλος ο μήνας και πρεπει μετά τους έξι μηνες που θα έχω πληρωμένους, να κάνω ψηφιακή δήλωση ακινησίας οχήματος.

Επίσης στην ψηφιακή ακινησία οχήματος, ο προγραμματιστής δεν επιτρέπει επιλογή μέρας, παρα μόνο οριστικοποίηση την ίδια ημερα.

Τελικά οι ερωτήσεις 5 και 6 κάπως βοηθάνε εδώ:

https://aade.gr/sites/default/files/2022-04/FAQs_myCar_2022.pdf

<< τέλη με τον μήνα >>
Αυτό έχει πολύ πλάκα ! (να ήταν το μόνο δηλαδή ...) 


Όταν πρωτοξεκίνησε αυτή η δυνατότητα πριν καμιά 10ετία ή κάτι λιγότερο, κατ' αρχάς ψηφίστηκε και κατόπιν εφαρμόστηκε νομίζω Ιούνιο ή Ιούλιο !!!!
Την επόμενη χρονιά πάλι ενεργοποιήθηκε κατά τον Ιούνιο !!! Αυτό γινόταν κάποια χρόνια επειδή δεν έχει ψηφιστεί με κάποιο μόνιμο νόμο, αλλά πρέπει να ψηφίζεται κάθε χρόνο. Και φυσικά δεν είναι και η πρώτη προτεραιότητα της κάθε κυβέρνησης. Γι' αυτό φτάναμε στο καλοκαίρι.

Τα τελευταία χρόνια έχουν πάρει το 'κολάι' και ψηφίζεται αυτή η δυνατότητα κατά τον Απρίλη , Μάη. 

Αυτό που ΔΕ μπορώ να καταλάβω (και δεν είναι το μόνο) είναι, γιατί δεν το ψηφίζουν με μόνιμο νόμο και να υπάρχει η δυνατότητα από το Νοέμβρη του προηγούμενου έτους, άντε Γενάρη μην πάθουν και εγκεφαλικό ! , όπως ακριβώς η δυνατότητα της πληρωμής των τελών κυκλοφορίας.

Τόοοοοσο δύσκολο είναι ????
Εγώ θέλω να κινώ το αυτοκίνητό μου τους ζυγούς μήνες και τους μονούς να το έχω σε ακινησία. 
Κάντε το απ' το Γενάρη να τελειώνουμε ....  Μ@μω τη Μπανανία μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Ukforthemoment said:

Αν πάει αποσυρση θα πρέπει να έχει πινακίδες οπότε και  παράδοση πινακίδων  να κάνεις θα πρέπει να τις πάρεις πίσω,άρα να πληρώσεις τα τέλη.

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς όταν λες "απόσυρση", αλλά για οριστική διαγραφή λόγω ανακύκλωσης ΔΕΝ χρειάζεται να κάνεις άρση ακινησίας πληρώνοντας τέλη, απλά παραδίδεις σε διαλυτήριο το όχημα και η διαδικασία προχωράει χωρίς να βγει από ακινησία.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2024 στις 7:22 ΜΜ, Krusty είπε

Ας πούμε ότι για όλο τον χρόνο είναι 260 ευρώ, τότε εγώ βάζω στον ίδιο κωδικό RF τα μισά χρήματα αν θέλω μονο για έξι μήνες;

Δεν γινεται. Δεν περναει η πληρωμη με τον RF αν δεν ειναι σωστο το ποσό.

2 ώρες πριν, xphobus είπε

Να παραδώσω πινακίδες ?

να παραδωσεις πινακιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/1/2024 στις 8:01 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Δεν είναι δουλειά της ασφάλειας να πληρώσει τέλη.Αν πάει αποσυρση θα πρέπει να έχει πινακίδες οπότε και  παράδοση πινακίδων  να κάνεις θα πρέπει να τις πάρεις πίσω,άρα να πληρώσεις τα τέλη.Μπορείς να κάνεις απόσυρση και ας χρωστάς τέλη ,εγώ θα περίμενα μέχρι τελευταία στιγμή να πληρώσω τέλη μήπως και έχει ξεκαθαρίσει το τι θα γίνει με το αμάξι.

Ασφάλεια να πληρώσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, xphobus said:

Ασφάλεια να πληρώσω ?

Εφόσον είναι τρακαρισμένο και δεν πρόκειται να φτιαχτεί, ποιος ο λόγος να το έχεις σε κίνηση και να πληρώνεις τέλη + ασφάλιστρα? Βάλτο σε ακινησία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση
εχω όχημα του 2021 με ρύπους κάτω από 122 CO2 γρμ/χλμ
πρακτικά τέλη ειναι 0
απλά επειδι πληρώνω μικτή ασφάλεια (τύφλα να έχουν τα τέλη σε σχέση με την ασφάλεια) αν πχ το καλοκαιρι που για 4 μήνες αμάξι δεν κουνιέται παραδώσω πινακίδες θα αφαιρεθεί και το ποσό ασφάλειας? ασφαλιστή που ρώτησα τα μασάει λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

ερώτηση
εχω όχημα του 2021 με ρύπους κάτω από 122 CO2 γρμ/χλμ
πρακτικά τέλη ειναι 0
απλά επειδι πληρώνω μικτή ασφάλεια (τύφλα να έχουν τα τέλη σε σχέση με την ασφάλεια) αν πχ το καλοκαιρι που για 4 μήνες αμάξι δεν κουνιέται παραδώσω πινακίδες θα αφαιρεθεί και το ποσό ασφάλειας? ασφαλιστή που ρώτησα τα μασάει λίγο

μονο αν κανεις ακυρωση συμβολαιου. παιρνεις ομως πισω λιγοτερα απο την αναλογια μηνων. μετα ξανακανεις συμβολαιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...