Προς το περιεχόμενο

Ενεργειακά τζάκια - το μεγάλο μπέρδεμα


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω το σκεφτομαι για το χωριο να βαλω μια κασετα τον ενιαιο χωρο σαλονοκουζινα, δεν με νοιαζει παραμεσα στα δωματια, ετσι και αλλιως 10 μερες το χειμωνα παμε, δεν μου λες εισαι happy με τι γριλιες μονο? εχει μοτερακι η οχι? Τωρα οποτε παμε το καιω ολη μερα και ειμαστε μια χαρα, δικα μας ξυλα εχουμε οποτε κλαιν παμε και το ευχαριστιομαστε με τα παιδια

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, villasg είπε

Οχι δεν ηθελα να κανω γυψωσανιδες και αεραγωγους πανω μονο απο τις γριλιες που βλεπεις στην κασετα .

Επισης αμα βρεις και ενα καλο ξυλουργο το κανεις αστερακι μετα : 

YMNYCg0.jpg

 

Α μπορείς δλδ να το αποφύγεις αν θες; Εγώ ήμουν με την εντύπωση ότι πρέπει να κάνεις για να λειτουργήσει. Χαίρομαι για αυτό. Και σου καλύπτει το χώρο σου από ζέστη; Αν ναι, περίπου πόσα τμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Α μπορείς δλδ να το αποφύγεις αν θες; Εγώ ήμουν με την εντύπωση ότι πρέπει να κάνεις για να λειτουργήσει. Χαίρομαι για αυτό. Και σου καλύπτει το χώρο σου από ζέστη; Αν ναι, περίπου πόσα τμ;

Ο,τι θες εσυ κανεις , αυτο ειναι το καλο της Ελληνικης κατασκευης στα μετρα σου , οσο για καλυψη ο ενιαοος χωρος 50m2 ειναι φουρνος και η ζεστη φτανει στα υπνωδωματια παρολο που εχει μεγαλο διαδρομο , απλα "τρωει" παραπανω ξυλα απο οτι ανοιχτο .
ολο το σπτι 100m2 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου έχω βάλει γκριλιες πάνω στην γυψοσανίδα από εκεί εκτονώνεται με φυσική ροή η ζέστη που βγάζει η καμινάδα, έχω μετρήσει και 80 βαθμούς θερμοκρασία, είναι απαρτία να την αφήσεις να φεύγει. 

20231108_131059.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, villasg είπε

οτι γενικα καει τα ξυλα πιο γρηγορα απο οτι του ανοιχυου τυπου

Αν του περιορίσεις τον αέρα καύσης ή το κλαπε καυσαερίων (ανάλογα τι έχεις) θα καίει πολύ λιγότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chios είπε

Αν του περιορίσεις τον αέρα καύσης ή το κλαπε καυσαερίων (ανάλογα τι έχεις) θα καίει πολύ λιγότερο. 

μπορεί να την πάτησε με "μάστορα" και όταν κλείνει το τζάμι να καίγονται ακόμα πιο γρήγορα . Το έχω δει δυστυχώς σε αρκετές περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα η κλειστη καυση ειναι πιο καλη γιαυτο και στο ανοιχτο τζακι καμμια φορα δεν καιγονται τελειως τα ξυλα .
Αυτο που λεω εγω ειναι οτι στο ανοιχτο πχ εκαιγα σε μια ωρα 5 κομματια και τωρα στο κλειστο ισως θελει 6 ιδια κομματια ξυλο 

2 λεπτά πριν, zanskou είπε

για τι τάξης κόστος μιλάμε ρε παιδιά για μετατροπή κλασσικού ανοικτού τζακιού ;

κοντα στο 1 1/5 χιλιαρικο τοποθετημενο να δουλευει ( χωρις γυψοσανίδες κλπ ) 

15 λεπτά πριν, chios είπε

Αν του περιορίσεις τον αέρα καύσης ή το κλαπε καυσαερίων (ανάλογα τι έχεις) θα καίει πολύ λιγότερο. 

Ο αερας καυσης ερχεται ζωντανος απο εξω , ο περιορισμος γινεται μεσω κλαπε καυσαεριων  σε μενα τουλαχιστον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, villasg είπε

Παντα η κλειστη καυση ειναι πιο καλη γιαυτο και στο ανοιχτο τζακι καμμια φορα δεν καιγονται τελειως τα ξυλα .
Αυτο που λεω εγω ειναι οτι στο ανοιχτο πχ εκαιγα σε μια ωρα 5 κομματια και τωρα στο κλειστο ισως θελει 6 ιδια κομματια ξυλο 

δυστυχώς την πάτησες απο "μάστορα" , όταν κλείνεις το πορτάκι/τζάμι κάνει περισσότερο ρεύμα αέρα ?

εννοείται όταν κλείνεις εντελώς και είναι και κλειστοί οι είσοδοι αέρα (λογικά θα ρυθμίζει) , πρέπει και να σβήνει η φωτιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δυστυχώς την πάτησες απο "μάστορα" , όταν κλείνεις το πορτάκι/τζάμι κάνει περισσότερο ρεύμα αέρα ?

 

Οχι δεν εχει σχεση το πορτακι με το ρευμα αερα ρε φιλε , το μοτερ απο εξω δινει αερα στην γρυλια μεσω ρυθμιστη που μετρα θερμοκρασιες κλπ.
Ο αερας καυσης ειναι με φυσικη ροη απο πισω απο το τζακι και δεν εχει σχεση με την πορτα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, villasg είπε

Οχι δεν εχει σχεση το πορτακι με το ρευμα αερα ρε φιλε , το μοτερ απο εξω δινει αερα στην γρυλια μεσω ρυθμιστη που μετρα θερμοκρασιες κλπ.
Ο αερας καυσης ειναι με φυσικη ροη απο πισω απο το τζακι και δεν εχει σχεση με την πορτα

άλλο λέω , αυτό που ανοίγεις για να βάλεις τα ξύλα το ονομάζω πορτάκι/τζάμι , ελπίζω να κατάλαβες τώρα

οπότε να ξαναρωτήσω :

το έχεις ανοιχτό και έχει ανάψει η φωτιά , όταν το κλείνεις δίνει παραπάνω ρεύμα αέρα στην καύση ή όχι? μπουμπουνά παραπάνω ? η φλόγα θεριεύει ?

(μου τελείωσαν οι εκφράσεις 😛)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...